Jačmeň – dar Bohov

JačmeňV pradávnej dobe bola táto potravina považovaná za posvätný dar Boha, ba dokonca za akceptované platidlo. Tisíce rokov sprevádzala táto obilnina ľudstvo. Nadobudla širokospektrálne využitie. Od účinného lieku, cez posilňujúci prostriedok, až po každodennú stravu na našom tanieri. Po dlhoročných výskumoch a priam famóznych zistení sa zaradila medzi najhodnotnejšie obilniny.

Výskyt a krajina pôvodu

Pri pátraní po pôvode jačmeňa preskúmali vedci a archeológovia mnohé oblasti. Detektívnou prácou, dedukciou a analýzou mnohých oblastí zistili, že táto obilnina sa pestovala na nepúštnej Sahare. Úrodné územie vtedy siahalo až po rovník. Ďalším miestom bol Tibet, kde sa jačmeňu darilo napriek vysokej nadmorskej výške a drsným podmienkam. Domovinu má jačmeň v severovýchodnej Afrike a západnej Ázii.

Účinky na zdravie

Viete si predstaviť dvadsať rokov vášho života, ktorý by ste venovali len jednej potravine? Žili pre ňu, rástli s ňou, pozorovali a neustále sledovali a robili pokusy? V dnešnej dobe to patrí do oblasti výskumu a laboratórií. Za to, že vieme veľa o tejto zázračnej plodine bohov vďačíme japonskému vedcovi lekárovi Yosihidovi Hagiwarovi. Zistil, že jačmenné lístky o veľkosti 20 až 35 cm sú bohatým zdrojom mnohých zlúčenín v prirodzenej forme, z ktorej dokáže profitovať ľudský organizmus.

  • Obsah vitamínov B1,2,3,5,6, vitamín C, E, minerálne látky – horčík, vápnik desaťkrát viacej ako v mlieku, zinok, železo a betakarotén
  • Bielkoviny, vlákninu, škrob a vysoký obsah chlorofylu spôsobený sýtozelenou farbou jačmenných lístkov
  • Jeho účinky pôsobia ako prevencia – kardiovaskulárnych chorôb,
  • Znižuje anémiu, chudokrvnosť
  • Podporuje hojenie rán, spomaľuje starnutie, pomáha vyhladzovať vrásky a pokožku
  • Zelený jačmeň pôsobí priaznivo na psychiku – depresie,
  • Priaznivo pôsobí na zdravie a je účinným prostriedkom pri detoxikačných kúrach

Jačmeň obsahuje toho oveľa viac. Celá škála biologicky aktívnych látok vypovedá o prínose jačmeňa ako zelenej potraviny na ľudský organizmus. Na jačmeň sa treba pozerať úplne inak. Nie ako na tabuľku obsahujúcu nejaké hodnoty.

Je dokonalým, prírodou zladeným orchestrom.

Najviac sa využíva šťava. Pre obsah zachovania tejto vzácnej potraviny boli vymyslené postupy, ktoré nám zelený jačmeň prinášajú v práškovej alebo tabletkovej forme. Ja uprednostňujem prášok, ale najlepšie šťavu z vlastnoručne vyklíčeného jačmeňa. Myslím, že na túto tému by nadšenci stravy Raw mohli hovoriť viacej.

Zelený jačmeň Technologicky by šťava z jačmeňa mala byť spracovaná šetrne, tak aby obsahovala široké spektrum živých enzýmov. Vďaka minútovému sušeniu v sprayovej sušičke pri teplote max. 31°C zostáva jačmeň „živým“ produktom. Enzymatická aktivita sa merala u mnohých enzýmov, ako napr. u superoxiddismutázy. Na zachovanie enzymatickej aktivity treba preto balenia práškového jačmeňa udržiavať v suchu a tme, pri príprave nápoja používajte studenú vodu alebo maximálne vlažnú a neperlivú. Jačmeň by nemal obsahovať žiadne prísady, chcete čistý produkt a nie farmaceutický „mix všeho chuti“. Vysušená šťava z jačmeňa neobsahuje lepok (glutén), nie je pasterizovaná a je maximálne vstrebateľná.

Účinná detoxikácia pomocou zelených potravín

Častokrát pri naštartovaní akejkoľvek detoxikačnej kúry sa zabúda na zelené potraviny. K ním práve patrí zelený jačmeň, ktorý sa spracováva šetrne. Unikátne spojenie vitamínov, minerálov, esenciálnych kyselín a enzýmov dokáže z ľudského organizmu vylúčiť škodliviny zaťažujúce dôležité orgány. No a pre tých, čo stále bojujú s prekyslením organizmu a mykózami je práve zelený jačmeň ako stvorený na úpravu pH a odstránenie nežiaducich plesní. Pri mesačnej dennodennej dávke sa v organizme naštartuje acidobázická rovnováha.

Zelený jačmeň zájde do každej bunky a pomáha pri obnove väzivových tkanív, vlasov aj nechtov.  Bližšie o detoxikácii v ďalších článkoch.

