Kráľ ovocia jablko

 Jablčko

Neodolateľný výzor a ešte lepší obsah. Krásne červené či zelené, sladké alebo kyslé, voňavé, chutné, šťavnaté… Toľko komplimentov si zaslúži snáď len kráľ všetkého ovocia – jablko.

Jablko patrí medzi jedno z najzdravších druhov ovocia. Aj napriek tomu jeho konzumácia klesá a mnohí uprednostňujú exotické ovocie. Vieme o ňom naozaj všetko?

Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať. Starší ľudia však majú jablká konzumovať tepelne upravené, kvôli ich tráveniu a šupku odstraňovať v surovom stave.

 Z pohľadu TČM  má jablko  chuť sladkú a kyslú. Tropizmus k dráhe  žalúdka, sleziny a hrubého čreva. Termika je osviežujúca. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje DREVO, ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť aj letnú,
  2. Tíši vzrušenie,
  3. Tvorí telesné fluidá- telesných tekutín,
  4. Hasí smäd,
  5. Pomáha pri rekonvalescencii po alkoholovom opojení,
  6. Zvlhčuje hrubé črevo,
  7. Napomáha zvlhčeniu pľúc,
  8. Podporuje chuť k jedlu,
  9. Vyživuje Jin,
  10. Zmierňujú otravu alkoholom,
  11. Upravuje poruchy trávenia,
  12. Dopĺňa cukor v krvi,
  13. Tíši rannú nevoľnosť,
  14. Lieči chronický črevný katar,
  15. Je bohaté na vitamín C

Kontraindikácie: Nie sú známe žiadne

Z pohľadu výživy: Okrem chuťových predností ukrývajú jablká rozmanitú škálu zdraviu prospešných látok. Sú zásobárňou vody pre organizmus. Obsahujú až 84% vody. Obsiahnutá vláknina má blahodarný účinok na náš metabolizmus. Z minerálnych látok a stopových prvkov nájdeme v dužine draslík, horčík a  vápnik. Nájdeme v nich aj veľa pektínu, ktorý viaže na seba škodliviny z nášho organizmu a odvádza ich z tela von. Jablká majú aj veľa vitamínu A, B1, B2, B6, B12, C, E, K, kyselinu pantoténovú, niacín, biotín, kyselinu listovú a cholín. Prevažná časť týchto vitamínov sa nachádza v šupke alebo priamo pod ňou, preto by sme mali jablka konzumovať neošúpané. Ak si chcete dopriať extra dávku jódu, nevyhadzujte ani jadierka – práve v nich je uložený aj tento stopový prvok. Kráľ ovocia má vysoký obsah fruktózy a preto ho môžu konzumovať s mierou aj diabetici.

Využitie v kuchyni: Môžeme ho jesť surové, pečené, varené, pridať ho do koláčov, šalátov, nápojov alebo kompótov. Receptov je neskutočne veľa a každá gazdinka má ten svoj najlepší. Čo kraj to iný recept. Jablko je vynikajúce a dopestovať ho môžeme takmer kdekoľvek no čo je najhlavnejšie – je neuveriteľne zdravé. Anglické príslovie hovorí, že jedno jablko denne udrží od vás lekára preč. Prečo by sme teda denne nemali zjesť aspoň jeden kúsok tohto skvelého ovocia?

Využitie v alternatívnej medicíne: 

