Cesnaková nátierka
Táto nátierka s malou obmenou zaujala svoje palebné postavenie u nás doma. Nakoľko sme nemohli používať mliečne výrobky. S obľubou ju pripravujem dodnes.
4 osoby
Ingrediencie:
1 marinované alebo inak ochutené tofu cca 200 g, rasca jemne mletá, 100 g jemne mletých mandlí, 1-2 strúčiky cesnaku, UME ocot, sójová omáčka, niekoľko lyžíc vody, 1 stredne nakrájaná mrkva alebo jarná cibuľka
Postup:
- Mandle rozmixujeme na jemno a pridáme 1 – 2 strúčiky cesnaku podľa obľúbenosti.
- Pridáme tofu a všetko spolu rozmixujeme. Ak je zmes hustá pridajte 2 PL vody.
- Dochutíme sójovou omáčkou a UME octom. Na strúhadle nastrúhame 1 mrkvu a pridáme do nátierky. Tá by mala mať roztierateľnú formu. Ak nemáte mrkvu použite jarnú cibuľku. Všetko spojíme a podávame na celozrnnom chlebe ozdobené klíčkami a zeleninou.
Kokosovo ryžová kaša s marhuľovým pyré
Zase jedna možnosť ako si rýchlo pripraviť skvelé raňajky a využiť pritom sezónne ovocie. Vy ho môžete kombinovať podľa chuti, zásob, dokonca môžete využiť aj mrazené ak nie je po ruke čerstvé. V lete pomôžu aj zásoby z pivnice vo forme kompótov. V lete treba používať obilie, ktoré vás nebude zahrievať ale bude viacej Yinové- ochladzujúce a dopĺňajúce telesné tekutiny. Tak a štart do nového dňa je zaručený.
1 osoba
Ingrediencie:
½ hrnčeka ryžových vločiek (môžete použiť amarantové, špaldové, pšeničné, pohánkové), ½ hrnčeka strúhaného kokosu, vodu, 2 PL trstinového cukru, marhule (jahody, maliny, čučoriedky….).
Postup:
- Do vody dáme variť kokosovú múčku. Varíme asi 2-3 minúty. Potom pridáme ½ hrnčeka ryžových vločiek a cukor. Vypracujem kašu. Hustotu nechám na vás lebo každý má rád inakšiu. Ak sa vám kaša bude zdať príliš hustá tak dolejte vodu. Pre deti môže tvoriť základ ryžové, mandľové, kokosové či pohánkové mlieko. Uvarenú kašu nalejte do taniera a na vrch si dajte pyré.
- Pyré pripravíme z čerstvo rozmixovaných marhúľ ponorným mixérom, kto chce môže k nim pridať trochu medu. Hotovú kašu polejeme veľkým množstvom pyré. Dobrú chuť.
Ostro sladká polievka „Tom Yum“
4 porcie
Ingrediencie:
2 čerstvé červené čili papričky, 6 PL ryžového octu, 1 ¼ l zeleninového vývaru, 2 steblá citronely, rozdvojené, 2 PL sójovej omáčky, 1 PL trstinového cukru, šťava z ½ limetky, 2 PL arašidového oleja na opečenie, 225 g bieleho tofu pokrájaného na kocky o hranách 1 cm, 400 g kukmáku sklepních (pošvovec čierno vláknitý) z konzervy, 4 jarné cibuľky, nadrobno nasekané, 1 malá hlavička čínskej kapusty nakrájaná na rezance.
Postup:
- V nekovovej miske zmiešame čili papričky a ocot. Necháme rozležať pri izbovej teplote 1 hodinu.
- Medzitým dáme vývar do rajnice a necháme zovrieť.
- Pridáme citronelu, sójovú omáčku, trstinový cukor a limetkovú šťavu, zmiernime oheň a varíme 20 – 30 min.
- V predhriatom woku rozohrejeme olej, pridáme kocky tofu a opekáme ho za stáleho prevracania na silnom ohni 2 – 3 minúty pokiaľ nezačne hnednúť. Vyberieme odpeňovačkou a prenesieme na vrstvu papiera na odsatie tuku.
