Krvavé zlato

CviklaMilí priatelia

je tu ďalšia zo sľúbených potravín, ktoré majú výrazný vplyv na očistu nášho tela a chudnutie. Dokonca je to prastará potravina, ktorá sa využívala na liečenie.

Ako to vlastne s ňou je? Jednými nenávidená pre svoju chuť, či farbiace účinky, inými milovaná pre jej vzácnu kombináciu minerálov i vitamínov prospešných pre zdravie, ako aj prevenciu pred mnohými ochoreniami. Pre Slovanov bola jednou zo základných surovín v strave. Hrala dôležitú úlohu vo výžive. Dokonca bola vraj predchodkyňou zemiakov.

Krvavý bojovník

Cvikla alebo repa obyčajná či červená repa sa používa ako zelenina, technická a kŕmna plodina. My používame na konzumáciu – koreň (buľvu) a listy. Listy sa dajú použiť do šalátov, chuť je podobná ako špenát. Cvikla je extrémne odolná rastlina. Nevyžaduje skoro žiadne nároky na teplo či vodu. Poradí si s akýmkoľvek počasím sama.

Krvavé zlato má účinky skoro ako liek. Veľa onkologických pacientov by vám mohlo hovoriť ako sa cvikla stala súčasťou ich každodenného života. Cvikla je účinnou prevenciou ale aj liekom na mnohé vážne choroby. Pre mnohých je možno „nevábna“ zelenina, ktorú vás nútia na silu jesť, podobne ako špenát. Ale pozor, cvikla je naplnená plnohodnotnými živinami, ktoré telo nevyhnutne potrebuje.

Vďaka cvikli prečistíte svoj organizmus od nečistôt, odvodníte sa a môže vám pomôcť aj rýchlejšie schudnúť. Ďalšia výhoda sú jej antibiotické a antiseptické účinky, čo je veľmi nápomocné hlavne počas jesenných, zimných a jarných mesiacov. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, vápnik, železo, fosfor, horčík, sodík, zinok, mangán, selén, meď, vitamín A, B, C, K, betakarotén, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Začnite papať cviklu a počas zimy vás choroby budú len obchádzať. Nakoľko máme prvú časť zimy za sebou a druhú pred sebou, tak tu je príležitosť zaradiť ju do jedálneho lístka.

Ďalšie plusy pre cviklu:

  • Podporuje obranyschopnosť
  • Posilňuje srdce a cievy
  • Znižuje vysoký cholesterol
  • Antiseptické účinky
  • Antibiotické účinky
  • Prevencia proti rakovine
  • Chráni telo a bunky pred voľnými radikálmi
  • Posilňuje vlasy a nechty
  • Podporuje funkciu pečene
  • Odkysľuje organizmus
  • Močopudné účinky
  • Podporuje funkciu obličiek
  • Zlepšuje vyprázdňovanie
  • Podporuje tvorbu krvi
  • Zlepšuje pevnosť kože a kostí
  • Zmierňuje menštruačné bolesti
  • Podporuje dobrý vývoj bábätka v tehotenstve

Cviklová polievkaAko je to s nami? Na Slovensku sa cvikla konzumuje najčastejšie sterilizovaná. Avšak vďaka jej rozličným možnostiam využitia si nezaslúži skončiť vždy len v zaváracom pohári.

Ruku na srdce, koľko receptov poznáte a hlavne používate vo svojej kuchyni a v stravovaní? V poslednej dobe sa hlavne propagujú šťavy z cvikle. Zo surovej cvikle si môžeme pripraviť zdravú šťavu, uvarená sa hodí do šalátov, či nátierky, pečená je originálnou prílohou. Dá sa z nej dokonca upiecť aj sladký koláč, či pripraviť chrumkavé lupienky alebo ju môžeme použiť na pizzu namiesto paradajkového základu. Veľmi chutné sú aj cviklové muffiny a brownies. Okrem koreňa sa konzumujú aj listy. Tie sú taktiež veľmi zdravé. Môžeme ich pridávať do šalátov, alebo odšťaviť. Uvarené, alebo udusené cviklové listy pripomínajú svojou chuťou špenát. V kuchyni ju môžete využiť ako potravinové farbivo- napr. ak má marmeláda z jabĺk mdlú farbu môžeme pridať cviklu, čím sa nielen zvýrazni chuť, ale marmeláda dostane aj peknú červenú farbu.  Ja ju používam pri príprave kečupu, či paprikovo-paradajkovej pasty.  Na získanie peknej farby stačí len pridať rozmixovanú cviklu a povariť. Moji susedia ju zasa pridávajú do súdka s kyslou kapustou, aby mala peknú ružovkastú farbu. Počas veľkonočných príprav ju používam na farbenie vajec na Veľkú noc.

Šalát cviklaÚčinky na chudnutie

Cvikla je vhodná zelenina ako doplnok stravy pri zdravej redukcii hmotnosti. Maximálne však 50-100 g zeleniny na deň. Po konzumácii cvikly môžete mať zafarbený moč alebo stolicu, je to prirodzený jav z farbiva, ktoré cvikla obsahuje. Pôsobí tiež močopudne a to prospieva telu, pretože odstraňuje nadbytočnú vodu z tela a udržiava ho dokonale odvodnené. Je vhodná aj pri chrípke alebo pri prechladnutí, obsahuje totiž látky, ktoré posilňujú imunitu a odstraňujú chorobu z tela. Tak ako je u nás zvykom pripájam niekoľko receptov.

