Element drevo

DedinkySu – wen píše: „Na východe sa dvíha vietor. Tento pohyb podporuje rast zeleného dreva, ktoré je dosiaľ nedozreté a má kyslú chuť. Kyslosť stimuluje pečeň a vyživuje šľachy a väzivá keď ju užívame. Keď je vietor mierny, harmonizuje, pokiaľ však dosahuje extrémnu intenzitu, môže pôsobiť ničivo, rovnako ako u človeka sa môže jeho cit zmeniť na hnev, keď sa pečeň dostane mimo kontrolu. Kov je kontrolným elementom, preto pôsobí núdza a žiaľ proti hnevu, zatiaľ čo sucho necháva vietor odoznieť a ostrosť neutralizuje kyslosť.“

 

Kyslá chuť je priradená elementu DREVO, pretože posilňuje jej energiu a zároveň ju spútava, a tým ju chráni pred prehnanou a vyčerpávajúcou expanziou. Zameraním je Jin. Jar v TČM je sezónou začínajúceho „nového Jangu“. Dominantným počasím na jar je vietor, ktorý spôsobuje ochorenia z napadnutia vonkajším vetrom – nachladnutie a chrípka. Tie môžete zmierniť mierne pikantnou chuťou. Element DREVO je charakteristické rastom, pohybom, a rozpínaním. Tok energie qi začína silnieť. Strava by v tomto období mala predovšetkým doplňovať qi a dovoliť jej voľný tok, podporovať slezinu a pečeň.

Vhodná strava: mierne zahrievajúca a povznášajúca

Odporúčané potraviny: fenikel, ryža, pohánka. Potraviny s kyslou chuťou – jablká, trnky, jablčný ocot, jablčný mušt, brusnice, kyslá kapusta, biele víno. Potraviny prvku DREVO – zelený čaj, špenát, zeler, stonkový zeler, klíčky.

Čomu by ste sa mali vyhnúť: na jar je dobré sa vyhnúť tučným a povahou horúcim jedlám, ktoré blokujú pečeňovú qi.

 

OCHORENIA ELEMENTU DREVO

 

Zástupcami orgánov elementu DREVO sú pečeň (jin) a žlčník (jang). Sú spojené s kyslým pocitom v ústach.

 

Bolesti hlavy

Kyslá chuť zlepšuje tento stav. Väčšinou sú  bolesti hlavy spojené s točením, závratmi, môžu sa pridať aj poruchy videnia. Pokiaľ sa k takémuto stavu pridá aj pocit horúčavy, spoločne s pocitom ako by sa hlava chcela rozletieť, a pritom sú naše chodidlá studené, kyslá chuť dokáže stiahnuť jang z hlavy smerom k nohám a zlepšiť rozdelenie energie v tele. Pýtate sa prečo sa to deje? Pečeň z pohľadu TČM vykonáva dozor nad dopravnými cestami – je generálom organizmu. Pri jej poruche má sklon k strmému energetickému vzostupu a k zanedbaniu spodných ciest (spodný ohrievač, krvnému obehu dolných končatín) generál chce byť vždy hore. Ak sa vo vašom každodennom živote k tomu pridá vzrušujúce až agresívne správanie sa, u niektorých vysoký krvný tlak, s krízami života a s ďalšími symptómami, ktoré označujeme ako jang stúpajúci hore , tak pomôže kyslá chuť. Tá, stiahne jang dole a podporí  rovnováhu prúdenia qi v tele. Tým sa hlava ochladí a končatiny prekrvia. Človek sa upokojí a zotaví sa.

 

Strata telesných tekutín pri športovom výkone

Do kategórie telesných tekutín patria krv, pot, spermie, slzy, sliny a iné, ktoré sú priraďované k jinu. Určite každý z vás mal nejaký fyzický výkon, či už je to v posilňovni alebo pri inom druhu športu. Vždy ak sa trénuje alebo pracuje oduševnene, stratíme veľa tekutín (potu). Ako doplniť a udržať telo po takomto výkone? Dietetika používa v tomto prípade chuť kyslú. Je oveľa lepšie počas výkonu alebo tesne po ňom napiť sa teplej vody s plátkom citrónu ako čokoľvek iné.

Vysvetlenie: Chuť kyslá má sťahujúci účinok a kyslou chuťou sú doplňované a udržiavané telesné tekutiny a šťavy. Teplá alebo letná voda nám pomôže so slezinou a nestratíte energiu na regeneráciu svalov. Telo nebude zaťažené obrovským množstvom minerálnej vody, ktorú musí prepumpovať cez srdce.

