Melónové a dyňové pokušenie

Melónové pokušenieNajobľúbenejšie letné ovocie je podľa záhradkárov zelenina. Na pultoch ho treba hľadať pri ovocí, často pod ľudovými menami. Viete, ako sa volá toto letné ovocie, ktoré používame na chladenie a dodanie potrebných telesných tekutín? Má hladkú zelenú šupku a červenú dužinou. Ak ste presvedčení o tom, že ide o melón, mýlite sa. O vysvetlenie som musela požiadať odborníka z prírodovedeckej fakulty. No, a výsledok je nasledovný.

Pokiaľ  sa pridržiavame odborného názvoslovia, tak to označujeme ako „dyňa červená.“

Názov melón prislúcha len menším plodom so žltou až oranžovou dužinou a drsnou kožou – teda melónom cukrovým a ich variabilným druhom. Pestovanie tejto zeleniny siaha do čias spred 4000 rokov. Vtedy sa dyňa priviezla z Ázie do Talianska, kde sa prvé zmienky o jej konzumácii objavili na kresbách v bájnych Pompejach. Dnes sa dyňa a melóny pestujú po celom svete. V Turecku a Grécku sa stali „národným ovocím“.

Podľa mňa ich ľudia aj tak vždy budú považovať za ovocie, lebo sú sladké. Keby sme sa pozreli na rozmiestnenie tejto zeleniny na našich pultoch, tak ju nájdete pri ovocí. Bežne sa totiž orientujú zákazníci v plodoch podľa obsahu cukru – teda, čo je sladké je ovocie, čo slané zelenina, čo je neutrálne niečo medzi nimi.

Navštívila som niekoľko našich reťazcov a označenie tejto zeleniny odbornými názvami (latinsky) bolo dosť zaujímavé. Od melónu červeného, vodového a žltého až po červené dyne a žlté dynky. Opýtala som sa na to manažéra jedného obchodu. Odpoveď bola nasledovná: „Označujeme to ako melón, lebo ľudia to tak poznajú. Väčšina by sa čudovala, keby som napísal dyňa,“ hovorí. Zákazník, ktorý si pýta dyňu, sa podľa neho nájde raz za dva týždne.

 „Ovocie a zelenina   sa  musia  označovať  takými názvami, aby spotrebiteľ nebol  uvedený do omylu,“ vysvetľuje hovorkyňa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Pavlína Komarová. Dôležité teda je, aby ich označenie bolo  zrozumiteľné pre  ľudí, preto sú povolené aj neodborné názvy. No, a tak s povolením „zrozumiteľnosti“ pomaly zanikne pôvodne odborné názvoslovie. Ak pri recepte nemáte obrázok (preto máme rady obrázkové kuchárky či jedálničky), tak omyl je povolený. Toľko k názvosloviu a vysvetleniu.

Dyňa a všetky druhy melónov sú skvelé. Chcela by som vám ponúknuť sedem dôvodov, prečo práve v lete a letných horúčavách treba siahnuť po dyni či melóne. Táto zelenina sa nachádza na pultoch pri ovocí, a tak sa nenechajte zmiasť. Doprajte sebe a svojim deťom skvelé občerstvenie, sladkosť od ktorej sa nekazia zúbky a nemusíte siahať po minerálke a hlavne sa od neho chudne.

Univerzálna dyňa

univerzálna dyňa

Vodná červená dyňa je ideálnym adeptom na osvieženie, chudnutie a ochladzujúcu polievku.

Z pohľadu TČM má nasledovnú  charakteristiku. Chuť  prevažuje sladká. Tropizmus k dráhe  žalúdka, srdcu, močovému mechúru. Termika je chladná. Pohyb qi je zostupný. piatich elementoch zastupuje ZEM. Ohnisko stredné.

Účinky: 

  1. Čistí horúčosť, letné horko.
  2. Ochladzuje, hasí smäd.
  3. Regenerujú fluidá- telesných tekutín.
  4. Je močopudná.
  5. Hasí nadmerný oheň sálajúci k srdcu – smäd.
  6. Lieči vriedky v ústach a na jazyku.
  7. Pomáha pri nespavosti.
  8. Lieči oheň v dolnom ohrievači – málo tmavého moču, bolestivé močenie.

Kontraindikácie: Nepoužívať pri prázdnote žalúdka, sleziny a vlhku!

Využitie v kuchyni: Dyňu červenú rozmixujte v kombinácii s jahodami a mätou. V prípade, že jahody nemáte , môžete použiť aj iné ovocie. Cukrový melón a parmská šunka vám zaručia kombináciu pre mužov. Olúpanú a nakrájanú dyňu rozmixujte, ochuťte citrónovou šťavou, soľou a čiernym korením. Po vychladnutí naservírujte do misiek a na vrch položte plátok parmskej šunky.

Sedem dôvodov prečo jesť dyňu

1. Zdravá a výživná

Táto červená šťavnatá maškrta obsahuje až 90% vody, preto každou porciou do seba dostaneme hneď niekoľko pohárov chutného osviežujúceho „nápoja“. Dužina tejto zeleniny je z hľadiska zdravia najdôležitejšia. Každým sústom tiež prijímame vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, zinok, draslík, železo, fosfor, magnézium, vápnik, jód i mangán. Rovnako aj celý rad bioaktívnych látok s blahodarným vplyvom na ľudské zdravie.

