Milí priatelia, každý kto bol na dovolenke v Turecku alebo niekde pri východnom mori, tak sa mu naskytol takýto nádherný pohľad na kopu sušeného ovocia. Toto je záber z Marakešu zdroj: internet.
Verím, že každý z vás mal možnosť ochutnať sušené ovocie z viacerých zdrojov a dá mi za pravdu, že ak niekto robí to isté, nie je to vždy to isté. Vzhľad, farba, chuť, kvalita a cena sa nedajú pri niektorých druhoch porovnať. Ja som dlho hľadala svoju značku, až som ju našla. Práve štúdium čínskej medicíny združuje ľudí, ktorí o dietetike vedia svoje. Hlavne o energii a účinku potravín. Energia zachovaná v sušenom ovocí musí byť merateľná. A tak sa poďme spolu vydať na cestu za poznávaním zdravia a liečivých účinkov skrytých v sušenom ovocí.
Niekoľko faktov z histórie
Už v praveku naši predkovia uchovávali rôzne druhy ovocných plodov. V stredoveku sa pestovali v záhradkách a sadoch cielene niektoré druhy ovocia, najmä jablká, hrušky, slivky, čerešne, broskyne, moruše, orechy a gaštany. Vďaka kláštorom sa mohli na našom území vypestovať nové druhy ovocia. V období feudalizmu mali v niektorých panstvách povinnosť oberať a sušiť ovocie z panských záhrad. Takto sa mohli vypestovať aj divoko rastúce ovocia a vznikli významné ovocinárske strediská ako napríklad Myjava a priľahlá kopaničiarska oblasť, južný Hont, Novohrad.
S ovocím sa začalo skoro obchodovať a stalo sa obchodným a liečivým artiklom. Od 15. storočia sa sušené slivky vyvážali do desiatich krajín Európy. Ovocie tvorilo dôležitú súčasť výživy človeka, dopĺňalo a obohacovalo každodennú stravu i sviatočné a obradové jedlá. Menej kvalitné ovocie sa dávalo skrmovať dobytku. Vo vegetačnom období sa konzumovalo surové a do zásoby sa konzervovalo viacerými spôsobmi.
Sušením na peci alebo v špeciálnych sušiarniach sa sušilo celé ovocie, alebo narezané na štiepky. Sušené ovocie sa pridávalo do koláčov, plniek, používalo sa na prípravu polievok (slivky, jablká) či osviežujúcich nápojov (hrušky, slivky, jablká, čerešne). Varením sa upravovalo na lekvár, kompóty alebo ovocné šťavy (mušty). Destilovaním sa z ovocia stávala pálenka.
Sušené a drvené ovocie sa používalo ako náhrada cukru či ako posýpka na koláče a cestoviny. Ovocie sa konzumovalo počas pôstu, pri niektorých prácach (pradenie, poľné práce, práce vo vinici). Bolo súčasťou obradových jedál i slávnostných hostín. V ľudovom liečení sa používalo v rôznych formách ako racionálny liečebný prostriedok (odvary, sušené plody, oleje z kôstok). Mnohé druhy ovocia boli symbolom krásy, plodnosti a lásky.
Jedným z najznámejších druhov sušeného ovocia sú slivky, marhule, čerešne, hrušky, jablká, brusnice, ďatle, figy, ananás, dráč obyčajný, schizandra a iné.
Energia vitamíny a liečivé účinky v jednom
Sušené ovocie je skvelá voľba pre všetkých ľudí trpiacich chudokrvnosťou, a to najmä kvôli vysokému obsahu železa. Často predpisujem práve kombináciu sušeného ovocia a orechov ženám po pôrode, mladým dievčatám trpiacim PMS a chudokrvnosťou. Sušené ovocie má svoje opodstatnenie aj u starých a dlhodobo ležiacich pacientov. Vrcholoví športovci siahajú po overených receptoch na doplnenie šliach, kostí a krvi práve po sušenom kvalitnom ovocí. Správne zvolené zmes a dávkovanie nahradia lieky a výživové doplnky umelého charakteru. Najdôležitejšie je ich Qi. Tú totiž nemôžete získať zo „zázračnej tabletky“.
Lekári odporúčajú skonzumovať denne množstvo vlákniny zodpovedajúce hŕstke sušeného ovocia (t.j. 18 gramov). Nezabúdajte, že denne by sme mali zjesť 5 porcií ovocia a zeleniny (z toho dve dávky ovocia a tri zeleniny). Hrsť sušeného ovocia nám túto normu pomáha naplniť, keďže ich praktické balenie môžeme mať po ruke vždy.
Sušené ovocie má tiež pozitívny vplyv na udržanie hladiny zdravého cholesterolu LDL.
