Púpava, ktorá sa považuje za burinu predstavuje pre ľudstvo nadovšetko cennú liečivú bylinu. Milovníci jedlých kvetov sa jej klaňajú a zahŕňajú ju láskou. Predstavte si, že všetko z celej rastliny je jedlé a liečivé. Je dostupná všade a pre každého človeka. Jej žltý koberec nás každý rok vždy znova a znova nadchýna. Vyznačuje sa dvoma poprednými vlastnosťami: pomáha pri bolestiach žlčníka a chorobách pečene. Pre milovníkov jedlých kvetov je to prvá úžasný bylinka na prácu v začiatkoch tvorby. Na tanieri vzbudzuje pocit dôvery. Jej mladé listy sú nečakanou jarnou pochúťkou v jarných šalátoch. Z kvetov vie každá gazdinka vyčariť množstvo receptov. No a deti, tie milujú jej žlté slnečné hlávky, plné tepla a mäkkosti matky Zeme a Slnka. Tak nenechajte krásne hlávky len tak ľadom.
Výskyt:
Rastie ako burina, všade na trávnikoch, na lúkach, pri cestách a v záhradách. Vyhľadáva spoločenstvo ľudských príbytkov. Rastie hojne na pôdach bohatých na živiny. Vyskytuje sa od nížin až do pás subalpského stupňa. V stredných polohách je doba kvitnutia na začiatku mája.
Charakteristika:
Púpava je charakteristická rastlina s dužinatým koreňom, z ktorého vyrastá prízemná ružica podlhovastých hlboko vykrajovaných stopkatých listov. Zo stredu listov ružíc vyrastá niekoľko bezlistých dutých stolov zakončených hustým úborom drobných žltých jazykovitých kvetov. Plody sú nažky s chocholcami pripomínajúcimi padáčiky. Celá rastlina obsahuje inulín, ktorý je vďaka svojmu zloženiu (molekuly fruktózy) vhodný pre diabetikov. Zároveň má probiotické účinky, čím nepriamo podporuje našu imunitu.
Použitie v „Mojej domácej lekárni“:
- čistí krv, upravuje krvný obeh
- pomáha pri anémiach, obsahuje železo
- močopudné
- vylučovanie žlče
- ochoreniach žalúdka a pankreasu
- zlepšuje reumatizmus a dnu
- detoxikácia pečene
- pomáha pri alergiách, svrbení kože
- znižuje krvný cholesterol
- posilňuje celý organizmus
Púpavový čaj
Čaj sa pripravuje zo sušeného pomletého koreňa. Použiť môžete aj najemno nakrájaný čerstvý koreň. 1 až 2 KL koreňa (podľa závažnosti ochorenia) zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte vylúhovať približne 15 minút. Čaj pite 2 až 3 krát denne, najlepšie pred jedlom. Užíva sa 3 týždne potom sa treba poradiť s bylinkárom a lekárom.
Použitie v kuchyni:
Púpava sa môže objavovať na tanieri skoro celý mesiac. Konzervovaná dokonca ešte dlhšie po odkvitnutí. Prvú liečivú várku poskytuje ešte pred kvitnutím a to v jej listoch. Listy sa podobajú aj botanicky hlávkovému šalátu. Jemné a mladé listy z prostriedku listovej ružice môžu hlávkový šalát úplne nahradiť. So starnutím listov je chuť čoraz viac horká a nepríjemná.
Ďalšiu časť, ktorú môžeme v kuchyni zužitkovať, sú lupene kvetov. Je z nich vynikajúce falošné kapary (viď. recept). Čerstvé duté stvoly, denne aspoň päť kusov, konzumované v surovom stave, veľmi pomáhajú pri chronickom zápale pečene. Okrem toho túto lahôdku radi pojedajú aj ľudia trpiaci na cukrovku. Kvety majú fantastickú medovú vôňu. Pripravujú sa z nich obľúbené medy, limonády a vína. Každá rodina má svoj odskúšaný recept ja poskytnem ten svoj. Posledná časť je koreň púpavy. Ten sa používa v surovom ako aj v sušenom stave. Všetky kulinárske výrobky môžu slúžiť v kuchyni k ozvláštneniu najrôznejších kvetinových jedál – ovocných šalátov, tvarohových krémov, želé, koláčov a tort.