- Do vývaru pridáme čili papričky a ocot, tofu, huby a polovicu jarnej cibuľky a zmes 10 minút varíme.
- Zostávajúcu jarnú cibuľku zmiešame s čínskou kapustou. Rozdelíme do misiek, pridáme tofu a zalejeme horúcim vývarom.
Hustá zeleninová s quinoou
Quinoa obsahuje všetky základné aminokyseliny. Vďaka obsahu bielkovín sa tak vyrovná mäsu alebo mliečnym výrobkom. Je ideálna pre vegetariánov, deti alebo kojace matky.
4 – 6 porcií
Ingrediencie:
3 PL olivového oleja, 1 veľká cibuľa nakrájaná najemno, 2 mrkvy nakrájané na kocky, 100 g quinoy, prepláchnutej a odkvapkanej, soľ, mleté čierne korenie, 1 plechovka lúpaných paradajok cca 400 g, 2 stebielka čerstvého rozmarínu, 1,5 l zeleninového vývaru, 100 g bielej kapusty, pokrájanej na rezance, 100 g stonkového zeleru, nakrájaného na drobno, hrsť petržlenovej vňate, UME ocot.
Postup:
- V panvici za stáleho miešania opečieme cibuľku a nakrájanú mrkvu. Potom pridáme quinou a 5 minút ju za stáleho miešania opekáme. Osolíme, pridáme paradajky, rozmarín, 1,5 l horúceho zeleninového vývaru a privedieme k varu.
- Po 10 minútach vložíme rezance kapusty a stonkového zeleru (hrsť stonkového zeleru si nechajte stranou) a varte ďalších 10 minút.
- Odstavte z ohňa pridajte odložený zeler, dochuťte UME octom.
Kuskus s cviklou a kozím syrom
4 osoby
Ingrediencie:
100 g kuskusu, 300 až 400 ml zeleninového vývaru, 100 cvikly, 5 g hnedého cukru, 200 ml suchého červeného vína, 200 g kozie syra, olivový olej, 4 hrste rukoly, trocha vínneho octu, soľ.
Postup:
- Kuskus v hrnci zalejeme osolenou vriacou vodou alebo vývarom, aby bol zaliaty asi na hrúbku prsta. Prikryjeme a necháme napučať, kým kuskus nevsiakne tekutinu.
- Cviklu očistíme a nakrájame na malé kocky (používajte rukavice). Hnedý cukor dajte do panvici a na miernom ohni skaramelizujte a zalejte červeným vínom. Do vriacej zmesi vložíme pripravenú cviklu, osolíme a dve minúty povaríme. Cviklu scedíme a hneď primiešame do kuskusu.
- Kozí syr narežeme na kolieska a na rozpálenom olivovom oleji sprudka opečieme z oboch strán do zlatista. Pri servírovaní syr položíme na kuskus. Na ozdobenie pridáme trochu rukoly dochutíme vínnym octom a olivovým olejom.
Zemiakovo cuketové placky s mozzarelou
4 osoby
Ingrediencie:
3 – 4 zemiaky, 1 väčšia cuketa, 4 malé cibuľky, 125 g mozzarely, 2 PL petržlenovej vňate, 2 vajcia, pohánková múka, ovsené vločky (podľa potreby), soľ a hrubozrnná soľ, mleté čierne korenie, olej
Na dip:grécky jogurt, mletá sladká paprika, citrón.
Postup:
- Zemiaky a cuketu očistíme nastrúhame na jemno. Nastrúhanú cuketu vyžmýkame, aby sa zbavila vody.
- Do misky k nastrúhaným zemiakom a cukete pridáme očistenú mladú cibuľku nakrájanú na tenké kolieska. Pridáme nahrubo nastrúhanú mozzarelu , pridáme posekanú petržlenovú vňatku a vajcia. Zahustíme múkou a ovsenými vločkami.
