Materina dúška

https://cdn.shopify.com

Thymus serpyllus

Voňavá bylinka, ktorá potrebuje špeciálne podmienky na svoj rast. Niekedy rástla na medziach vo vankúšovitých prevedeniach, ktoré lemovali úvozy ciest. Dnes sa pestuje v našich záhradách, a to desiatky vyšľachtených kultivarov, ale žiadny nie je ako pravá materina dúška natrhaná v horúcom sparnom lete uprostred prírody. Táto rastlina potrebuje ohľaduplný zber viac ako ktorákoľvek iná bylinka. Ľahko ju vytrhnete aj s korienkami, a preto sa šetrne strihá s nožnicami. Medzi divoko rastúcimi bylinkami by sa ťažko hľadala bylinka s tak zaujímavou vôňou.

Výskyt:

Rastie v celých porastoch na slnečných miestach, na suchých brehoch a trávnatých kopcoch. Obľubuje aj piesčitú pôdu na okrajoch borovicových lesov. Nájdete ju aj na skalách a v opustených pieskoviskách. Vyhľadáva minerálne chudé pieskovité pôdy a suché stanoviská.

Charakteristika:

Dúška je trváca bylina s poliehavou stonkou, z ktorej vyrastá niekoľko stojatých alebo plazivých, holých aj chlpatých výhonkov. Trsy sú dlhé 3 – 30 cm. Na stopkách sú drobnučké, podlhovasté lístky protistojné. Po rozmrvení medzi prstami príjemne voňajú. Drobné ružové alebo fialkasté kvety sú usporiadané v koncoch alebo pazušných papraslenoch. Plody sú štyri hladké hnedé tvrdky. Kvitne od júna počas celého leta. Zbierame v čase kvitnutia. Sušíme v tieni alebo sušiarni pri teplote 35o C.

Použitie v Mojej domácej lekárni:

  • Odhlienenie, pri kataroch horných dýchacích ciest, chronickej bronchitíde
  • Upokojuje pri suchom kašli a spastickej bronchitíde
  • Vnútorne ako kloktadlo na zmiernenie zápalu hrdla
  • Nervy upokojujúci a spazmolytický prostriedok pri žalúdočných a črevných ochoreniach
  • Podpora pri únave a nervovej vyčerpanosti
  • Vynikajúca na aromatické kúpele a obklady pri ochoreniach kĺbov, svalov a periférnych nervov

Použitie v kuchyni:

Ak zbierate dúšku materinu tak v kuchyni používame hlavne kvety a malé časti lístkov ako dekoráciu. Dekorujeme hlavne slané jedlá. V tomto prípade sa stáva tak trochu korením. Použijete ju na úpravu a dochutenie stredomorských receptov. Pretože je blízkou príbuznou tymianu, môžete ju použiť ľubovoľne namiesto neho. Je jemnejšia. V slaných kreáciach dokáže zastúpiť levanduľu. Vôňa tejto bylinky priam láka spojiť ju s medom. Môžete ňou obzvlášniť rôzne sušienky alebo letné koláče.

Odvar z materinej dúšky:

Bylinku používame vo forme záparu a odvaru.

2 vrchová PL na 400 ml vriacej  vody. Varíme 3 minúty, necháme vylúhovať 1 hodinu a scedíme. Užívame po 120 ml odvaru 3 x denne.

Zápar z materinej dúšky:

2 vrchová PL na 500 ml vriacej  vody. Necháme vylúhovať 2 hodiny a scedíme. Užívame po 100 ml odvaru 4 x denne.

Na vonkajšie obklady:

100 g drogy a 2 l vriacej vody. Necháme vylúhovať  30 minút  a precedený zápar pridáme do kúpeľa.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.