Ušľachtilosť srdca

Šao – malá ale ušľachtilá.

„V prvom letnom mesiaci prebieha slávnosť začiatku leta. Syn Nebies určil po dohode s astrológmi tú správnu chvíľu. V deň začiatku leta sa odberá Syn Nebies do južnej časti mesta, aby stadiaľ priviedol leto. Veľkoryso rozdeľuje odmeny a dary, poskytuje dôkazy svojej priazne (…..), a nie je nikto, kto by bol nespokojný.“

Zakázané mesto

Názvy bodov na riadiacej dráhe srdca nesú často dodatok šao (Shao) – „malý“. „Malý“ však neznamená nepatrný alebo „nepodstatný“ alebo dokonca „bezvýznamný“.

Zakázané Mesto tak, ako ho poznáme z pohľadníc, fotografií a tí šťastnejší z nás aj z osobnej návštevy, bolo vybudované počas 15 rokov (1406 ~ 1420) na ploche 720.000 m². Od severu na juh má Zakázané Mesto 961 m, od východu na západ je to 753 m. Je chránené 7,9 m vysokým múrom a 6m hlbokou a 52m širokou vodnou priekopou.

Zakázané mesto - vstup

Viac ako milión robotníkov pracovalo prakticky nepretržite, aby vybudovalo 980 budov, v ktorých sa nachádza 8.707 miestností. Toto je len zopár údajov, ktoré však ani zďaleka nevystihujú veľkosť a majestátnosť celého komplexu. Zakázané mesto v Pekingu, ktoré bolo niekedy centrom cisárskej moci, je obrovské. Jednotlivé komplexy  jeho budov a jednotlivé záhrady reprezentujú učenie Wu – sing, piatich premien.

Je tvorené systémom opevnení (podľa analógie TČM sa jedná o Osrdečník), budovami pre vojakov (DREVO), sýpkami na obilie (ZEM), luxusnými záhradami s rybníkmi (VODA), skladiskami zbraní a pokladnicami (KOV), chrámovými budovami a spálňami cisára a jeho konkubín (cisársky a ministerský OHEŇ), ako aj budovami rôznych najvyšších úradníkov.

Cisárska audienčná sieň je veľmi malá, je iba malou súčasťou ohromného zariadenia. Je malá, avšak predsa tvorí stred. Malá je synonymom pre ušľachtilú, tu najčistejšiu a najjemnejšiu, tú najsubstilnejšiu.  Taká je energia srdca.

Verím, že ste si už zvykli na terminológiu v TČM. Pozrieme sa na fungovanie orgánov elementu OHEŇ trochu bližšie. Je potrebné si uvedomiť, že orgány ako také nemajú nič spoločné s klasickou medicínou.

 

Duch shen (Šen)

Sídli v srdci a cestuje prostredníctvom našej krvi v tele, pričom červená farba je jeho cisárskou pečaťou. Krv má pôvodne bielu farbu, keď z nej extrahujeme jemné častice zo sleziny. Slezina vedie bielu krv k srdcu, v ktorom dostáva svoju červenú farbu. Tieto červené častice sú začlenené do nášho „Ja“. Toto je potvrdené cisárskou pečaťou. Duch shen sa prejavuje vo svojej podstate žiariacou pochodňou. Osvetľuje naše bytie, keď sa zakorení v ťing. Osvetľuje našu existenciu, keď dospeje k dokonalosti. Táto pochodeň svieti v našich očiach – iskra. Keď je shen oslabená, začneme sa v živote podkýňať, a nevieme rozpoznať a pochopiť svoj osud. Srdce a duch sú jedno. Srdce, myseľ sú jedno. Ich oddelenie sa manifestuje ako skutočná choroba. Všetko čo narušuje teplo srdca – psychosomatické účinky – provokuje zmeny a v dôsledku tohto aj tvorbu najjemnejších častíc. Každá aktivita v živote človeka bez účasti srdca prináša nerovnováhu, pretože jednanie z nedostatku ducha … Je egocentrické (Ego).

