Kov je zlatý nugget skrytý v zemi. Zodpovedá dozrievaniu. Qi Kovu je chladná, sťahujúca, hutná energia, súvisiaca s komunikáciou, kreativitou, detailom, symbolmi a zvukom. Kov korešponduje s bielou farbou, pľúcami a s jeseňou. V jeseni by sme mali chodiť skoro spať a snažiť sa udržiavať pokojnú myseľ. Predovšetkým sa treba vyvarovať úzkosti. Fyzické aktivity by mali byť obmedzené. Z pohľadu piatich prvkov Kov vytvára Vodu a potlačuje drevo. Pľúca preto prispievajú k normálnemu metabolizmu Vody a regulujú fungovanie obličiek. Ak sú pľúca choré, obličky (voda) sú tým priamo ovplyvňované.
V Číne sa hovorí, že tlmený gong neznie, čo je narážka na fakt, že keď je Kov napadnutý vonkajšími patogénmi, človek chrápe. Medzi Kovom, pľúcami a hrubým črevom je súvislosť, preto môžeme akúkoľvek chorobu, ktorá oslabuje pľúca alebo črevá liečiť ostrým korením (prvku kov). K ostrým jedlám patrí dyňa, pór, rozmarín, fenikel, červená paprika a čierne korenie. Úlohou pľúc je príjem kyslíka a vylučovanie oxidu uhličitého. Pri nádychu sú pľúca podporované a riadené obličkami, zatiaľ čo pri výdychu sa môžu kontrolovať samy. Pľúca sú jediným orgánom, ktorý vieme ovplyvňovať vôľou tým, že zadržíme vzduch a zabránime výdychu. K pľúcam patria aj emócie. K negatívnym patrí žiaľ a zármutok, a to vrátane melanchólie a depresie. Ľudia s pľúcnymi symptómami majú plačlivú náladu, ktorá sa prejavuje hlavne v okamžiku rozčúlenia. Častá uplakanosť je obvykle známkou skrytého oslabenia pľúc.
Čo zodpovedá prvku kov
- K prvku kovu patrí celý povrch tela a všetky sliznice, t.j. oblasti, ktoré oddeľujú jednotlivé časti tela, prípadne vytvárajú hranice medzi vnútrajškom a vonkajškom – patrí sem pokožka, pľúca a hrubé črevo.
- Farba kovu je chladná, nepoškvrnená „beloba“ a kovové sfarbenie odrazu zrkadla. Jeho chuť je pálivá ostrá.
- Typickými chorobami kovu sú alergie a nachladnutia, hnačka, zápcha, kašeľ.
Imunita
V tele pôsobí prvok Kovu ako imunita – ochranný štít. Sú to sliznice, koža, sliznice nosa, pľúca, hrubé črevo ako aj očné spojivky. Cez pľúca, ktoré sú orgánom kovu a energie Jin, prijímame do tela celú atmosféru, ktorá nás obklopuje. Ak je náš nos zdravý, v okamžiku je schopný naviazať a rozhodnúť sa, či kontakt s ktorým sa stretol je žiaduci. Ak nie, nos sa zatvorí a máme „plný nos“.
Kov v ľudskom tele
V tele sa prejavuje v pľúcach (jin) a hrubom čreve (jang). Tieto orgány ovládajú funkcie kovu ako napríklad uvoľnenie, prepustenie, rozhodnutie, očistu a smútok, spolu s nasledujúcimi fyziologickými atribútmi.
Pľúca čistia a regulujú Qi. Pľúca využívajú schopnosť kovu k očiste nebeskej qi, ktorú dopravujú do tela pri dýchaní. Zo vzduchu sa extrahuje čisté Qi, (posiela do tela obličky) a nečisté (vydýchaná Qi) posiela výdychom von. Porucha tejto funkcie vedie k dýchacím problémom ako je astma.
