Zabudnutá zelenina

Rebarborový listPred niekoľkými rokmi mi teta Hana dala koreň rebarbory. Nevedela som, kde ho zasadiť a tak som ju dala k plotu pod moju bazu. Aspoň nebude zavadzať a keď vyrastie, tak z nej niečo urobím. Netušila som, že úroda po dvoch rokoch bude taká bohatá.

Začala som zháňať recepty a nakoľko nebol Google a ani internet, tak som chodila po babkách v dedine a ústnym podaním zapisovala recepty do zošita. Dnes sa tomu smejem, ale vtedy to bola zábava. Kávička, čajík a hlavne koštovka. Recepty sa totiž odovzdávali len vtedy, keď bolo napečené.

Naša teta Hana, tá vždy s podaním sladkého tanierika hovorila a hovorí dodnes:„ Vieš, okoštuj, ale dnes sa mi zas nevydaril.“ Musím povedať, že jej „nevydarené koláče“ sú známe široko ďaleko, a tak sa v oblasti sladkostí našich babičiek pohybujem na tenkom lade. Tieň padá na mňa z „nevydarených“  koláčov a sladkosti tety Hany. Napriek tomu som získala niekoľko dobrých receptov a rada by som sa s vami o ne podelila. Využite aj vy nádielku prírody, pričarujte k sebe lásku, vychutnajte si skvelú chuť  so zabudnutou zeleninou – rebarborou.

Zelenina alebo ovocie

Kto by už dával zeleninu do sladkých koláčov? Naše babičky vedeli veľmi dobre, čo je pre nás ako deti vhodné na jar a začiatok leta. Ovocia nebolo veľa, tak príroda nadelila zázračnú zeleninu často považovanú za ovocie. Na trhoch ju dostanete v hojnom množstve, a tak si ju radšej kúpte od malých pestovateľov. Je bežne dostať aj v obchodných reťazcoch, ale často je zvädnutá a stráca na svojej čarovnej sile. Preto volím radšej trh alebo vlastnú záhradu. Tá moja má ešte príchuť bazy, čo je neskutočne ojedinelá kombinácia.

Rebarbora obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a potrebnej vlákniny. Je jednou z najzdravších druhov zeleniny. Z vitamínov sú to hlavne vitamíny skupiny A, B, z minerálov vápnik, horčík a draslík. Ženám v oblasti menopauze dodáva potrebný vápnik a vysoký obsah draslíka pomáha odvodňovať organizmus. Jej ďalším pozitívom je, že obsahuje bohatý podiel vlákniny, ktorá viaže tuky, detoxikuje telo, podporuje činnosť čriev a potláča zápchu. Okrem toho obsahuje kyselinu pantotenovú, ktorá prospieva pokožke a vlasom. Listy rebarbory sa používajú na liečenie popálenín a rôznych poranení.

Má výraznú kyslú chuť a obsahuje vysoké množstvo kyseliny šťavelovej, preto sa nikdy nekonzumuje surová, ale je potrebné ju tepelne upraviť.  Olúpaním rebarbory sa zníži obsah kyseliny šťavelovej. Vo veľmi mladých výhonkoch je jej minimum.

Všetkého s mierou

Pretože rebarbora obsahuje veľké množstvo kyseliny šťavelovej,  je potrebné konzumovať ju striedmo.  Ľudia, ktorí majú chorý žlčník, dnu a trpia reumatizmom a majú oslabené obličky, by sa mali konzumácii rebarbory vyhnúť, alebo ju konzumovať zriedkakedy. Avšak správnou úpravou (lúpanie a tepelná úprava) sa hladina tejto kyseliny výrazne znižuje. Veď samotná kyselina šťavelová sa nachádza v ovocí a zelenine a spôsobuje ich kyslú chuť, takže nie je iba v rebarbore.

Poznáme viacero odrôd rebarbory:

  • zelené stonky – je najkyslejšia, s najvyšším obsahom kyseliny šťavelovej
  • zeleno-červené stonky – obsahuje menej kyseliny šťavelovej a je voňavejšia
  • červené stonky – majú jemnú malinovú chuť a minimum kyseliny šťavelovej

Využitie v kuchyni

Ponúkam len niekoľko skúseností so spracovaním rebarbory. Ináč nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Jej úprava je jednoduchá a preto ju môžete dať spracovať aj deťom.

  1. Pred jej samotnou úpravou je potrebné rebarboru ošúpať. Je to podobné, ako pri spracovaní špargle.
  2. Pri jej spracovaní nepoužívajte hliníkové nádoby.
    Pred varením ju nakrájajte na kúsky podľa potreby a zasypte trstinovým kryštálovým cukrom a nechajte odstáť, potom ju tepelne spracujte.
  3. Rebarboru do zásoby si olúpte, nakrájajte na kúsky a vo vreckách zamrazte, môžete ju použiť do koláčov a kompótov aj po sezóne.
  4. Z rebarbory sa vyrábajú aj vína.
  5. Je vhodná  do koláčov, obilninových nákypov, raňajkových vločiek, kompótov s jahodami,  do džemov a marmelád, rôznych želé, ale aj šalátov, rizota a pod.

