MOXA – OHEŇ ŽIVOTA

Jedna stará povesť hovorí o čínskom cisárovi, ktorý sa nebál ničoho okrem smrti. A tak poslal svojich poslov do všetkých kútov krajiny, aby sa od najstarších ľudí dozvedeli recept na dlhý život. 

V jednej dedine im ukázali veľmi starého muža s dlhými bielymi fúzami, ktorý práve rúbal drevo. Opýtali sa ho, ako sa dožil takého vysokého veku a on im s úsmevom odpovedal:

„Opýtajte sa môjho otca. Bez jeho zvolenia vám nemôžem naše tajomstvo prezradiť.“ Išli a našli v ďalšej dedine jeho otca, ale on im tiež nechcel prezradiť tajomstvo a vážne odpovedal: „Sám vám to nemôžem povedať, ani keby ste ma mučili. Opýtajte sa môjho otca.“

V horách na samote naozaj našli jeho otca a on im zo smiechom odpovedal: 

„Recept je veľmi jednoduchý.

Do dvadsiatich rokov nie je treba robiť nič. Od dvadsiatich do štyridsiatich je nutné jeden krát týždenne zahrievať body zusan-li na obidvoch nohách. Od štyridsiatich do šesťdesiatky to musíte robiť dva krát týždenne. A po šesťdesiatke je treba tieto body zahrievať tri krát týždenne.“A vrátili sa mudrci späť k cisárovi a odovzdali mu recept. Pomocou neho sa cisár dožil 120 rokov.

Moxovanie

Túto pravdu som mala možnosť vyskúšať pred niekoľkými rokmi, keď sa alternatívna medicína šepkala v úzkych kruhoch a len ľuďom dôverným. Soľ v mojom pupku a malá zapáchajúca, dymiaca rastlina podobajúca sa tráve horela. Sama som zacítila silu hrejivého návalu energie do môjho organizmu, jeho ukľudnenie a navodenie rovnováhy v tele. Od vtedy sa moxa alebo uhlík stali mojim pravidelným kamarátom v boji s rôznymi chorobami a sú súčasťou mojej lekárničky.

Čínska medicína rieši zdravotné problémy ošetrovaním aktívnych bodov na tele akupunktúrou a moxovaním (požehovaním, nahrievaním). Niektoré zdroje uvádzajú, že moxovanie je staršie ako akupunktúra. Prvé zmienky o nahrievaní aktívnych bodov v čínskej literatúre nájdeme v diele konfucianského filozofa Meng- c (374-289 pr.n.l.).

Čo je to moxovanie?

Ruku na srdce, milí čitatelia, môžete na túto otázku odpovedať? Určite by som dostala asi rovnakú odpoveď ako od mojich klientov, keď im poviem, že nastal čas na moxovaciu terapiu.

Moxovacia terapia, alebo terapia požehovania, je starý liečebný postup tradičnej čínskej medicíny. Nepriamou aplikáciou horiacej moxy sa mobilizujú reaktívne samo liečiace sily tela. Moxa sa používa cielene, presne a prednostne tam, kde sa dajú na povrchu tela nájsť akupunktúrne body, alebo kde sa lokalizuje bolesť. Moxa je stimulačná terapia, stimulačný prostriedok je teplo. Teplo je životne dôležité. Nedostatok tepla môže byť smrteľný. V jednom starom akupunktúrnom diele „Pien-kuo šin-šu“, môžeme čítať: „Ak sa tlačí chlad a vietor do tela, použi moxu.“ Na inom mieste v tejto knihe sa píše: „V starobe energia jang (teplo) slabne. Preto sú ruky a nohy studené. Pokiaľ stráca niekto životné teplo, moxuje sa CV -6 (čchi-chaj)  more životnej energie alebo ST -36 (cusan-li).

Táto terapia je citlivá k telu, lacná, všade použiteľná a bez vedľajších účinkov. Neexistuje choroba, na ktorú by nebola nejaká bylinka. Jedna z týchto byliniek, ktorú nechal náš stvoriteľ vyrásť je tráva paliny obyčajnej, latinsky Artemisia vulgaris. V terapii sa jej hovorí moxovacia bylinka, ktorá má obvykle tvar cigary. Vňať trávy sa suší a preosieva, uskladňuje v zatvorených nádobách a neskôr niekoľko krát preosiata sa tvaruje do dlhých cigár alebo malých kužeľov, ktoré sa držia nad kožou alebo priamo prikladajú cez podložku na aku bod.

