Primula vulgaris
Primula, prvosienka či petrklíč, takto sa im ľudovo hovorí. Toto jemné milé kvieťa oznamuje na našich poliach a záhradách, že prichádza jar. Svoju cestu k slnku si musí predrať cez vrstvu snehu a ľadu. Môžete ju nájsť už vo februári. Patrí k prvým rastlinám, ktoré zdobia náš tanier. Jej nerozlučnou dvojicou je prvosienka na dlhej stopke – kaška prvosienka jarná – primula veris.
Výskyt:
Rastie na suchších miestach, lúkach, brehoch a riedkych lesoch, väčšinou na vápenatých pôdach. Pestuje sa aj v záhradách.
Charakteristika:
Prvosienka jarná – Primula veris (Kaška) je trváca rastlina s podzemkom valcovitého tvaru, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a vysoký dutý stvol s koncovým súkvetím. Listy majú vrúbkovanú čepeľ a kvety v okolíkoch sú žlté, pravidelné, päťpočetné, ovisnuté a príjemne voňajú medom. Plod je jednosemenná tobolka.
Použitie v „Mojej domácej lekárni“:
Moja stará mama ju používala na vykašliavanie hlienov pri zápale priedušiek. Prvosienka má veľa saponínov, ktoré pôsobia odkašliavajúco pri astme, bronchitickom katare, čiernom kašli, chrípke a prechladnutí. Používa sa aj na zmiernenie bolesti pri reume. Môže za to obsah esterov kyseliny salicylovej, ktorá zmierňuje bolesť pri reume. Preparáty získané z drogy pôsobia utišujúco na nervy pri nespavosti, neurózach, epilepsii atď. Má slabý diuretický účinok a pôsobí aj na odtučňovanie. V ľudovom liečiteľstve sa prvosienka odporúča aj na srdcové slabosti. Poskytnem vám jeden rokmi overený recept na nespavosť. Vždy uprednostňujem radšej prírodnú cestu ako chemické lieky.
Recept:
Čaj proti nespavosti
50 g kvetov prvosienky
25 g kvetov levandule
10 g ľubovníka
15 g chmeľových šišiek
5 g koreňa valeriánu
Jedna vrchovatá čajová lyžička zmesi sa zaparí vo ¼ l vody a nechá sa 3 minúty lúhovať. Zápar sa pije veľmi teplý po dúškoch pred spaním. Podľa potreby sa prisladí medom.
Na jarné prečistenie krvi odporúčam tento čaj
50 g prvosienky
50 g mladých výhonkov bazy
15 g pŕhľavových listov
15 g koreňov púpavy
Jedna vrchovatá lyžička zmesi na ¼ l vody, nechá sa 3 minúty lúhovať. Denne sa pijú po dúškoch dve šálky, môžu sa osladiť medom.
Použitie v kuchyni:
Prvosienka jarná bezbyľová je najkrehkejší jarný kvietok, ktorý sa môže konzumovať celý. Kalich kvetu nie je horký, a preto ho nie je potrebné odstraňovať ako u iných kvetov. Prvosienky z prírody majú jemnú sladkastú chuť s medovým podtónom. Pri ich zbere treba byť opatrný, lebo kvety sú chúlostivé na manipuláciu a rýchlo zvädnú. Neznášajú ani skladovanie. Zaobchádzajte s nimi opatrne, sú krehké ako novonarodené dieťa, ktoré ešte nepozná nič iné len náruč svojej matky. Pridávajte ich až na záver do jedla. Vysoká teplota im nerobí dobre.
Sladké jedlá:
Prvosienkami môžete ozdobiť všetky sladké jedlá. Svojou nevtieravou chuťou sa dobre dopĺňajú so šľahačkou alebo s tvarohovým krémom.
Šaláty:
Svoje miesto zastanú aj v jarných šalátoch nielen kvety, ale tu môžete využiť aj celé mladé listy. Všetko dobre premiešajte zo základným šalátom. Kvety potom použite na ozdobenie hotového šalátu.
Polievky:
Mladé lístky môžete pridať do polievok namiesto pažítky. Esteticky sa budú spolu s kvetmi vynímať v krémových polievkach ako je hrášková alebo paradajková.
Vegánska hráškovo-brokolicovo-mätová polievka
4 porcie
Ingrediencie:
1 ks mrazený hrášok, 1 ks brokolica, 1 ks väčšia cibuľa, 1PL olivový olej, 1,5 l zeleninového vývaru, 1 balenie sójová smotana, čierne korenie, mäta.
Postup:
- V hrnci na oleji dozlatista opražíme na kocky nakrájanú cibuľku.
- Pridáme na ružičky nakrájanú brokolicu a hrášok premytý v studenej vode.
- 2 minútky pražíme na cibuľke, osolíme a okoreníme.
- Zalejeme vývarom, vhodíme pár lístkov mäty, necháme zovrieť a uvaríme brokolicu a hrášok domäkka (nerozvariť).
- Pred dovarením vmiešame sójovú smotanu a odstavíme.
- Tyčovým mixérom rozmixujeme na hustý hladký krém, ktorý na tanieri môžeme dozdobiť lístkami mäty a pár kvapkami olivového oleja.
Takto podobne bude vyzerať váš „Herbár z mojej domácej lekárne“. Pre tých, čo majú radšej prírodu ako tabletky, tieto stránky budú pre vás. Viac informácií nájdete TU.