Čo takto dať si špenát

špenátVeľmi dobre sa pamätám na Českú komédiu „Což takhle dát si špenát…“, kde táto surovina zohrávala hlavnú úlohu. Ten kto ju videl sa určite bude usmievať tak ako ja.  Dnešný blog bude o stále zelených a šťavnatých listoch poslov jari a dobrého zdravia.

Povieme si niečo o zelených listoch špenátu, ktoré môžete využiť v tisícich variáciách a úpravách. Svoju úlohu zohrávajú vo vegetariánskej kuchyni. Pre svoju chuťovú pestrosť, rôznorodosť a obsah cenných prvkov sú ústrednou ingredienciou mnohých jedál.

V mojom detstve bol špenát postrachom školskej jedálne. Dnes ho servírujem počas celého roku a moja rodina si ho obľúbila pre jeho variabilnosť a široké uplatnenie. Typická nechutná polievka bez nápaditosti a vône zmizla a objavili sme niečo, čo táto potravina skrýva pred všetkými. Jeho aromatická nevtierateľná chuť robí z neho exkluzívny pokrm na celom svete. Krásne sa snúbi s bylinkami, syrmi či mäsom.

Zdravie skryté v listoch

Navyše obsahuje množstvo vitamínov vitamín A,B,C, betakarotén a karotenoid luteín, ktorý pôsobí ako antioxidant. Z minerálov je zastúpený draslík pomáhajúci regulovať krvný tlak. Svoje miesto tu má aj horčík, zinok, vápnik, železo a vláknina s blahodarným vplyvom na tráviaci systém človeka.

Z pohľadu TČM  má špenát chuť sladkú. Tropizmus k dráhe obličiek, hrubému črevu, žalúdku, pečeni, tenkému črevu. Termika je chladná. Pohyb Qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje ZEM. Ohnisko stredné spodné.

Účinky: 

  1. Podporuje krv a qi,
  2. Čistí horkosť v krvi, zvlhčuje podporuje fluidá a krv,
  3. Tvorí Yin,
  4. Odstraňuje horko v žalúdku a pečeni ako aj prázdnotu Jinu v pečeni,
  5. Pomáha pri suchu a horúčave v hrubom čreve (zápcha),
  6. Odstraňuje červené oči
  7. Pôsobí priaznivo pre kožných dermatitídach,
  8. Pôsobí na tinitus (pískanie a šumenie v ušiach)
  9. Utišuje ducha Shen

Použitie v kuchyni

Čerstvý špenát je ideálny na šaláty. Lístky treba pred použitím dôkladne umyť, pretože na nich bývajú čiastočky zeminy. Najlepšie je, keď špenát blanšírujete, teda prelejete vriacou vodou. Tým sa zničí obsah dusičnanov, zvýrazní sa farba a zjemní chuť, ktorá by začerstva mohla byť až kovová horká. Chuť špenátu vynikne vo vegetariánskych pokrmoch. Dokonalosť práce so špenátom nájdete v talianskej kuchyni, kde sa uplatní nielen v cestovinách, ale aj ako náplň do cannelloni a tortellini. Vynikajúce sú quiche so špenátom alebo plnené záviny a palacinky. Ideálne chutí so syrmi ako je feta a gorgonzola alebo ricota. Do zeleninového vývaru sa hodia špenátové knedličky.

Mrazivé uskladnenie

Veľká časť úrody na svete sa zmrazuje. Mrazený špenát je lepšie použiteľný ako čerstvý. Zelené listy si po zmrazení zachovajú nutričné hodnoty aj chuť naďalej. Po troch týždňoch zmrazenia má špenát 68% obsahu pôvodného vitamínu C, zatiaľ čo čerstvý po týždni skladovania v chladničke obsahuje len 20%.

Špenátový drinkDôležité !!

  • • Špenát pred varením nerozmrazujte, ale pridajte ho rovno do panvice alebo hrnca a dve minúty zahrievajte na viac ako 70 C, tým sa predíde vzniku škodlivých baktérií.
  • • Rovnako ako iné druhy zeleniny aj špenát prijíma zo zeme dusičnany. Tie sa pri nevhodnom postupe môžu stať škodlivinou – dusitanmi. Správne zaobchádzanie zaručí, že sa v jedle neobjavia. Baktérie, ktoré slúžia na premenu škodlivých  dusitanov sa rozmnožujú pri teplote 5 -15o C. Preto je vhodné nespotrebovaný špenát rýchlo schladiť a ihneď vložiť do chladničky. Pokrm potom môžete znovu rýchlo ohriať – tak znížite riziko vzniku dusitanov na minimum.

Samozrejme o čom by boli moje blogy ak nie aj o varení. Pripájam niekoľko receptov na dobré jedlo a hlavne zelené a zdravé. Verím, že vám budú chutiť.

