Aromatické octy do vašej kuchyne

Táto ľahko pripravená kuchynská pomôcka dochucovadlo môže pochádzať z vašej domácej produkcie. Ak dochutíte sami ocot korením či bylinkami, ušetríte oproti kupovaným výrobkom nemalú čiastku. Na viac je príprava takýchto lahôdok jednoduchá a tvorivá. Kuchári – amatéri si zakladajú na svojich vlastných receptúrach octov. Poodhalím vám ich tajomstvá. Vybrané korenie, bobuľky a bylinky sa vložia do fľaše a zalejú octom a nechajú 2 týždne lúhovať na slnečnom mieste, najlepšie na okne. Ich aróma sa musí rozvinúť. Potom ich preceďte cez sitko do dekoratívnych fliaš.

Experimentujte podľa chuti a vytvárajte pikantné chuťové nuansy. Fľaše s rozmanitým octom ozdobené lykom, stuhami či etiketou budú ozdobou kuchynskej poličky a originálnym darčekom pre priateľov, ktorí už všetko majú. Najlepší výsledok docielite s jablčným a Ume octom. Tie sú pre mňa favoriti. Veľmi rada ich kombinujem spolu. Okrem toho, že vedia krásne nasať chuť byliniek dodávajú spolu v kombinácií aj veľmi cenné probiotiká. Môžete použiť aj biely vínny ocot. Je množstvo možností ako si pripraviť takýto ocot. Pre vašu orientáciu uvediem niekoľko riešení:

 1. 200 g čerstvých byliniek, ako sú rozmarín, šalvia, tymián a 3 olúpané šalotky.
 2. 2 PL horčicových semienok
 3. 1 vetvička estragónu
 4. 100 g malín
 5. 100 g jahôd a 50 g bazalky
 6. Sedmokráska – kvet, kvet pažítky, ligurček, čierne korenie, nové korenie
 7. 4 feferónky, 1 KL celého korenia, 50 g bazalky
 8. 6 strúčikov cesnaku, 1 KL celého korenia.

Príprava je dôležitá. Dbajte na to, aby všetky nádoby a uzávery boli pred použitím dokonale čisté. Nádoby na ocot môžete uzavrieť aj korkovou zátkou, tieto materiály dobre vzdorujú účinkom octu. Ocot uložte potom do chladného tmavého miesta. Ocot môžete skladovať dlho. Skúška čuchom a chuťou vám povie či je ešte dobrý.

Materiál:

 • Ocot – jablčný v BIO kvalite, ume ocot, vínny ocot
 • Sklenená nádoba s uzáverom
 • Korenie
 • Mažiar
 • Látka alebo filter na cedenie
 • Sklenená fľaša
 • Vidlička

 

Tu je postup môjho založenia octu s bylinkami. Púpava, ligurček, sedmokráska, kvet rozmarínu, kvet pažítky.

Prajem krásne tvorivé spojenie s bylinkami.

S láskou Soňa

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.