Pľúca chránia telo pred nachladnutím a chrípkou. Výzbroj kovu vytvára v tele prvú ochrannú bariéru pred chorobou, čo robia pľúca a tie distribuujú ochrannú bariéru na povrch tela Wej Qi. Súčasťou tohto mechanizmu je aj otváranie a zatváranie pórov. Tie okrem iného regulujú potenie, ktoré dokáže z tela vyhnať chorobu. Nesprávna regulácia môže spôsobiť nachladnutie a chrípku, rovnako poruchu potenia.
Pľúca vysušujú telo rozptyľovaním tekutín. Pľúca cielene rozptyľujú tekutiny po tele do miest, kde sa vylučujú, teda posielajú pot smerom k pokožke a moč k močovému mechúru. Ak sú oslabené vlhkosť sa v tele nahromadí a zapríčiní nádchu a zahlienenie.
Pľúca sa prejavujú v pokožke a telesnom ochlpení. Súčasťou ochrannej funkcie pľúc je dohľad nad povrchom tela a príslušným tkanivom. Energiu pľúc môžeme odhadnúť podľa kvality pokožky a telesného ochlpenia. Mastné, suché, zatuhnuté, pružné, lesklé alebo matné, prípadne drsné, či mäkké.
Pľúca ústia v nose
Pľúca riadia čuch a priechodnosť nosa. Čuch je zmyslom, ktorý fyziologicky demonštruje schopnosť vyjadriť úsudok. Nos nám prezradí všetky kvality a pomáha nám rozhodnúť sa a zvoliť si. Pokiaľ „ideme rovno za nosom“, naučíme sa nasledovať náš inštinkt a úsudok.
Kašeľ
Obdobie chladu zo sebou prináša rôzne virózy a nepríjemný kašeľ. Preto zväčša zamierime do lekárne alebo začneme loviť v pamäti po nejakom účinnom recepte z babičkinej bylinkovej lekárne. Lieky na kašeľ sú rôzne, a tak tu prichádza dôležitá otázka. Aký máte kašeľ? Skúste ho popísať. Kedy vás trápi? Čo pri ňom pociťujete? Ako dlho trvá? Tu nastáva obyčajne odpoveď laika. No mám kašeľ. Ľudia všeobecne nevedia popísať svoju chorobu a nechávajú všetko na lekárov, ale ani oni bez toho, že im nepoviete, čo vám je a aké sú symptómy, nevedia dať účinný liek. Príčinu rôznych porúch dýchania, kašľa, zápalu priedušiek, astmy, dušnosti a pod. vidí TČM v oslabení pľúc a jej funkcii qi (respektíve aj obličiek) a radí ich medzi ochorenia pľúc. Preto je dôležité vedieť, aký druh kašľa máte. V praxi TČM rozoznávame viacero druhov kašľa.
- Suchý kašeľ.
Väčšinou ide o náhle vzniknutý kašeľ pri chrípke, zápale nosohltana spojené so zápalom spojiviek s pálením či svrbením očí. Ide o napadnutie organizmu vonkajšou škodlivinou, ktorá do organizmu preniká nosom a ústami – vstupnými bránami organizmu. Ide o nosohltan, nosné dutiny, oblasť mandlí, alebo zostupuje smerom dole k hrtanu a priedušnici. Tu sa prejavujú celkovo príznakmi – teplotou, pocitom slabosti, potením, kašľom, zahlienením slizníc a zápalom. Tento kašeľ je nepríjemný a bolestivý, pretože ide o kašeľ dráždivý, vysiľujúci a neproduktívny. To znamená, že nevykašliavame žiadny hlien, ale hrdlo je neustále podráždené a horúce, škrabe nás v ňom a je boľavé. Tento suchý kašeľ je na začiatku ochorenia 2 – 3 dni. Z pohľadu TČM ide o vzbúrenú pľúcnu qi s vpádom FENG RE horúceho vetra. (Bližšie v mojom ebooku Imunita). Neliečený dlhotrvajúci kašeľ môže byť príznakom zápalu pľúc, laryngitídy alebo astmy.
- Vlhký kašeľ.