Recepty špenátu ako ho nepoznáte:

Najjednoduchší špenát s muškátovým orieškom alebo maslom 

4 porcie

troška oleja

4 riadne hrste umytého špenátu

3 riadne hrudky masla

štipka postrúhaného muškátového oriešku

soľ na dochutenie

Postup:

Do rozohriatej panvice alebo woku nalejte troška oleja, pohojdajte z boku na bok a pridajte 4 riadne hrste špenátu. Vyzerá to, že je ho veľa, ale zakrátko sa stratí. Bude síce prskať, ale pekne stojte pri ňom a obracajte ho každých 5 sekúnd. Asi po 30 sekundách začne vädnúť a pustí šťavu ( ak je šťavy priveľa, môžete odliať), v ktorej sa bude ďalej variť. Pridajte 3 riadne hrudky masla a postrúhajte trochu muškátového orieška. Premiešajte, dochuťte a podávajte. Maslo a voda by sa mali pekne zmiešať a vytvoriť krásnu prirodzenú omáčku, ktorá všetko spojí.

Špenát a huby porciny s rozmarínom a citrónom

4 porcie

sušené huby porciny, malý balíček zaliať vodou a 15 min máčať

voda z máčania húb odložiť

2 poriadne kusy masla

1 posekaný strúčik cesnaku

1KL nadrobno posekaného rozmarínu

4 drobné hrste špenátu

citrónová šťava na dochutenie

soľ, čerstvo zomleté čierne korenie

Postup:

Sušené huby porciny dostať kúpiť kdekoľvek. Ja sa netrápim a používam kvalitné šampiňóny. Ak používate originál recept, tak postup je nasledovný. Huby zalejte vriacou vodou a nechajte ich

15 min. namočené. Voda z máčania sa odloží. Huby po vybratí pražte na dvoch poriadnych kusoch masla, 1 posekanom strúčiku cesnaku a 1Kl posekanom rozmaríne. Pražte 4 min. a potom nalejte opatrne asi polovicu odloženej vody z húb. Opatrne preto, lebo na dne by sa mohol vyskytovať piesok. Huby varte na slabom ohni do mäkka až sa voda odparí a mierne pokrýva huby. Potom pridajte 4 hrste špenátu a dobre miešajte, kým je špenát ešte sviežo zelený a už trochu povädnutý. Dochuťte citrónovou šťavou, soľou a čerstvo zomletým korením. Toto je výborná plnka do vegetariánskych cannelloni, ak pridáte trochu ricotty.

Malá cibuľka, sladký hrášok, biele víno a špenát

4 porcie

Ingrediencie: Mladá cibuľka posekaná nadrobno, olivový olej, maslo 2 plátky, 2 hrste čerstvého alebo mrazeného hrášku, 1 pohár bieleho vína, 4 drobné hrste špenátu, soľ, mleté čierne korenie

Postup:

V kastróle pražte nadrobno posekanú cibuľku na olivovom oleji a na masle asi 2 minúty. Potom pridajte 2 hrste čerstvého alebo mrazeného hrášku a varte ďalšie 2 minúty, kým prilejete za pohár bieleho vína. Nechajte zovrieť a varte na slabom ohni niekoľko minút. Pridajte 4 drobné hrste špenátu. Poobracajte a varte, kým špenát nezvädne. Pridajte 2 drobné hrudky masla a dochuťte soľou a čiernym korením.

Špenát na pare s kokosovou ryžou

4 porcie

Ingrediencie:

400 ml konzerva kokosového mlieka, soľ, 400g dlhozrnnej ryže, 4 PL sójovej omáčky, 2 PL olivového oleja, 4 hrste umytého mladého špenátu.

Postup:

Kokosové mlieko dajte do kastróla a zalejte dostatkom vody, aby sa mohla uvariť ryža. Nechajte zovrieť, pridajte štipku soli a ryžu. Varte 15 min., kým nie je ryža mäkká a po uvarení ju odložte

nabok. Mala by byť mäkká a nadýchaná.  Do kastróla prilejte trochu vody , dajte sitko a postavte na oheň. Vložte 4 hrste špenátu a jemne sparte, maximálne 2-3 min.  Ryžu vysypte na veľkej nádoby, prilejte sójovú omáčku, olivový olej a sparený špenát. Teplo z ryže stačí, aby bol špenát uvarený v priebehu niekoľkých minút, ostal krásne zelený a zachoval si všetky svoje chute.

Špenát s píniovými orechmi a cesnakom

6 osôb

Ingrediencie:

1 kg čerstvého špenátu, 3PL olivového oleja, 3 PL píniových orechov, 2 strúčiky cesnaku, jemne pokrájané alebo rozdrvené, soľ a čierne mleté korenie.

Postup:

Špenát dôkladne prepláchnite a vložte do veľkého hrnca. Prilejte trocha vriacej vody, tesne zakryte pokrievkou a varte 2 – 3 min., až listy zvädnú. Špenát premiestnite do sitka, nechajte dôkladne odkvapkať a ešte vyžmýkajte zostatok vody. Medzitým rozpáľte olej, pridajte píniové oriešky a za stáleho miešania ich opečte dozlatista. Pridajte cesnak a krátko osmažte. Potom primiešajte špenát a zmes prehrejte. Ochuťte a podávajte ako teplú prílohu

Ak máte ten svoj obľúbený špenátový recept, tak sem s ním. Podeľte sa o vaše skúsenosti so zeleným špenátom na našej stránke v komentároch. No a nezabudnite na naše štúdiové varenie, ktoré sa bude konať 28.3. 2015. 

Prajem vám krásny zelený týždeň plný slnka.

Soňa Milová

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.