Zdravé raňajky namiesto chleba, šunky a syra. Zmiešať zmes na granolu je veľmi jednoduché. Usuší sa sama a upečie tiež. A vy máte postarané o raňajky alebo desiatu na celý týždeň. Niekedy si môžete dať s rastlinným mliekom alebo ovocím alebo dokonca aj s jogurtom. Nebojte sa experimentovať. Recept môžete obmieňať podľa seba a surovín ktoré máte doma.
Škoricová granola s naklíčenou pohánkou
Množstvo: 1 plech
Príprava: 15 minút + 2 hodiny pečenie + 1 deň klíčenie
Ingrediencie:
250 g pohánkových lúpaných krupiek, 100 g mandlí,
150 g dyňových, slnečnicových semienok a ľan zlatý, 100 g sušených marhúľ, 1 – 2 KL škorice, 150 ml agávového sirupu, 6 PL kokosového oleja
Postup:
- Pohánku prepláchnite a nechajte namočenú v studenej vode 2 hodiny. Potom vodu zlejte, znova prepláchnite a v sitku nechajte jeden deň klíčiť. Par krát cez deň medzi tým prepláchnite vodou.
- Nasekajte mandle s marhuľami. Rozmixujte ľanové semienka.
- Všetky suroviny včetne pohánky zmiešajte. Prilejte kokosový tuk a premiešajte.
- Zmes rozprestrite v tenkej vrstve na papier na pečenie a pečte cca 2 hodiny pri teplote 150o C alebo sušte 8 hodín v sušičke na ovocie. V priebehu sušenia zmes premiešajte.
- Granola je výborná s rastlinným mliekom, čerstvým ovocím alebo s rastlinným jogurtom.
Táto torta sa u nás ujala na oslavy narodením. Dá sa variabilne upraviť hriešne sladko aj menej náročne či sezónne.
6 porcie
Ingrediencie:
Tortová forma, 200 g pohánkových krúp, 100 g pohánky lámanky, 2 vajcia, 30 g škrobovej múčky, 50 g strúhaného kokosu, 70 g prírodného trstinového cukru, 50 g mandlí, pomarančová a citrónové kôra, perníkové korenie plná lyžička, ½ prášku do pečiva, soľ, kokosový tuk na vymastenie formy a sezamové semienka
Postup:
- Pohánkové krúpy a pohánku lámanku zalejeme pol litrom vriacej ľahko osolenej vody a necháme asi 20 minút pod pokrievkou v perinke odpočívať. Mala by zmäknúť.
- Potom po vychladnutí vmiešame do nej všetky ostatné ingrediencie. Vzniknutú kašu vylejeme do vymastenej a sezamovými semienkami vysypanej formy.
- Perník pečieme pri teplote 180o C asi 40 stupňov. Podávame ho s mätovým jogurtom alebo višňovou zaváraninou.
6 osôb
Ingrediencie prvá vrstva:
500 ml mandľového nápoja Ecoli natural,150 g kukuričnej krupice jemnej, 30 g margarínu Provamel, 2 PL ovocného cukru, hrsť hrozienok
Ingrediencie druhá vrstva:
500 ml mandľového nápoja Ecoli natural, 100 ml vody, 200 g pohánky lámanky, 40 g lieskových orechov, 2 lyžice ovocného cukru, 1 jablko, 1 KL škorice, 500 g sliviek alebo iného sezónneho ovocia,
Ingrediencie tretia vrstva:
3 PL agar – agaru, 750 ml vody, 2 PL slivkového sirupu, šťava z červenej repy (na ofarbenie)
Postup:
- Agar zalejte studenou vodou a nechajte v rajnici napučať asi 1 hodinu.
- Mandľový nápoj vlejte do hrnca, pridajte hrozienka, ovocný cukor, margarín a všetko priveďte k varu. Do vriaceho nápoja postupne za stáleho miešania pridávajte kukuričnú krupicu a uvarte tak hustú kašu.
- Kašu hneď dajte do tortovej formy a povrch zarovnajte lyžicou namočenou v studenej vode.
