Leto a jeho vplyv na naše orgány

Číňania srdce nazývajú cisárom organizmu. Má preto úzky vzťah k letu a horkej chuti. Srdce je naším slnečným orgánom, centrom všetkého pohybu. Pri letných horúčavách trpia hlavne ľudia so srdcovými slabosťami na prehriatie. Upokojiť ich možno ochladzujúcimi obkladmi na prsiach alebo v mieste na predlaktí, kde je cítiť pulzy. Obklady sťahujú príliš veľa ohňa zo srdca. Prečo je tomu tak? Letná energia je energiou, ktorá sa dostáva z tela von zo stredu a šíri sa do všetkých strán. Preto horúčosť v lete nemáme vo vnútri ale na povrchu tela. No a ak si k tomu pridáme aj pálivé letné slnko tak toho ohňa je naozaj veľmi veľa.

Oproti tomu, nadbytočné zahrievanie organizmu z vnútra tiež nie je dobré. Napríklad, taký grilovaný hovädzí steak, pre niekoho čo si roky zaťažuje srdce, môže znamenať poslednú kvapku a privodiť infarkt alebo iný srdcový kolaps.

Srdce vidí každú emóciu a ochutná každú chuť. Zodpovedá cisárovi sediacom uprostred na tróne. Sedieť uprostred znamená mať prehľad a vidieť všetko.  Súčasne to však znamená byť vystavený všetkým vplyvom.

Srdce ako hlavný orgán cirkulácie je stále aktívne. Srdce svojou neustálou činnosťou rozvádza krv a živiny do celého organizmu. Tento orgán je aj dualitou pravej lásky. V čínskej medicíne je srdce spojené so zmyslovým orgánom jazykom a hovorením. Pokiaľ niekto hovorí príliš veľa a rýchlo, plytvá energiou svojho srdca. Medzi 11,00 a 13,00 hodinou sa znižuje schopnosť koncentrácie človeka. Je to zapríčinené jeho orgánovou hodinou (vtedy vrcholí činnosť srdca). V žalúdku sa prudko zosilňujú kyseliny, a aby bolo hospodárenie s kyselinami a zásadami vyrovnané, musí sa viacej zásady objaviť v moči. V tejto dobe je srdce najnáchylnejšie na infarkt. V túto dobu by sme sa telesnej záťaži, stresu alebo operáciám mali vyhýbať. Jednoducho siesta…..

Prejav toho ako pracuje vaše srdce sa odzrkadľuje na vašej tvári. Viete ako ľudia žiaria, keď sú zamilovaní? Viete ako vyzerajú, keď majú zlomené srdce? Tvár hovorí o našom stave a srdca všetko. Okrem reči nás prezradí aj gestikulácia. Pokiaľ ľudia hovoria pomaly alebo vôbec, tak srdcu chýba energia.

Pokiaľ srdce nepracuje ako má, dochádza k tzv. nedostatočnosti krvi. Jednoducho povedané naše telo nedostáva výživu. V takomto prípade sme bledí a pokožka je bez lesku. No a pokiaľ je pokožka v oblasti tváre fialkovastá (žilky), tak cievy v našom organizme začínajú byť upchané. Lekár TČM pozná stav vášho srdca podľa špičky nosa a jazyka.

Problémy so srdcom sa môžu objavovať v tomto období aj ako bolesť na hrudi. To je zradnosť tohto orgánu. Dlho vás nič nebolí a zrazu je tu cievna príhoda. Preto sa vyplatí hlavne v tomto období postarať sa o svoje srdce. Všetky orgány si môžu tak povediac oddýchnuť ale naše srdce nie. Doprajte mu hlavne v období elementu Oheň viacej pozornosti a starostlivosti. Odmení sa vám dlhovekosťou a komfortom v živote.

Srdiečko posilňujeme v tomto období hlavne vhodnou stravou, ktorá nezaťaží, skôr pomôže k harmonizácii.   Obzvlášť cenné je užívanie pšeničných a ovsených klíčkov. Hlavne pšenica je liečebným prostriedkom, ktorý mimoriadnym spôsobom podporuje jin srdca. Taktiež fazuľky mungo ochladzujú a podporujú jin. Ak sa vyskytuje nedostatok obličkového jinu, môžeme pridať do ryže či do polievky ľaliové kvety. Silným prostriedkom na doplnenie krvi je koreň angeliky – dangkui (Radix Angelica sinensis). Varí sa v slepačej polievke. Ďalším je koreň lotosu čerstvý a nastrúhaný upokojuje myseľ, longan (Dimacarpus longan)  alebo  plody moruše, brusnice môžu byť aj sušené, čerešne. Mliečne výrobky, ovčie a kozie – pozor pri vlhku. Fazuľky adzuky pôsobia jemne na os srdce – obličky. Zelený čaj, vodný melón a hrušky, aj v podobe kompótu viac dopĺňajú jin a zmierňujú nedostatok telesných štiav a ochladzujú.

Tenké črevo patrí k srdci ako párový orgán.  Predstavuje sprostredkovateľa medzi organizmom a vonkajším svetom tým, že prijíma potravu natrávenú zo žalúdka a dokončuje jej trávenie a vstrebávanie živín. Podľa TČM oddeľuje čisté od nečistého a absorbuje substancie vody. Tenké črevo extrahuje čistú qi pre telo, myseľ aj dušu.  Teplo a láska tiež podliehajú zjemňovaniu a čisteniu, aby boli ľahké. Vzniká čistá radosť. Má  vplyv na rozdelenie tekutín v tele.

Prvé čo vám lekár TČM bude liečiť je črevo a trávenie. Väčšina populácie má tieto orgány vo veľmi zlom stave. Je to spôsobené nevhodnou modernou stravou, ktorá je chudobná na vlákninu, má prebytok tukov, múky a mlieka. Dobrá strava postavená na obilovinách (celé zrná), strukovinách a zelenine môže naše črevo znova prinavrátiť do poriadku.  Spolupráca týchto dvoch orgánov sa prejavuje často na zápaloch močového mechúra. Predstavte si, že neustále zahrievate svoje srdce nepravidelným spôsobom života (striedanie oddychu a práce), nevhodnou pikantnou či grilovanou stravou, veľkým množstvom emócií, časovým vypätím a tak ďalej. Tenké črevo ako jeho kamarát mu ide v ústrety a preberie veľkú časť ohňa a začne ju odvádzať z organizmu von. Na to použije močový mechúr z ktorého ide prebytok ohňa von. Oheň spôsobí zápal. Nemáme síce bakteriálny zápal, ale aj tak cítime pálenie pri močení.

Pokiaľ ste v poriadku mali by ste v lete cítiť radosť a veľa sa smiať. To je prejav spokojného fungovania vašich orgánov elementu OHEŇ. No a na budúce si povieme viacej o strave. No a pretože leto je plné chuti a radosti posielam vám niekoľko receptov na vyskúšanie čo pomôžu vašim orgánom a vás potešia.

Baklažánový kaviár s kuriatkami

Letné šalátové listy s krevetami

 

Banánovo-gaštanový  krém s ovocím

Teším sa na vás na stránkach výživy podľa 5 elementov a na našom štúdiovom varení. Kto by si to v lete chcel vyskúšať varenie na živo spolu s nami tak 15.7. 2017 v Art Hotel Kaštieľ Tomášov je deň na letné dobroty a záhradnú slávnosť.

So slniečkom v duši Soňa

Váš poradca na ceste za zdravím.

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.