Paradajková polievka inak

Túto polievku venujem všetkým alergikom na paradajky a pretlak. Nakoľko všetci milujú paradajkové polievky a veľmi radi by si ich dali, tak tu je niečo, čo ani nezbadáte, že nie je z paradajok. Nakoniec posúďte sami.

4 osoby

Ingrediencie:

1 veľká cibuľa, 2 mrkvy, 1 cvikla, 3 PL olivového oleja, soľ, zeleninový vývar, sójová omáčka, UME ocot, jablčný ocot, citrónová šťava z 1 citróna, na dochutenie rastlinná smotana (sójová, ovsená), na posypanie čerstvé bylinky, pražené semienka slnečnice, na zahustenie varené pšeno.

Postup:

  1. Cviklu dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Nelúpte ani neodkrajujte nič, aby nám zbytočne „nekrvácala“. Varíme podľa veľkosti 20 – 50 minút.
  2. Na dno rajnice dáme olej a zohrejeme ho. Pridáme nakrájanú cibuľu a trocha soli. Všetko restujeme. Pridáme nakrájanú mrkvu a dusíme. Zalejeme horúcim zeleninovým vývarom a dusíme domäkka.
  3. Pridáme olúpanú a nastrúhanú cviklu. Všetko spolu dôkladne rozmixujeme. Necháme ešte trochu prebublať. Odstavíme z ohňa a pridáme sójovú omáčku, UME ocot, jablčný ocot a citrónovú šťavu. Všetko postupne podľa vašej chuti. Podávame pokvapkané smotanou.

Cviklové rizotoRizoto s marinovanou cviklou

Tento recept je sviatočný, a tak si ho radšej urobte cez víkend. Je zdĺhavejší, ale výsledný efekt…  no jednoducho nebíčko v papuľke…….

4 osoby

Ingrediencie:

2 PL masla Ghií, 200 g húb (pokiaľ nemáte lesné, tak použite šampiňóny, shitake, judášové ucho) nakrájaných nadrobno, 1 cibuľa nakrájaná nadrobno, 1 strúčik cesnaku, 300 g guľato zrnnej ryže, 80 ml suchého bieleho vína, 750 ml zeleninového vývaru, 1 PL čerstvý tymian, morská soľ a čerstvo mleté korenie, rukola

Marinovaná cvikla:

1 – 2 stredne veľké cvikly, 1 PL červeného vínneho octu + ďalší na dokončenie, 3 PL panenského olivového oleja + ďalšie na pokvapkanie, 1 lyžica trstinového cukru, ½ KL tymianových lístkov

Postup:

  1. Cviklu uvarte v osolenej vode s 1 PL octu asi 50 min. Potom ju olúpte, radšej použite rukavice a nakrájajte na tenké kolieska, pretože bude sa prekladať.
  2. Pripravte si zálievku so surovín. Všetko spolu zmiešajte a nalejte na cviklu. Tá sa bude marinovať najmenej 1 hodinu. Ja ju pripravujem večer, aby dobre nasiakla a stojí to za to.
  3. Ryžu si pripravte nasledovne. Na strednom plameni a 1 PL masla opečte huby asi 3 – 4 minúty. Vyberte a odložte bokom. Do hrnca dajte ostávajúce maslo, cibuľku, cesnak a opekajte asi 3 minúty.
  4. Vsypte ryžu a miešajte ešte 1 minútu. Zalejte vínom a počkajte až sa odparí.
  5. Zohriaty zeleninový vývar pridávajte postupne po jednej naberačke do ryže, stále miešajte, až pokiaľ sa vývar vstrebe. Potom zase pridajte ďalšiu naberačku. Po 15 – 20 minútach by mala byť ryža hotová. Pozor nesmie byť rozvarená, na zahryznutie pevná.
  6. Do hotovej ryže pridajte huby a tymian. Všetko dochuťte a okoreňte.
  7. Na to, aby ste docielili komínový efekt, treba si pomôcť stojanom. Na dno položte ryžu a preložte ju marinovanou cviklou. Pokvapkajte olivovým olejom. Podávajte ozdobené rukolou a semienkami.

Pečená cvikla s chrenom a syrom

Tento recept si môžete upraviť podľa vlastnej chuti a ingrediencií, ktoré máte doma. Ak vám chren nechutí, tak namiesto neho môžete pridať aníz, petržlenovú vňať, kôpor alebo postrúhané jablká so škoricou – tento variant bude samozrejme na sladko.  Fantázie sa medze nekladú. 

3 osoby

Ingrediencie:

3 ks stredne veľkej cvikle, 100 g tvrdý syr (30%), 2 strúčiky cesnaku, 1 KL chrenu, štipku čierneho korenia, štipku morskej soli a pól KL olivový olej

Postup:

  1. Cviklu uvarte v hrnci cca 15 minút. Potom ju očistite a nakrájajte na plátky.
  2. Dno zapekacej misy jemne potrite olivovým olejom a cviklu poukladajte vedľa seba (prvá vrstva). Vrch posypte jemne soľou a čiernym korením.
  3. Poukladajte aj druhú vrstvu a postup zopakujte. Na vrch cvikle pretlačte cesnak a potrite chrenom. Potom jedlo dajte zapiecť, odokryté, na 15-20 minút do rúry pri teplote 150o C .
  4. Po dopečení nastrúhajte na vrch syr a ten sa sám krásne roztečie

Čo na záver ? Asi len toľko. Pošlite a hlavne zdieľajte článok na vašich stránkach. No ak máte ten svoj vytúžený recept tak pošlite nech si pochutíme aj my všetci.

S pozdravom

Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.