Ovládajúca planéta: Mars
Vlastnosti: hrejivé a vysušujúce
Doba zberu: máj – august
Použitá časť: nadzemná časť rastliny
Latinský názov: Urtica dioica
Lekárske využitie: látková výmena, kožné ochorenie
Hlavné zložky: triesloviny, železo, histamín, glukoníny,vitamíny A, B, C, a K.
Mýty a legendy:
Názov urticaz latinského uročo znamená pálím. Anglosaský názov pre túto bylinku bol boedl teda ihlička. Pred dávnymi časmi sa tvrdilo, že žihľava pôsobí ako protilátka pri požití bolehlavu, jedovatých húb, bažanky či blenu a bolo možné ju použiť aj pri uštipnutí hadom alebo bodnutím škorpióna. Vo Francúzsku existuje povera, podľa ktorej ak zvierate v ruke klinček a žihľavu spoločne, upokojí váš strach a obavy. Bolo zvykom pestovať žihľavu vedľa ruží, pretože odháňala muchy, ako aj vedľa rastlín s vysokým obsahom silíc (aromatických bylín), pretože priaznivo ovplyvňovala tvorbu vonných látok. Proti muchám sa doporučuje zavesiť kyticu zo žihľavy.
Hovorilo sa, že rímski legionári, keď dobývali Anglicko, si treli kĺby a svaly žihľavou, aby v chladnom a vlhkom počasí neochoreli reumatizmom. Zo žihľavy sa dálo utkať plátno a k tomuto účelu sa používala až do 17. storočia v Škótsku. Vlákna žihľavy slúžili rovnako dobre aj pre rybárov ako pletivo na siete.
Liečebné účinky:
Pŕhľava dvojdomá je súčasný názov, starší je žihľava. Je to rastlina z čeľade pŕhľavovité (Urticaceae). Odjakživa sa využívala ako liečivá rastlina a ako krmivo pre hydinu. Mám v čerstvej pamäti, keď som u babky chodila s kosákom a rukavicami na žihľavu a potom sme ju spolu so šrotom pokrájali a dávali husiam. Tie sa išli za touto lahôdkou priam pobiť. Pŕhľava má hrejivé a vysušujúce účinky. Zbavuje telo hlienu a preto bola používaná ako bylina vhodná na jarnú očistu. Culpeper hovorí, že žihľavový lektvar „otvára pľúca a umožňuje hlienu únik“. Žihľavu preto môžeme doporučiť aj pri astmatických problémoch, bronchitídach a kataroch horných dýchacích ciest. Pitím čaju a kloktaním pomáha pri zápaloch a ochoreniach krku, mandlí či hrtanu. Čerstvá šťava zo žihľavy zastavuje krvácanie z ďasna. Rovnako je vhodná na ošetrenie pokožky v prípade ekzémov, svrbivých vyrážok, akné. Triesloviny zastúpene v tejto bylinke radia žihľavu medzi silné adstringenty. Je výborným prostriedkom na zastavenie krvácania, a nielen z ďasna či nosa, ako už bolo uvedené vyššie, ale i vnútorne, hlavne menštruačného. Vzhľadom k veľkému obsahu železa môžeme žihľavu doporučiť v neskoršom štádiu tehotenstva, reguluje hladinu hemoglobínu, predchádza anémii a rovnako stimuluje tvorbu materského mlieka. Je vhodná kedykoľvek pri strate krvi alebo anémii. Pŕhľava je silné diuretikum a v Európe sa používa k „očisteniu tela“ od kyseliny močovej, jej obsah sa nachádza pri ochoreniach artritídy a reumatizme. Rozdrvené semená žihľavy boli s určitým úspechom aplikované pri problémoch so štítnou žľazou a obezite.
Výskyt:
Na Slovensku sa žihľava vyskytuje po celom území a vo všetkých výškových stupňoch. Rastie hojne na miestach, kde dochádza k hnilobným procesom, alebo kde je veľké nahromadenie biomasy, na rumoviskách, pozdĺž ciest, vo vlhkých lesoch, od nížin až po horské oblasti. Jej silu poznáte okamžite. Žihľava dorastá do výšky od 50 cm až dva metre. Kvitne od júna do septembra. Ten, kto mal už česť sa stretnúť s milou žihľavou, tak na jej účinky určite dlho spomínal. Jej pichľavé a svrbiace účinky vyvolávajú chĺpky pokrývajúce listy žihľavy.
