Pestrý šalát s vyprážanými vajíčkami
Tento šalát patrí k ľahkým raňajkám. Využijete chuť jarných byliniek a klíčkov. Osvieži a dodá novú energiu. Milovníci syrov ho môžu dochutiť kozím syrom. Kúzlo spočíva v ostrosladkom dressingu.
4 porcie
Ingrediencie:
10 vajíčok, 8 PL hladkej špaldovej múky, 8 PL strúhanky, 6 PL nasekaných mandlí, 1 L oleja na vyprážanie, asi 5 hrstí zmesi rôznych byliniek, mladých lístkov púpavy a šalátových lístkov, 100 g slaniny, 1 vanička žeruchy, 1 limetka v bio kvalite, 1 hruška, 1 KL javorového sirupu, štipka mletého čili alebo čili vločiek, soľ, mleté čierne korenie, 6 PL olivového oleja, na ozdobenie ľubovoľné jedlé kvety (hluchavka, sirôtky, zádušník).
Postup:
1. Do kastróla s vriacou vodou dáme variť 8 vajíčok. Varíme 8 minút, potom vyberieme a na chvíľu vložíme do studenej vody vyberieme a olúpeme. Necháme vychladnúť.
2. Bylinky umyjeme a odstredíme v odstreďovačke na šaláty.
3. Slaninu pokrájame na širšie pásiky a v panvici opražíme do chrumkavá. Prebytočný tuk necháme odkvapkať na papierovej utierke.
4. Pripravíme si dressing. Žeruchu aj so šalotkou posekáme. Limetkovú kôru nastrúhame a šťavu vytlačíme. Hrušku olúpeme, rozštvrtíme a vyrežeme jaderník. Dužinu pokrájame na kocky a zmiešame s posekanou žeruchou a limetkovou šťavou. Pridáme javorový sirup, soľ a čili. Ponorným mixérom zmes rozšľaháme na jemné pyré. Do dressingu vmiešame 6 PL olivového oleja.
5. V hlbokom tanieri rozšľaháme 2 vajcia so soľou a korením. Do ďalších dvoch tanierov nasypeme múku a strúhanku zmiešanú s mandľami.
6. V kastróliku rozpálime olej na vyprážanie vajíčok. Vychladnuté vajíčka postupne obaľujeme v múke, vyšľahaných vajíčkach a strúhanke. Opatrne kladieme do rozpáleného oleja a vyprážame zo všetkých strán dozlata. Na kuchynskom papieri necháme odkvapkať prebytočný tuk.
7. Bylinky, šalátové listy a opraženú slaninu rozdelíme do tanierov a pokvapkáme dressingom. Na každú porciu pridáme po dve vyprážané vajcia rozpolené. Šalát dozdobíme jedlými kvetmi.
Namiesto vyprážaných vajíčok si môžete urobiť špecialitu čínskej kuchyne Čcha-jie-tan – tisícročné vajíčka niekde ich nájdete aj pod názvom anízové vajíčka. Recept je jednoduchý a prekvapí svojou chuťou.
Tisícročné vajcia (anízové alebo mramorové) čínsky názov „Čcha-jie-tan“
Preklad čínskeho názvu Čcha = čaj, jie= list, tan= vajce. Vajíčka v čínskej kuchyni zohrávajú veľkú úlohu. Sú základom blaha a jedia sa ako delikatesa. Tu máte niekoľko spôsobov úpravy na váš Veľkonočný stôl. Nepotrebujete k tomu dávať mäso ani šalát. Ozdobia sa kúskami červenej papriky a zeleniny a sú samé o sebe delikatesou.
5 porcií
Ingrediencie:
5 vajec, 2 a pol PL sójovej omáčky, 10 g anízu, 1 hviezdička badiánu. Trocha soli, 2 šálky vody, zelená petržlenová vňať alebo pažítka, nakladaná kápia, čerstvá alebo kyslá uhorka a paradajky na obloženie.
Postup:
1. Vajcia vložíme do vriacej vody a varíme 5 minút. Potom ich vyberte opláchnite pod studenou vodou. Škrupinku jemne naklepte, ale nešúpte.
2. Pripravíme si nálev s ingrediencií (sójovej omáčky, z anízu, badiánu, zo soli a z vody) vložíme ich do nálevu a varíme 10 minút.
