Niekoľko zaručených spôsobov ako si vylepšiť svoj pitný režim v lete iným spôsobom ako vodou

Voda v lete

Voda je zázrakom tejto planéty a tak mi dovoľte niekoľko faktov o nej. Spolu so vzduchom je voda neodmysliteľným prvkom jednou pre vznik života a jeho zachovanie. Je to číra kvapalina bez zápachu, v hrubšej vrstve má modrastú farbu. V prírode sa vyskytuje v troch skupenstvách: pevnom (ľad a sneh), kvapalnom (voda) a plynnom (para). Výskyt vody na našej planéte je oveľa väčší ako na iných planétach slnečnej sústavy. Pri pohľade z vesmíru sa preto Zem javí ako modro-biela. Modrá je voda a biele sú vodné pary. Voda pokrýva 71% povrchu Zeme a oceány tvoria 97% všetkého vodstva na planéte.

Naše telo je tvorené zo 70% vody. Preto je dôležité jej pravidelné dopĺňanie, aby náš organizmus mohol fungovať správne. Každý človek je v podstate neustále v pohybe.  Veľa komunikujeme, vykonávame prácu a ustavične strácame vodu a telesné tekutiny nielen  potom, ale aj vylučovaním. Denne ich musíme dopĺňať. Hovorí sa, že bez jedla vydržíme týždeň no bez vody maximálne dva dni. Ako nestrácať telesné tekutiny a pritom nezaliať organizmus litrami vody? Stačí mám čistá voda na doplnenie telesných tekutín? Čo sú vlastne telesné tekutiny? Na tieto a ďalšie zaujímavé otázky vám rada odpoviem.

TČM a telesné tekutiny. Nechcem vás zaťažovať kopou teórie z TČM. Ako náhle sa hovorí o pitnom režime mám na tele husiu kožu. Snažím sa vysvetliť všetkým, že naše telo nie je prietokový ohrievač a netreba ho zalievať vodou ako si každý myslí. Ponúkam vám iný pohľad na tekutiny, s akým ste sa ešte nestretli. Predstavte si, že tento pohľad funguje 3000 rokov a všetci sú zdraví a neprelievajú svoj organizmus vodou.

Pojem telesné tekutiny (ťin-jie) používa TČM ako súhrnný pojem pre všetky organické tekutiny v tele človeka; počíta k nim aj sekréty orgánov, šťavy, hlieny, sliny a ďalšie produkty metabolizmu ako je pot, moč atď. Pod pojmom ťin –  si môžete predstaviť tekutiny riedke, priezračné, s nízkou viskozitou, rozmiestnene viacej pod povrchom tela, v pokožke, svalovej hmote a dutinách (lymfa). Ich úlohou je zvlažovať organizmus a udržiavať v ňom potrebnú vlhkosť. Vaša elasticita pokožky, suchosť v očiach, nose alebo v ústach.  Pod pojmom jie – si môžete predstaviť tekutiny, ktoré sú husté, zakalené, mazľavejšie, ktoré sa nachádzajú v orgánoch mozgu, kostnej dreni, kĺboch. Ich funkciou je vyživovanie príslušnej časti tela resp.  uľahčovanie pohybu (aby sme nepukali ako Pinocio ). Telesné tekutiny sa podieľajú na tvorbe krvi, regulujú rovnováhu medzi yinom a yangom, regulujú teplotné rozdiely a výkyvy medzi organizmom a podnebím. Už tu vidíte odlišný pohľad na tekutinu vodu. Tieto schopnosti voda nemá a nedokáže s ňou organizmus takto pracovať. Pýtate sa čo je zdrojom telesných tekutín ak nie voda?

Odpoveď je zase jednoduchá. Strava. (Čistá voda nezabezpečí vyživenie vašich kĺbov, orgánov, nedoplní kostnú dreň a nevyživí mozog). Zdrojom tvorby sú tekuté zložky prijímané stravou, ktoré sú ďalej v tele spracovávané a premieňané v tekutiny organické. Celý proces začína v žalúdku a postupne sa do tohto procesu premeny zapájajú aj ďalšie orgány ako je tenké črevo a hrubé črevo. Cirkulácia a vylučovanie telesných tekutín je procesom, na ktorom sa podieľajú všetky orgány ale tiež nos, ústa, pokožka, močová trubica a konečník. Z pohľadu TČM sa na vylučovaní podieľajú viaceré orgány; slezina, pľúca, obličky, trojitý ohrievač Znie to zložito? Nie.