- V panvici rozohreje olej na vysokú teplotu. Lyžicou tvarujeme malú placku z cukety a zemiakov.
- Vyprážame do zlatista a odkladáme na papierovú utierku. Na vrchu ich zľahka posypeme hrubozrnnou soľou.
Mrkvové karbonátky s jablkami
4 osoby
Ingrediencie:
1 KL ľanového semienka, 1 menšie jablko, 2 veľké mrkvy, 1 menšia cuketa, soľ a čierne korenie, 1 cibuľa, 1-2 strúčiky cesnaku, šťava z ½ citróna, podľa chuti mletá škorica, nové korenie a zázvor, 1 PL pohánkovej alebo ryžovej múky, olej na smaženie a biely jogurt
Postup:
- Ľanové semienko rozdrvte a zalejte ho 3 PL vody. Jablko olúpte a zbavte jadrovníka. Mrkvu oškrabte a oboje nastrúhajte nahrubo.
- Cuketu tiež nastrúhajte, zmiešajte so štipkou soli a nechajte chvíľu odstáť.
- Nakrájajte cibuľu na jemno.
- Vyžmýkajte cuketu a všetko zmiešajte v miske. Pridajte napučaný ľan, prelisovaným cesnakom, citrónovou šťavou, soľ a podľa chuti a odvahy experimentovať i mleté korenie a škoricu.
- Všetko zaprášte múkou a vytvorte hmotu s hustotou cesta na zemiakové placky. V panvici rozpáľte olej. Karbonátky pražte z obidvoch strán.
- Podávajte s dipom z bieleho jogurtu ten iba ochuťte soľou a bylinkami poprípade strúčikom cesnaku.
TIP: Ak vynecháte cesnak, soľ a korenie a miesto jogurtu tak pridáte jablčný pretlak, budú karbonátky skvelou sladkou bodkou po obede.
Placky z červenej repy s fetou
4 – 6 osôb
Ingrediencie:
200 g uvarenej červenej repy, 200 g fety, rozdrobenej, 3 jarné cibuľky, na tenké kolieska nakrájané, 2 KL nasekaného kôpru, 2 KL nasekanej mäty, 2 veľké prešľahané vajcia, 100 g strúhanky z čerstvého pečiva, soľ a čerstvo mleté korenie, 2 PL olivového oleja.
DIP:200 g grécky jogurt, 1 PL pasty tahini, trocha cukru, 4 – 6 chlebových placiek – tortíl, zelenina a bylinky (polníček, baby špenát, kôpor, mäta, šalotka, …)
Postup:
- Červenú repu nastrúhame na hrubo, osušíme papierovou utierkou a potom ju v miske premiešame s fetou, jarnou cibuľkou, bylinkami, vajíčkom a strúhankou. Osolíme okoreníme a zo zmesi vytvarujeme 18 placiek.
- Vo veľkej panvici zohrejte olej a po dávkach opekajte placky z každej strany 4 – 5 minút.
- Medzi tým zmiešajte jogurt s tahini pastou pridajte 1 PL vody a trochu soli a cukru. V panvici alebo v rúre si zohrejte chlebové placky – tortily. Prehriate tortily potrite dipom, posypte zeleninou a bylinkami. Pridajte opečené repové placky, na kolieska nakrájanú uhorku, pokvapkajte citrónovou šťavou. Stočte a jedzte rukami.
Marinovaný baklažán
6 – 8 porcií
Ingrediencie:
3 – 5 ks stredne veľkých baklažánov, 350 ml červeného vína, 2 vetvičky čerstvého tymianu, 2 vetvičky mäty, 2 strúčiky cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, olivový olej, 1 viazanička jarnej cibuľky, za hrsť čerstvých mätových lístkov, 45 až 60 g píniových orieškov
Postup:
- Z baklažánov odstránime zelené časti, prekrojíme ich na polovice a každú polovicu na štyri plátky. Nakrájané plátky dáme do misy, pridáme víno, nasekané bylinky, pretlačený cesnak, soľ a korenie. Premiešame zakryjeme fóliou a dáme cez noc marinovať do chladničky.