Charakteristika:
Chĺpky obsahujú zmes troch chemikálií – histamínu dráždiaceho pokožku, acetylcholínu vyvolávajúceho pocit pálenia a serotonínu zvyšujúceho účinnosť (vnímanie) dvoch predchádzajúcich látok. Pre nás stačí tak jedna desaťmilióntina gramu, aby sa vytvorila typická reakcia kože. My sme však prišli na to, ako sa tejto nežiaducej „pálivej“ vlastnosti zbaviť. Stačí ju pošliapať alebo ponoriť do horúcej vody. Nás bude však zaujímať mladá žihľava, ktorá sa dá zbierať rukami (odvážni), tí čo sa boja môžu v rukaviciach. My budeme zbierať hlavne listy. Najvhodnejším obdobím je marec do konca mája.
Použitie v „Mojej domácej lekárni“:
Žihľava je cenená pre svoje liečivé účinky:
- Podpora metabolizmu, trávenie – veľký obsah chlorofylu,
- proti plynatosti,
- bojuje proti chudokrvnosti,
- býva často súčasťou zmesi byliniek na prečistenie krvi,
- odstraňuje z tela škodlivé látky – detoxikácia a kúra z nej,
- pôsobí ako antireumatikum,
- má protizápalové účinky a urýchľuje hojenie,
- ovplyvňuje činnosť žliaz,
- má hojivý účinok na popáleniny,
- na zvýšenie tvorby mlieka,
- pôsobí priaznivo na vypadávanie vlasov a stav pokožky hlavy,
- má mierne diuretické účinky – podporuje vylučovanie zadržiavanej vody v tele.
Vo vymenovávaní vlastnostiach na náš organizmus by sme mohli pokračovať a napísať toho veľa. Ja by som sa dnes chcela zamerať hlavne na malé dočistenie organizmu a využitie v kuchyni.
Recepty z pŕhľavy
Žihľavový lektvar
Podrvte, pokiaľ je to možné, čo najjemnejšie sušené žihľavové listy a preosejte ich cez sitko, aby ste odstránili hrubšie kúsky. K 25 g drti žihľavy pridajte 75 g čistého medu a riadne premiešajte. Uskladnite v kameninovej nádobe.
Dávkovanie : 15 g – 25 g pri potrebe odhlienenia
Žihľavová limonáda
Varte mladé vrcholové listy žihľavy v 3,5 l vody spoločne so šťavou z dvoch citrónov, čajovou lyžičkou nastrúhaného zázvoru a 450 g nerafinovaného cukru. Nechajte vychladnúť a pridajte krajíček chleba natretý kvasnicami k dokončeniu fermentácie. Preceďte a zlejte do fliaš.
Žihľavový nákyp
Ingrediencie:
3,5 l žihľavy mladej
dva veľké póry
dve hlavičky brokolice
100 g ryže
Postup:
Zeleninu nakrájajte na jemno a zmiešajte so žihľavou. Na mušelínové plátno nanášajte vrstvu zmesi zeleniny a ryže, pokiaľ nespotrebujete všetky ingrediencie. Plátno pevne zaviažte a vložte do osolenej vody. Varte dostatočne dlho, aby ryža bola mäkká (asi dvadsať minút). Podávajte s rozpusteným maslom.
Pre obnovenie lesku vlasov
Dve hrste mladej žihľavy povarte dve hodiny v 2,1 l octu a vody. Preceďte a zlejte do fľaše. Každý večer vtierajte zmes do vlasovej pokožky.
Žihľavový kúpeľ
200 g čerstvej alebo sušenej pŕhľavovej vňate, 2l vody.
Pŕhľavu 15 minút povaríme vo vode na miernom ohni a odstavíme. Lúhujeme 10 minút a precedíme do pripraveného kúpeľa. Robíme ho pred spaním, má trvať 20 minút a po ňom už nevychádzame von. Zmierňuje reumatické bolesti, hojí nehojace sa rany, upokojuje podráždenu pokožku.
Použitie v kuchyni:
Ak sa servíruje mäso, tak s plnkou. Každá dobrá gazdinka vie svoj tajný recept na plnku. Tajomstvo plniek spočíva nielen v surovinách, ale aj ich kombináciách a hlavne v pridávaní byliniek. Tie vyzdvihnú chuť a ingrediencie korenín a podčiarknu silu mäsa. Na jar a začiatkom leta ponúka „Matka príroda“ plnú náruč byliniek. Kulinárske a liečiteľské využitie žihľavy poznáme už dlhé stáročia. Objavuje sa v mnohých receptoch a má široké využitie. Treba s ňou vedieť zaobchádzať. Pŕhlivej nežiaducej vlastnosti sa dá zbaviť len mechanickým pôsobením. V plnkách sa chĺpky olámu miešaním. Pokrájaná žihľava sa dá využiť všade tam, kde by sme použili petržlen, pažítku alebo podobné korenie. Dobre sa znáša so zemiakmi na najrôznejšie spôsoby, je ideálna pre najrôznejšie variácie suflé. V iných krajinách sa žihľava využíva oveľa viac. V Belgicku z nej varia pivo a vo Francúzsku sa pridáva k slimákom. V gastronómii sa používajú len veľmi mladé listy žihľavy. Tie staršie obsahujú viac anorganických látok a chutia horšie. Skvasené zelené časti žihľavy využívajú aj záhradkári na postrek alebo ako hnojivo. Ponúknem vám niekoľko skvelých receptov a niečo aj na očistu.