V tomto prípade ide o produktívny kašeľ, známy aj ako vlhký. Vyznačuje sa najmä hlienom, ktorý počas neho vykašliavame. Hlien je škodlivina a telo sa jej potrebuje zbaviť v dýchacích cestách. Tvorba hlienu je často odpoveďou na konzumáciu sladkostí, mliečnych výrobkov a mastného jedla. Vyššie popísaný stav sa často objavuje po nesprávne preliečenej infekcii (suchého kašľa alebo chrípky), kedy sliznica zostáva podráždená a neustále produkuje hustý a ťažko vykašľateľný hlien. Tvorba hlienov a ich farba je v tomto prípade z pohľadu TČM veľmi dôležitá. Svetlý, číry, väčšinou akoby gélovitý hlien je typický pre neskoršie štádium prechladnutia alebo dobre podchytenej chrípky. Spozornieť treba pri kašli s problematickým vykašlávaním až bolestivým stavom hustých žltých hlienov. V tomto prípade môže ísť už o zápal dolných dýchacích ciest a priedušiek alebo chronickú bronchitídu či astmu. Preto je nevyhnutné povedať lekárovi, aký hlien vykašlávate, dokonca či nemáte problém s dýchaním alebo dýchavičnosťou.
Ak je narušená rovnováha prvku kov, reagujú pľúca na najrôznejšie podnety vždy rovnako: kašľom. Jeden z mojich učiteľov v TČM Bohemia Praha, k tomu poznamenal: „Kašeľ je zo všetkých ochorení najzložitejšie pochopiteľný.“
Dlhodobý kašeľ (týždne až mesiace), či už suchý alebo vlhký, sa považuje za chronický kašeľ a musí byť posúdený a liečený lekárom. Rovnako ihneď vyhľadajte lekára, ak máte kašeľ, ku ktorému sa pridružia iné problémy ako napríklad vysoká teplota, bolesti kĺbov, svalov, hrudníka, hlavy alebo bolesti v oblasti čela (najmä pri predklone), dýchavičnosť, poruchy rytmu srdca alebo vykašliavanie hlienu s prímesou krvi. Pokiaľ ide o kašeľ u malých detí, ten by mal tiež zakaždým najskôr zhodnotiť pediater alebo lekár TČM.
Ak chceme kašeľ vyliečiť natrvalo, musíme najskôr zistiť, čo ho vyvoláva. Je to znečistený vzduch? Sucho? Pobyt v klimatizovaných zariadeniach, aute ? Hnev? Smútok? Príliš ostré jedlo? Zmeny podnebia? Ak ani po dlhšej dobe domácej liečby nedosiahnete zlepšenie obráťte sa na odborníka.
Nachladnutie
Téma nachladnutia má v súvislosti s prvkom Kovu dominantné postavenie a práve choroby u nachladnutia bývajú u ľudí stojacích pod týmto vplyvom veľmi časté. Preto najprv niekoľko všeobecných doporučení. Ako k nachladnutiu pristupovať?
Vplyv počasia
Keď vonku fúka vietor, prípadne panuje daždivé počasie, nemali by ste nikdy vychádzať von nenajedení a vyčerpaní z práce, alebo ak sa cítite sklamaní, smutní či osamelí. Doprajte si chvíľu oddychu a trochu sa najedzte. V najhoršom prípade zhltnite aspoň pár sušienok, napríklad zázvorových.
Pokiaľ ste už premrznutí, potom pre vás určite nie je tým najlepším riešením energeticky studená káva spolu s energeticky studeným cukrom. Posilnite sa radšej horúcou polievkou, teplým zázvorom, cibuľou alebo väčším množstvom korenia prislúchajúceho elementu KOV. Aj keď nastane obdobie vlhka, chrípok a nachladnutí, vždy sa nájdu ľudia, ktorým sa takéto ochorenia úplne vyhnú. Ich prvok KOVU je silný. Zem plodí Kov – ak chcete predísť nachladnutiu, posilnite zároveň svoju oblasť spredu, napríklad čajom zo sladkého drievka.
Čo robiť pri nachladnutí?
