Capsella bursa – pastoris
Predstavujem vám bylinku, ktorá má ako jedna z mála tri mená. Pochádza zo šľachtického rodu o čom svedčí aj jej výnimočnosť. Hoci ju všetci radíme medzi burinu je to jedna z mála liečivých rastlín, ktoré nám poskytujú svoju liečivú silu počas celého roku. Táto bylinka s veľmi skromnými nárokmi patrí do skupiny brukvovitých, ktoré sú skoro všetky jedlé. O tom, že chutí aj zvieratám sa môžete presvedčiť ak doma chováte sliepky. Prvé čo zjedia pre svoje liečenie je práve táto pochúťka.
Výskyt:
Rastie na poliach, nájdete ju pri cestách, v zeleninových záhradách aj v trávniku. Vyhľadáva rumoviská v nížinách aj horských oblastiach. Kvitne od jari až do zimy.
Charakteristika:
Prízemnú ružicu tvoria stopkaté gracovité alebo perovito strihané listy. Rozkonárená stopka je až 40 cm vysoká. Kvety sú zoskupené v dlhých strapcoch. Kvietok má šesť tyčiniek. Plody sú šešuľky (trojhranné, srdcovité), ktoré tvarom pripomínajú kapsu, akú kedysi nosievali pastieri. Na hmat sú kožovité. Zbiera sa celá kvitnúca vňať s veľkým počtom kvietkov a čo najmenším počtom plodov, najlepšie na jar. Nezbierajú sa rastliny napadnuté plesňou alebo hrdzou.
Použitie v „Mojej domácej lekárni“:
- Zápar je dobrý proti všetkým druhom krvácania (nosa, žalúdka, čriev, nepravidelné krvácanie z maternice)
- Zvyšuje zrážanlivosť krvi
- Pri silnom menštruačnom krvácaní, v prechode a puberte
- Krvácaní z hemoroidov
- Pri zápale prsníkov pri kojení
- VKT a NKT
- všetkých vonkajších svalových ochoreniach, rany
- atrofii svalov
Nežiaduce účinky
Kapsička pastierska je pri väčších dávkach pri vnútornom užívaní jedovatá. Pri vnútornom krvácaní je vždy potrebná konzultácia s lekárom. Stredoveký bylinkári ňou liečili hlavne krvácanie.
Použitie v kuchyni:
Mladé listy a mierne zakvitnuté kvety sa hodia do jarných šalátov. Listy a kvety pripomínajú svojou chuťou kaleráb a preto sú vhodne v kombinácii s chlebom a maslom či tvarohovou pomazánkou. Táto rastlina je delikátna hlavne na jar. Neskoršie ju zatienia zaujímavejšie bylinky. Kvety sa zbierajú a využívajú ako liečivo.