Malý príklad fungovania telesných tekutín.

V Su – wen sa píše: Strava vstupuje do úst, je prepravovaná do žalúdku a čriev, jej tekuté zložky sa rozdeľujú do piatich (druhov tekutín – hlieny, slzy, pot, sliny). Za chladného počasia a pokiaľ je človek nedostatočne oblečený, menia sa (hlavne) na moč a (vydychovanú) paru; v horúcom počasí a teda keď je (človek) veľmi naobliekaný, menia sa na pot.“ 

Nachádzame sa v horúcom lete. Náš organizmus prirodzene reguluje telesné tekutiny. Nedovolí, aby sme ich stratili  prehriatím.  Snaží sa, aby sme ich dopĺňali. Určite ste sa v lete spotili. Pot má vzťah k srdcu, pľúcam, žalúdku a obličkám. Na povrch tela sa dostane vďaka funkcii pľúc. Pokiaľ qi pľúc je nedostatočná, potíme sa častejšie a intenzívnejšie. Naopak ak je qi pľúc v dôsledku plnosti zahradená, póry v pokožke sa tiež uzatvoria a zhoršuje sa potenie a schopnosť vypotiť sa. Zdrojom tvorby potu sú  tekutiny  obsiahnuté v potrave, ktorá sa rozloží v žalúdku. Ak siahneme po vode organizmus ju vylúči z tela močom. Nestiahne potenie – naopak, podporí ho. Namiesto toho treba siahnuť po potravinách obsahujúcich väčšie množstvo vody, zelenom čaji, ovocí, surovej zelenine, uhorke, dusenej alebo blanšírovanej zelenine. Prestanete sa potiť a vaše telo vie spracovať tekutiny pre svoju potrebu( tekutiny jie). Príkladov by bolo veľa. Doprajte si pitný režim trochu inak.

Celé leto nás z každej stránky bombardujú média o tom, ako sa treba starať o pitný režim. Koľko litrov by sme mali v lete a počas dňa vypiť. Odporúčania nájdete na každom rohu. Aby mohol náš organizmus správne pracovať, potrebuje vodu a telesné tekutiny.

Čistá voda je čiastočne najlepšou alternatívou, ako doplniť svoje telesné tekutiny a udržať pitný režim pod kontrolou, no povedzme si pravdu, občas je to trošku nuda. Kto z nás z času na čas nedostane chuť na niečo sladké alebo aspoň trochu ochutené?

Ako vylepšiť čistú vodu?

Čistá voda je najprirodzenejšia pre ľudský organizmus. Nemá žiadne kalórie, neobsahuje cukor, nemá žiadne chemické látky, konzervanty a nie je sýtená. Môžete si ju však vylepšiť zaujímavým spôsobom lahodiacim nielen žalúdku, ale aj očiam, čuchu a chuti. Okrem toho doplníte aj spomínané telesné tekutiny. Na svoje si prídu labužníci a tí, ktorí sa chcú odlíšiť od šedého priemeru. Vyskúšala som za vás niekoľko typov. Pomocou prírodných sezónnych produktov predídete strate telesných tekutín a okrem toho budete plní energie.

CITRUSOVÉ PLODY. Pomaranč, mandarínka, ananás, grapefruit, citrón, limetka, kivi, mango, liči, papája. Niekoľko násobný účinok v jednom nápoji. Táto kombinácia je doslova „bombou“ v osviežení v letnej horúčave. Je ľahká, osviežujúca, nesmierne hydratačná, zaháňajúca horúčavu, prehriatie organizmu po dlhom slnení. Dopĺňa vitamín C. Všetky citrusové plody z pohľadu TČM majú spoločnú charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká a kyslá pri grapefruite aj mierne horká. Tropizmus k dráhe  žalúdka, žlčníka, pečeni, hrubému črevu a pri kivi k obličkám. Termika je chladná, studená, neutrálna. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje DREVO, ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

  1. Rozptyľujú horúčosť a sucho,
  2. Ochladzujú,
  3. Regenerujú fluidá- telesných tekutín,
  4. Hasia smäd,
  5. Zvlhčujú hrubé črevo,
  6. Napomáhajú zvlhčeniu pľúc,
  7. Sú mierne močopudné,
  8. Podporujú trávenie,
  9. Sú bohaté na vitamín C

Kontraindikácie: Pomaranč –  nepoužívajte pri príznakoch chladu v organizme, prázdnote Yangu a zahlienení. Ananás – nepoužívať ak sú vriedky na koži a ekzémy. Liči – nekonzumovať pri akné.