Láska

Oheň srdca v nás, nám zapožičiava dar lásky. Poznáme lásku, ktorá zhorí ako slamený klobúk. Poznáme lásku aj jemnú „Božiu lásku“ ako vyjadrenie schopnosti milovať. Láska vo forme zmierenia a odpustenia je kvalitou večného ohňa. Láska vyžaduje integritu osobnosti a nezištnosť. Láska vo svojom vývine vyžaduje odovzdanosť prítomného okamžiku.  Pripravenosť pripustiť k sebe veľmi blízko niekoho druhého, zodpovedne a bez zadných dvierok. Takáto láska vzniká, keď je srdce pokojné, a ukazuje sa v celej svojej kráse. Schopnosť erotickej lásky patrí tiež do elementu OHEŇ, avšak jeho zástupcovi, konkrétne perikardu – osrdečníku. Tu sa prejavuje rozkoš a zábava a tiež schopnosť naviazať intímny vzťah.

Nedostatok srdečnej krvi a srdečného Jinu

Duch shen je najjemnejší jang. Jeho rozpätie je veľké; preniká všetkým. Jeho rezidenciou je krv. V tomto paláci je a odtiaľto vládne. V krvi existuje spoločne jin a jang a duch tak získava svoju stabilitu. Keď je krv oslabená, duch uniká a „ulieta“. Potuluje sa okolo a vytvára symptómy neúnavného pobehovania a trvalého vzrušenia – workholici. 

Krv je jinová, rovnako ako ostatné telesné tekutiny. K nedostatku dochádza v dôsledku nedostatočnej funkcie sleziny. Nedostatok krvi prináša poruchy jej cirkulácie – ruky a nohy sú chladné alebo bolestivé a modré. Nedostatok tekutín, prináša do paláca nestabilitu ducha shen. Myšlienky sú zmetené a chaotické, niekedy sa prejavuje násilný smiech, človek sa môže smiať neprimerane. Keď je nedostatok jinu väčší ako nedostatok krvi, býva tvár začervenaná v oblasti nosa a na spánkoch.

Reč

Pretože duch shen stráca možnosť ukotvenia, chýba mu kontinuita, dostavujú sa problémy so slovným vyjadrovaním: zajakavosť, nadmerné mrmlanie, pomätené plácanie ničoho bez súvislostí – staroba. Rovnomerný prúd reči je narušovaný odbočením od témy. Chýba jin a tým chýba chápanie.

Spánok

Ďalším prejavom deficitu jinu sú poruchy zo spánkom. Spánok je jedným z najdôležitejších indikátorov pre stanovenie liečby. Spánok, by mal byť pokojný, bez snov, po prebudení by mal byť svieži so žiarivými očami. V súčasnej dobe spotrebovávame viacej krvi a jinu– nepokoj a aktivita, agresivita a sila, zaujímajú dnes dôležité postavenie než rozjímanie, pokoj a voľná chvíľa.

Vyčerpanie z práce je ignorované. Toto sa prejavuje neskôr rastúcim počtom kardiovaskulárnych ochorení, nespavosťou rastúcim počtom demencie a psychóz. Aby sme mohli podať očakávaný výkon, „vymačkávame“ zo seba aj tie posledné rezervy a neustále preťažujeme svoj nervový systém.

Na zoznam vplyvov poškodzujúcich jin, krv a ducha shen patria tiež vizuálne vplyvy  a dlhodobá emocionálna záťaž. Počítačové hry, práca u obrazoviek, striedavá práca na zmeny, rozčuľujúce a dráždivé filmy – zaťažujú stred a produkciu krvi. K tomu, sa často dodáva pitie kávy, tabaku, cukru a rafinovanej soli. Patria sem drogy, tabletky, cudzorodé prísady vo vode, medikamenty a hormóny – v mäse a mlieku. Toto všetko vyvoláva stres a oslabuje srdečnú krv a srdečný jin. Z uvedeného, ak sa pozrieme na elementy ako také, sa pečeň dostáva do stavu preplnenia a živí svoje dieťa v cykle rodenia, srdce, len nedostatočne, prenikavo však napadá element Zem slezinu a žalúdok.

Srdce

Srdce vidí každú emóciu a ochutná každú chuť. Zodpovedá cisárovi sediacom uprostred na tróne. Sedieť uprostred znamená mať prehľad a vidieť všetko, súčasne to však znamená byť vystavený všetkým vplyvom.