Ich jediným negatívom ostáva fakt, že majú bohatý obsah cukru a preto sú vskutku kalorické. Ako príklad si uveďme marhule. 100 gramov čerstvých plodov má len 50 kalórií, pričom totožné množstvo tých sušených až 260 kalórií. No ak vieme účinne pracovať s potravinami a vieme, kedy sú naše orgány aktívne a vedia účinne premeniť cukor na energiu, tak sa nemusíme báť ani kalórií.
Kandizované ovocie
Pred tým ako siahnete po dobrom sušenom ovocí, pozrite sa na obal. Sú tam uvedené informácie o pôvode ovocia ale hlavne o jeho úprave. Ak je ovocie dosladzované, tak ho radšej nekupujte. Svedčí o tom aj cena. To pravé z bio produkcie je oveľa drahšie. Do niektorých druhov sušeného ovocia sa pridáva cukor (kandizované ovocie), čím sa zvyšuje obsah cukru a energie. Kandizované ovocie ani sušené ovocie namáčané do čokolády alebo cukru nie sú vhodné pre naše zdravie. Ak máte chuť na dobrú a zdravú maškrtu, dajte si zmes sušeného ovocia a orechov. Vynikajúco chutia sušené slivky s vlašskými orechmi. Nezabudnite však na to, že primeranou porciou je jedna malá hrsť tejto zmesi. Sušené ovocie s celozrnnými cereáliami a orechmi si môžete urobiť aj sami doma. Vznikne tak chutná granola z vašej produkcie bez chémie. Potom už len zaliať mandľovým mliekom a raňajky sú na stole.
Verím, že každý má skúsenosti so sušeným ovocím. Ja som svoju cestu našla a našla ju aj moja rodina. Je december a bez týchto maškŕt by som si nevedela predstaviť Vianoce. No a aby sa vám ľahšie rozhodovalo, tak tu je niekoľko typov z našej domácej produkcie. Siahnite po tom svojom. Verím, že budete spokojní.
Sušené slivky bez kôstky
Slivka domáca (Prunus Domestica L.)
Plod (Fructus Pruni Domestici)
Úprava: Sušenie
Sušené plody slivky domácej obsahujú vitamíny C a E, kyselinu jablčnú, provitamín A, vitamíny skupiny B, pektíny a polysacharidy. Z minerálov sú to najmä fosfor, draslík, horčík, síra, vápnik. Vitamín E chráni naše telo pred ateriosklerózou a infarktom. Pomáhajú tiež pri ochoreniach krvného obehu, podporujú správne funkcie pečene a obličiek. Upokoja pri dne, reume, ochoreniach pečene, obličiek a krvného obehu. Sú známym laxatívom, takže liečia zápchu, lenivé črevá a rôzne stagnácie v tráviacom trakte. Majú osviežujúci účinok a dodávajú energiu. Odplavujú z tela kyselinu močovú a preto sa využívajú pri liečbe dny. Sú prirodzeným antioxidantom a zlepšujú kvalitu kostí. Obsahom vitamínov a minerálov podporujú krvotvorbu, krásu našej pleti, vlasov a nechtov.
Súčasný výskum ukazuje, že konzumácia tohto sušeného ovocia s prebiotickými vlastnosťami môže výrazne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Je síce pravdou, že medzi ovocím nie je favoritom v obľúbenosti. Kým prejdeme k jadru článku, vysvetlíme si najprv dva základné pojmy. Ľudia sú totiž často zmätení z pojmov probiotikum a prebiotikum.
Probiotikum je prospešná črevná baktéria. Prebiotikum je látka, zvyčajne potravina, ktorá podporuje rast prospešných baktérií. Preto slivky podporujú udržanie vhodnej črevnej mikroflóry.
Z pohľadu TČM majú sušené slivky chuť horkú, kyslú, sťahujúcu. Tropizmus k dráhe sleziny, žalúdku, močovému mechúru. Termika je chladná. Pohyb Qi nie je známy. V piatich elementoch zastupuje DREVO. Ohnisko stredné.
Účinky:
- Prečisťujú horúčosť,
- Uvoľňujú močenie,
- Podporujú trávenie, liečia tráviace problémy,
- Účinne pôsobia pri krvácaní ďasien – gingivitíde (zápale ďasna), zápale hrdla,
- Pomáhajú liečiť afty na jazyku a v ústach
- Pomáha odstraňovať bolesti zubov
- Utišuje exémy
- Znižuje horúčku
Kontraindikácie:
Nie sú známe.
Ďalším sušeným ovocím z nášho územia sú marhule.
O ich liečivých účinkoch som už písala v článku Liečivé účinky slniečkového ovocia. Všetky účinky platia aj u sušených marhúľ. Pozornosť by som chcela upriamiť na marhuľové jadierka.