Využitie v kuchyni: Rozmixovať v mixéri alebo nakrájať na malé kúsky, ja pridám ešte semienka Chie (Salvia hispanica).  Verzia s vodou. Do džbánu s vodou pridajte plátky vybraného ovocia, pridajte trochu olúpaného zázvoru a pre oči, čerstvé lístky mäty. Môžete dochutiť trochou trstinového cukru. Popíjajte počas celého dňa.

letný drink

LESNÉ OVOCIE.   Určite si každý z nás pamätá na chuť lesnej jahody, maliny, čučoriedky, brusnice a černíc.  Ponúkam vám teda chutný osviežujúci nápoj na letné dni plný farieb a chutí čerstvého lesného ovocia našich hôr. Ak ho raz skúsite určite si ho zamilujete ako ja.

kráľovnej ovocia jahodách som už písala. Ostatné druhy lesného  ovocia majú podobné účinky. Sú chuťovo sladké a kyslé, používajú sa ako toniká telesných tekutín a krvi, pomáhajú pečeni, obličkám a regulujú tvorbu moču. Účinok majú na žalúdok a hrubé črevo. Sú vyhľadávané aj v ľudovom liečiteľstve.

Kontraindikácie: Nie sú známe.

 

Využitie v kuchyni: Nakrájať na malé kúsky. Do džbánu s vodou pridajte kúsky lesných plodov, pridajte čerstvé lístky mäty, doslaďte javorovým sirupom. Pre zvýraznenie chuti môžete pridať celú škoricu. Má jemne zahrievajúci charakter a podčiarkne chuť ovocia. Ak máte radšej jahody a prevládajú v nápoji tak namiesto škorice pridajte niekoľko lístkov bazalky. Popíjajte počas celého dňa.

Jablkovo škoricový nápojJABLKO – ŠKORICA.  Každý z vás sa pamätá na zimné večery, keď všade rozvoniava škorica a pečené jablká. Prečo si nedopriať túto pochúťku aj počas leta? Táto kombinácia je veľmi zaujímavá pre tých, čo chcú urobiť niečo so svojou hmotnosťou. Posilňuje metabolizmus a detoxikuje ho. O kráľovi ovocia som písala v predchádzajúcom článku. Škorica z pohľadu TČM má nasledovnú charakteristiku. Chuť  prevažuje štipľavú. Tropizmus k dráhe  žalúdka, slezine, pečeni a k obličkám. Termika je teplá až horúca. Pohyb qi je vzostupný. V piatich elementoch zastupuje KOV, ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

  1. Rozptyľuje chlad a stagnácie,
  2. Tonizuje obličky a slezinový Yang,
  3. Hýbe krvou,
  4. Podporuje vylučovanie tráviacich štiav,
  5. Zmierňuje nadúvanie,
  6. Nechutenstvo,
  7. Tíši veterný chlad,
  8. Pomáha pri chrípke,
  9. Syndróme chladu v tele.

Kontraindikácie: Škoricu treba obmedziť počas tehotenstva a pri prázdnote Yinu.

 

Využitie v kuchyni: Do džbánu hodíme niekoľko kúskov nakrájaného jablka na krížalky a 1 – 2 ks škoricových tyčiniek. Džbán naplníme vodou pridáme dva plátky citrónu aby jablká nezhnedli. Uložíme do chladničky na niekoľko hodín. Voda bude plná chuti sladkého jablka a odtieňov korenistej škorice. Túto zmes môžete doliať aj dva krát vodou a popíjať celý deň.

LEVANDULA – CITRÓN. Milujem vôňu levandule. Má upokojujúci charakter a využíva sa dlhé roky nielen v ľudovom liečiteľstve, parfumérii ale hlavne v kuchyni a aromaterapii. Vôňa a chuť levandule vám navodia atmosféru pokoja aj počas tých najhektickejších dní. Spolu s citrónom vytvára úžasnú kombináciu a je ideálnym nápojom pred spaním. Pomôže zahnať premietanie pred spánkom, vaše telo sa po ťažkom dni  ponorí do perinky pokoja.