Malá očista so žihľavou
Túto kúru si pripravujem pravidelne koncom apríla začiatkom mája. Vtedy je u nás žihľava mladá a čerstvá. U niektorých, čo žijete južne, musíte svoj zber a očistu posunúť až o tri týždne skôr. Taký je totiž rozdiel medzi Banskou Bystricou a Bratislavou v klíme. Ale neurobíte zberom zle ani do konca mája. Ide totiž o obsah liečivých účinných látok v rastline. Potom sa do popredia sústredia triesloviny a tie už nepotrebujeme.
Ako sa cítite na jar, je len dôsledkom zimného spôsobu života, záťaže a vašej stravy. Ak ste zaváhali s očistou pred Veľkou nocou, tak spravte aspoň niečo málo v tomto období. Žihľava síce nie je primárne určená k redukcii nadbytočných kilogramov, ale zhodiť pár deka vám určite pomôže. Najľahšie je nazbierať v prírode pri jarnej prechádzke čerstvé bylinky spariť ich horúcou vodou alebo ich vo vode dobre očistené rozmixovať. Základ tvorí žihľava. Môžete pridať v podstate všetky bylinky čo poznáte, ak niektorú z nasledujúcich nepoznáte, stačí použiť „Google“ a vybrať sa do prírody. Komu by nestačili informácie z „netu“, tak máme vynikajúce herbáre a knihy o bylinkách od našich známych bylinkárov. Vďaka za ich usilovnú a dlhoročnú prácu a lásku k prírode.
Zbierať môžete:
- mladé listy púpavy,
- hlávky sedmokrások,
- ďatelinu lúčnu,
- šťavel,
- stavikrv,
- zádušník obyčajný,
- rebríček obyčajný,
„Matka príroda“ nám nadelila na jarnú očistu toho veľa. Poskytla kompletný program do začiatku leta. Každá rastlinka, ktorá na jar vyrastá zo zeme, nesie v sebe nesmiernu silu a energiu. Využite ešte niekoľko týždňov na to, aby ste prírodnými saponínami zelenej farby očistili váš organizmus. Máte na to všetko, čo potrebujete. Základ je žihľava. Ak k tomu upravíte dietetiku a zameriate sa na svoje orgány, tak spolu môžete docieliť pekného výsledku. Kto chce vedieť viac, stačí si prečítať náš blog Detoxikácia – očista.
Všade propagovaná raw strava je v podstate jarná očista. Detoxikačné jarné nápoje voňajú ako rozkvitnutá lúka a sú nabité minerálmi, vitamínmi, enzýmami, flavonoidmi a toľko potrebným, často zabudnutým chlorofylom. Pre tých, čo nechcú nápoje a radšej „mlsajú“, tak aj tu je niečo pre vás.
Mnoho receptov na plnky obsahujú listy žihľavy. Do plnky zbierajte horné časti listov rastliny. Sparené listy sa v kuchyni používajú do mäsových plniek, rizota či jarných šalátov. V spojení s ligurčekom, medvedím cesnakom, mladou pažítkou a petržlenovou vňatkou vykúzlia v ústach jarnú šťavnatú lúku plnú chuti a vône.
Túto nátierku si môžete urobiť sami. Nahradiť ju môžete pridaním inej zelenej rastliny ako je špenát, avodádo, šťavel atď.
Ingrediencie:
1 stredná cibuľa – na jar použijeme mladú cibuľku, 150 g sparenej žihľavy, 200 g taveného syra, olivový olej, zeleninový vývar, čierne korenie, muškátový oriešok, soľ, celozrnné pečivo, špaldový chlieb
Postup:
Nazbieranú žihľavu umyjeme v studenej vode a odstredíme v bylinkári. Použijeme len listy. Nasekáme ju na menšie kusy ako bežné bylinky. Na olivovom oleji opražíme nakrájanú cibuľku dozlatista. Pridáme žihľavu, orestujeme a podlejeme zeleninovým vývarom. Necháme chvíľu dusiť. Všetko ochutíme korením a nastrúhame trochu muškátového oriešku. Zmes necháme vychladnúť. Do vychladnutej zmesi pridáme tavený syr. Vegetariáni pridajú sójový krém. Všetko dobre zmiešame a dochutíme.