Marhuľové jadierka horké divoké
Plod : marhuľa
Úprava: Sušené vylúpané jadrá divokej marhule
Horké jadierka sa získavajú z malých horkastých divých marhúľ a obsahujú vo svojom zložení najväčšiu koncentráciu vitamínu B17 – amygdalínu. Vedci, ktorí sa zaujímali zložením potravy extrémne dlhožijúcich Hunzov, spozorovali u nich vysoký konzum marhúľ, jadierok a oleja lisovaného z nich. (O oleji som písala v článku Liečivé účinky slniečkového ovocia).
Marhule obsahujú veľa kyseliny salicylovej, ktorá pôsobí antibakteriálne, dokáže v žalúdku a v čreve zničiť chorobné zárodky a taktiež zastaviť hnilobné procesy. Žiadne iné ovocie nedodáva také množstvo betakarotínu a horčíka ako marhule a ich jadierka. Vedci dokázali, že kyseliny obsiahnuté v marhuliach dokážu zabraňovať nekontrolovateľnému rastu leukémiových buniek. Už 3 marhule denne dodávajú polovicu dennej potreby vitamínu A. Dôležitý je aj vysoký obsah kyseliny listovej (veľmi dôležitej najmä v tehotenstve) a kalia. Kalium je veľmi dôležité pre reguláciu obsahu vody v našom organizme.
Marhule a ich jadierka sú zásadité a starajú sa tak o protiváhu k prevažujúcej kyslej potrave dnešnej modernej civilizácie. Sušené marhule obsahujú päťkrát viac účinných látok ako čerstvé marhule. Kombinácia sušených marhúľ a ich jadierok (ako sú v krajinách ich pôvodu aj väčšinou konzumované) obsahuje kombináciu zdravotne hodnotných látok, akú nenájdeme v žiadnom inom ovocí.
Horké jadierka (nie sladké) navyše obsahujú látku zvanú amygdalin (známu aj pod názvom vitamín B17). Amygdalin je tzv. kyanogenny glykosid, ktorý v prítomnosti vody odštepuje kyselinu kyanovodíkovú. Táto látka je už po desaťročia nasadzovaná v alternatívnej liečbe rakoviny. V 70-tych rokoch vznikli štúdie, ktoré potvrdili účinok amygdalinu (B17) na nádorových bunkách. Vitamín B17 je vo svojej čistej forme biela, vo vode rozpustná, horkasto chutiaca substancia. Z chemického hľadiska sa skladá vitamín B17 z dvoch cukrových molekúl – benzylovej a kyanidovej. Zdravé bunky na rozdiel od rakovinových obsahujú enzým zvaný rhodanesa. Tento enzým dokáže kyselinu kyanovodíkovu premeniť na thiocyanát, ktorý je pre nás zdravý. Thiocyanát znižuje krvný tlak a za druhé je látkou, z ktorej náš organizmus produkuje pre nervy tak dôležitý vitamín B12. Jedovatý benzaldehyd sa mení pomocou vzdušného kyslíka na bolesti utišujúcu kyselinu benzoovu. To je snáď aj dôvod, prečo vitamín B17 pôsobí utišujúco na bolesti. Keďže sa rakovinové bunky živia kvaseným cukrom a nie kyslíkom, nemajú proti benzaldehydu žiadnu šancu. V krátkosti povedané: vitamín B17 bojuje proti rakovine zvnútra a pre normálne bunky je zdravý. Existujú teórie, ktoré hovoria, že rakovinové ochorenia sú spôsobené aj práve nedostatkom spomínaného vitamínu v potrave súčasného ľudstva.Preto by ste mali konzumovať spolu s marhuľami tri marhuľové jadierka denne. Väčšia dávka je toxická. Je to liek nie „pamlsok“.
Ďalšou našou zabudnutou potravinou pestovanou u nás je moruša biela. Pamätám sa na časy, keď som ako dieťa pomáhala starkej pásť husi. Mali sa pásť. No ja som sa chcela hrať, a tak som ich zahnala pod morušu, hoci som to mala zakázané. Tak sa „obžrali“, že zaľahli a celý deň spali. No a ja som mala čas pre seba a kamarátky. Horšie to bolo večer doma. Modrý zadok od varechy som si liečila ešte niekoľko dní. Plody moruše som ďalej konzumovala iba ja. Možno poznáte viacero plodov okrem bielej. U nás bola jedna biela, druhá čierna a tretia bordová. Ich chuť je fantastická a ešte lepšie sú z nich koláče, ktoré robila starká. V detstve som sa ich objedla, no neskôr som sa už s nimi nestretla až teraz v sušenom ovocí. Nejako zmizli z našich záhrad, ale objavujú sa kde-tu. Verím, že aj po dnešnom článku znova objavíte jej fantastickú chuť a liečivé účinky nielen na husi.