Falošné kapary
V Stredomorí je kapara tŕnistá v podstate burina, ktorá vyrastá z vápenatých štrbín skál. Na Cypre sa okrem nakladaných kvetou a plodov jedia aj šľahúne. Pokúste sa obohatiť svoju kuchyňu vlastnou nakladanou kvetinovou lahôdkou. Na tento účel vám poslúžia kvety púpavy (zbierajte len uzatvorené kvety, z ktorých nevykukujú žlté lístky), skorocel – zbierajte veľmi mladé kvety, slez – zbierajte pevné uzatvorené mladé plody (chlebíčky), smrek – zbierajte pokiaľ je to možné mladé nerozvinuté výhonky smreku. Ja nakladám aj sedmikrásku do UME octu.
Ingrediencie:
Na 1 malý zavárací pohár: 200 g plodov alebo kvetov, 1 – 2 KL soli, 50 ml 8% octu, 150 ml vody
Postup:
-
- Plody a kvety dobre umyte. Púpava vyžaduje dôkladnú starostlivosť lebo púšťa „mlieko“ na ktoré sa lepia rôzne nežiaduce látky. Slez a skorocel stačí opláchnuť a usušiť.
- Usušené plody napĺňame postupne do pohára a posypeme soľou. Môžete pridať aj pár zrniek horčice.
- Pohár zatvoríme a necháme 24 hod. oddychovať. Občas ho potrepeme.
- Ocot a vodu prevaríme a zalejeme na „odležané kapary“. Sterilizujeme vo vodnom kúpeli asi ¾ ponoriť a variť 20 minút od okamžiku, keď teplota vody dosiahne stupeň varu.
- Alebo môžete skúsiť menej tradičný spôsob zavárania a to v umývačke riadu a pustiť intenzívny program. Ja využívam tento spôsob.
Púpavové víno pripomína skôr brandy než víno. Vyrába ho len veľmi málo výrobcov. Preto ho gazdiné robia doma samé. Zbierajte púpavu na výrobu z menej znečisteného prostredia. Pri plnom slnku a hneď z rána. Na prípravu sa dá použiť celá rastlina. Pokiaľ však chcete mať nádhernú žltú farbu, tak použite len kvety. Pri dodržaní receptu bude mať víno správnu bohatú silnú, stredne sladkú chuť.
Ingrediencie:
Recept na 4 litre vína.
4 litre kvetov, 5 l vody, 1,5 kg cukru, 3 – 4 citróny, 200 ml hroznového koncentrátu, 1 ks sušeného droždia, korenie a prísady podľa vlastnej chuti.
Postup:
- Vodu necháme zovrieť a do nej nasekáme očistené a prebraté púpavové kvety, nasekané citróny bez šupky a varíme asi 10 minút. Následne necháme odstáť jeden až dva dni.
- Zmes vylisujem, pridáme droždie a sirup (poprípade hrozienka). Sirup si pripravíme z kryštálového cukru a vody. Pridáme koreniny a bylinky podľa chuti. Toto všetko nalejeme do demižónu a necháme vykvasiť asi 6 – 7 týždňov pri izbovej teplote. Kal musí sadnúť na dno a víno musí byť číre.
- Po vykvasení víno prelejeme do fliaš alebo menších demižónov.
Púpavový sirup
Tento recept pochádza od Márii Trebenovej a ja ho pripravujem každý rok. Som za klasiku a tak ho ponúkam aj vám.
Ingrediencie:
4 hrste púpavy, 1 liter studenej vody, 1 kg cukru (môžete použiť trstinový), ½ na plátky nakrájaného a ošúpaného citrónu.
Postup:
- Hrste púpavy dáme do studenej vody a pomaly zohrievame do bodu varu. Keď tekutina vzkypí, odstavíme a necháme celú noc stáť.
- Na druhý deň všetko prelejeme cez sitko a kvety vyžmýkame rukami.
- Do šťavy dáme 1 kg cukru, premiešame a pridáme ½ na plátky nakrájaného citrónu bez šupky. Citrón sirup trochu prikyslí. Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák.
- Varte tak, aby ste zachovali čo najviac vitamínov. To je postupné zohrievanie na najmenšom plameni a postupné zahusťovanie. Raz alebo 2 x celú masu ochladíme, aby sme vyskúšali správnu hustotu sirupu.
- Sirup musí mať hustotu ako med vtedy sa dá dobre natierať na chleba.
Teším sa milí bylinkári na vás, pri ďalšom zbere našich byliniek.
S láskou Soňa