Ponúkam vám niekoľko tipov.

RebarboraRebarborovo-bazová zmrzlina

Na tento recept som náhodou natrafila na internete, a tak ma zaujal, že som ho musela vyskúšať. Náhodou aj moja rebarbora rastie pod bazou. Budete potrebovať:

Ingredencie:

100 g dužina z mladého kokosu, 500 g rebarbory, 3PL bazového sirupu svetlej farby, 1 PL citrónovej šťavy, 15 g sušená citrónová bio kôra, 2 ks umytej kvitnúcej bazy, pár pukov divej ruže

Postup:

  1. Rebarboru očistíme od listov a koreňa a umyjeme, kusy stoniek dáme variť asi na 10minút do vody s citrónom a bazou. Nerozvaríme ju na kašu, mala by byť v kuse a hneď po vytiahnutí z horúcej vody ju vychladíme ľadom, alebo premyjeme studenou vodou.
  2. Do mixéra dáme dužinu kokosu, polovicu rebarbory, bazový sirup a kvety, citrónovú šťavu a vymixujeme dohladka.
  3. Dáme zamraziť cca na 5 hodín. Pred podávaním domixujeme s uvareným zvyškom rebarbory, aby v zmrzline boli kyslasté kúsky a vymiešame s natrhanými kvietkami bazy.
  4. Ak máme zmrzlinovač, tak vám vyjde úžasný zmrzlinový krém, ak nie, zmrzlina môže mať aj krémovejšiu konzistenciu ako veľmi ľadovú a vždy bude výborná. Ozdobíme pukmi divých ruží a posypanou bio kôrou citróna s kvietkami bazy.

Rebarborovo mrvaničkové tortičkyRebarborovo – mrveničkový koláč

Na tento koláčik budete potrebovať malé formičky na terte. Ten, kto nemá, môže použiť formu na pečenie torty alebo jednoducho pekáč.

 Ingrediencie:

400 g ošúpanej rebarbory, 400 g polohrubej múky (môžete nahradiť špaldovou), 200 g masla, 200 g práškového cukru, 200 ml mlieka, 2 vajíčka, 1 balenie prášku do pečiva, kúsok masla na vymastenie plechu

Postup:

  1. Očistenú rebarboru nakrájame na malé kocky.
  2. Z nastrúhaného masla, cukru a múky vypracujeme rukami mrveničku.
  3. Jednu kompótovú misku mrveničky odložíme bokom. Do zvyšku zmesi primiešame prášok do pečiva, vajíčka a mlieko. Cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech.
  4. Na cesto poukladáme kúsky rebarbory a povrch posypeme odloženou mrveničkou.
  5. Pečieme v rúre na 180o C dozlatista.

Tip: Kúsky rebarbory môžete poukladať i na kysnutý koláč s posýpkou alebo obyčajnú bublaninu. Spolu s jahodami jej chuť ešte viac vynikne.

Rebarborové čatníRebarborové čatní

Na túto letnú sezónu sa hodí do zásoby niečo k mäsu alebo do zásoby na zimu.

Ingrediencie:

500 g ošúpanej rebarbory, 1 červená cibuľa, 1 PL nastrúhaného zázvoru, 1 strúčik cesnaku, 1 stredne veľká čili paprička, 1 PL horčicových semienok alebo prášku, 125 g hnedého cukru, 20 ml jablčného octu, 50 ml pomarančovej šťavy, 60 g jahôd.

Postup:

  1. Rebarboru, cibuľu a jahody nakrájajte na malé kúsky.
  2. Čili papričku nasekajte nadrobno.
  3. Jablčný alebo vínny ocot a pomarančovú šťavu priveďte do varu a pridajte všetky suroviny.
  4. Varte za občasného miešania na miernom plameni približne 1 hodinu alebo kým nevznikne hladká kašovitá hmota.
  5. Hotové čatní naplňte do pohárikov a uskladnite do chladničky alebo po vychladnutí priamo servírujte k mäsovým alebo zeleninovým pokrmom.

Tip: Namiesto jahôd môžete použiť čerstvé alebo olúpané sušené figy. Milovníci sladkastých aróm môžu v čatní vyvariť z gázy pripravený balíček korenín ako škorica, klinčeky či nové korenie, ktorý pred servírovaním z čatní vyberiete.

Recepty na koláče či štrúdľu a iné sladkosti nepíšem, nakoľko si ich nájdete dostatočné množstvo. Dôležité je využiť zázračnú silu rebarbory do Jána. Potom treba zase rok čakať. Tak kedy, ak nie teraz?

Prajem vám veľa lásky a sladký úsmev na perách.

Soňa Milová

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.