Pri zdĺhavých a ťažkých vírusových ochoreniach by ste mali vždy vyhľadať lekára – najlepšie čínskeho. Obyčajné nachladnutie môžete ale zvládnuť sami. Zabudnite na ľudové porekadlo, že liečená nádcha trvá týždeň a neliečená sedem dní. Pokiaľ všetko chytíte za správny koniec, zbavíte sa trápenia behom pár hodín! Vždy pomôžu byliny určené na začiatok prechladnutia.
Kúra k posilneniu imunity.
Účinok: Blahodarná kúra vhodná pri bolestiach končatín, stuhnutosti, pocitoch slabosti a skleslosti v celom tele vytiahne z tela „vietor a chlad“ – a to prostredníctvom príslušných akupunktúrnych bodov v šiji a v hornej časti chrbta. Kúra mimo iného posilní aj vašu obranyschopnosť.
Liečba pomocou akupunktúrneho bodu
Tigria masť alebo čistý mätový olej, prípadne ako alternatíva čerstvo nasekaný zázvor, zázvorová šťava alebo masť na reumu – hrejivá.
Votrite si olej do šije a do kože medzi lopatkami. Zvláštnu starostlivosť venujte oblasti okolo siedmeho krčného stavca. Jedná sa o vystúpené miesto, kde krk prechádza do oblasti ramien. Ľudia, ktorí sú neustále preťažení alebo ustaraní, mávajú tento bod, ležiaci tesne pod spomenutým stavcom, často vyslovene napuchnutý – akoby na ňom spočívala všetka tiaž a všetko súženie.
Udržujte telo v teple
Ak vás bolia končatiny, priložte na spomenuté miesto trochu nasekaného zázvoru a na to umiestnite ohrievajúcu fľašu – nerobte si starosti, keď presne netrafíte spomenutý bod; pomocou tejto kúry „zahrejete“ celú oblasť.
Dôležité: Dobre sa prikryte. Keď sa totiž póry teraz roztvoria a vypustia von chladnutie (a okrem nich aj iné „neduhy“ – je teda dosť dobre možné, že uroníte aj pár sĺz) nemalo by otvorenými pórmi dovnútra preniknúť nič nového! Ohrievajúcu fľašu odložte, ako náhle sa začnete potiť. Pokiaľ už máte horúčku, je na túto kúru už príliš neskoro a mohla by vám spôsobiť dokonca bolesti hlavy.
Tip: Zároveň s touto kúrou si uvarte zázvorový čaj alebo korenené rezance.
Korenené rezance na zahriatie
Ingrediencie: Takmer ½ litra horúceho vývaru, vlasové rezance, zrnká bieleho korenia
Účinok: Polievka pomáha vypotiť nachladnutie a súčasne posilňuje prvok Zem. Ten bol pravdepodobne preťažený, keď ste sa nenajedení alebo prepracovaní vydali von, prípadne sa príliš vyčerpali pri nejakom zimnom športe. Typickými znakmi sú silná únava alebo prehnaná chuť na sladké, sprevádzaná tekutou nádchou bez veľkých bolestí končatín a vysokých horúčok.
Uvarte rezance vo vývare domäkka a okoreňte takým množstvom čerstvo mletého bieleho korenia aké ste v danej chvíli schopní zniesť.
Vývar vypite taký horúci, ako je to len možné a potom vyjedzte rezance. Následne si ľahnite do postele a dobre sa prikryte.
Potiaca kúra so zázvorovým čajom
Ingrediencie: Aspoň 15 g čerstvého zázvoru, hnedý alebo sladový cukor podľa chuti.
Účinok: Kúru aplikujeme, keď sa v pravom zmysle slova nachladíme, napríklad pri čakaní v prievane na zastávke, alebo keď sa oblečieme príliš ľahko. Takéto nachladnutie sa prejavuje bolesťami končatín, oziabaním a mrznutím, eventuálne bolesťami brucha, neskôr zimnicou, horúčkou a niekedy i zápalom močového mechúra.