- Lámanku uvarte v mandľovom nápoji a vode, pridajte cukor, škoricu, nakrájajte jablko a lieskové orechy. Varte pokiaľ pohánka nezmäkne, trvá to cca 15 minút.
- Uvarenú lámanku presypte do tortovej formy na kukuričnú vrstvu.
- Vrstvu lámanky zakryte nakrájaným sezónnym ovocím.
- Namočený agar priveďte k varu a varte, pokiaľ sa všetky kúsky nerozpustia. Pridajte slivkový sirup a šťavu z červenej cvikle (malú cviklu nastrúhajte na strúhadle, šťavu vytlačte a použite na ofarbenie), krásne ofarbí agar.
- Zalejte ním ovocie. Všetko nechajte stuhnúť minimálne 6 hodín, najlepšie cez noc.
Pohánková polievka so zemiakmi
Ak máte radi polievky pripomínajúce zemiakovú a ste zástancami zemiakov, tak tu je naša obľúbená verzia. Môžete ju pripraviť na zimu ale aj na jar. Samozrejme je bez múky a vajíčka.
4 osoby
Ingrediencie:
1 cibuľa, 1 mrkva, ½ petržlenu, kus zeleru rovnako ako petržlenu (na jar môžete nahradiť stonkovým), ½ póru, huby – shitake, šampióny, hliva ustricová (alebo cez zimu sušené huby zo zásob) samozrejme sušené treba namočiť, 1 pohár nakrájanej dyne, 2 strúčiky cesnaku, 1 PL olivového oleja, ¾ litra zeleninového vývaru (môže byť aj horúca voda), bylinky – majoránka, bobkový list, mletá rasca, soľ a čierne korenie na dochutenie.
Postup:
- Pokiaľ používame sušené huby, tak ich necháme zaliate letnou vodou asi 25 minút, aby napučali. V prípade ak máte čerstvé, tak všetko nakrájajte na menšie plátky. Ostatnú zeleninu tiež nakrájame a to nasledovne: cibuľu na malé kocky, petržlen, mrkvu na kolieska a zeler hľuzovitý nastrúhame. Dyňu pokrájame na menšie kocky a pór na kolieska. Pripravíme si zeleninový vývar .
- Na dno rajnice dáme olej a rozohrejeme. Pridáme čerstvé huby a minimálne 5 minút dusíme za stáleho miešania. (Pokiaľ máte huby namočené pridávame až po orestovaní všetkej zeleniny). Huby vyberieme a odložíme bokom. Do šťavy po výpeku dáme cesnak, koreňovú zeleniny a dyňu. Všetko premiešame a chvíľu opražíme. Pridáme soľ, korenie a bylinky. Zamiešame a zalejeme zeleninovým vývarom.
- Do polievky pridáme prepláchnutú pohánku a varíme na miernom plameni. Keď je zelenina mäkká pridáme prelisovaný cesnak a dochutíme majoránkou.
- Dochucujeme Ume octom alebo Misom. Nesolíme.
Tip: Namiesto pohánky môžete použiť ovsené vločky, pšeno, kuskus.
Rada navyše: Zeleninové polievky varené z čerstvej zeleniny treba skonzumovať v deň varenia. Na druhý deň sa ich obsah stáva kyselinotvorným, preto radšej varte na mieru. Do zásoby robte len vývary.
Tento recept mám rada a odkukala som ho zo stránky www.celostnímedicína.cz. Zaujala ma miniatúrna forma prevedenia. Recept nie je náročný, je efektívny a chutný. Môžete ho pripraviť rôzne. Takto aspoň upotrebíte zbytky z iných jedál. Raz skúsite a neoľutujete.
5 kusov o priemere formy 12 cm
Ingrediencie:
Cesto:
250 g pšeničnej celozrnnej môky, 125 g tuku Provamel, 50 ml ľadovej vody
Náplň:
150g červenej quinoy (alebo akejkoľvek inej), 3 veľké cibule cca 200 g celkom, 200 g čerstvého špenátu alebo mangoltu, 6 strúčikov cesnaku, 1 PL lahôdkového droždia, 400 ml rastlinnej smotany, 3 bio vajcia, 6 PL olej repkový (slnečnicový), 50 g pekanových orechov (alebo vlašských), 1 KL morskej alebo himalájskej soli.