MOXAÚčinky moxovacej terapie na organizmus

Moxovacia terapia zlepšuje prekrvenie tkanív; aktivizuje látkovú výmenu v tkanivách; stimuluje pomocou tzv. dráždivosti kože funkciu orgánov. Toto dráždenie prebieha od povrchu kože, kde moxovacia terapia pôsobí, k vnútorným orgánom, ktorý má svoje reflexné miesto práve tam, kde sa moxuje. Nervové spojenie prebieha z kože cez prepínač „ mozok“ späť do orgánu; povzbudzuje tvorbu červených krviniek; zlepšuje prietok krvi; povzbudzuje obranyschopnosť organizmu, lokálne i všeobecne; posilňuje zásaditosť pH faktoru v tkanivách, čo má blahodarné účinky pri zápalových procesoch; moxa má dezinfekčné účinky lebo zabíja baktérie; moxa ukľudňuje, reguluje nervové funkcie a pozitívne ovplyvňuje výskyt stresu a orgánových neuróz. Všetky tieto účinky sú tým, čo robí moxovaciu terapiu tak cennú.

Oblasti použitia moxovacej terapie.

Ak by sme spísali možnosti moxovacej terapie, dostaneme súbor nasledujúcich doporučení:

  • Jinové stavy
  • Chronické ochorenia
  • Stavy pri nedostatku jangu
  • Tvorba opuchov (voda v tkanivách)
  • Ochorenia dýchacieho systému
  • Ochorenia žalúdočného a črevného systému
  • Ochorenia v oblasti kostí a kĺbov
  • Hormonálne poruchy
  • Ochorenia v oblasti obličiek a močového mechúra
  • Ženské choroby
  • Detské ochorenia
  • Poruchy prekrvovania
  • Poruchy látkovej výmeny, ochranná slabosť organizmu

Moxovacia technika.

V tradičnej čínskej medicíne existuje asi päťdesiat rôznych techník. V domácom prostredí doporučujem používať len niekoľko overených techník a to len na stredne ťažké obrazy choroby. Priame moxovanie – bez kontaktu s kožou. Sem patrí moxovanie pomocou cigary, uhlíku.  Nepriame moxovanie s podložkou oddeľujúcou kožu – podložka zo zázvoru, cesnaku, soli, liečivej zemi a cibule. Vymenované techniky môžete uplatniť v sede, v stoji aj po ležiaci.

MOXA na kožuNevyhnutná príprava pred moxovaním

Priestor, kde sa prevádza moxovanie by mal byť dostatočne vetrateľný a osvetlený. Dym z moxy sa pevne usadzuje a dlho vydrží v textíliách, nábytku. Je nutné si dobre nakrémovať ruky, pretože od moxy zožltnú prsty a mohli by ste byť považovaný za náruživého fajčiara. Ošetrovaný by nemal byť hladný ani presýtený. Skúšajte pulz. Ak je rýchly a prudký, je použitie moxy vylúčené. Vyhľadajte body určené na moxovanie a označte si ich farebnou ceruzkou. Cigaretu držíme nad bodom vo vzdialenosti 1-2 cm, respektíve v takej aby bolo cítiť mierne teplo. Celková doba prehrievanie je 5-10 minút pokiaľ nie je vidieť začervenané miesto. Pripravte si moxovacie pomôcky: zapaľovač, cigaru, vlnu, uhlík, popolník na odstránenie popola z moxy, nehorľavú podložku v prípade, že spadne žeravá časť uhlíka (v niektorých obchodoch dostanete nehorľavú textíliu), stojan na odloženie a uhasenie moxy s úzkym hrdlom alebo ak nechcete investovať, tak postačí pohár s kuchynskou soľou. Prv než začnete moxovať, mali by ste sa rozhodnúť, či vám ide o tonizačný, alebo o sedatívny účinok. Ako to vlastne zistiť? Koža signalizuje, ako silne a dlho sa môže moxovať. Citlivá koža vyžaduje ohľaduplné moxovanie. Prezradzuje moxovaného s prehnanými reakciami. Používa sa k tomu tzv. test škrabnutím: prejdite nechtom prsta po koži. Ak sa objaví po chvíli červená ryha, tento človek potrebuje slabší moxovací podnet, pretože tak ako reaguje na škrabnutie, reaguje aj na teplo moxy.

Čo si treba zapamätať:

Tonizovacia technika znamená moxovať silne a s dlhou výdržou. Po skončení sa moxovacia tyčinka vzdiali a na ošetrenom mieste treba ešte chvíľu podržať palec. Pôsobiť sedatívne znamená moxovať opatrne, ohľaduplne, moxovaciu tyčinku odťahovať používať zobaciu techniku (ako zobe vták) pôsobenie tepla prerušovať, nad miestom ošetrenia krátko fúknuť a udržať väčší odstup od kože než pri tonizácii. Po skončení miesto riadne pofúkať. Po moxovaní by ste sa mali vyvarovať chladu, pitia studených nápojov, jedenia a návratu do zhonu všedného dňa aspoň pol hodinu. Ak sa moxuje na ruke nemali by ste si  umývať ruky 2 hodiny.