Zázvor opláchnite studenou vodou a aj so šupkou ho nechajte 10 minút lúhovať. Čaj nie je nutné cediť. Podľa chuti oslaďte hnedým cukrom a po malých dúškoch ho vypite tak horúci, ako je to len možné. Pokiaľ máte chuť, môžete plátky zázvoru na záver rozžuvať. Ak vás boli brucho, môžete k osladeniu použiť sladký cukor (ak máte nejaký poruke). Ľahnite si do postele a vypoťte sa. Pokiaľ sa nezačnete potiť, dajte si ďalší zázvorový čaj a medzi tým popíjajte veľa horúcej vody.
Dôležité: Musíte sa vypotiť, inak kúra nebude fungovať. Nemali by ste však byť mokrí ako myš, pretože by vás to príliš oslabilo. Neprikrývajte sa preto príliš silnou vrstvou a prepotenú posteľnú bielizeň vymeňte. Ako náhle sa dostaví prvý náznak podobného nachladnutia, všetko nechajte, uvarte si zázvorový čaj a zalezte do postele, aby ste sa vypotili. Pokiaľ to zvládnete urobiť včas – to znamená pred tým, než dostanete horúčku – ušetríte si ďalšiu dobu a možné následky nachladnutia.
Cibuľovo-cesnakový čaj
Ingrediencie: 1 veľká cibuľa, biele časti zväzku čo najstarších a najscvrklejších jarných cibuliek, 5 strúčkov cesnaku, hnedý cukor, alebo ešte lepšie sladový cukor.
Účinok: Tento recept použite v prípade, že nemáte po ruke čerstvý zázvor, alebo keď sa vám zachce vyskúšať domáce rastliny. Cibuľa a jarná cibuľa je pritom o trochu lepšia na priedušky a výrazne preventívne pôsobí proti kašľu. Cibuľu aj cesnak (prípadne len cibuľu alebo len cesnak) nakrájajte aj so šupkou na tenké plátky. Krátko povarte s jednou šálkou vody. Čaj nechajte prikrytý pár minút lúhovať. Podľa chuti ho oslaďte a potom po dúškoch vypite tak horúci, ako je to len možné. Vlastne nechutí až tak zle, ako by sa zdalo! Ľahnite si do postele a vypoťte sa.
Tip: Môžete spracovať spoločne aj cibuľu aj zázvor s trochou hnedého cukru – vznikne tak „silná polievka“ proti nachladnutiu.
Kašeľ pri prechladnutí a vyčerpaní
Vlečúci sa kašeľ, vyvolaný vetrom a chladom, býva často „pozostatkom“ nachladnutia. Pokiaľ sa nachladnutie preťahuje, prípadne je prvok Kovu veľmi slabý, dochádza často k chronickej bronchitíde s ustavičným kašľom a belavým hlienom. Akékoľvek zhoršenie vzduchu, či už vplyvom smogu alebo pobytom v zle vetraných priestoroch, vedie doslova k utrpeniu. Ľudia, ktorí sú tým postihnutí, bývajú väčšinou veľmi náchylní k infekciám alebo trpia astmou. Zatiaľ čo iní by sa v takomto prípade jeden alebo dva dni morili s nádchou, oni zaľahnú na celé týždne do postele a s úporným kašľom. Pomôžu recepty zo Zlatej skrinky.
Cesnaková kúra na posilnenie prvku Kov
500 g cesnaku, 1 veľký čerstvý kus zázvoru (oboje v biokvalite, pokiaľ možno už trochu scvrknuté).
Účinok: Pôsobí preventívne proti chronickej bronchitíde a posilňuje imunitu. Vhodné je robiť túto kúru v neskorom lete – nazhromažďujete tak dostatok tepla energie jang pre nasledujúcu zimu.
Zázvor spolu so šupkou nakrájajte na plátky. Cesnak olúpte. Všetky prísady rozmixujte v mixéri a vzniknutú kašu uložte do chladničky. Ráno a večer užívajte vždy po jednej lyžičke spolu s horúcou vodou. V kúre pokračujte pokiaľ všetko nezjete. Po týždennej pauze môžete eventuálne pokračovať. Uvidíte, že behom nasledujúcej jesenne budete zdraví!
Tip: Pokiaľ túto kúru robíte behom neskorého leta, môže pomôcť dokonca aj proti astme, pokiaľ má tendenciu zhoršovať sa v zime.