Postup:
- Pripravte si cesto. Ingrediencie zmiešajte na doske na vláčne cesto. Zabaľte ho do fólie, nechajte v chladničke aspoň 30 minút. Cesto si môžete pripraviť aj deň vopred.
- Quinou uvarte podľa návodu na obale.
- Na oleji osmažte cibuľku nakrájanú na kolieska do sklovita. Pridajte 3 strúčky cesnaku nakrájaného na plátky. Pridajte opraný a nahrubo nakrájaný špenát alebo mangolt. Za stáleho miešania nechajte prejsť varom.
- Pridajte so, lahôdkové droždie a uvarenú quinou. Všetko dobre premiešajte.
- Cesto rozdeľte na 5 dielov, z každého dielu urobte guľku, tú rozvaľkajte na 3mm tenký kruh. Cestom vyložte formičky tak, aby bolo zakryté dno aj steny. Cesto na niekoľkých miestach prepichnite vidličkou a dajte na 5 minút predpiecť do rúry vyhriatej na 180o C.
- Do predpečených formičiek rovnomerne rozdeľte pripravenú náplň. Rozmiešajte smotanu a vajíčko. Nalejte na náplň. Ozdobte orechmi a pečte 20 minút pri tej istej teplote.
Fašírka je univerzálna na obed, večeru alebo dokonca sa hodí dobre aj na desiatu či si ju môžete pribaliť spolu zo zeleninou na výlet do hôr.
4 porcie
Ingrediencie:
1 hrnček uvareného pšena, pár lyžíc vody, štipka soli, pár lyžíc pohánkovej múky, olej na vyprážanie
Postup:
- Pšeno vyperieme pod tečúcou vodou a varíme ho v pomere 1 : 3 s troškou soli až do vyvarenia vody.
- Takto uvarené pšeno zaprášime pohánkovou múkou a mokrými rukami vytvarujeme fašírky. Fašírky musia byť tuhé aby sa pri pečení nerozpadali.
- Vytvarované kladieme do rozohriateho oleja a vyprážame. Po vybratí položíme na papierovú servítku aby odsala prebytočný tuk.
- Podávame ako hlavné jedlo s omáčkou alebo ako večeru s nátierkou či zeleninou.
Tieto guľky ako aj kašu z nich milujú hlavne deti pre jej sladkú chuť. Ja ju používam často ako prílohu k fašírke samozrejme šošovicovej.
Ingrediencie:
- 1 batát cca 150 g, 1 malá cibuľa, ½ hrnčeka uvareného pšena, soľ, UME ocot, sójová omáčkaPostup:
- Pšeno uvaríme vo vode v pomere 1 : 2,5 hrnčeka vody a mierne ich osolíme.
- Batáty umyjeme ošúpeme z kože a dáme variť do deci vody. Netreba veľa stačí tak 2 cm na dne. Varíme 10 minút.
- Na oleji restujeme na kocky nakrájanú cibuľku a osolíme ju. Uvarené batáty zmiešame zo pšenom a všetko spolu premiešame. Vložíme aj cibuľku. Takto pripravená zmes sa môže tvarovať naolejovanými rukami do foriem guliek.
- V prípade, že idete pripravovať kašu, tak len všetko spolu zmixujte ponorným mixérom a môžete aj našľahať. Vtedy chutí lepšie hlavne deťom. Cibuľku použite na vrch ako prílohu a ozdobu.
- Všetko dochutíme UME octom, sójovou omáčkou ak treba. Podávame s opečenými semienkami a čerstvou petržlenovou vňaťou.
TIP: Kto chce, môže do kaše pridať aj iný druh obilia – ryžu, pohánku, krúpy. Poprípade aj cesnak. Hustejšia chutí vynikajúco ako príloha.