  1. Na zníženie cholesterolu. Vďaka dvom zložkám obsahujúcim v jablku ako sú pektín (vláknina) a polyfenol (silný antioxidant) pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu LDL v krvi. Jablko pracuje v našom organizme tak, že pomáha LDL cholesterol spracovať a nie ho ukladať v tele. Šupka na jablku je v tomto prípade veľmi dôležitá (antioxidanty) pomáha využiť silu jablka  na zbavenie sa cholesterolu.
  2. Pomáha pri zápche. Tento problém trápi čoraz viac ľudí. Príčinou je veľká konzumácia bieleho pečiva a kvaseného chleba. (Mrazeného a dopekaného v peciach obchodných reťazcoch. Takéto pečivo nemá žiadnu qi, nemá energiu je to len štopeľ pre náš organizmus, oklamanie tela aby nebolo hladné a žalúdku, aby mal čo dlhé hodiny tráviť). Samozrejme sú aj iné príčiny ale to neskôr. Zápchu nám pomôže vyriešiť náš kráľ.  Ojedinelou a zvláštnou kombináciou vlákniny a ovocných kyselín. Ak si dáte jablko jemne podusené, pomôže vám zastaviť hnačku. Postará sa o to pektín, ktorý brzdí rozvoj škodlivých mikroorganizmov v črevách a zároveň dokáže viazať a odvádzať z tela aj časť nebezpečných ťažkých kovov.
  3. Podporuje trávenie. Jablká urýchľujú trávenie a prečisťujú organizmus. Tým, že podporujú trávenie a vylučovanie škodlivých látok, pomáhajú aj pri problémoch s kĺbmi. Zrejme je to vďaka ovocným kyselinám, antioxidačnému pôsobeniu flavonoidov a schopnosti pektínu zvyšovať vylučovanie. Surové jablká obsahujú veľa tráviacich enzýmov, ktoré sú zase dobrým prostriedkom proti hemoroidom. Pretože jablká zvyšujú vylučovanie moču a znižujú tvorbu kyseliny močovej, sú prospešné aj pri dne a chorých obličkách.
  4. Jablko nás chráni proti rakovine. Niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v tomto ovocí podľa štúdií obmedzujú rast nádorových buniek. Ľudia, ktorí zjedia aspoň jedlo jablko denne, znižujú riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, pažeráka, hrubého čreva, prsníka, vaječníkov, prostaty a ďalších od 9 až do 42%. Najúčinnejšie však bojuje proti rakovine hrubého čreva a to pomocou tzv. triterpenoidov. Vláknina kvasí  v hrubom čreve dlhšie a produkuje látky, ktoré pomáhajú proti vzniku nádorových buniek.
  5. Udrží vašu pozornosť celý deň. Potrebujete sa celý deň sústrediť a podávať výkon? Tak siahnite po jablku. Priaznivo vplýva na nervový systém a je vhodné aj proti nespavosti. Privoňať k jablkovému koláču alebo k hrnčeku pariaceho sa horúceho jablkového čaju je ako ocitnúť sa na chvíľu v detstve. Jablko má silné aromatické látky a práve vzhľadom na výskumy možno tvrdiť, že jablková koreninová zložka vyvoláva upokojujúce reakcie v organizme. Lahodná aróma by vás preto mala sprevádzať najmä v stresových situáciách. Blahodarný vplyv má aj množstvo minerálnych látok, najmä draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, síra a mangán. Pomerne vysoký obsah draslíka môže napríklad znížiť riziko cievnej mozgovej príhody.
  6.  Udrží vás v kondícii. Kyselina ursolová, zložka nachádzajúca sa hlavne v šupke, pomáha spaľovať tuk a súčasne budovať svalovú hmotu. Vďaka antioxidantu quercitínu vám zas jablko pomôže s vytrvalosťou pri cvičení a to tak, že pomáha so spracovaním kyslíka, čím zvyšuje vašu výdrž. Jablká obsahujú málo kalórii a tukov, tiež majú nízky obsah sodíka a veľa vitamínov, minerálov, vlákniny a vody. To všetko vám pomôže pri chudnutí. Vláknina zabezpečí dlhší pocit sýtosti a nízky obsah sodíka pomáha zamedziť nadmernému zadržiavaniu vody v tele.

Pečené jabĺčka s orechovou posýpkou 

Indikácia: Jablko dodá chuť sladkú a posilni slezinu, žalúdok a hrubé črevo, orechy pomôžu obličkám a podporia vašu krátkodobú pamäť. Škorica vás málinko zahreje a doplní chýbajúci Jang do organizmu rozhýbe qi. Hrozienka dodajú chuť sladkú pomáhajú posilniť a doplniť krv, telesné tekutiny, posilňujú svaly, slabé obličky a pomáhajú pri bolestiach chrbtice.

Ingrediencie:

6 ks jabĺk, hrozienka, rum (nemusí byť), škorica, maslo, jablčný mušt, lieskové orechy, mandle, trstinový cukor.

Postup:

Hrozienka namočíme do rumu alebo zalejeme horúcou vodou. Jablká olúpeme z kože a odstránime jadrovník. Poukladáme do zapekacej misky. Jadrovníky naplníme hrozienkami zmiešanými so škoricou, navrch dáme trochu masla, podlejeme jablčným muštom a pečieme 15 min vo vyhriatej rúre. Z nasekaných orechov, cukru a masla vyrobíme posýpku. Navrstvíme na jablká a pečieme ďalších 15 min. Podávame teplé alebo vychladnuté.

Záverom môžem dodať len jedno. Kráľ ovocia je naša surovina a nemali by sme na neho zabúdať v žiadnom veku svojho života. Správne upravený dodá nášmu organizmu práve to, čo najviac potrebujeme.

Prajem pekné neskoré leto plné slnečných lúčov a sladkých dobrôt elementu Zem.

Soňa Milová

Poradca pre výživu podľa 5 elementov

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.