Preto všetky nerovnováhy v elementoch môžu poškodzovať srdce. Pri nedostatku jin sa zvyšuje frekvencia srdečného tepu. V noci sa môžu objavovať ťažké sny. Jazyk je žiarivo červený a na piatich plochách existuje oheň. Hyperfunkcia štítnej žľazy je tiež definovaná ako nedostatok srdečného jinu  s preplnením jangu pečene. V západnej medicíne sú tieto syndrómy nedostatku definované ako porucha výživy, neurózy, srdečná arytmia, tachykardia, anémia, palpitácia, syndróm vyhorenia.

Terapia stravou

V dôsledku nedostatku jin a srdca krvi sa symptómy vyprázdnenia ďalších orgánov prejavujú v slezine, obličky jin. Obide majú spoločné príznaky a to oheň. Obzvlášť cenné je užívanie pšeničných a ovsených klíčkov. Hlavne pšenica je liečebným prostriedkom, ktorý mimoriadnym spôsobom podporuje jin srdca. Taktiež fazuľky mungo ochladzujú a podporujú jin. Ak sa vyskytuje nedostatok obličkového jinu, môžeme pridať do ryže či do polievky ľaliové kvety. Silným prostriedkom na doplnenie krvi je koreň angeliky – tangkui (Radix Angelica sinensis). Varí sa v slepačej polievke. Koreň lotosu čerstvý a nastrúhaný upokojuje myseľ. Longan (Dimacarpus longan)  a plody moruše, brusnice aj sušené, čerešne. Bažant. Mliečne výrobky, ovčie a kozie – pozor pri vlhku. Fazuľky adzuky pôsobia jemne na osu srdec-obličky. Zelený čaj, hrušky aj v podobe kompótu viacej dopĺňajú jin a vodný melón , zmierňujú nedostatok telesných štiav a ochladzujú.

Čajový recept na srdce a nespavosť.

10g sladké drievko, 10g lúpanej pšenice, 3g plodov jojoby čínskej. Pšeničný podiel môže byť zvýšený až na 100g.

Postup: Z ingrediencií sa uvarí čaj a tento nápoj sa pije pred spaním eventuálne ráno po zobudení. Aj úporné stavy nepokoja v krátkej dobe pominú, pretože sa zotaví srdečný jin. Ďalšie recepty zo“ Zlatej skrinky“ uverejnime v ochoreniach elementu OHEŇ.

Tenké črevo

Tenké črevo predstavuje sprostredkovateľa medzi organizmom a vonkajším svetom tým, že prijíma potravu natrávenú od žalúdka a dokončuje jej trávenie a vstrebávanie živín. Podľa TCM oddeľuje čisté od nečistého a absorbuje substancie vodu. Tenké črevo extrahuje čistú qi pre telo, myseľ a dušu.  Teplo a láska tiež podliehajú zjemňovaniu a čisteniu, aby boli ľahké. Vzniká čistá radosť. Má  vplyv na rozdelenie tekutín v tele.

Ak je tenké črevo v poriadku a sila ohňa vyrovnaná, nie sme odkázaný na prvotriednu stravu. Ak je tenké črevo preťažené – čo môže byť aj s emocionálnych dôvodov, zostáva v ňom prebytok nerozčlenených a dokonca jedovatých substancií. Vznikajú poruchy, zašpinenia, zhrubnutia, koagulácie. Črevo má svoje plytčiny v kĺboch. Tie potom môžu byť postihnuté zápalmi a bolesťou, pretože prietok nimi je zahradený. Kĺby sa však môžu pohybovať len vtedy, ak majú k dispozícii dostatok kĺbového maziva. Na pokožke vzniká ekzém, vredy, strupy a akné. Na duševnej úrovni sa to prejavuje používaním hrubých a urážlivých slov. Keď je zase príliš svedomité, dostavuje sa nadmerný strach z nečistoty. V tomto prípade je toho oddeleného veľa.

Chlad a vyprázdnenie 

Potraviny vhodné k odstráneniu chladu a prázdnoty v tenkom čreve. Patria sem obilie, pohanka, – zahrieva, vyrovnáva, chuť sladká, detoxikuje a čistí krv. Proso a pšeno vo všetkých ich formách. Pšeno hlavne pri dlhodobých hnačkách. Proso, fazuľky azuky podporujú jin. Mali by sme ich používať v mäsových vývaroch, aby vyvíjali viacej tepla. K zvýšeniu štiav je dobré nastrúhané jablko.  Stačí vykročiť zdraviu v ústrety.

Soňa Milová

Poradca pre výživu podľa 5 elementov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.