Využitie v kuchyni: Urobte si slabý odvar zo sušenej levandule. Stačí jedna čajová lyžička zalejte ju horúcou vodou a nechajte 1 – 2 min. lúhovať. Sceďte a nechajte vychladnúť. Citrón nakrájajte na plátky a pridajte do krčaha s odvarom z levandule. Nechajte lúhovať niekoľko hodín aby sa chute spojili. Popíjajte vlažné pred spaním. Upozornenie! (Po 19,00 hod už tekutiny obmedzte na minimum, aby ste nezaťažili príliš močový mechúr a nechodili v noci močiť).

pitný režim

BRUSNICA – HRUŠKA –MANDARINKA. Tento nápoj odporúčam na horúce letné dni s priateľmi, kedy potrebujete schladiť krv a oheň horiaci vo vás. Chuť kyslá (brusnice a mandarínky)  vedie a sťahuje smerom dole. Preto dobre ochladí vaše telo z vnútra čím sa prirodzene ochladí aj povrch a vy sa prestanete nadmieru potiť. Hruška z pohľadu TČM má nasledovnú charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká. Tropizmus k dráhe  žalúdka  a pľúcam. Termika je chladná. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje DREVO, ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť,
  2. Zvlhčuje sucho,
  3. Tvorí telesné tekutiny (fluidá),
  4. Transformuje hlien, horúci hlien v pľúcach,
  5. Veterné horko v srdci – smäd,
  6. Upokojuje,
  7. Používa sa pri zvýšenej nervozite, úzkostných stavoch.

Kontraindikácie: Nie sú známe.

 

Využitie v kuchyni: Do džbánu hodíme niekoľko kúskov nakrájanej hrušky, niekoľko sušených brusníc ak sú čerstvé o to lepšie a mesiačiky mandarínky. Džbán naplníme vodou. Uložíme do chladničky na niekoľko hodín, aby sa chute spojili a uvoľnili. Voda bude plná chuti osviežujúceho ochladzujúceho ovocia. Túto zmes môžete popíjať celý deň.

Všetky podobné kombinácie čerstvého alebo sušeného ovocia urobia z obyčajnej vody niečo chutné, výnimočné, dokonalej kombinácie a harmónie. Doplníte nielen pitný režim, ale aj telesné tekutiny, pretože váš organizmus uloží a spracuje všetko. Je to veľmi jednoduché spraviť si osviežujúci nápoj pre seba a blízkych. Dokonca viete zažiariť aj na rodinnej oslave, alebo party.

Zabudnime na sladké limonády plné zbytočného cukru a konzervantov. Vymeňte ich za sviežosť sezónneho ovocia plného vitamínov. Vaše telo sa poďakuje nielen vode, ale aj prísunu telesných tekutín, (ktoré potrebuje pre svoju krv, svaly, kosti, kĺby a iné…) vo forme ovocia a zeleniny. Máte na výber nekonečné množstvo kombinácii. Presne podľa vašej chuti.

Tým, ktorým sa nepáči pitný režim v tekutej forme, ale radšej siahnu po pevnom skupenstve, môžem len gratulovať. Stačí ozaj len 1,5 l vody denne a svoj pitný režim si môžete zjesť. Ponúkam vám aj inú formu ako tekutiny v poháre.

Niektoré druhy ovocia a zeleniny obsahujú veľké množstvo vody a tekutín, ktoré naše telo dokáže oveľa lepšie spracovať a premeniť na organické zložky vyživujúce naše orgány a doplniť telesné tekutiny ako také. Zasýtia vás dodajú telu potrebné vitamíny a minerály, pomôžu telu s bojom proti rôznym chorobám a k tomu všetkému aj skvele chutia. Po namáhavom a náročnom letnom dni potrebujeme niečo rýchle. Uhaste svoj smäd týmito potravinami.

Uhorka

UHORKA  obsah vody 97%. Patrí k našim stálym plodinám na letnom stole. Táto zelenina má druhý najväčší obsah vody. Z pohľadu TČM má nasledovnú charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká. Tropizmus k dráhe  žalúdka, slezine a hrubému črevu. Termika je chladná. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje  ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť,
  2. Znižuje Yang,
  3. Tvorí telesné tekutiny (fluidá),
  4. Odstraňuje opuchy,
  5. Detoxikuje organizmus,
  6. Čistí pokožku,
  7. Tíši smäd,
  8. Odstraňuje opuch v hrdle a krku, zachrípnutie,
  9. Lieči začervenanie a opuch očí,
  10. Používa sa pri liečbe akné, zápaloch kože

Kontraindikácie: Nepoužívať ak je chlad v strednom ohrievači.

