Pľúcnik lekársky

Pulmonaria officinalis

Pľúcnik lekársky alternuje s prvosienkou jarnou v roli jedlých kvetov. Je znamením, že jar je definitívne tu a keby mal napadnúť sneh je to len na krátko. Chuť jeho kvetu je drsná ako aprílové počasie. To isté platí aj o prvých lístkoch. Na jedenie môžete použiť naozaj len tie prvé lístky. Ako náhle rastlina zosilnie, lístky sa nedajú konzumovať.

Výskyt:

Kvitne hneď na jar spolu s prvosienkou jarnou. Typická hájovitá rastlina nížiny až podhorského pásma. Rastie v krovinách všade tam, kde je vlhšia a bohatšia pôda. Kvitne od konca marca do začiatku mája.

Charakteristika:

Trváca krátko srstnatá bylina s 10 – 30 cm vysokou stonkou. Celokrajové listy sú ľahko bielo-škvrnité a chlpaté. Počas kvitnutia sa vytvárajú prízemné ružice letných listov s dlhými stopkami a vajcovitými, končistými, celistvo okrajovými čepeľami.

Kvety sú na koncoch zoskupené do závinkov a majú rúrkovitý, päťzubý zvonkovitý kalich, lievikovitú ružovú, červenú neskôr fialovú až modrofialovú korunu s piatimi tyčinkami. Predmetom zberu sú predovšetkým listy a prípadne aj vňať.

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • expektoračný účinok
  • protizápalový účinok
  • mierny močopudný účinok
  • zvyšuje krvnú zrážanlivosť
  • zvonka vo forme obkladov na omývanie rán a vredov
  • pri kataroch priedušiek, zvyčajne v kombinácii s bylinami pôsobiacimi na dýchacie orgány – slez, skorocel, podbeľ, aníz. Pije sa v zápare trikrát denne z pol až dvoch lyžičiek čajoviny na pohár horúcej vody.

Použitie v kuchyni:

Použitie nájde v jarných šalátoch na prelome zimy a jari. Nasekajte ho do ľadového šalátu, do strúhanej mrkvy, na zemiaky, cviklu či reďkovku. S nasekanými listami môžete ozdobiť krémovú zemiakovú polievku. Kvety pľúcnika sa hodia na slané aj sladké jedlá. Tepelnou úpravou sa zničia, používajú sa len na záver ako jedlá ozdoba.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.