3. Uvarené vajcia necháme v náleve vychladnúť. Pred podávaním ich olúpeme, pokrájame na polovičky alebo osminky. Poukladáme na tanier a ozdobíme nakrájanou kapiou a čerstvou zeleninou. Môže podávať s omáčkou v malej miske.
Iný spôsob prípravy:
1. Uvarené a naklepané vajcia vložíme do nálevu a pomaly varíme pol druha hodiny.
2. Nálev na 5 vajec si pripravíme z 2 šupiek cibúľ, ½ KL anízu, 1 PL sójovej omáčky, 2 KL čajových lístkov a 1 KL soli.
3. Vajcia olúpeme a položíme na misku. Ozdobíme posekanou petržlenovou vňaťou alebo pažítkou.
TIP: Ja osobne ich nechávam aj celý deň ležať v náleve. Vtedy dosiahnem 100% mramorové bielko. Vyskúšajte stojí to za to. A hlavne tá chuť.
Hráškový krém s krutónmi a so slaninkou
Túto polievku si vychutnáte v bielom či tmavom servise a bielom slávnostnom stolovaní. Ladí nielen oku ale chutí skvelo a je ako stvorená na jarné Veľkonočné slávnostné stolovanie.
4 porcie
Ingrediencie:
1PL masla, 1 malá cibuľka, nakrájaná na drobno, 1-2 strúčiky cesnaku nakrájané na tenké plátky, zelená časť z 1 malého póru, nakrájaná na kolieska, 800 ml kuracieho vývaru, 500 g mrazeného hrášku, soľ a čerstvo pomleté biele korenie, 5 plátkov anglickej slaniny, mladé mätové lístky na ozdobenie.
Na krutóny:
100 g toustového chleba, 1 PL masla, 1 strúčik cesnaku pretlačený so soľou alebo 1 KL cesnakovej pasty
Postup:
1. V hrnci na masle krátko opražíme cibuľku. Pridáme cesnak, zelenú časť póru a krátko opražte do mäkka. Zalejte kuracím vývarom, krátko povarte, pridajte mrazený hrášok a varte len dovtedy, kým hrášok nepovolí (trvá to asi 4 minúty).
2. Polievku dôkladne rozmixujeme. Ak ju chcete naozaj jemnú môžete ju prepasírovať. Ochuťte soľou a čerstvo pomletým bielym korením.
3. Toastový chlieb nakrájajte na kocky a opečte vo vyhriatej rúre do zlatista. Na masle opečte pretlačený cesnak so soľou a premiešajte s opečenými krutónmi. Slaninu opražte v panvici a potom krutóny obaľte vo vypečenom tuku. Polievku podávame s krutónmi a chrumkavou slaninou ozdobenú mladými lístkami mäty.
Slané tyčinky z mrkvičky
Tieto slané tyčinky sú vynikajúcou náhradou za chlieb, čipsy, krekry či chrumky. Neobsahujú múku a tak si ich môže dopriať aj bezlepková diéta. Vynikajúco sa hodia k šalátu, polievke a zelenine. Dnes ich budeme mať k polievke.
30 tyčiniek
Ingrediencie:
150 g najemno nastrúhanej mrkvy, 150 g pomletých ovsených vločiek, 170 g pomletých ľanových semienok, 3 vajcia, 55 ml olivového oleja, 50 ml vody (môže byť aj perlivá), štipka morskej soli, štipka kurkumy, štipka sušeného majoránu, na posypanie môžete použiť mak, čierny sezam alebo pomleté orechy.
Postup:
1. Vajíčka ručne rozšľaháme a časť si odložíme na potretie.
2. Zvyšok zmiešame s ostatnými ingredienciami, z ktorých vytvoríme cesto. Ak sa nám zdá riedke, môžeme ho zahustiť mletými mandľami alebo ľanovými semienkami.
3. Všetko vylejeme na plech vymastený a vystlaný papierom na pečenie. Povrch cesta potrieme vajíčkom a posypeme čiernym sezamom alebo orechmi.
4. Pri teplote 200o C pečieme asi 15 – 20 minút záleží od hrúbky cesta. Do zlatista upečené cesto dáme vychladnúť a nalámeme na nepravidelné časti alebo nakrájame na tyčinky.
