Orgován – Siringa vulgaris

Ovládajúca planéta: Venuša
Vlastnosti: Hrejivé a vysušujúce
Doba zberu: apríl – máj
Použitá časť: Kvety
Latinský názov: Siringa vulgaris
Lekárske využitie: liečenie horúčok, malárie, parazity
Hlavné zložky: triesloviny, kyselina askorbová

 

 

Tento nádherne voňajúci kvet sa spája u mňa s emóciou maturít. Pamätám sa dodnes na množstvo orgovánu na predsedníckom stole a jeho opojnú vôňu. Moja skúška dospelosti a ďalší krok do sveta slobody menom život.

Orgován ku mne prišiel do záhrady tak, ako baza a iné bylinky úplne sám. Jedného dňa začal rásť od susedov a zostal až do dnes. O orgováne toho nenájdete veľa a tak posielam aspoň to, čo som sa mohla dočítať z knižiek, herbárov a magickej aromaterapie.

 

Mýty a legendy:

Orgován bol spolu s jazmínom, pomarančovníkmi, topoľovkami a nechtíkom medzi prvými rastlinami, ktoré sa pestovali v islamských záhradách, kde pomáhal vytvárať zložité, mozaike podobné vzory, doplnené stromami z kovu a nádržami s vodou. Spolu so šírením islamu sa používané rastliny postupne dostali do Perzie a Turecka a cez arabské obchodné cesty až do oblasti Stredozemného mora. Prvé orgovány dopravil do strednej Európy v roku 1562 Ogier Ghiselin de Busbecq (1522 –1592), flámsky diplomat.

Podľa gréckej mytológie Pan, boh lesov a pastvín, vytvoril z dutej stonky orgovánu píšťalu. Snažil sa hrou na ňu ohúriť Syrinx, horskú nymfu z Arkádie. Tá však pred Panom utekala až na breh rieky Ladón. Tam to už vyzeralo, že sa jej Pan zmocní, ale riečne nymfy svoju sestru zachránili a premenili ju na trstinu. Vietor, ktorý následne na dutých stonkách tŕstia vyludzoval príjemné zvuky, inšpiroval Pana, aby ich zviazal dokopy a vytvoril tak flautu alebo syrinx. Tento príbeh spísal rímsky básnik Ovídius (43 pred n. l. – 17/18 n. l.) v diele Metamorfózy. Podľa Ovídia sa však Syrinx nezmenila na trstinu, ale na orgován.

Inú verziu príbehu podáva Andrew Marvell (1621 – 1678) vo svojom diele „The Garden“. Za Panovou náklonnosťou k Syrinx videl vyšší zmysel a použil tento grécky mýtus na podporu svojej teórie, že samota a krása prírody sú to najlepšie, čo môže ľudstvo získať.

Emocionálne využitie:

Vôňa čerstvých kvetov orgovánu tak ako iné kvety sa používala v milostných rituáloch. Jej sladká aróma kvetov pretekala mileneckou energiou. Vdychovanie vône fialovo svetlých kvetov vám pomôže očistiť vaše vnútro. Taktiež sa orgován používal na vyháňanie duchov. Dajte nádobu s čerstvými kvetmi do izieb, aby ste vyčistili dom.

Výskyt:

Orgovány  sú obľúbené okrasné dreviny s nádhernými voňavými kvetmi rôznych farieb a veľkostí. Tieto mrazuvzdorné kríky patria do čeľade olivovité (Oleaceae) a majú svoj pôvod v juhovýchodnej Európe, kde rastú na skalnatých svahoch.  Orgován obyčajný /Syringa vulgaris/ a orgován perzský /Syringa persica/ je dnes považovaný za prírodný hybrid.

Charakteristika:

Orgovány sú opadavé (zriedkavo vždyzelené) kry či stromčeky. Väčšinou rastú rýchlo, a to do výšky až 7 m. Kmeň je obyčajne svetlosivý, pokrútený (s odlupujúcou sa kôrou vo vyššom veku). Kvety sú rôznej farby (napr. biele, ružové, purpurové), rôznej vône, nahé, zrasteno – lupienkové a drobné, majú dlhú rúrku a sú v metlinách vyrastajúcich na bokoch výhonkov z predchádzajúceho roka. Listy sú zelené, protistojné, končisté, celookrajové, zašpicatené či okrúhle (u orgovánu peristolistého sú listy výnimočne perovito zložené). Plod je tobolka. Obdobie kvitnutia je hlavne v apríli až júni. Znášajú dobre ľahké aj ťažšie pôdy, niektoré záhradné kultivary sú však náročné na živiny. Druh orgován obyčajný rastie aj v tieni, ostatné druhy znášajú polotieň, ale vyhovuje im aj výslnie. Táto rastlinka obsahuje veľké množstvo kyseliny askorbovej, éterických olejov a flavonoidov, ktoré majú pozitívny vplyv na organizmus. Hovorí sa, že má vynikajúce antipyretické, protizápalové a analgetické účinky. Používa sa na prípravu čaju, oleja, obkladov a mastí, ktoré pomáhajú s reumatizmom, reumatoidnou artritídou, radiculitídou a dnou.