Moxa a imunita

Moxovacia technika nám dobre poslúži na preventívne moxovanie. Toto praktikujeme podľa 24 solárnych období. Je to stará taoistická technika a ja ju používam už niekoľko rokov a funguje ozaj fantasticky. Stačí ak v období ZEM v jeho druhej fáze využijete body na posilnenie imunity do ďalšieho obdobia. Ide o preventívnu metódu. Pomáha nám preklopiť sa do druhej fázy, posilniť konštitučnú energiu človeka tak, aby sa lepšie dokázal adaptovať na novú energiu (jar, leto, jeseň, zima). Všetci dobre vieme, že práve v týchto preklenujúcich obdobiach býva najviac chrípok a nachladnutí. No a pri prevencii je to jasné. V prípade ak dodržíte stravu a moxovacie techniky tak zabudnete čo je to choroba. Organizmus je tak vitálnejší a môže lepšie odolávať patologickým vplyvom konštitúcie a počasia.

Prikladám tabuľku, ktorú je dobre mať niekde na očiach aby ste vedeli kedy. Tak teraz sa nachádzame v období elementu VODA – Zima. Element Zeme v tomto období začína 6.1. a končí 3.2. Druhá fáza elementu je od  21.1 – 3.2. V tomto období stačí ak aspoň jeden krát budete moxovať na chodidle z prednej strany, vnútorná časť palca, dráha pečene bod LR – 3 (viď obrázok).  No a takto môžete pokračovať v každom období. Informácie dostanete včas aj z našich listov. Techniku moxovania môžete použiť buď cigarou alebo päť malých kuželkov moxovacej vaty vo veľkosti hrášku na kožu. Predtým sa miesto namaže masťou na moxovanie. Alergici používajú moxu pred začatím sezóny ešte v období elementu VODA. Všetky body posilňujú WEI QI a KI. Moxovať minimálne 1 x v danom období.

 24 solárnych období

Niekoľko praktických rád

 

Brušné bolesti: nadbruško: CV 12; stred: CV 8; podbruško: CV 4

Hnačka: CV 8, ST  36, SP 6

Slabosť : CV 6, ST 36,

Pocit chladu: CV 12, ST 36, KI 1

Bledosť: BL 20

Bolesti chrbta: BL 23, BL 25, BL 59

Menštruačné poruchy: CV 4

Žalúdočné problémy: CV 12, ST 36

Zvracanie: CV 12, PC 5, ST 36

Nechutenstvo: CV 12, ST 36

Srdečné problémy: BL 14, PC 5, ST 36

Doplnenie energie pre seniorov: LI 11, ST 36, SP 6

Posilnenie zdravia a zlepšenie kondície: body wu-šu (CV 10, CV 12, CV 14, ST 21)

Podľa Čchuen Si – šu : CV 4, CV 6, CV 12, GV 4

Pre športovcov na zvýšenie výkonu: BL 23, CV 6,ST 36

 Použitie MOXY

Záverom len toľko. Akupunkturista musí byť dobre vzdelaný, aby mohol vykonávať prax. Moxu však môže  použiť každý. Moxovať sa dá podľa pokynov v knihách, terapeutov alebo podľa obrázkov, na  ktorých sú nakreslené prislúchajúce body. Túto techniku môže použiť aj ten, kto nevie čítať,  tam, kde sa prejavuje choroba. Škodu môže napáchať len vtedy, ak moxuje tvár. Citát Čchen  Jen-č a  dynastia Ťin (265-316 n. l.)

Verím, že týmto článkom prebudím vo vás záujem o komunikáciu.

Mgr. Soňa Milová

Terapeut a lektor moxovacej terapie

Komentáre

  1. Štefan Lukacs píše:

    Super článok.velmi ma oslovil.chcem sa naučiť robiť správne túto tecniku.uz len nájsť dobrého učiteľa.este raz dakujem

  2. Daša píše:

    Ďakujem za zaujmavé info. Teším sa na ďaľšie.
    Mám zaujem o tento odbor.

  3. ZDENO píše:

    PEKNY CLANOK ODKIAL STE PRIDEM CO BY STE MA POLIECILI

  4. ZDENO píše:

    PEKNY CLANOK RAD BY SOM POKECAL VIAC AKO SA TO ROBI

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.