Plnka s orechmi a brusnicami
Túto plnku využívam všade tam, kde potrebujem docieliť harmóniu chutí.
6 porcií
Ingrediencie:
100 g vlašských orechov, 150 g cibule, 1 PL masla, 250 ml mlieka (môžete použiť aj kokosové), 100 ml staršieho bieleho chleba, 100 g sušených brusníc, 1 zväzok petržlenovej vňate, 1 zväzok žihľavy, 1 KL hrubozrnnej horčice, 1 vajce, soľ, čierne korenie, muškátový oriešok
Postup:
Vlašské orechy nakrájame nahrubo a opražíme ich na panvici. Vyberieme a odložíme bokom. Na panvici si udusíme na kocky nakrájanú cibuľku dozlatista. Potom ju zalejeme mliekom a trochu povaríme. Chlieb nakrájaný na menšie kocky vsypeme do panvice a oheň stiahneme na menšiu teplotu. Pridáme odložené orechy, brusnice, nasekanú petržlenovú vňať a žihľavu. Všetko premiešame. Dochutíme horčicou a pridáme vajce. Osolíme, okoreníme a nastrúhame čerstvý muškátový orech. Všetko spolu premiešame a necháme odstáť. Vône sa spoja a plnka sa môže servírovať ako príloha, hlavné jedlo alebo ako náplň do bieleho mäsa – roláda.
Očistná žihľavová kúra
Elixírom života ju nazývali už v stredoveku. Jej liečivé účinky poznali a využívali hlavne ako odvar alebo čaj. Treba pripomenúť, že bylinkový čaj na očistu môžete užívať len tri týždne potom treba prestať. Najlepšie sa však snúbi s inými bylinkami podporujúcimi očistu. Ja vám ponúknem jednoduchý recept. Tento čaj môžete piť denne ráno nalačno a potom v priebehu dňa dvakrát. Budete potrebovať:
2 PL čerstvej žihľavy a 250 ml vriacej vody. Bylinky zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať 10 minút. Potom vyberiete a čaj popíjate v priebehu dňa. Odporúčam zvýšiť príjem obyčajnej vody z kohútika, nakoľko sa budete čistiť. Jej detoxikačné a močopudné účinky je treba podporiť. Ináč by sa toxíny usadili v krvi a zaplavili organizmus. A vy predsa potrebujete čistiť a nie skladovať.
Na záver už len niekoľko informácií. Zo žihľavy nájdete veľa receptov. Môžete z nej urobiť sirup, polievku, plnku, rolády, cestoviny, šaláty, tinktúru, prívarok, sladké rezy a veľa iných dobrôt. Verím, že nájde uplatnenie u vás doma nielen v surovom stave, ale aj ako sušená bylinka vhodná na obklad či prvú pomoc pri bolestiach brucha či močového mechúra.
Emocionálne využitie
Žihľava povzbudzuje element oheň a napomáha k ovládnutiu ťažko manipulovateľných emócií. Pomáha jednotlivcovi zbaviť sa pocitu sebaľútosti a sebaobetovania sa. Evokuje vôľu, rozohrieva srdce a povzbudzuje vášeň. Umožňuje ženám uvedomiť si svoje vlastné vnútorné zdroje, silu a húževnatosť. Vypite každé ráno šálku žihľavového čaju.
Magické a rituálne využitie
Pre ženy – čarodejky
Pokiaľ máte silný vzťah k bylinkám, radi ste v prírode osamote, milujete ticho mesačnej noci, dokážete ovplyvniť udalosti tým, že si ich vizualizujete, tak nie je pochýb, že máte sklony k čarodejníctvu, ani si to neuvedomujete. Pre mňa sú ženy oplývajúce takýmito schopnosťami bojovníčky s magickou silou. Ovládať a pochopiť sily byliniek, planét a zeme v prepojení s ľudským telom je záhada, mágia, čarodejníctvo. No len málo z nás, ktoré kráčame okolo zatvorených dvier a klepeme na ne, sa otvoria. Práca s bylinkami, alchýmia a spagýria nás robí silnejšími, nezávislejšími, tvorivejšími a premýšľajúcimi ženami. Spája náš život so Zemou, planétami, jej cyklami, živlami ako aj s inými bytosťami. Krásne je to napísané v jednej mojej milovanej knihe: Hermeticky znamená okultný, znamená v pravde „uzatvorený“, pre ľudí nečistých. Pretože len tí môžu vkročiť do Svätyne, ktorí sú schopní vnímať svetlo Pravdy. Skúsme sa ponoriť do pravdy a vytiahnuť kvinesenciu.