Dáte si kávu alebo čaj?

Element OHEŇ je charakteristický svojou povahou teplou až horúcou a chuťou horkou. V predchádzajúcom článkuUšťachtilosť srdcasom veľa písala o srdci a duchovi Šen. O tom, ako je dôležité si zachovať srdcovú jinovú krv, aby sme neboli chorí na jeseň. O chuti horkej a jej vlastnostiach.

Opakovanie je vraj matkou múdrosti, a tak by som sa len okrajovo ešte raz, zmienila o chuti horkej,  ku ktorej patrí čaj a káva, ako typický zástupcovia. Horká smeruje dole, povzbudzuje a transformuje. Pretože ide v organizmu smerom dolepohyb (močový mechúr, hrubé črevo) patrí k jinu. Energia je OHŇOVÁ,  bude stúpať smerom hore, a horká chuť podlieha srdcu.

JazykAk je človek chorý má väčšinou v ústach chuť horkú a sucho na jazyku. Skúste sa opýtať ľudí čo im je stále teplo a majú vysoký krvný tlak (ďalej VKT), akú chuť majú v ústach. Pozrite sa na jazyk týchto ľudí. Bude červený až rozpraskaný s ryhami. Môže mať aj jemný žltkastý povlak o čom svedčí už pridaná vlhkosť. Z pohľadu TČM ide o nedostatok jinu – Yin Xu. Ide o oslabenie „tlmiacej- hasiacej“ zložky jedinca, ktorý má potom nadbytok elánu a nekontrolovateľnú aktivitu vedúcu k hyperaktivite. Doktor Lucký to prirovnával k motoru, ktorému chýbala voda a on sa potom začal prehrievať.

Chuť horká povzbudzuje. V stavoch vyčerpania všetci siahame po káve alebo čaji. Tým sa dá vysvetliť zvýšená konzumácia kávy, čokolády, čaju a cigariet u nervóznejších ľuďoch. Bohužiaľ to nepomáha. Takto si postupne drancujú  vlastný organizmus. Prečo je to tak? Pozrieme sa na kávu a čaj z pohľadu TČM.

Káva

kavaPovzbudivé účinky tohto moku sa prvý krát objavili v severovýchodnej oblasti Etiópie. Z tejto oblasti pochádza jej pôvodný názov kaffa. Jej cesta bola veľmi rýchla a ľudia zistili, že  divoko rastúce bôby sa dajú pestovať. Rozšírila sa do celého sveta a stala sa účinným povzbudzujúcim a liečebným prostriedkom na celom svete. Dôkazy o pití kávy pochádzajú z 15. storočia zo sufijských chrámov v Jemene. Tu sa konzumovala pražením semien, tak ako to poznáme dnes. V Európe otvorili prvú kaviareň v roku 1654 .

Z pohľadu TČM  má káva  chuť horkú, pálivú. Tropizmus k dráhe srdca. Energia teplá až horúca. Pohyb Qi vzostupný. piatich elementoch zastupuje OHEŇ.

Účinky: 

  1. Zahrieva a posilňuje srdce,
  2. Patrí medzi stimulačné látky,
  3. Podporuje mentálne schopnosti,
  4. Je močopudná,
  5. Detoxikuje alkohol.

Kontraindikácie: Pri pravidelnom užívaní vysušuje telesné tekutiny, fluidá, preto sa musí piť s vodou v pomere 1:1. Tonizuje Jang. Oslabuje krv, má nepriaznivé účinky na obličky a srdce. Niektorí jedinci môžu reagovať ochladením na periférnych častiach tela : rúk, nôh, ochladia sa aj kríže a celkový pocit tela je chladnejší. Túto kontraindikáciu využívajú vo svoj prospech obyvatelia tropických štátov, na základe teórie o jinu a jangu (extrémny jang vytvára jin) povrch tela sa orosí a tým schladí. Pre to je espreso vítaným osviežením počas horúcich letných dní. 

TČM je káva ako liečivo teplé, uvoľňujúce povrch. Lieky uvoľňujúce povrch sú diaforetiká – potopudné prostriedky. Po káve má každý z nás nutkavú potrebu ísť na toaletu. Káva má v tepelnej energetike potravín paradoxné postavenie. Je energie teplej, pražením (pridávaním ohňa – Jang, zahrievaním) sa jej chuťová povaha mení smerom k horkej. Mletá káva a espreso vyvolávajú náhle a silné vnútorné nakopnutie (zahriatie) a rozhýbavajú srdečný OHEŇ.

Jedno arabské príslovie hovorí: „Káva je ako láska: Zo začiatku je sladká a horúca, neskôr horká a chladná.“  

Ako káva v organizme pracuje?