Použitie v kuchyni:

Strihajte vetvičky orgovánu a dajte do vázy v kuchyni. Práve pre jeho podmanivú vôňu a navodenie atmosféry patrí k jedlu každodennému. Vydrží síce menej a treba sa oň každý deň starať, ale rady nižšie vám pomôžu sa z neho radovať dlhšie. V kuchyni sa využívajú jednotlivé kvety. Kvety sú ozdobné a predurčujú ich na ozdobu na slávnostnom menu. Dekorácia na ovocných tortách, sladkostiach. Ich chuť je na konci zvieravá, takže treba s ním opatrne. V kombinácii s cukrom zvieravosť  otupí. Orgován vynikne skvelo v kombinácii so šľahačkou, sladkými bielymi krémami, pusinkami a pečivom. Neznáša tepelnú úpravu.

 

Použitie v Mojej domácej lekárni:

  • v ľudovom liečiteľstve sa využíva čaj z kvetov orgovánu na upokojenie
  • proti stresu a vyčerpaniu
  • pomáha zmierniť bolesti hlavy
  • pomáha zmierniť bolesti hrdla
  • zrýchliť metabolizmus
  • ako nosný prvok do olejov na tvár

 

Orgovánový čaj proti bolesti hlavy:

Ingrediencie:

3-4 lyžice čerstvých alebo 2 lyžice sušených kvetov orgovánu, 250 ml vriacej vody, med

Postup:

  1. Kvety zalejte vriacou vodou a nechajte minimálne pol hodiny vylúhovať. Oslaďte medom podľa chuti.
  2. Vlažný orgovánový čaj vypite dvakrát až trikrát denne po jedle.

 

 Orgovánový obklad proti reumatickým bolestia:

Ingrediencie:

Vrchovatá hrsť čerstvých alebo hrsť sušených kvetov orgovánu, niekoľko kvapiek jablčného octu alebo frankovky.

Postup:

  1. Rozdrvené čerstvé kvety alebo sušené vlhčite niekoľkými kvapkami jablčného octu alebo francovky a zabaľte do čistej utierky.
  2. Koho trápi reumatizmus alebo dna, priloží na boľavé miesta obklad. Vymieňajte ho každých 25 až 30 minút až do ustúpenia bolesti.

 

7 dobrých rád, aby orgován vo váze vydržal

  1. Aby vám vetvičky orgovánu vydržali vo váze pekné aspoň pár dní, mali by ste ich narezať buď skoro ráno, alebo podvečer.
  2. Plocha rezu musí byť čo najväčšia.
  3. Ešte skôr, ako vetvičky vložíte do vázy s vodou, odstráňte z nich čo najviac listov, na koncoch zlúpnite z nich asi 5 cm kôry a pozdĺžne narežte. Alebo sa odporúča ponoriť čerstvo narezané vetvičky do vriacej vody a ihneď po vytiahnutí ich schladiť studenou vodou.
  4. Vetvičky vložte skôr do vlažnej vody než do studenej.
  5. Vodu vymieňajte každý deň a vädnúce kvety vyhadzujte. Zo zvädnutých kvetov sa totiž uvoľňuje do vody etylén, ktorý spôsobuje predčasné vädnutie ostatných kvetov.
  6. Intenzívna vôňa môže byť pre niekoho až omamná, orgovány preto nedávajte do spálne.
  7. Bohužiaľ orgován vo váze nevydrží dlho, väčšinou tak tri dni aj keď mu dáte všetku možnú starostlivosť.

 

Orgovánový olej:
Ingrediencie:

Potrebujeme čerstvo natrhané kvety orgovánu, rastlinný olej bez arómy, litrovú nádobu s viečkom a čistú gázu.
Postup :

  1. Opatrne pooddeľujeme kvety od stopky a dáme do nádobky.
  2. Olej zahrejeme na teplotu 40 stupňov, aby sa v orgováne uvoľnili potrebné látky a zalejeme ním kvety tak, aby zostali ponorené. Nádobu zakryjeme a necháme stáť 2 až 3 dni.
  3. Následne olej precedíme, najlepšie cez gázu, kvety dobre vyžmýkame. Olej znovu zohrejeme, opäť pridáme čerstvé kvety a necháme lúhovať.
  4. Tento postup opakujeme, pokiaľ nezískame dostatočne aromatický olej.
  5. Olejčekom je vhodné potierať si spánky a čelo pri problémoch s migrénou, zimnicou, môžete ním masírovať boľavé kĺby alebo ho jednoducho pridať do krémov, šampónov a kondicionérov. Hovorí sa, že je skvelý na liečbu vyrážok, popálenín od slnka, drobné škrabance a iné kožné ochorenia. Zlepšuje stav kŕčových žíl – treba prikladať ako obklady a nechať ich pôsobiť cez noc.
  6. Pokiaľ orgovánový olej pridáte do čistiacich prostriedkov, celý dom naplní nádherná vôňa kvetov. Pri inhalovaní pomáha liečiť bronchitídu, nachladnutie, bolesti hrdla i chrípku. Zmierňuje stres a všetky druhy nervových porúch, dokonca zvyšuje sexuálnu túžbu u žien aj mužov.

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.