Dôležité: V priebehu kúry sa snažte obísť bez alkoholu, kávy, všetkých mliečnych výrobkov, pšenice a cukru. Zázvor má silné zahrievajúce účinky, a preto vyvoláva prehriatie. Tejto kúre by sa mali vyvarovať ľudia s prebytkom ohňa v tele.
Elixír na posilnenie pľúc
50 g sladového cukru (v biokvalite), 50 g vlašských orechov, 50 g čerstvého zázvoru.
Účinok: Tento recept nepôsobí tak silno ako „cesnaková kúra na posilnenie prvku Kov“. O to je ale lahodnejšia a predovšetkým šetrnejšia k životnému prostrediu a hodí sa aj pre deti. Zázvor opláchnite a nakrájajte na menšie kúsky. Všetky prísady rozmixujte v mixéri, kašu prikryte a uložte do chladničky. Ráno a večer užívajte vždy po jednej lyžici spolu s horúcou vodou. Deťom do 5 rokov dávajte dvakrát denne jednu čajovú lyžičku. Pokračujte v užívaní, pokiaľ všetko nespotrebujete.
Kašeľ a hlieny
Toto trápenie sa netýka len detí, ale práve u nich býva veľmi časté. Nie je ročné obdobie, ktoré by sa obišlo bez známeho šramotenia v pľúcach. Nos býva upchatý, ústa otvorená, uši ustavične zapálené – hrozne to bolí. Deti plačú, nedostáva sa im vzduch a nemôžu spať – kvôli tomu sú potom cez deň len napol bdelé a okrem štiav a sladkostí nechcú jesť nič iné. Mnohé z nich sú prehnane citlivé alebo hektické. Nie je výnimkou, že aj deti trpia migrénou.
Detoxikačný zábal proti kašľu
2 lyžice najemno nasekaného zázvoru, 5 lyžíc čierneho ryžového octu (z azijského obchodu), 5 kvapiek mätového oleja (pre deti 2 kvapky)
Účinok: Osviežuje a prečisťuje, keď sa následkom zahlienenia cítime ako v hmlistom opare, prípadne máme zvýšenú teplotu. Zázvor s octom nechajte krátko prejsť varom spolu s jednou šálkou vody, prikryté nechajte 10 minút lúhovať, sceďte a pridajte mätový olej. Polovičné množstvo horúceho odvaru prelejte na tenkú šatku, túto priložte na hrudník takú horúcu ako sa len dá zniesť a nakoniec prikryte uterákom ,zvyšok po dúškoch vypite.
Šťava z čiernej reďkovky
1 čierna reďkovka (v biokvalite), sladový cukor, prípadne ako náhrada med.
Účinok: Ak má vaše dieťa kašeľ s veľkým množstvom hlienov, táto šťava mu uľahčí vykašliavanie. Reďkovku nakrájajte na tenké plátky a jemne posypte sladovým cukrom. Nechajte ju prikrytú cez noc, aby sa vylúhovala šťava. Malé deti do 3 rokov by mali užívať trikrát denne šťavu po jednej čajovej lyžičke. Staršie deti by mali užívať primerane viac lyžičiek. Žiadny strach – šťava chutí veľmi dobre!
Dôležité: Reďkovka je zázračným liekom proti hlienom. Bežne predávané podlhovasté, biele a prešľachtené exempláre nie sú dostatočne ostré. Menšiu pálivú čiernu reďkovku zoženiete v obchodoch s biopotravinami a často tiež na farmárskych trhoch.
Reďkovkový čaj
1 menšiu čiernu reďkovku (v biokvalite), 5 plátkov zázvoru, 1 hruška
Účinok: Tento čaj uľahčuje vykašliavanie veľmi hustého žltého hlienu u dospelých.
Večer všetky prísady očistite a nastrúhajte. Potom ich sparte v cca 300 ml vriacej vody a prikryté nechajte 10 minút lúhovať. Zmes prelejte cez jemné sitko alebo plátno, zo vzniknutej hmoty vylisujte zvyšok šťavy a všetku tekutinu hneď vypite.
