Rebríček obyčajný

Achillea millefolium

 

Na jar dáva najkrajšie listy, v horúcom lete trvanlivé kvety s originálnou vôňou. Latinské meno Achillea millefolium dostal po slávnom gréckom hrdinovi Achileovi. Nie je treba k nemu nič dodávať. Každý ho pozná, rastie všade, všetko vydrží. Rebríček obyčajný je liečivá rastlina, bez ktorej si náš život ani nevieme predstaviť. Pomáha pri rôznych chorobách, no predovšetkým je to ďalšia liečivá bylinka pre ženy. Mnohé ženské ťažkosti by neboli, keby sme sa naspäť vrátili k liečivým ženským bylinám. Verím, že táto trilógia osloví všetky ženy, mladé s nepravidelnou menštruáciou, či ženy v prechode alebo aj tie, ktoré túto hranicu prekročili.

 

Výskyt:

Rastie na suchých lúkach a pastvinách, pri okrajoch ciest, polí, pasienkov. Preferuje pôdy suchšie a dusíkatejšie, kamenisté alebo piesčité. Kvitne od júna až do neskorého leta. V čase kvitnutia sa zbiera celá byľ, neskôr len listy. Sušia sa pri teplote do 40o C.

 

Charakteristika:

Kvety sú v úborových chochlíkoch s obojpohlavnými kvetmi, ktoré majú na obvode piestikové lupienky bielej, niekedy ružovej farby. Táto vytrvalá bylina rastie do výšky 80 cm. Na slnečných miestach ostro aromaticky voňajú. Kvety zbierame za slnečného dňa, keď sa éterické oleje a liečivá sila zmnožujú.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Ženská gynekologická bylinka číslo dva
  • Menštruačné poruchy (spolu s alchemilkou), výtok
  • Puberta, ochorenie podbrušia (PMS), nevoľnosti v prechode
  • Po pôrode, pri poranení pri pôrodoch, ochabnutí podbrušia žien
  • Poruchách trávenia a silných hnačkách
  • Vhodná pri zápale očí spojeným so slzením, pichavou bolesťou
  • Pri bolestiach hlavy a migréne
  • Pri prechladnutí
  • Bolestiach chrbta a reumatizme
  • Svrbení pokožky

 

Použitie v kuchyni:

Na jar sa zbierajú čerstvo pučiace lístky. Mladé rastliny môžete použiť to šalátov alebo ako dekoráciu. Jeho chuť nie je výrazná avšak jeho vzhľad je oslňujúci. Menej sa hodí do omáčok a polievok. Druhá možnosť ako využiť rebríček je v lete. Vtedy zbierame vrcholové časti stonky s kvetom. Jeho horká chuť sa snúbi zo všetkým, čo je predzvesťou zimy. Miluje pečené a dusené mäso, vyprážané zemiaky, hríby a polievky. Do zemiakových jedál ho dávkujte s uvážením. Horká chuť by mohla prebiť ostatné chute. Sušený rebríček sa môže pridať do rôznych ciest aj do sladkých, podobne ako túžobník. Môžete ho pridať aj do zahrievajúcich zimných čajov.

 

Zápar:

1 vrchová KL na ¼ litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

 

Sedací kúpeľ:

Na 1 úplný kúpeľ  (6 l vody) sa použije 100 g (celá rastlina) dá sa na noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň zmes zohrejete na bod varu. Precedíte a prilejete do kúpeľa. Kúpeľ trvá 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpeli sa neutierame, ale v osuške alebo kúpacom župane si ľahneme do postele a vypotíme sa.

 

Masť:

90 g nesoleného masla alebo masti (môžete skúsiť aj bambucké maslo alebo kokosový tuk) sa silne zohreje, pridá sa doň 15 g čerstvých, nadrobno nasekaných kvetov rebríčka a 15 g nadrobno nasekaných malinových listov, krátko sa popraží (aby skypelo), zamieša a zloží zo sporáka. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do čistých, pripravených nádob. Skladuje sa v chladničke.

 

Tinktúra:

Za slnečného počasia sa nazbierajú kvety rebríčka. Fľašu naložte kvetmi až po hrdlo a zalejte 38 – 40 % liehom (ražná pálenka alebo kalvados). Zatvoríme a ponecháme 14 dní na slnečnom a teplom mieste. Jedenkrát do dňa premiešame. Nakoniec všetko scedíme a zvyšky sa vylisujú. Tinktúra sa užíva po kvapkách zriedená čajom, zvonka na obklady alebo natieranie.

 

Začnime si vážiť a viac sa zaujímať o liečivé rastliny a postupne sa zbavíme všetkých ťažkostí.
Veď Matka príroda nás obdarila všetkým.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.