 

Využitie v kuchyni: Recepty na uhorky nájdete všade. U nás sa používa hlavne do šalátov. Ideálna je naplnená s kuskusom, ako príloha alebo v kombinácii s kyslou smotanou či jogurtom vo forme tzatzikmi. Vhodná kombinácia je v  letnej polievke. Očistenú a nastrúhanú ju zmiešajte s jogurtom, mätou, soľou a dochutíte citrónom. Uhorka je zdrojom vápnika, horčíka, draslíka a sodíka a iných minerálov.

ĽADOVÝ ŠALÁT. Obsahuje 94% vody. Z pohľadu TČM má nasledovnú charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká a horká. Tropizmus k dráhe  žalúdka a hrubému črevu. Termika je chladná. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje  OHEŇ, ZEM. Ohnisko stredné, horné.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť,
  2. Je močopudný,
  3. Tvorí telesné tekutiny (fluidá),
  4. Podporuje materské mlieko,
  5. Symptómy ohňa v močovom mechúre,
  6. Lieči nervozitu,
  7. Lieči pálenie pri močení, zakalenú moč

Kontraindikácie: Nie sú známe.

 

Využitie v kuchyni: šalát môžete využiť ako jednu zo zložiek šalátového zmiešaného taniera. Ako osviežujúcu polievku. Predovšetkým by nemal chýbať na vašom celozrnnom chlebe. Môžete ho využiť ako „tácku“ na servírovanie zeleninového rizota.

paradajka_paprikaPARADAJKY – obsahujú 95 % vody. Paradajka je jeden z najobľúbenejších druhov zeleniny u nás. Môžete ju konzumovať vo všetkých možných spôsoboch. Od sendviča až po paradajkovú polievku. Z pohľadu TČM má nasledovnú charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká a kyslá. Tropizmus k dráhe  žalúdka a pečeni. Termika je chladná. Pohyb qi je zostupný. V piatich elementoch zastupuje  DREVO, ZEM. Ohnisko stredné, horné.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť,
  2. Vyživuje pečeň a žalúdok,
  3. Tvorí telesné tekutiny (fluidá),
  4. Ochladzuje a čistí krv,
  5. Zastavuje krvácanie z nosa,
  6. Lieči vyrážky a alergie,
  7. Pomáha pri bolestiach hlavy,
  8. Vysokom krvnom tlaku.

Kontraindikácie: Nekonzumovať ak je chlad alebo prázdnota v strednom ohrievači.

 

Využitie v kuchyni: Paradajku  môžete využiť ako jednu zo zložiek zmiešaného šalátového taniera.

PAPRIKA – obsahuje 92% vody. Z pohľadu TČM má nasledovnú charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká a štipľavá. Tropizmus k dráhe  žalúdka. Termika je jemne teplá. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje  KOV, ZEM. Ohnisko stredné, .

Účinky: 

  1. Posilňuje žalúdok,
  2. Zlepšuje chuť do jedla,
  3. Tvorí telesné tekutiny (fluidá),
  4. Podporuje cirkuláciu krvi,
  5. Odstraňuje stagnácie potravy,
  6. Odstraňuje opuchy,
  7. Pomáha liečiť rakovinu krčka a maternice.

Kontraindikácie: Nie sú známe..

 

Využitie v kuchyni: Ako zložku šalátu. Súčasť obloženého chlebu, plnenú papriku.

Zeleniny a ovocia, ktoré vám doplnia telesné tekutiny a váš pitný režim je oveľa viac. Spomeniem na záver ešte niekoľko. Reďkovka 95% vody- biela, červená; karfiol –  92% vody ; brokolica – 90 % vody; baby mrkvičky – 90 % vody. Z ovocia má nezastupiteľné miesto vodný melón – 91 % vody; cukrový melón – 90 % vody. Posledným zástupcom ovocia s najväčším obsahom vody je grapefruit – 90 % vody.

Verím, že som vás inšpirovala a od dnešného dňa sa na tekutiny a pitný režim budete pozerať trochu inak. Prajem vám krásne neskoré leto a hlavne veľa tekutín v tele, aby ste na jeseň mali z čoho čerpať.

Mgr. Soňa Milová

Poradca pre výživu podľa 5 elementov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.