2. Zdroj cenných látok

Čím viac vedci skúmajú červenú dyňu, tým viac ich udivuje, aký skvelý prírodný „doping v jednom balení“ vlastne predstavujú. V ôsmich percentách ich „sušiny“ totiž nachádzajú jednu biologicky prospešnú látku za druhou. Všetky druhy melónov obsahujú tri silné antioxidanty – lykopén, betakarotén a vitamín C, ktoré chránia bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov a chránia našu pokožku či srdce.

3. Pomáha zdraviu

Červená dyňa je vynikajúca pre naše cievy – pomáha regulácii vysokého krvného tlaku, erektilnej dysfunkcie u mužov, pri ochoreniach srdca a pri cukrovke 2. typu. Hrá významnú úlohu v imunite človeka, hlavne v prevencii rakoviny prostaty. Je zriedka alergénom. Rovnako nepatrí k tým potravinám, ktoré výrazne akumulujú pesticídy, takže aj po tejto stránke je zdravá.

4. Skvelá pre našu pleť

Dyňa je najchutnejší a najlacnejší kozmetický prostriedok na hydratáciu pleti. Vysoký obsah vody v dužine vyživuje a zvlhčuje pokožku zvnútra a zároveň odvádza z tela škodlivé látky. Šťava sa pridáva aj do osviežujúcich pleťových masiek.

5. Prvá pomoc pri spálení slnkom

Ak ste sa na slniečku zdržali o trošku dlhšie ako bolo treba a teraz vás páli pokožka, prípadne ste dostali úpal, prvou pomocou je dyňa. Narežte z neho plátky a poprikladajte na boľavé miesta pokožky! Uvidíte ako sa vám uľaví…

6. Chudneme s dyňou

Určite ste už niečo o dyňovej diéte počuli. Leto je ideálnym obdobím, kedy ju vyskúšať! Stačí si len naplánovať dva melónové dni v týždni a vydržať. Vďaka tomu si prečistíte obličky a z tela sa vám vyplavia všetky nečistoty. Črevám pomôže vláknina a prírodný cukor vám dodá energiu. Prečistí sa krv, zharmonizuje krvný tlak… Dyňové jadierka dokážu preliečiť priedušky a horné dýchacie cesty.

7. Aj ako afrodiziakum…

Prekvapili som vás? Áno, texaskí vedci prišli na fantastickú vec. Tvrdia, že páni, ktorí majú problémy s erekciou, už nebudú musieť vyhadzovať veľké peniaze za viagru, ale odporúčajú im výdatne sa najesť dyne. Dyňa totiž obsahuje také zložky, ktoré pôsobia na ľudský organizmus ako známa modrá pilulka a dokonca môže zväčšovať libido.

Ako nekúpiť mačku vo vreci

 melóny

Melóny a dyne sa delia na dve hlavné skupiny:

  • veľké vodové s červenou dužinou
  • menšie cukrové s bielou, zelenou, žltou až oranžovou dužinou

U nás sa prevažne predáva iba klasická vodová červená dyňa prípadne jeho „menší brat“ voňavý žltý melón. Avšak melónov je oveľa viac…

Melón cukrový Galia

Pôvod: Južná Amerika, Brazília

Charakteristika: Plod má nažltlú kôru so zeleným nádychom a ľahko zelenými rebrami, jemne žltkavú pri  stopke a kvete. Farba šupky sa pri zrení mení od zelenej do zlatožltej. Dužina je pevná vo farbe nazelenalej až bielej. Malý sympatický melón, ktorý chytíte do jednej ruky. Získa si vás aj svojou chuťou, ktorá pripomína nektarinky.

Melón cukrový žltý

Pôvod: Južná Amerika,Brazília

Charakteristika: Šupka melóna je žltá, hladká, jemne zbrázdená rýhami. Dužina je bledozelená až žltá. Uprostred sa nachádzajú svetložlté jadierka.

Melón cukrový Piel De Sapo

Pôvod: Južná Amerika,Brazília

Charakteristika: Piel des apo je oválny so žltozelenou šupkou a so zelenými pruhmi alebo škvrnami. Dužina je svetlá, bieložltá. Zrelý melón poznáme podľa nažltlej farby šupky, zoschnutej stonky a vône melóna. Melón po zbere stále zreje. 

Melón cuktový Cantaloupe

Pôvod: Južná Amerika,Brazília

Charakteristika: Guľaté plody vážia okolo jedného kilogramu. Majú nazelenalú farbu s výraznou vystupujúcou kresbou. Konzistencia dužiny je podobná mangu. Niektorí ho prirovnávajú aj k ananásovému melónu, keby ste nevedeli, že jete melón, určite by ste si mysleli, že si pochutnávate na ananáse.

Melón Honeydew

Pôvod:

Charakteristika: – už názov napovedá, že ide o medový melón. Jeho dužina je zelená a kôra žiarivo žltá.

Náš tip: Ako spoznáte, či je melón zrelý? Uchopte plod obomi rukami a silno stlačte. Keď praská, je zaručene zrelý. Skontrolujte aj stopku. Mala by byť uschnutá a zatočená.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.