Niekoľko informácií navyše:

  • Jačmenná tráva obsahuje 18 aminokyselín vrátane 8 esenciálnych, ktoré si telo nevie vyrobiť samo
  • Zelený jačmeň je zásobárňou 20 aktívnych enzýmov fungujúcich ako katalyzátor potrebných pri takmer všetkých chemických procesoch v organizme
  • Mladý jačmeň obsahuje sedemkrát viac vitamínu C ako pomaranč
  • Pomletý mladý jačmeň spomaľuje bunkové starnutie a je vhodnou súčasťou redukčných diét

Využitie v kuchyni

Jačmenné krúpyPo dozretí sa z jačmeňa vyrába chlebovina, krúpy ako aj slad, z ktorého sa varí pivo. No a práve pri krúpkach a obiliu chcem urobiť druhú významnú zastávku tohto blogu.

Jačmenné krúpy s obľubou používam pri varení. Je to vďačná potravina, ktorú si môžete pripraviť nasladko a aj naslano. Jačmenné krúpy urýchlia a podporia trávenie, takže chudnutie bude mať lepší efekt. Jačmenné krúpy konzumujte 4 – 5-krát do týždňa v rôznych jedlách. 100 g uvarených krúp by malo byť jedno jedlo v týždni. Alebo si hmotnosť môžete rozdeliť na viacej dní a pridávať po troške do jedla. Nezabúdajte na kompletný tanier skombinovaný s nejakou strukovinou, kvasenou zeleninou (naklíčenou zeleninou, špenátom, medvedím cesnakom….)  a posýpkou z orechov či semienok (gomasio). Takto vznikne  hlavné jedlo.

Jačmenné krúpy majú minimum kalórií a cukru, takže je vhodné ich zaradiť do jedálneho lístka počas pôstneho obdobia, detoxikácii či odľahčujúcej stravy. Krúpky sú veľmi vďačným produktom, a preto ich môžete kombinovať so zeleninou, ovocím, mliečnymi produktmi (rastlinného pôvodu) alebo s chudým mäsom. Ja ich používam do polievky, ako nátierky, omáčky, kaše, do šalátov alebo ako prílohu k mäsu. Fantázii a chuti sa medze nekladú.

Ako začať používať krúpky? Ja som začínala tak, že namiesto rezancov som začala pridávať krúpky do polievok. Plnky som nahrádzala aspoň 1 PL krúpkami. Postupne si všetci zvykli a teraz, keď urobím zmenu, každý konštatuje, že je to nejaké iné. Výhodou zaraďovania obilnín do stravy je ich nesmierna hodnota. Okrem toho sú cenovo lacné, výživné. Viete na nich prežiť celý deň a pritom fyzicky pracovať a nebudete pociťovať hlad. Jedlá vás zasýtia a dodajú qi a krv.

Z pohľadu TČM  má jačmeň  chuť sladkú a slanú. Tropizmus k dráhe  žalúdku a sleziny. Termika je chladná. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje VODU, ZEM. Ohnisko spodné.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť,
  2. Zvlhčuje suchosť, vyživuje jin,
  3. Harmonizuje žalúdok, jeho nerovnováhu, odstraňuje zažívacie problémy, stagnáciu potravy,
  4. Detoxikuje organizmus,
  5. Znižuje diurézu, edémy,
  6. Pomáha pri úpornom vracaní.

Kontraindikácie: Nie sú známe žiadne

Receptov na jačmenné špeciality určite nájdete veľa. Poskytnem aspoň jeden, s ktorým môžete začať a pritom dobre pochodíte v rodine.

Krúpková kaša so zemiakmi

Ingrediencie:

Zemiaky, 3 PL jačmenných krúp, himalájska soľ, mletá rasca na špičku  noža, maslo

Postup:

Zemiaky očistite a uvarte v osolenej vode s trochou mletej rasce. Vo vedľajšom hrnci uvarte krúpky. Postup je taký ako pri varení ryže. Uvarené suroviny spolu zmiešajte. Pridajte maslo, trochu rastlinnej smotany a popučíme podobne ako zemiakové pyré. Pre tých, čo chcú kašu vyšľahanú, tak môžu použiť mixér a pridať trochu tvrdého syra stačí 1 PL.

Milí čitatelia, zelený jačmeň je vzácnosť a dar matky Zeme pre nás ľudí. Správajme sa k tomuto daru ako k pokladu. Užívajme ho s mierou, úctou a porozumení. Využime dar v prospech svojho zdravia. Je obdobie jari a práve v tomto období je zelený jačmeň priam stvorený pre vás. Pohladí žalúdok, doplní krv, poskytne veľa energie a pomôže vašej vitalite a detoxikácií.

Soňa Milová

Váš poradca pre výživu podľa 5 elementov,

autorka Ebooku Jarné jedlo, stolovanie a sviatky trochu inak.

Pre tých, čo si chcú výživu podľa 5 elementov zažiť na vlastnej koži je tu naše štúdiové varenie. Informácie nájdete tu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.