Údené mäso so špenátom
6 porcií
Ingrediencie:
1 kg údeného stehna, 450 g mrazeného špenátu, 1 cibuľu, 3 bobkové listy, 4 zrnká celého nového korenia, 5 zrniek celého čierneho korenia, 6 strúčikov cesnaku, soľ, čierne korenie, olej, 180 g údeného syra, 1 vajce, 1 žĺtok, 500 g lístkového cesta, biele sezamové zrniečka, hrubozrnnú soľ, celú rascu.
Postup:
1. Údené mäso dáme variť do vody na 40 minút (ak je predvarené skrátime dobu varenia na minimum) pridáme bobkový list, celé nové korenia a čierne korenie spolu s 3 strúčkami cesnaku.
2. Uvarené mäso vyberieme a necháme vychladnúť.
3. Nadrobno nakrájanú cibuľku orestujeme na oleji spolu s plátkami nakrájaného cesnaku. Pridáme polo-rozmrazený špenát a spolu podusíme. Prebytočnú tekutinu odstránime, posolíme a ochutíme.
4. Do teplého špenátu pridáme na jemno nastrúhaný údený syr. Zmes necháme chvíľu vychladnúť. Potom primiešame žĺtok, dobre premiešame a odložíme na pár hodín na chladné miesto.
5. Lístkové cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske do tvaru obdĺžnika. Vychladnuté údené mäso obalíme po celom obvode ochuteným špenátom, uložíme ho na rozvaľkané lístkové cesto a zabalíme.
6. Vrchnú časť cesta potrieme rozšľahaným vajcom, posypeme sezamovými semienkami, celou rascou a hrubozrnnou soľou.
7. Preložíme na plech vyložený papierom na pečenie a vo vyhriatej rúre pri teplote 170oC zapečieme. Podávame s varenými zemiakmi s kôrkou salsa verde.
Zemiaky salsa verde
Salsa vedre v taliančine znamená doslova zelená omáčka. Táto sa podáva k grilovanému, pečenému aj varenému mäsu či rybe.
4 porcie
Ingrediencie:
1,5 kg drobných zemiakov (varný typ A).
Na Salsu verde:
2 strúčky cesnaku, hrsť kapár, 2 nakladané uhorky, 6 sardelových rezov, 3 hrste hladko listej petržlenovej vňate, 1 zväzok čerstvej bazalky, 1 PL dijonskej horčici, 50 ml bieleho vínneho octu, 120 ml panenského olivového oleja, morská soľ a čerstvé mleté čierne korenie.
Postup:
1. Zemiaky očistíme a uvaríme domäkka; trvá to 15-20 minút. Potom ich scedíme a necháme odkvapkať. Prekrojíme ich na polovicu, aby do nich preniklo viacej chutí.
2. Cesnak, kapry, uhorky, sardely, petržlenovú vňať a bazalku nasekajme na veľmi jemné kúsky. Všetko dáme do misky. Pridáme horčicu a ocot a potom za stáleho šľahania pridáme olivový olej. Nakoniec podľa chuti dochutíme soľou a korením.
3. Pripravenou omáčkou prelejeme zemiaky a dôkladne premiešame.
Vegánske zelené rafaello
Tieto guľky pochádzajú z knihy Sladkosti bez výčitiek, ktorá mi učarovala. Pretože je sviatok jari a všetko sa zelená šťavnatou zeleňou tak som vám pripravila tiež niečo zdravé a zelené.
55 guliek
Ingrediencie:
130 g mletých mandlí, 200 g kokosovej múčky, 2-3 PL kokosového oleja, 110 g zmrazeného špenátu (rozmrazíme a zmixujeme na drvinu), 1 PL citrónovej šťavy, 1 KL vanilkovej esencie, štipka soli, 130 g medu.
Poleva:
1 PL nesladeného kakaa, 1 PL kokosového oleja
Postup:
1. Všetky ingrediencie premiešame a v prípade potreby môžeme dochutiť.
2. Z hmoty vytvarujeme guľky.
3. Polevu si pripravíme tak, že na panvici rozpustíme 1 PL kokosového oleja, pridáme kakao a dobre premiešame, prípadne najemno zmixujeme.
