Skorocel kopiovitý

Plantago laceolata

Nad krajinou a ľuďmi sa vznášajú neduhy a my potrebujeme také liečivé rastliny, ako je skorocel kopijovitý, preslávený vo všetkých zelinkárskych knihách a zdolávajúci zlo. Za dávnych čias mala táto liečivá bylina povesť  vše hojacu. Posledná slabika staro nemeckého slova Wegerich (Spitzwegerich = skorocel kopijovitý), rih zodpovedá srbskému reiks a to je príbuzné latinskému rex = kráľ. Prvé dve slabiky Wege = cesta. Teda meno rastliny značí vládca ciest a skorocel naozaj rastie na požehnanie ľudstva na ceste.

Výskyt:

Rastie všade na lúkach pri cestách, na medziach v priekopách i na poliach. Príbuzná rastlina skorocel väčší (plantago major) za ním nijako nezaostáva a takisto sa využíva na liečenie.

Charakteristika:

Skorocel je trvácna bylina, ktorá vyháňa z koreňa prízemnú ružicu kopijovitých listov so žliabkovými stopkami. So stredu ružice vyrastá niekoľko vysokých stoniek. Na konci stoniek sa vyvíjajú drobné kvety usporiadané v krátkom hlávkovitom klase. Kvety majú nápadné tyčinky s dlhými belavými nitkami a žltými pernicami.

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Všetky ochorenia dýchacích orgánov so silným zahlienením
  • Pľúcna tuberkulóza
  • Prečisťujúca krv, pľúca, obličky
  • Kožné ochorenia ako sú vyrážky, lišaje
  • Semená skorocelu pomáhajú proti tvorbe kameňov
  • Na hojenie tržných, sečných, bodavých rán
  • Stvrdnuté uzliny

Použitie v kuchyni:

Do jedla zbierajte len mladé zdravé listy zo stredu ružice. Listy sa dajú trhať ale pomocou nožničiek to ide lepšie. Výskyt skorocelu je bohatý preto sa nemusíte pri jeho zbere obmedzovať. Na jar sa dá použiť do šalátov. Listy v tomto prípade nakrájajte naprieč, na jemné prúžky. Dobre ladí s paradajkami, reďkovkou a na drobno nakrájanou uhorkou. V studenej kuchyni sa hodí všade tam, kde použijete listy kučeravého petržlenu. Listy sa dajú pridať aj do omeliet. Vďaka svojej odolnosti sa skorocel dá použiť do všetkých sendvičov. Využijete ho aj v teplej kuchyni ako tempuru. Malé kvietky majú prekvapivú chuť chutia po hubách. Kvety sa nakladajú na kyslo alebo ako kapary (viď. recept pri púpave), hubový tón v nich pretrváva a je milou prekvapivou pochúťkou.

Zápar zo skorocelu kopijovitého:

1 vrchová KL na ¼ litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

Čajová zmes

Ingrediencie:

1 vrchová KL skorocelových listov a 1 vrchovatá KL materinej dúšky v rovnakom pomere sa zaparí v ¼ l vody, plátok citróna, 1 vrchovatú KL kandizovaného cukru.

Postup:

  1. Do šálky studenej vody dáme plátok citróna zbaveného kôry a 1 vrchovatú KL kandizovaného cukru. Varíme tak, že 4 x necháme zovrieť, odstavíme ju z plameňa.
  2. Potom pridáme čajovú zmes skorocelu a dúšky materinej. Necháme pol minúty lúhovať.
  3. V ťažkých prípadoch robíme čerstvý čaj 4 – 5 x do dňa.
  4. Popíjame po dúškoch teplý.

Liečivé obklady:

Čerstvé listy skorocelu kopijovitého sa pokrájajú na doske, rozmelú v mažiari na kašu a prikladajú na postihnuté miesto.

Sirup 1:

4 plné hrste umytých skorocelových listov sa zomelú na mäsovom mlynčeku. K tejto kašovitej hmote pridáme trochu vody, aby sa neuľahla, 300 g cukru a 250 g včelieho medu. Za stáleho miešania všetko spolu nad plameňom povaríme, až vznikne hustá kvapalina, tú ešte horúcu nalejeme do pohárov a uložíme do chladničky.

Sirup 2:

Umyté listy prekladáme v zaváracom pohári vrstvami cukru a silne potlačíme. Hmota sa cez noc usadí. Nasledujúci deň vrstvy doplníme, až je pohár plný.

 

Začnime si vážiť a viac sa zaujímať o liečivé rastliny a postupne sa zbavíme všetkých ťažkostí.
Veď Matka príroda nás obdarila všetkým.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.