Silná bezlepková trojka

V bezlepkovej strave treba byť naozaj tvorivý a tak u mňa väčšinou o nápady nie je núdza. Častokrát sa podarí recept len tak, ale ja ho už neviem zopakovať. Pretože tvorím z toho čo v kuchyni práve je. Základom mojej kuchyne okrem iného sú traja kamaráti. Pšeno, pohánka a quinoa.

 

Práve títo pomocníci vedia urobiť na začiatku každej očistnej kúry nesmierny poriadok. Pokiaľ sa naozaj chcete začať veľmi ľahko a pravidelne zbavovať kíl a nežiaducich toxínov po vianočných sviatkov, tak tu je niekoľko inšpirácií. Keď vypukne ošiaľ očisty a detoxikácie, tak vy už budete mať prvé kroky a kilá za sebou. Týmto spôsobom sa dá každá očista tela zvládnuť hravo, zdravo a bez následkov.

Je obdobie zimy a poriadna očista v tomto prípade neprichádza do úvahy. Telo ešte stále zadržiava všetko čo potrebuje a uskladňuje. Preto začneme len ľahko odľahčovať a rozhýbavať Qi – energiu v tele. Pomaly, nežne a stále. Tento účinok mám vyskúšaný dlhé roky a viem tak krásne očistiť organizmus. Výsledok je vaša ľahkosť a neskutočný príval energie. Na to mám pomôžu v prvom rade traja kamaráti (pšeno, pohánka a quinoa).

 

Určite sa pýtate prečo? Začať treba pri lepku. Ten kto sa chce vyhnúť lepku, tak bude viacej siahať po bezlepkových obilninách. Všetky tri sú výživné, hodnotné, podobne ako ryža a kukurica neobsahujú lepok. Každá z trojice prináša vašim jedlám niečo nové, či už svojou štruktúrou alebo chuťou. Qiunoa je svieža a ľahká, pohánka zase výdatná a zemitá a pšeno, to je proste jemné a „detské“.

Žiadna z našich troch potravín nie je pôvodne zo strednej Európy. Napriek tomu sa o pšene hovorí ako o plodine starých Slovanov. Táto plodina sa dostala k nám pri sťahovaní národov z Ázie, kde pšeno siate vyšľachtili zrejme v Mongolsku alebo Číne z planého prosa. Samotné zrnká prosa sa nedajú konzumovať tak ako pohánka. Preto sa proso odjakživa lúpalo, pri čom vzniklo pšeno. Pšeno a pohánka patria odjakživa k potravinám, ktoré sa u nás jedli. Postupne sa z našich polí vytratili a nahradili ich ryža, zemiaky pšenica a žito. Mali väčšiu výnosnosť.

 

Stráviteľnosť pre každého

 

Jednou z hlavných predností pšena je jeho znášanlivosť a stráviteľnosť. Je to obilnina, ktorá má najnižší alergizujúci potenciál. Proso sa hodí aj pre miminká už v rámci prvých príkrmov. Vyhovuje ľuďom, ktorí majú horšie zažívanie a trávenie obilnín.  V rámci kyselinotvornosti je pšeno považované za zásaditotvornú obilninu. Pšeno má kompletnú bielkovinu, má pomerne veľa vitamínov skupiny B, preto vraj prispieva k šťastnému a spokojnému životu. Okrem toho je pšeno bohaté na množstvo minerálov.

Ako pripraviť pšeno

Túto skvelú obilninu môžete použiť ako prílohu, do rizota, závarku do polievky, do šalátov. Často sa odporúča pšeno pred použitím spariť horúcou vodou, aby ste sa zbavili horčiny. Pri drobnom pšene to však nie je nutné. Stačí ich prepláchnuť studenou vodou ako každú inú obilninu.

 

 

Základný recept – prepláchnuté pšeno zalejte dvojnásobným množstvom studenej vody (teda na 100 g pšena použite 200 ml vody), prikryte pokrievkou a bez miešania na miernom ohni do mäkka uvarte. Trvá to 15 minút.

Krémovité až kašovité pšeno – na jeden diel pšena použite trojnásobok až štvornásobok vody (alebo inej tekutiny) a varte 20 – 25 minút.

Sypké pšeno – prepláchnuté pšeno opečte na sucho alebo na troške oleja (ako by ste to robili s ryžou), zalejte dvojnásobným množstvom vody a na miernom ohni varte bez miešania 15 – 20 minút, potom našuchorte vidličkou.

Pšenová kaša (hotový výrobok) – kašu stačí zaliať horúcou vodou alebo rastlinným či živočíšnym mliekom. Tú môžete využiť na raňajky alebo ako desiatu. Primiešajte čerstvé ovocie (napr. nastrúhané jablká), sušené ovocie (hrozienka, brusnice, nasekané orechy, ďatle, slivky). Hotovú kašu môžete ozdobiť a obohatiť orechovým maslom, osladiť sirupom napr. datľovým, javorovým, ochutiť škoricou, karobom, kakaom.

Krémy, dezerty, poháre – uvarené pšeno rozmixujte spolu s ľubovoľnou rastlinnou smotanou,  mliekom, tvarohom alebo jogurtom. Oslaďte sirupom a pre krásne voňavú variantu pridajte vanilku.