- Na druhý deň baklažán zlejeme osušíme a rozložíme na plech. Pokvapkáme trochou oleja a v rúre vyhriatej na 180oC pečieme 20 minút. Plátky musia byť mäkké a upečené.
- Píniové oriešky na sucho opečieme na panvici.
- Jarné cibuľky umyjeme nasekáme na jemno a spolu s mätou ich zmiešame s upečeným baklažánom.
- Preložíme na servírovací tanier, posypeme píniovými orieškami a podávame.
Čakankový šalát s kešu orieškami
Tento šalát patrí medzi veľmi rýchlo spravenými. Stačí vám na to 20 minút. Patrí medzi jarné šaláty lebo využíva čakanku ako hlavnú surovinu.
4 osoby
Ingrediencie:
1 ks červená čakanka, 1 ks biela čakanka, 1 hrsť vopred namočených kešu orechov, 300 g mladých paradajok, 1 malá šalátová uhorka, 100 g čiernych olív, jarné bylinky.
Zálievka : 2 PL olivového oleja, 2 – 3 PL limetkovej šťavy, 1 PL medu, štipka mletého korenia, štipka soli, 1 PL nasekaných jarných byliniek.
Postup:
- Červenú a bielu čakanku rozoberieme na malé kusy umyjeme a necháme odkvapkať. Veľké listy natrháme a dáme do misky.
- Kešu oriešky na sucho opražíme a necháme vychladnúť. Paradajky rozpolíme, uhorku nakrájame na kolieska a pridáme k čakanke. Nakoniec pridáme olivy, opražené kešu a ozdobíme bylinkami.
- V inej miske pripravíme zálievku. Olej zmiešame s limetkovou šťavou, cukrom a nasekanými jarnými bylinkami. Podľa chuti osolíme. Polejeme pripravený šalát a ihneď podávame.
Jarný šalát
4 osoby
Ingrediencie:
150 g quinoi, 2 PL olivového oleja, 150 až 200 ml zeleninového vývaru, soľ, 1 šalátová uhorka, 4 veľké mäsité paradajky, jarné bylinky, petržlenová vňať,
Postup:
- Quinou premyjeme a necháme odkvapkať na sitku. V hrnci zohrejeme olej na ktorom quinou za stáleho miešania opečieme. Potom ju zalejeme horúcim vývarom a prikrytú uvaríme do mäkka cca 15 – 20 minút. Odstavíme a odkrytú necháme vychladnúť.
- Všetku zeleninu umyjem a nakrájame na malé kocky. Zeleninu zmiešame s vychladnutou quinoou, podľa chuti osolíme a dochutíme bylinkami. Pred podávaním ozdobíme petržlenovou vňaťou.
Maková slasť
4 osoby
Ingrediencie:
500 ml rastlinného mlieka, 3 PL mletého maku, 1 vanilkový lusk, 35 g kukuričného škrobu, 3 – 4 PL medu podľa chuti, 2 veľké žĺtky, 1 PL masla ghí.
Na dokončenie: kokosová smotana, čerstvé ovocie (brusnice, čučoriedky, maliny, jahody) nesolené pistácie
Postup:
- Do rajnici vylejte polovicu mlieka a vsypte do nej mak. Vanilkový lusk rozkrojte a vyberte semienka. Pridajte do mlieka s makom a priveďte k varu. V druhej polovici mlieka rozmiešajte žĺtka, škrob, cukor. Zmes vylejte k mlieku s makom a za stáleho miešania varte do zhustnutia. Ako náhle je puding hustý tak ho odstavte.
- Nakoniec vmiešajte maslo. Naservírujte do misiek a ozdobte šľahačkou, čerstvým ovocím a pistáciami.
TIP: pokiaľ máte čas môžete zo zostávajúcich bielkov upiecť snehové pusinky a ozdobiť nimi puding.
Viac informácií na štúdiovom varení so mnou.