Tapioková perla

Tapioka, čiže maniokový škrob, je obľúbenou ingredienciou nielen vyznávačov zdravého životného štýlu. Je prirodzene bezlepková, chuťovo neutrálna a v kuchyni ponúka prekvapivo široké uplatnenie. Pýtate sa čo to vlastne je. Poďme poodhaliť tajomstvo tohto produktu. Pre tých čo tapioku poznajú a majú s ňou skúsenosti budem veľmi rada, ak pošlú dobré recepty na vyskúšanie.

Maniok jedlý pochádza z tropickej Ameriky. Nenáročný krík má mohutné koreňové hľuzy, ktoré sa spracovávajú ako potravina. Vyznačujú sa vysokým podielom výživných látok v čele so sacharidmi, čo ich radí medzi šesť najdôležitejších výživových potravín na svete. Hľuzy dorastajú do dĺžky až 1 metra a pod korkovitou hnedou šupkou ukrývajú výživnú bielu dužinu.

 

Pôvodné odrody obsahujú v surovom stave jedovatý kyanid, preto sa spracovávajú a konzumujú len tepelne opracované. V nových šľachtiteľských druhoch by sa táto látka už nemala vyskytovať. U nás sa najčastejšie využíva maniokový škrob nachádzajúci sa v dužine, a to v podobe  múky alebo zlisovaný vo forme rôznych veľkých tapiokových perál (guľôčok).

Kulinárske využitie

 

Tapioková múka je prirodzene bezlepková, má neutrálnu chuť a predstavuje skvelú alternatívu k pšeničnej múke alebo zemiakovému škrobu pri zahusťovaní omáčok. Slúži ako spojivo, napríklad v zeleninových plackách alebo v pokrmoch z mletého mäsa. Ja som ju nahradila namiesto kukuričného škrobu a čiastočne aj pohánkovej múky. Mám väčšiu variabilitu.

Využitie nájde aj pri príprave placiek, lievancov, ovocných koláčov alebo tort – pracuje sa s ňou rovnako ako s inými múkami. U mňa však zavážili najviac tapiokové perly a stali sa hneď mojimi obľúbenými. Tapiokové perly sú najobľúbenejšie vo forme pudingov, možno ich pridať aj do polievok namiesto závarky.

 

Hodia s do mliečnych koktailov či ovocných smoothie. Pred samotnou úpravou treba guľky uvariť vo vode, aby zmäkli a získali rôsolovitú konzistenciu – na urýchlenie sa odporúča nechať ich cez noc namočené vo vode. Pre zachovanie pevnej konzistencie je vhodné guľky po uvarení schladiť ľadovou vodou.

Energia na rozdávanie

Táto potravina si získala obľubu po celom svete ako super potravina. Okrem spomínaných sacharidov, ktoré dodávajú organizmu energiu, obsahuje vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, draslík, mangán, vápnik, selén a meď. K významným prínosom patrí aj vysoký obsah železa, ktorý je zásadný pre normálne fungovanie organizmu a tvorbu nových červených krviniek. Tapioka podporuje aj hojenie rán. Medzi jej ďalšie prednosti patrí veľmi nízky obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka. Je bohatým zdrojom vlákniny, ktorá prispieva k dobrému tráveniu a zasýti na dlhý čas. Vďaka množstvu bielkovín je vhodnou potravinou pre vyváženú vegetariánsku stravu.

Tapiokový puding

4 porcie

Ingrediencie:

500 ml polotučného mlieka (ja používam kokosové alebo iné rastlinné), 100 g drobnejších tapiokových guľočok, med, štipka soli, tobolka vanilky, sezónne ovocie

Postup:

  1. Namočené guľky cez noc nasypte do studeného mlieka, pridajte vanilkovú dreň, štipku soli a priveďte k varu. Pozvoľna varte, kým zmes nezhustne a guľky nie sú priehľadné. Zmes podľa chuti oslaďte medom a nalejte do pripravených nádob.
  2. Hotový puding môžete podávať podľa fantázie s rôznym ovocím – jahodami, čučoriedkami, banánmi, mangom a pod.
  3. Na ozdobu môžete použiť sekané orechy, kvalitnú čokoládu alebo strúhaný kokos.

Verím, že tak ako ja, som si obľúbila túto potravinu pre jej rýchlosť prípravy, chuťovú neutralitu, bezlepkové pôsobenie, tak si dúfam nájde miesto aj vo vašej kuchyni ako potravina zodpovedajúca zdravému životnému štýlu.

Prajem vám krásny deň plný zdravých chutí

S láskou Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.