 

Hnačka

Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch využijeme chuť kyslú. Hnačka je hlavne o strate tekutín. Ako základ stravy využívame stravu s väčším podielom chuti kyslej. Ochraňuje šťavy, nie je indikovaná pri existencii vlhkosti, pocitu tiaže v tele a pri zápche. Má schopnosť dopraviť substancie do vnútra tela. Veľmi dobrá je kombinácia ryžovej kaše s chuťou kyslou.

 

Chrípka alebo nachladnutie

Pokiaľ som nepoznala čo robia jednotlivé chute, bežné nachladnutie som riešila ako každý človek. Vitamín C a veľa citrusových plodov. Omyl, veľký omyl !!!!! V tomto prípade je chuť kyslá tabu- zakázaná!!!! Prečo?

Má totiž schopnosť dopraviť substancie do vnútra tela. V tomto prípade však dopraví do nášho tela aj patogény (choroboplodné látky) ako je vietor a chlad. Vitamín C má mimoriadne kyslú chuť. Ak ošetrujeme  počas liečenia telo kyslou chuťou (citrusy) vo veľa prípadoch sa stav zhorší. Je to spôsobené tým, že chuť kyslá, a v tomto prípade ochladzujúca, sa dostane za obrannú líniu – ochranne qi a choroba môže prepuknúť hlbšie v našom tele. Zastaví sa v takomto prípade až v pľúcach. Preto často po prekonaní prvých príznakov nachladnutia, máme o niekoľko dní kašeľ a bolia nás priedušky. Chorobu sme si vlastnou neznalosťou potravín a liečenia, potlačili hlbšie do organizmu a budeme sa musieť dlhšie liečiť. V takomto prípade liečenia stravou by sme mali radšej nasadiť potraviny kategórie ostrej/oslobodzujúcej povrch – ako sú napríklad pór, cibuľa, cesnak, zázvor, jabĺčkový kompót so škoricou, klinčekom.

 

Nespavosť, ťažké sny

V tomto prípade tiež môžeme siahnuť po chuti kyslej. Pomôže upokojiť srdce svojim dovnútra nasmerovaným účinkom a schopnosťou spútať. Krv sa nebúri a pohybuje sa pokojnejšie, a tým umožní našej mysli vydať sa s prúdom. Stav myšlienok je pomalší. Totiž krv je úzko spojená s mysľou. Často je príčinou vnútorného nepokoja nedostatok pečeňového jinu – nedostatok pečeňovej krvi (krv je jinová). Tento nedostatok si spôsobujeme ohnivým a hektickým spôsobom života bez  odpočinku a relaxácie. Organizmus nám vždy naznačí čo sa deje, no nedbáme na signály, na vlastné hranice ani na rezervy. Hovoríme tomu veľa vetra a ohňa. Poznáte ľudí, ktorí nevedia obsedieť a musia vždy niečo robiť alebo nejako sa pohybovať a ak nemôžu, tak pohybujú nohou alebo fajčia, či niečo robia s rukami? Toto sú ľudia ohňa a vetra. V organizme vo vyčerpanej krvi zúri a besnie neukotvená qi a narušuje ducha Shen, ktorý sa potrebuje ukotviť v krvi. Duch  Shen je stále rozptyľovaný, robí raz to zase ono, stále sa do niečoho púšťa a nevie nič dokončiť. Kyslá chuť mu pomôže zanalyzovať všetky aktivity, plány, a tým prispeje k dosiahnutiu vnútorného pokoja a výsledku.

 

Problémy so šľachami a svalmi

K pečeni patria šľachy a svaly. Nemyslím tým tvorbu svaloviny ako takej, v našom prípade mäsa (to má na starosti slezina), ale prenos sily. Pri nedostatku krvi  a jinu sa skracujú šľachy a strácajú svoju pružnosť. Poznáte určite prípady, kedy ste si po dlhom čase vyšli do telocvične a chceli ste hrať futbal alebo nejakú loptovú hru. Pri športe spotrebujeme veľa krvi (jinovú) pre svoje šľachy a svaly. Okrem toho jinová krv vyživuje chrupavkovité časti chrbtice a platničky. Niekoľko minút aktivity a zrazu praskne achilovka alebo si natiahnete sval. Prečo? Veď ste sa ani nezapotili. Príčina nie je aktivita ako taká, ale nedostatok krvi. Dôsledkom tohto nedostatku môže dôjsť k  chronický zápalom šliach a preťaženiu.

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.