Zeleninová popoluška – Mrkva

MrkvaMrkva je taká zeleninová popoluška. Nenápadná, občas ufúľaná od hliny …., ale keď jej „oblečiete“ ten správny recept, hneď je z nej kráľovná chutnej kuchyne.

Túto zeleninu pozná asi každé dieťa a každý človek. Od malička nás kŕmili mrkvovou šťavou a sladkou mrkvičkou. Maminky nám pripravovali sladký mrkvový šalátik alebo kompót. Dokonca nevymizla ani z jedálneho lístka školských jedálni. Mrkva je tá najobyčajnejšia a najznámejšia zelenina. Hoci sa javí ako samozrejmá zelenina, má svoju hodnotu a svoju liečivú silu. Odborníci považujú mrkvu za skutočný vitamínový klenot. Vedci dokonca predpokladajú, že svojou reakciou posilňuje ľudské tkanivá v organizme a tie sú následne menej náchylné na rakovinové bujnenie, čiže pravdepodobne vedia zastaviť priebeh rakoviny. Betakarotén však okrem toho chráni srdce a cievy, pôsobí protizápalovo a spomaľuje starnutie organizmu a pokožky.

Potrava pre pečeň a oči

„Jedz mrkvu, budeš mať zdravé oči,“ prízvukovali nám v detstve babičky, mamy aj učiteľky. A neboli úplne vedľa. Hoci zdravému zraku najviac prospieva tmavozelená zelenina, ryby a morské plody, ani vplyv mrkvy nie je zanedbateľný.

Obsahuje totiž betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Spolu s vitamínmi B a C v kombinácii so zinkom pomáhajú spomaliť proces degenerácie makuly, ktorá prichádza s vekom a môže sa končiť úplnou slepotou.

Čo je to makula?

Makula, inak nazývaná aj žltá škvrna, je miestom najostrejšieho videnia na sietnici. Na ploche s priemerom asi päť milimetrov je sústredených najviac zmyslových buniek sietnice – čapíkov, ktorým vďačíme za vnímanie farieb a ostré videnie. Vekom podmienená degenerácia makuly sa prejavuje rozostrením videnia, blednutím farieb, zakrivením obrazu, prípadne až miznutím obrazu v niektorých miestach. Zaujímavé je, že tejto chorobe sa dá predchádzať správnou stravou s dostatočným prísunom luteínu a zeaxantínu.

Tieto antioxidanty sa koncentrujú v sietnici, kde podporujú tvorbu pigmentu a chránia bunky pred škodlivými látkami. Preventívne pôsobia aj proti vzniku sivého zákalu. Telo ich dokáže získať zo zeleniny tmavozelenej a žltej farby ako špenát, kel, brokolica, hrášok, kukurica, oranžové tekvice, mrkva, ale napríklad aj z vaječného žĺtka.

Vo vyššom veku, keď je riziko ochorenia vyššie, sa odporúča dopĺňať tieto látky už aj výživovými doplnkami.

Zdravotné účinky mrkvy na organizmus

Mrkva 

  • znižuje cholesterol,
  • predchádza zápche,
  • pomáha pri kožných chorobách,
  • pri nedokrvení a oslabení organizmu,
  • chráni zrak,
  • znižuje riziko rakoviny pľúc,
  • patrí medzi vynikajúcu regeneračnú potravinu po chorobe a vyčerpaní.

Odporúčané množstvo mrkvy na každý deň je zjesť 2 mrkvy alebo vypiť pohár čerstvej šťavy. Pôst s mrkvovou šťavou v priebehu 1 alebo 2 dni je veľkou detoxikačnou terapiou pečene. Viac vitamínu A – karoténu sa uvoľňuje pri spracovaní mrkvy než pri hryzení v surovom stave. Pri strúhaní to je 36%, pri tepelnej úprave až 60%, kým pri jedení celej surovej mrkvy len 5%. Ak si dávate čerstvú mrkvovú šťavu, vmiešajte do nej aj lyžičku panenského oleja, vďaka ktorému sa karotén v tele lepšie využije.

Varená alebo surová

Je veľmi veľa zástancov konzumovania surovej stravy. V tomto prípade, ak chcete vidieť v ufúľanej  popoluške princeznú,  tak ju konzumujte varenú, tepelne upravenú alebo aspoň upravenú na pare. Táto koreňová zelenina príbuzná napríklad s petržlenom, sa na rozdiel od väčšiny druhov zeleniny a ovocia odporúča konzumovať skôr tepelne upravená ako surová. Dôvodom je práve betakarotén, v tele sa premieňa na vitamín A, ktorý sa rozpúšťa v tukoch. Podľa štúdie, ktorá skúmala, ako sa karotenoidy vstrebávajú v tele, sa pri trávení surovej mrkvy uvoľnia len tri percentá betakaroténu. Varením mrkvy s pridaním tuku sa dá z mrkvy vyťažiť takmer 40 percent obsahu betakaroténu. Mrkva by sa však nemala variť príliš dlho, ideálny spôsob je napríklad aj príprava v pare. Mrkva by sa mala nakrájať na kolieska alebo rezance a pariť s 1 KL morskej soli asi 10 – 15 minút. Takto doplníte do nej potrebný Jin.