Podbeľový čaj
10 g listov podbeľu
Účinok: Podbeľ je medzinárodne obľúbeným prostriedkom proti kašľu. Číňania ho užívajú predovšetkým ako liek na fajčiarsky kašeľ. Podbeľ sparte v ½ l vriacej vody a hotový čaj vypite ráno nalačno. Kúru v priebehu dňa aspoň 2x opakujte.
Dôležité: Pravdepodobne už to nemôžete ani počuť, ale lepšie než popíjať čaj by každopádne bolo prestať fajčiť.
Kašeľ ako následok horúčavy a chronický kašeľ
Tieto formy kašľa podľa čínskeho návodu nevychádzajú nutne z pľúc, ale bývajú vyvolávaný horúčavou alebo ohňom.
„Oheň napadá Kov.“ Útok horúčosti môže prichádzať zvnútra alebo zvonka. Takýto kašeľ môže byť často veľmi mučivý. Postihnutí nemôžu spať a takmer by si vykašľali pľúca z tela, hlavne v noci. Takíto ľudia veľakrát trpia nejakým skrytým smútkom. Môže sa jednať o prastarú záležitosť, ktorá je ukrytá niekde v podvedomí. Teraz po nej ostal iba kašeľ. Pokúste sa prísť tomuto smútku na kĺb a znova ho podvedome prežiť. Kedy sa kašeľ objavil prvýkrát? Čo sa vtedy stalo?
Suché pľúca a suchá koža
Suché pľúca a suchá koža často vznikajú ako následok kúrenia v miestnostiach, zvlášť v kanceláriách. Oba problémy môžu byť krajne nepríjemné a zdanlivo chronické. V tomto prípade je dôležité dostatočne zvlhčiť pľúca aj kožu.
Ochladzujúci čaj z jadier marhúľ
1 Lyžica marhuľových jadier (z bioobchodu), 3 lyžice kvetov chryzantémy (z ázijského obchodu)
Účinok: Čaj pomáha pri trvajúcom ľahkom, ale rušivom pokašliavaní. Zároveň pôsobí na suchú kožu tým, že z vnútra zvlhčuje sliznice aj pokožku, ktoré sú poškodené vplyvom klimatizácie a vykurovaním miestností a majú sklon k podráždenosti a červenaniu.
Jadra marhúľ nasekajte na malé kúsky a spolu s kvetmi chryzantém ich nechajte krátko prejsť varom v 300 ml vody. Prikrytý čaj nechajte 10 min. lúhovať a potom ho teplý po dúškoch vypite. Kúru trikrát denne opakujte.
Tip: Marhuľové jadrá môžete vylúpnuť čerstvé priamo z kôstok, ktoré rozbijeme silným úderom kladiva! Ovocnú dužinu môžete zamiešať napríklad do teplej ryžovej kaše.
Nápoj proti detskému kašľu
1 lyžica medu, ½ čajovej lyžičky sezamového oleja
Účinok: U malých detí uľahčuje odkašliavanie, a tým skľudňuje ich spánok. Prísady zmiešajte a zalejte ½ šálky veľmi teplej vody a dajte dieťaťu vypiť.
Tip: Pre deti, ktoré sú okrem kašľa tiež veľmi nervózne alebo smutné, je na lepšie zaspávanie a nerušený spánok vhodnejší „Zázračný čaj pre deti“
Verím, že receptov je dostatok. Stačí siahnuť po tom, ktorý sa vám zdá byť najlepší. Musím konštatovať, že práve tie najzložitejšie a najviac zaujímavé robia priam zázraky. To len my sme spohodlneli a lepšie je siahnuť po tabletke, sirupe alebo cmúľacom cukríku. Najdôležitejšie je v tomto období upraviť stravu a vyhnúť sa potravinám, ktoré zahlieňujú organizmus. Verím, že recepty si nájdu svoje miesto vo vašej lekárni a časom sa naučíte rýchlo a účinne riešiť začiatok choroby vpádom škodliviny do vášho tela skôr než vypukne choroba.
Prajem vám krásnu zimu plnú slnka, snehu a radosti.
Soňa Milová