O MNE

Dovoľte, aby som svoj príbeh začala tak trochu netradične. Skúsenosťou, ktorá ma zaviedla na cestu poznania, objavovania a pochopenia ľudského života.

Písal sa rok 1988 a mne sa narodila dlho očakávaná dcéra Ivanka. Tak ako iné matky som bola nadšená, hoci náš drobec bol ozaj drobec. Váha 2,10 kg a 49 cm. Všetka starostlivosť a pozornosť sa hneď sústredila na ňu.

Čas plynul a s ním prichádzali prvé choroby a problémy. Netušiac, aká skúška životom a boj nás ešte čaká. V ôsmom mesiaci po podaní Sunaru sa naša dcéra začala dusiť a opuchla. Mala prudkú alergiu na kravské mlieko a bielkoviny kravského pôvodu. Prebehlo niekoľko mesiacov a prišla ďalšia skúška. Celiakia tretieho stupňa.

V tomto období na Československom trhu neboli žiadne potraviny, suroviny, dostupné informácie, veľmi málo alternatív na záchranu nášho dieťaťa. Hľadali sme pomoc všade, kde sa dalo. V odborných lekárskych kruhoch,  u známych, ako aj informácie o možnosti inej liečby. Toto obdobie bolo pre mňa ako matku a človeka, ktorý mal vždy blízko k bylinám rozhodujúce. Orientácia bola jednoznačná „orientálna medicína“ ako sa nazývala vtedy. Dnes tradičná čínska medicína.

Takto sa začala moja cesta poznávania, objavovania, prekvapivých záverov, zaujímavých zistení, ale hlavne poznaním, že ľudský organizmus je ako vesmír, kde všetko zo všetkým súvisí a všetko so všetkým vzájomne funguje. Je to proste neustály kolobeh Jinu a Jangu v živote, ktorý so sebou prináša nové a iné situácie.

A práve preto je život taký, aký je – krásny a pestrý, zdravý, spokojný, milujúci, ale tiež bohatý, frustrovaný a s utrpením ….  Bez nešťastia by sme nepocítili šťastie, bez lásky pocit zamilovanosti a bez choroby by sme nevedeli, čo je to byť zdravý. Raz mi moja najlepšia priateľka Erika povedala jednu vetu, keď mi bolo naozaj ťažko.

„Vieš Sonka nepoznáš dobro, ak si nezažila zlo. A nespoznáš zlo, ak si nezažila dobro.“ Netušila som ako tieto slová ovplyvnia zbytok môjho života.

Dnes tu stojím a chcela by som sa podeliť s vami o skúsenosti a prax  z jednej z oblasti tradičnej čínskej medicíny, ktorá mi učarovala a pohltila ma. Volá sa Dietetika. Prv než sa dostaneme do danej problematiky, dovoľte ešte malý postreh. Zmyslom tradičnej čínskej medicíny je naučiť človeka žiť v súlade s okolím a s jeho blízkymi, či sú to priatelia alebo nepriatelia.

Poslednou, a zároveň najťažšou úlohou je, naučiť človeka žiť sám so sebou, poznať seba samého a vedieť, čo od života chceme. Jedno čínske príslovie hovorí: Ten, kto pozná svojich blízkych a rozumie im, je chytrý, ale ten, kto pozná sám seba a rozumie si, je múdry.

Spoznať svoje telo a dušu znamená skrásnieť.

 

 

Soňa Milová

Soňa Milová titulka