Pšeno zapečené na sladko – pripravuje sa z pšena uvareného na kašu, pečie sa 30 – 40 minút pri

180o C, viď príloha receptov.

Pšeno zapečené na slano – môžete pripravovať z pšena uvareného podľa základného receptu (potom bude násyp sypký), z tohto pšena zaliateho omáčkou (pozri recepty) alebo pšena uvareného na kašu (pre hutný nákyp, ktorý sa dá krájať), pečte 30 – 45 minút pri 180o C .

Vločky – tie sú jedným z najšikovnejších produktov, ktoré mám vždy v špajze. Telu dodajú rovnaký počet živín ako zrno. Vločky by mali prejsť aspoň krátkou tepelnou úpravou napr. zaliatím horúcou vodou. Je to dobré preto, aby boli lepšie stráviteľné.  Pridávajte vločky do polievok namiesto múky, do fašírok, do smoothies, pripravujte s nich kaše, cookies, nátierky alebo mrveničku.

Základ na cheesecake

Rozmixujte 150 g vločiek, 50 g ľubovoľných orechov a semienok, 4 PL kokosového tuku, 6 PL ryžového sirupu (alebo 3 PL agávového sirupu či trstinového cukru. Zmiešať, a vytvoriť korpus.

 

Quinoa obohatí každé jedlo

 

Chcete aby vaše jedlo bolo nutrične vyvážené, malo svoju hodnotu? Nie je nič jednoduchšie, ako prihodiť do každého jedla kúsok varenej quinoy alebo quionových vločiek. Dajte trochu do cesta na lievance, pridajte do šalátov, polievok, rizota prípadne ryže.

Tento zvláštny názov obilniny samozrejme bezlepkovej je Merlík chilský. Pochádza z juhoamerický Ánd, kde ju pestovali už pred 4000 rokmi. Inkovia ju považovali za posvätnú a po zemiakoch bola pre nich druhá najdôležitejšia surovina výživy. Najväčším pestovateľom je Bolívia, Peru a Ekvádor.

 

Nutrične mimoriadna

Pretože žiadna potravina nedokáže poskytnúť organizmu všetky  pre život dôležité živiny o quinoe sa často hovorí ako o plodine, ktorá k tomu má najbližšie. Quinoa má množstvo vitamínov a minerálov. NASA ju v posledných rokoch skúma ako potravinu vhodnú pre astronautov pri dlhých pobytoch vo vesmíre. Quinoa existuje v mnohých stovkách farebných variantov. Najbežnejšia a najrozšírenejšia je biela, často sa predáva aj červená a čierny variant. Farebné obsahujú viacej antioxidantov. Všetky tri varianty chutia prakticky rovnako, červená a čierna zostáva po uvarení pevnejšia a pôsobí „celozrnným“ dojmom.

 

Ako ju pripravovať

Quinoa prirodzene obsahuje saponiny, ktoré chránia semeno pred tým, aby ho nevyzobali vtáci. Preto ju treba pred kuchynskou prípravou prepláchnuť horúcou vodou, inak by bola horká.

 

Základný recept – quinou v sitku prepláchneme vriacou vodou 2 krát. Potom ju zalejem 2,5 násobným množstvom vody a varíme 15 minút, po dovarení odstavíme a necháme pod pokrievkou dôjsť. Červenú a čiernu quinou môžete variť o 5 – 10 minút dlhšie podľa toho, aká má byť na skus.

Sypká quinoa – postupujte ako u ryži alebo pšena, po prepláchnutí ju orestujte na sucho, zalejte vriacou vodou a na veľmi miernom ohni varte bez miešania a bez odkrývania pokrievky.

Príloha do rizota – používajte rovnako ako ryžu, k duseným jedlám, ázijským jedlám, omáčkam.

Do šalátov – vďaka svojej nadýchanej konzistencii je ideálna do šalátov (s paradajkou, avokádom alebo ovocím). Hodí sa k pečenej alebo grilovanej zelenine.

Náplne a plnky – do plnených paradajok, papriky, zelených listov ale aj do náplní quiche.

Fašírky a placky – pozri recepty.

Nákypy slané aj sladké – quinou uvarte podľa základného receptu a potom s ňou pracujte ako s ryžou.

Posledná z trojice je pohánka. O tej som už písala a tak sa nebudem opakovať. Informácie a cenné rady nájdete v článku Pohánka.

Dnes som vám pripravila aj niekoľko skvelých receptov, ktoré si môžete zaradiť do svojho jedálneho lístku. Stiahnuť si ich môžete TU. Takýmto spôsobom môžete nahradiť bežnú múku a výrobky niečím ľahším a zdravším. Okrem toho efekt na hmotnosti sa objaví postupne. Verím, že vám bude chutiť. Nezabudnite článok zdieľať a vyskúšané recepty ohodnoťte na našej stránke.

 

Prajem vám krásny mesiac a nezabúdajte, že sa blíži obdobie elementu DREVO a my sa zase stretneme na štúdiovom varení, kde bude reč o očiste so sedemdňovým programom. Neváhajte a prihláste sa.  Prvých šesť prihlásených účastníkov na štúdiové varenie elementu DREVO bude mať možnosť vyskúšať odľahčujúcu stravu na tri dni zadarmo!!!

 

Teším sa na vás.

Soňa Milová

Váš expert na zdravie

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.