Ruža to je vášeň, ktorá zasiahne nejedného záhradníka. Ruža je motívom nejednej rozprávky. Ružu nájdeme na tortách, ale aj v parfumoch. Ruža sa pestuje na najkrajších zámkoch, ale aj na vidieckom dvore. Ružu nájdete na kráľovských erboch, ale aj na porceláne. Ako je možné, že práve tento krík sa dostal v miernom pásme na najvyšší stupienok medzi všetkými kvetmi. Ťažko povedať. Nikto si ju s ničím nespletie a všetky sú jedlé a liečivé.
Ruža šípová je ker, ktorý dosahuje výšku 1 – 3 metre. Hovorí sa mu tiež psia ruža, čo údajne súvisí s tým, že ju starí Rimania používali proti besnote. Pod označenie ruža šípková patrí vyše 60 variet. Ruža je takmer v celej Európe. Rastie na slnečných stráňach, medziach, v priekopách a na okrajoch lesov. Tvorí súčasť krovitých zárastov na skalnatých stráňach. Je nenáročná na stanovište.
Výskyt:
Rastlina kvitne v období máj až jún. Cez obdobie kvitnutia sa zbierajú jej lupienky a sušia v tieni. Plody ruže zbierame niekoľko dní pred ich zrelosťou, keď sa sfarbia do svetlo červena a sú ešte tvrdé, zvyčajne september – október. Sušíme ich v sušiarni pri teplote do 100o C. Takto sa uchová obsah vitamínu C a odstráni sa nepriaznivý vplyv enzýmov. Uskladňuje sa na tienistom a suchom mieste.
Charakteristika:
Konáre ruže šípovej sú pokryté mnohými tvrdými, pichľavými tŕňmi. Listy sú nenápadne perovito zložené z piatich až siedmich vajcovitých a pílkovitých listov, ktoré sú na rube na strednej žile chlpaté a s prílistkami zrastenými so stopkou. Kvety sú zvyčajne jednotlivé alebo je ich zoskupených niekoľko na vrchole. Sú ružové, zriedkavo biele. Plod je mäsitý, svetločervený, zvnútra plný štetinových chĺpkov s mnohými žltými a tvrdými nažkami.
Použitie v „Mojej domácej lekárni“:
- šípka má močopudný a sťahujúci účinok
- TČM – prospieva obličkám, močovému mechúru, pomáha pri hnačkách a častom močení
- pôsobí prečisťujúco a protizápalovo
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi
- spomaľuje ukladanie ateromatóznych látok v cievach
- znižuje lámavosť kapilár
- má vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi
- používa sa pri avitaminóze
- ako povzbudzujúci prostriedok v rekonvalescenčnom období
- blokuje kvapaliny v organizme, piesok a kamene v močovom mechúre
- zvyšuje odolnosť organizmu na lokálne alebo celkové infekcie a intoxikácie
- používa sa pri zle sa hojacich ranách
- na normálne zrastanie kostí pri zlomeninách
- pri zníženej exkrécii žalúdka
- na zlepšenie funkcie malého mozgu
- podporuje látkovú výmenu v organizme
- prevencia proti vzniku chrípky, nádchy, rakoviny
Čaj šípkový z čerstvých šípok
Hrsť šípok umyte a nasypte do vriacej vody. Nechajte na miernom ohni variť 30 minút. Odvar preceďte. Z jednej porcie šípok sa dajú pripraviť dva odvary. Druhý zalejeme vodou a potom varíme 10 minút.
Čaj so sušenej šípkovej drviny
2 PL šípkovej drviny (bez vnútra) zalejeme 400 ml vody. Necháme vylúhovať 6 – 7 hodín. Varíme 3 minúty po precedení odvar užívame 3 x denne po 150 ml po jedle.
Liečenie šípkovým čajom trvá 2 – 3 mesiace niekoľko krát v roku podľa závažnosti ochorenia. Čaj treba vypiť hneď po uvarení, kým je v ňom dostatok vitamínu C, chladom sa rozpadáva.
Šípkové víno
Pripravuje sa z 500 g rozdrvených suchých šípok alebo 1 kg čerstvých plodov, 500 g cukru a 5 l vody. Postavíme do tepla na 6 dní. Získanú kvapalinu pijeme namiesto vody.
Použitie v kuchyni:
Z ruže sa dajú jesť predovšetkým korunné lupienky. Najjednoduchší zber týchto jemných okvetných lístkov je odstrihnutie kvetu s malou časťou stonky. Následne sa kvety doma roztriedia. Kvetné lôžka sa nedajú jesť a treba ich odstrániť. Ruža miluje sladké kombinácie. Jej vzhľad je k tomu predurčený. Sú praktickou dekoráciou na ľubovoľnej torte či zákusku. Dobre ukážu na ovocných šalátoch alebo rôznych penách. Existuje aj druh ruže na čele s ružou damašskou, kde sa používajú celé pupene. Tá funguje ako korenie, liečivka alebo dekorácia. Z ruže damašskej sa vyrábajú parfumy a ružové vody. Táto je nepostrádateľnou surovinou pre výrobu orientálnych sladkostí.