Z pohľadu TČM má mrkva nasledovnú charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká. Tropizmus k dráhe žalúdka, sleziny. Termika je neutrálna, chladná. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

  1. Stimuluje trávenie, vyživuje slezinu.
  2. Zlepšuje zrak.
  3. Pomáha tíšiť kašeľ.
  4. Omladzuje pokožku a vlasy.
  5. Lieči chudokrvnosť.
  6. Čistí horko, detoxikuje organizmus.
  7. Posilňuje všetky orgány.
  8. Odstraňuje osýpky.
  9. Zvlhčuje črevá.
  10. Pôsobí protinádorovo.

Kontraindikácie: Nie sú známe

Využitie v kuchyni:

Tu je niekoľko sľúbených receptov, ktoré sme vyskúšali na štúdiovom varení za vás. Mne chutili všetky, a tak vybrať favorita je veľmi ťažké. Myslím, že musíte vyskúšať sami a prvenstvo si určíte podľa seba. Ak vám budú chutiť, tak dajte vedieť v diskusnom fóre na našej stránke alebo zdieľajte na facebooku.

Glazovaná mrkva

4 porcie

Ingrediencie:

1,5 kg mrkvy ( najlepšie baby mrkva), 4 PL olivového oleja, 2 PL hnedého cukru, 6 PL balzamikového octu, 1 PL sezamového oleja, soľ, mleté čierne korenie, tymián

Postup:

  1. Pripravíme si očistenú a pokrájanú mrkvu na menšie kúsky. Ak máme baby karotky,tak nemusíme krájať.
  2. V panvici rozohrejeme 4 PL olivového oleja a mrkvu asi 10 až 15 minút opekáme na strednom plameni. Potom pridáme 2 PL hnedého cukru a balzamikový ocot.
  3. Premiešame  a doplníme 1 PL sezamového oleja. Všetko spojíme a dochutíme soľou, mletým čiernym korením a tymianom. Na miernom ohni povaríme asi 5 minút, potom odstavíme a podávame.

Slané  tyčinky  z mrkvičky

Tieto slané tyčinky sú vynikajúcou náhradou za chlieb, čipsy, krekry či chrumky. Neobsahujú múku, a tak si ich môže dopriať aj bezlepková diéta. Vynikajúco sa hodia k šalátu, polievke a zelenine. 

30 tyčiniek

Ingrediencie:

150 g najemno nastrúhanej mrkvy, 150 g pomletých ovsených vločiek, 170 g pomletých ľanových semienok, 3 vajcia, 55 ml olivového oleja, 50 ml vody (môže byť aj perlivá), štipka morskej soli, štipka kurkumy, štipka sušeného majoránu, na posypanie môžete použiť mak, čierny sezam alebo pomleté orechy.

Postup:

  1. Vajíčka ručne rozšľaháme a časť si odložíme na potretie.
  2. Zvyšok zmiešame s ostatnými ingredienciami, z ktorých vytvoríme cesto. Ak sa nám zdá riedke, môžeme ho zahustiť mletými mandľami alebo ľanovými semienkami.
  3. Všetko vylejeme na vymastený plech, ktorý je vystlaný papierom na pečenie. Povrch cesta potrieme vajíčkom a posypeme čiernym sezamom alebo orechmi.
  4. Pri teplote 200o C pečieme asi 15 – 20 minút (záleží od hrúbky cesta). Dozlatista upečené cesto dáme vychladnúť a nalámeme na nepravidelné časti alebo nakrájame na tyčinky.

Pečená mrkva s rascou, tymianom a chardonnay

Ingrediencie:

455 g malých mrkvičiek ( dá sa urobiť aj zo starých ale potom krájať), oškriabaných a posekaných v celku, ½ lyžičky rozdrvenej rasce, 1 hrsť čerstvých tymianových lístkov, 4 hrudky masla, 1 pohár vína chardonnay, soľ,  čerstvo zomleté korenie.

Postup:

  1. Rúru zohrejte na 220oC (stupeň plynu 7). Odtrhnite asi pol metra alobalu a preložte napoly, takže budete mať dvojitú hrúbku.
  2. Všetko okrem vína, soli a čierneho korenia dajte do stredu alobalu. Zdvihnite boky a prilejte biele víno, posoľte a pokoreňte.
  3. Z alobalu urobte uzavretý balíček.
  4. Pečte v rozohriatej rúre asi 45 minút, kým mrkva nezmäkne. Podávame ako prílohu k hocičomu.