Moruša biela
Moruša biela (Morus Alba L.)
Plod : (Fructus Mori)
Úprava: Sušené na slnku
Plody obsahujú veľké množstvo fruktózy, organických kyselín, pektínov a minerálov. Majú chuť lahodného medu. Podporujú metabolizmus, sú mierne laxatívne a uľahčujú vykašliavanie. Používajú sa ako antidiabetikum pri cukrovke II. typu. Sú pomocným prostriedkom pri zníženej enzymatickej funkcií slinivky brušnej, čo sa prejaví najmä nafukovaním, plynatosťou, škŕkaním v bruchu po jedle atď. Všeobecne sa užívajú pri všetkých ochoreniach slinivky. Podporujú krvotvorbu, dopĺňajú energiu a upokojujú dušu. Obsahujú resveratrol, látku, ktorá má antioxidačné, antibakteriálne a protirakovinotvorné účinky. Je z nich výborný, chutný a sladký čaj. Pri jeho príprave treba sušené plody cca 2 minúty povariť a precediť.
Z pohľadu TČM má moruša biela chuť sladkú až jemne kyslú. Tropizmus k dráhe sleziny, pľúcam, pečeni a obličkám. Termika je chladná. Pohyb Qi nie je známy. V piatich elementoch zastupuje ZEM. Ohnisko stredné.
Účinky:
- Doplňuje prázdnotu krvi,
- Zastavuje kašeľ,
- Uvoľňuje močenie a rozptyľuje opuchy,
- Doplňuje obličky,
- Prejasňuje zrak, vyživuje krv a pečeň, lieči zastreté videnie,
- Účinne pomáha pri šeroslepote z prázdnoty pečene a obličiek,
- Utišuje tinitus, závrate,
- Znižuje predčasné šedivenie vlasov,
- Hasí patologický smäd
Kontraindikácie:
Nie sú známe.
Brusnica sušená veľkoplodá
Brusnica (Vaccinium Macrocarpon)
Plod (Vaccini Macrocarponi Fructus)
Úprava: Sušené
Plody brusnice sú bohaté na minerály – sodík, fosfor a draslík, stopové prvky a vitamíny A, B a C, takže priaznivo podporujú imunitný systém. Majú silné antioxidačné účinky (viac než pomarančová alebo paradajková šťava), takže chránia bunky pred poškodením, starnutím a oslabením ich funkcií vplyvom voľných radikálov. Okrem toho prirodzene chránia pred cukrovkou, aterosklerózou, reumou či rakovinou. Majú antibakteriálne účinky, najmä na oblasť močového mechúra a močových ciest, a preto sa používajú na liečbu zápalov a dezinfekciu týchto častí tela. Majú zvierané účinky a pomáhajú proti hnačke, pomočovaní a pod. Ich liečivé účinky zahŕňajú celú oblasť panvy a orgány v nej – u žien gynekologické problémy a u mužov prostata.
Majú priaznivý vplyv na tzv. „dobrý“ HDL cholesterol, a tak bránia zvyšovaniu „zlého“ LDL cholesterolu. Z tohto dôvodu sa odporúčajú ako podporný prostriedok pri srdcovo-cievnych ochoreniach.
Sušené čerešne.
Určite sa pamätáte na článok, ktorý som písala v lete. Tieto naše zázračné dvojičky vytvoria harmóniu vo vašom tele. Okrem toho na svoje si prídu všetci, čo zápasia s dnou. Práve v sušenom ovocí čerešní sa nachádza liek na ich trápenie. Hodia sa vynikajúco aj pri detoxikačných diétach a pooperačných stavoch. Vedia účinne tlmiť kŕče, preto ich často používame pri liečení bolestí pri menštruácii. Ostatné liečivé účinky nájdete v článku Šťavnaté červené dvojčatá.
Toľko na dnes v krátkosti. Ak by ste sa chceli dozvedieť ako kombinovať či pripravovať nepečené či pečené „mašktenie“, tak sa môžete tešiť už čoskoro na náš pripravovaný E-book sušené ovocie.
Teším sa na vás pri ďalších stretnutiach
Soňa Milová
Poradca pre výživu podľa piatich elementov
Ja milujem sušené ovocie, kedysi som vždy kupovala marhule a slivky, odkedy mám sušičku na ovocie doma tak skúšam a suším kadečo možné, je to veľmi dobrá vec, odporúčam 🙂 ja mám doma túto http://www.susickypotravin.sk/sk/e-shop/produkty/susicky-excalibur-s-casovacom/susicka-excalibur-4526t-biela-5-tacok.html