Tak to je otázka, na ktorú vám málo kto vie odpovedať. Aby ste ako správna hostiteľka mohli ponúknuť z vášho výberu to najlepšie treba trochu malej čajovej školy na poznanie.
Ktorý vám chutí?
Čierny čaj vznikol fermentáciou z čaju zeleného preto, aby lístky počas dlhej cesty do Európy nestratili arómu. Nápoju z červenkastou alebo hnedočervenou farbou sa v Číne hovorí červený čaj. V porovnaní s inými druhmi obsahuje viac kofeínu, ľahko teda nahradí šálku čiernej kávy.
Účinky čierneho čaju na ľudský organizmus sú veľmi prospešné. Čaj obsahuje veľa látok ako sú polyfenoly, ktoré zbavujú ľudské telo voľných radikálov, čo sa dá chápať ako prevencia nádorových ochorení a predčasného starnutia. V čaji sa ďalej vyskytuje teín, čo je rovnaká látka, ktorej sa v káve hovorí kofeín, ale v čaji má odlišný účinok. Kávový kofeín v tele reaguje pomerne rýchlo, čoskoro sa dostaví stimulácia a zanedlho tiež odznie. Účinok čajového teínu nie je taký silný, ale je trvácnejší. Teín a ďalší alkaloid čaju teofylín spôsobujú celkovú stimuláciu organizmu a tiež vyššie prekrvenie obličiek, vďaka ktorému je čaj mierne močopudný. Čierny čaj je tiež prirodzeným zdrojom fluoridu. Liter čierneho alebo zeleného čaju pokrýva dennú dávku.
Príprava čierneho čaju
- Na prípravu čaju treba mať k dispozícii šálku či sklenenú, kovovú alebo porcelánovú kanvicu baňatého tvaru a dostatočne veľké sitko, aby čajové lístky mali priestor sa rozvinúť. Najvhodnejšie sú bambusové, porcelánové, bavlnené, alebo antikorové sitká. Možno však použiť aj papierové vrecúška.
- Do prázdnej kanvice či šálky nalejte trochu horúcej vody, priklopíme a necháme chvíľu stáť, aby voda a horúca para rozohriali steny nádoby. Potom vodu vylejeme.
- Do kanvice vložíme sitko a nasypeme doň zodpovedajúce množstvo čaju. Na 1,5 dl nápoja by mali pripadať 2 – 4 g čaju, čo je zhruba jedna plnšia kávová lyžička.
- Prevarená voda sa odstaví z platne, aby prestala bublať, a okamžite sa preleje cez čaj. Čierny čaj by sa mal zalievať vodou horúcou 99oC, pretože pri nižšej teplote ako 90oC sa nerozvinú jeho chute.
- V Európe je zvykom nechať čaj lúhovať 3 až 5 minút, ale inde vo svete sa používajú odlišné postupy – napríklad v Indii sa na prípravu čaju Masala nechajú čajové lístky vo vode 15 minút povariť. Po uplynutí časového limitu je čaj hotový, stačí vybrať sitko a čaj podávať.
Zelený čaj má široký register chutí, všetky však majú spoločný ľahko horkastý tón – kofeín obsiahnutý v čaji je totiž viazaný na triesloviny. Vďaka nim sa jeho povzbudzujúci účinok prejavuje postupne a čaj tak pomáha pri činnostiach vyžadujúcich sústredenie. Podľa povestí zelený čaj objavil mýtický čínsky vládca Piatich zŕn Šen – nung (2737 – 2697 pr. n. l. ), keď sedel pod stromom. Do nádoby s horúcou vodou mu padol lístok a vládca sa rozhodol, že nápoj ochutná. Zelený čaj sa nefermentuje, len naparuje a suší – preto si udržiava svoju zelenú farbu a vyšší obsah vitamínov C, B a E.
Príprava zeleného čaju:
- Najprv vriacou vodou vypláchneme kanvicu či šálku. Dovnútra vložíme sypaný čaj voľne či v sitku v pomere 2 – 4 g na 1,5 dl vody.
- Zalejeme podľa druhu čaju a pokynov výrobcu krátko prevarenou vodou vychladenou na 70 – 80oC.
- Čas lúhovania sa pohybuje od 30 sekúnd po 3 minúty.
- Kvalitný zelený čas sa dá použiť viackrát – 4 až 6 krát. Je dôležité aby lístky čaju zostali stále teplé. Každý opakovaný výluh by mal trvať o chvíľu dlhšie než predchádzajúci a voda by mala mať vyššiu teplotu.
Biely čaj sa zložito a pracne vyrába z neotvorených mladých púčikov čajovníka, preto bol tento nápoj po stáročia dostupný len čínskemu cisárskemu dvoru. Nápoju na popularite pridávajú silné antioxidačné účinky. Pozor, príliš horúca voda môže biely, rovnako ako zelený čaj znehodnotiť.
Bylinkové čaje. S príchodom zimného počasia stále stúpa riziko prechladnutia a vpádu škodliviny do organizmu. Pitím bylinkových čajov je možné nielen zmierniť príznaky, ale ich aj odstrániť. Silu byliniek poznáme už stáročia. Sú súčasťou ľudového liečiteľstva, ale aj modernej medicíny. Bylinné čaje sa pripravujú z čerstvej aj sušenej vňate, koreňov, listov, kvetov a podávajú sa v určenom množstve aj niekoľko krát denne. V zimnom období sa budú hlásiť o slovo čisté čaje, alebo bylinné zmesi proti nachladnutiu a kašľu. K tradičným zložkám v tomto období patrí zázvor, ktorý pomáha vyháňať patogén z tela von a podporuje potenie. Veľmi účinný je aj lipový kvet, ktorý pomáha pri horúčkach a ochoreniach horných dýchacích ciest. Podobne na horúčkovité stavy pôsobí kvet z bazy a na kašeľ slez, materina dúška, podbeľ. K ďalším využívaným bylinám patrí harmanček, tymian, šípky, zlatobyľ, medovka alebo šalvia na bolesti hrdla.
Počas vianočných sviatkov, keď si viacej doprajeme hodovania, prídu vhod čaje pôsobiace na žalúdok. Je to mätový čaj, harmanček a fenikel. Bylinné zmesi na toto obdobie môžu obsahovať aj aníz, rascu, palinu a sladké drievko. Na zahriatie sú vhodné zmesi s koreninami ako škorica, klinček, badián, koriander, čierne korenie, čili, alebo kardamón.
Príprava bylinného čaju:
- Pri ich príprave je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, vďaka ktorým výsledný efekt bude akurát.
- Presný návod je podobný ako pri čiernom čaji. Doba lúhovania zvyčajne trvá 10 minút, no môže byť aj dlhšia.
- Vo väčšine prípadov bylinkové čaje lúhujte v zakrytej nádobe, aby nevyprchali účinné látky.
Verím, že si zimné obdobie užijete so šálkou čaju a nezabudnite, že na našich stránkach sme vždy s vami. Nájdete tam informácie, rady a odporúčania pre dané obdobie, ročnú sezónu, ale aj novinky do vašej kuchyne, či cenné recepty zo štúdiového varenia podľa 5 elementov. Neváhajte a pridajte sa k nám a vyskúšajte ako chutí zdravie na tanieri. Najbližší termín je 2.12.2017, varíme v elemente VODA.
S láskou Soňa
Váš sprievodca za zdravím