Nakladaná mrkva

V Japonsku je nakladaná zelenina viac ako prílohou. Umenie prípravy zeleniny cukemono je veľmi rozsiahlou oblasťou, kde každý druhu nakladanej zeleniny zastáva rovnakú vážnosť, ako hlavný chod. Už pred stáročiami boli v každej japonskej domácnosti hrnce alebo nádoby na nakladanie. Nakladaná zelenina je cenená hlavne pre svoju pikantnú a slanú chuť, ktorá vytvára dokonalú protiváhu k surovým rybám, alebo neokorenenému mäsu. Slúži tiež k prečisteniu chuťových buniek a napomáha dobrému tráveniu. Ako každú nakladanú zeleninu, aj tento druh môžete v správne uzavretej nádobe skladovať aj niekoľko týždňov, avšak najlepšia je počas prvého týždňa.

Ingrediencie:

75 ml ryžového octu, 50 ml rybacej omáčky, 25 g krupicového cukru, 1/2malej červenej čili papričky nakrájanej nadrobno, 1 mrkva nakrájaná na rezance juliene.

Postup:

Na nakladanú mrkvu zahrejeme v rajnici na strednom ohni 25 ml vody spolu so všetkými prísadami okrem mrkvy. Miešame až sa cukor rozpustí. Privedieme k varu a vložíme mrkvu. Pomiešame a odstavíme z ohňa. Potom vyklopíme do uzatváracej nádoby a necháme vychladnúť, následne zatvoríme a uložíme do chladničky. Vydrží 2 – 3 týždne.

Mrkvová polievka

Chuť sladkú zastupuje predovšetkým oranžová mrkva. Túto jednoduchú polievku si zamilujú vaše deti. Prekvapí svojou chuťou. Posilní žalúdok odstráni chuť na sladký cukor či čokoládu. Dodá silu a doplní krv.

6 porcii

Ingrediencie:

4 PL olivového oleja, 1 väčšia cibuľa pokrájaná na kocky, 4 mrkvy očistené a nakrájané, 1 veľký sladký zemiak (batát) nakrájaný, 1 KL mletého zázvoru, 1,5 l zeleninového vývaru, sušený rozmarín, soľ a čerstvo mleté korenie, dyňové semienka.

Postup:

  1. V rajnici opražíme cibuľku dosklovita. Pridáme mrkvu, kúsky sladkého zemiaku, zázvor, zalejeme vývarom a ochutíme rozmarínom, soľou a čiernym korením.
  2. Varíme asi pol hodinu do mäkka.
  3. Odstavíme z ohňa necháme trochu vychladnúť a rozmixujeme dohladka.
  4. Podávame v miskách posypané opraženými dyňovými semienkami a zakvapkané olivovým olejom alebo tekvicovým.

Mrkvový Quiche

4 osoby

Ingrediencie cesto:

150 g hladkej špaldovej múky, 1 PL kypriaceho prášku, 150 g tvarohu (ja som nahradila údeným tofu), 100 g masla, štipka morskej soli

Náplň:

500 g mrkvy, 1 PL oleja, 1 strúčik cesnaku, malý kúsok čerstvého zázvoru, 100 ml smotany na šľahanie (náhrada sójová smotana), 2 vajcia, morská soľ, pol lyžičky korenia karí, tuk na vymastenie formy

Postup:

  1. Pripravíme si cesto. Z uvedených prísad vypracujeme cesto, ktoré na pomúčenej doske natenko rozvaľkáme. Preložíme ho na polovicu, opäť na polovicu a natenko rozvaľkáme. Tento postup viackrát zopakujeme. Cesto sa bude vďaka tomu pri pečení „lískovať“. Nakoniec cesto rozvaľkáme do kruhu s trochu väčším priemerom, ako má forma.
  2. Formu vymastíme a vystelieme cestom, okraje po obvode zľahka vytiahneme. Dno vypicháme vidličkou. Vložíme do nevyhriatej rúrypri teplote 190/170o C pečieme 20 minút. Dno môžeme zaťažiť papierom na pečenie a strukovinami, aby sa cesto „nezošuľkalo“ po stranách dole. Predpečené cesto vyberieme ale rúru necháme zapnutú.
  3. Pokiaľ sa cesto pečie očistenú mrkvu a pokrájanú na kolieska pripravíme na náplň. V panvici rozohrejeme olej, pridáme pokrájanú mrkvu a na strednom ohni ju 5 minút dusíme. Vmiešame pretlačený cesnak, a postrúhaný zázvor a ešte krátko podusíme. Podusenú mrkvu poukladáme na predpečené cesto.
  4. Vajcia so smotanou rozšľaháme, ochutíme soľou a korením. Nalejeme na mrkvu a formu vložíme do horúcej rúry. Pečieme ešte 15 minút.

Verím, že ste si svoj recept na mrkvovú popolušku našli. Prajem veľa chuti, radosti s lúčov slnka a začínajúcej jesene. Ak ste nejaký recept vyskúšali dajte prosím vedieť ako vám chutil. Zdieľajte a píšte. Teším sa na vaše kulinárske zážitky.

S varechou v ruke

Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.