Čo je to Qi som písala v prvom Ebooku. Ak má človek menej energie – qi v tele zo svojej dennej dávky stravy, alebo v dôsledku nadmernej práce až hyperaktivite spotreboval viacej qi, než si za deň vytvoril, dokonca v dôsledku dlhodobo narušeného spánku, alebo ak nedopĺňame qi, tí všetci, ktorí siahnu po káve budú mať pocit návalu energie a jej voľného prúdenia. Káva svojou teplou povahou začne zahrievať žalúdok. Prehriaty žalúdok oddelí nepotrebné rýchlo a pošle dole (hrubé črevo). Vo veľa prípadoch má káva sklon k horkej riedkej stolici. Určite to poznáte pri zápche. Ak si nedáte svoju rannú kávu nejdete na stolicu.

V skutočnosti ste stratili slezinovú qi (tak dôležitú pre proces trávenia a oddeľovania najjemnejších substancií pre výrobu krvi). Tento horký mok stimuluje podiel pľúc na odosielaní telesných tekutín smerom dole do močového mechúra, je diuretická. Vždy, keď močíte strácame qi a  teplo, pretože qi je jangová – vlastne teplá (preto nám môže byť chladno). To však nie je všetko. Káva oslabuje jang obličiek a súčasne „kradne“ jin obličiek. Ak to všetko spolu spočítame v skutočnosti má káva oslabujúci účinok na stredný ohrievač a dolné ohnisko, tak dôležité pre náš život.

Piť kávu znamená páliť zajtrajšie drevo. Pre tých čo nerozumejú inakšie. Piť kávu pre povzbudenie je ako neustále siahať na základný kapitál v tele.

Ženy a kávička

Práve my ženy často konzumujeme kávičku spoločne so sladkosťami (vlhkosť v slezine), niektoré s cigaretkou (vysušovanie qi pľúc). Potom sa čudujeme, že za niekoľko rokov máme celulitídu a priberáme na hmotnosti. Práve ženy by sa mali káve vyhýbať. Vyvoláva prudký zostup qi, zraňuje tým dráhu počatia (chong mai). Táto dráha prebieha predným stredom tela od rodidiel cez pupok až k brade.  Pozrite sa na tehotné matky, ako majú zvýraznenú stredovú čiaru cez celé bruško až ku krku. Chong mai (čítaj čong mai) spája obličky a srdce. Poškodzovaním tohto spojenia „hore“ a „dole“, srdca a obličiek, vyčerpávaním krvi a pravých telesných tekutín, vytvára káva u žien akumulácie – hore v prsníkoch a dole v panvovej časti (reprodukčné orgány). Svojim horkým a vysušujúcim účinkom vedie káva energiu smerom dole. V dôsledku sekundárneho ochladenia dochádza k zvýšenému vylučovaniu moču. Ochladením močového mechúra môže vyvolať jeho zápal. V terapeutických dôsledkoch kávy na organizmus by som mohla pokračovať aj na psychickej úrovni. Myslím si, že stačí.

Pohľad na čaj

čajZelený a biely čaj. Čaj je nápoj pripravovaný obvykle  lúhovaním lístkov rastliny čajovníka v horúcej vode. V roku 1211 japonský učenec mních Eisai v traktáte o účinkoch výluhu z čajových lístkov napísal: „Čaj je zázračný prostriedok pre udržanie zdravia. Má zvláštnu moc predĺžiť život. Čaj je elixír.“ Číňania a Japonci pijú hlavne zelený čaj. Líši sa tým, že zozbierané lístky neprechádzajú pri spracovaní fermentáciou. Vďaka tomu zostávajú všetky prírodné látky, tak dôležité pre zdravie človeka zachované.

Z pohľadu TČM  má čaj  chuť horkú, sladkú. Tropizmus k dráhe srdca, žalúdku, pľúcam, obličkám. Energia chladná až studená. piatich elementoch zastupuje DREVO,OHEŇ, ZEM.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť hlavne v hlave,
  2. Potláča smäd,
  3. Rozptyľuje tráviace stagnácie,
  4. Je močopudný, pokles qi,
  5. Občerstvuje myseľ,
  6. Transformuje hlieny a vlhkosť, detoxikuje, odvádza vlhké horko,
  7. Pomáha pri veternom chlade a letnej horúčave,
  8. Osviežuje telo a dušu,
  9. Brzdí kazivosť zubov,
  10. Odďaľuje starobu.

Zelený čaj môžeme považovať za všestranne účinnú súčasť každodennej stravy, ktorá zodpovedá fyziologickým potrebám človeka. A na viac ak je správne pripravený – je aj veľmi chutný!! Postupy na prípravu čaju nájdete v každej čajovni. Verím, že školený personál vám rád povie ako na to. Ak sa teda pozrieme na účinky kávy a čaju je rozhodnuté.

Skúste zvoliť niečo zdravšie. Ak sa nemôžete vzdať svojej kávy, tak ju pomaly skúste nahradiť kávou z čakanky alebo obilnín. Ja som osobne takto pomaly prešla na tento spôsob a nemalo to svoje nežiaduce účinky. Verím, že som vás aspoň vyburcovala k zamysleniu.

Prajem krásne letné dni plné pohody a lásky.

Soňa Milová

Poradca výživy podľa  5 elementov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.