4. Do polevy namáčame vždy iba polovicu guľky, druhá strana zostane zelená.
Vegánske recepty na Veľkú noc
Hráškovo-brokolicovo-mätová polievka
4 porcie
Ingrediencie:
1 ks mrazený hrášok, 1 ks brokolica, 1 ks väčšia cibuľa, 1PL olivový olej,1,5 l zeleninového vývaru, 1 balenie sójová smotana, čierne korenie, mäta.
Postup:
1. V hrnci na oleji opražíme na kocky nakrájanú cibuľku dozlatova.
2. Pridáme na ružičky nakrájanú brokolicu a hrášok premytý v studenej vode.
3. 2 minútky pražíme na cibuľke, osolíme a okoreníme.
4. Zalejeme vývarom, vhodíme pár lístkov mäty, necháme zovrieť a uvaríme brokolicu a hrášok domäkka.(nerozvariť)
5. Pred dovarením vmiešame sójovú smotanu a odstavíme.
6. Tyčovým mixérom rozmixujeme na hustý hladký krém, ktorý na tanieri môžeme dozdobiť lístkami mäty a pár kvapkami olivového oleja.
Plnené šampiňóny s opečenou polentou a sviežim šalátom
Ingrediencie:
12 ks veľkých šampiňónov, 2 balenia údeného tofu, 4 strúčiky cesnaku, 2 balenia sojakrému, 1 balenie nakladaných sušených paradajok v olivovom oleji, petržlenová vňať, polenta 130 g, 1,5 l zeleninového vývaru, rastlinný olej, 1 ks ľadový šalát,1 šálka mungo klíčkov, žerucha, olivový olej, soľ, citrón, sezamové semienka.
Postup:
1. Šampiňóny osušíme utierkou a odstránime stopky tak, aby vznikli len hlavičky.
2. Stopky šampiňónov, tofu a nakladané paradajky nakrájame na drobné kocky a zmiešame.
3. Do zmesi pretlačíme cesnak, nasekáme petržlenovú vňať a zmiešame spolu so sojakrémom.
4. Zmesou naplníme klobúčiky húb a pečieme na 200 stupňov 20-30 minút.
5. Polentu presypeme do hrnca a zalejeme vývarom. Za stáleho miešania varíme, pokiaľ sa nevytvorí stredne hustá kaša, ktorú preložíme do formy a necháme vychladnúť.
6. Vychladnutá polenta je kompaktná a dá sa krájať. Nakrájané kúsky opatrne popražíme na rozpálenom olivovom oleji dozlatova.
7. Šalát a pór nakrájame, zmiešame s mungo klíčkami, žeruchou a nasucho popraženými sezamovými semiačkami.
8. Pripravíme zálievku z olivového oleja, soli a citrónovej šťavy, vylejeme ju na zeleninu a dôkladne premiešame, aby sa prepojili chute.
Banánovo-gaštanový krém s ovocím
Ingrediencie:
3 ks banánu, 1 balenie gaštanové pyré, horká čokoláda vegan, biele tofu 1 balenie, 2 PL trstinový cukor, bobuľové ovocie/jahody.
Postup:
1. V hrnci necháme zovrieť vodu, nalámeme čokoládu na kúsky do misky(z nerozpustného materiálu) a rozpúšťame ju nad vodným kúpeľom.
2. Zmiešame gaštanové pyré, tofu, banány, cukor a vmiešame čokoládu (nie úplne vriacu) a vymixujeme na hladký krém.
3. Rozdelíme do misiek a dozdobíme ovocím.
4. Krém je možné použiť aj ako plnku do torty, či ako ozdobu na „cupcakes“ 🙂
Vynikajúce menu, jedno lepšie ako druhé.Suroviny už mám nakúpené, tak len variť
je to vynikajúce určite niečo z toho urobím a ďakujem za recepty
super, niečo z toho určite urobím
Ďakujem za inšpiráciu
prajem Tebe a aj Ivovi krásne sviatky
bb
Dakujem za uzasnu sobotu , kde som si mohla vyskusat kombinaciu novych chuti a mňaam 🙂 hned v nedelu som robila dezert gastanovo-bananovy krem a mal obrovsky uspech. Zajtra idem domov na vychod a chcela by som prekvapit svoju rodinu a priatelov a vyskusat to spenatove raffaelo , priznam sa mne chutilo najviac ,tak verim, ze bude chutit vsetkym. Dakujem , pozdravujem, varte pecte, jedzte 🙂 peknu a pokojnu Velku Noc vsetkym