Hloh

Crataegus oxyacantha

Ovládajúca planéta:Mars
Vlastnosti: ukľudňujúce
Doba zberu: listy a kvety – máj, plody – október
Použiteľná časť: kvety, listy a plody
Latinský názov: Crataegus oxyacantha
Lekárske využitie: choroby srdca a krvného obehu
Hlavné zložky: flavonoidy, trimetylamináty (len v kvetoch), triesloviny, kyselina askorbová, saponíny (len v plodoch) a pektíny, kvercetín

Mýty a legendy:

Moje prvé stretnutie s hlohom bolo také zvláštne. Bola som zbierať bylinky a zacítila som nejaký zvláštny puch. Nos ma viedol a predo mnou sa zjavil malý krík obsypaný bielymi kvietkami s bohatým rozkonárením. Krásne, usmievavé kvety nevoňali tak, ako vyzerali. Ruku som natiahla a v tom som pocítila silu tohto kríku. Ostrý tŕň, ktorý som si nevšimla, ma popichal. To je znak sily a ochrany, prebehlo mi mysľou. Odvtedy k hlohu pristupujem s pokorou. Vždy ho požiadam o jeho plody a on mi ich s láskou venuje. Vôňa kvetov hlohu pripomínala ľuďom na vidieku morovú epidémiu, preto bol tento strom považovaný za posvätný.

V Anglicku sa hovorilo, že vo vetvách hlohu je ukrytá koruna, ktorá bola upevnená na prilbe kráľa Richarda III., a ktorú stratil po bitke pri Bosworthe. Plodom hlohu sa hovorilo hrášok škriatkov. Ľudia verili, že kvety hlohu vábia víly, aby vstúpili do domu a priniesli šťastie. Smolu mala priniesť vetvička, odlomená pred prvým týždňom v máji. Hloh bol jedným z posvätných stromov Keltov, ktorí ho nazývali uath, čo znamená krása alebo strom šiesteho mesiaca. Kvetom hlohu sa hovorilo májové kvety, pretože rozkvitajú spravidla na začiatku mesiaca máj. Strom hlohu bol považovaný za posvätný aj preto, pretože sa verilo, že tŕňová koruna Ježiša Krista bola vyrobená z jeho vetvičiek.

 

Emocionálne využitie:

Hloh pôsobí v oblasti srdcovej čakry a je vhodný hlavne pre ľudí, ktorí sú plní zloby, nemôžu vyjadriť lásku, ktorá je v nich zablokovaná. Uplatní sa aj u tých, ktorí ju nemôžu prijať. Pôsobí hlavne v prípadoch stratenej lásky, po rozchodoch partnerov, kedy je človek citovo prázdny a nemôže uspokojiť svoje emocionálne potreby. Dajte do vrecúška z plátna bobule hlohu a dajte ho pod vankúš.

 

Agresivita

Agresivita zabíja. Spôsobuje vojny, vytvára bariéry a odstupy medzi ľuďmi. V podstate sme uväznení v agresii. V každom z nás sa nachádza zárodok agresie. Pokiaľ neprijmeme svoju vlastnú násilnícku stránku povahy, nikdy nebudeme schopní stať sa na nej nezávislí. Prijať svoje vlastné agresívne sklony, to je prvý  krok k oslobodeniu od toho, na čom sme závislí. Je to skrotenie svojho démona vo vnútri nás. Čo teda urobiť s agresivitou? Ako využiť túto deštruktívnu energiu tvorivým spôsobom? Najjednoduchším riešením je fyzická námaha, pohyb v jeho najrôznejších formách, či už sa jedná o nejakú kreatívnu činnosť, alebo účelový pohyb. Športovanie, hlavne beh, plávanie, loptové hry, ale tiež tanec, pomáhajú uvoľňovať nahromadenú agresivitu.

Využívanie agresivity duchovnejším spôsobom nemusí vždy znamenať, že sa musíte chovať za každých okolností milo a príjemne. Správne vyjadrenú zlosť je možné použiť pri rôznych jednaniach a argumentácii, avšak vždy by mala byť prejavená bez násilia a ublíženia. Ghándi bol schopný vyjadriť svoj odpor voči Britom bez toho, aby vyvolal vojnu. Taktiež Matka Tereza a Florence Nightingaleová boli absolútne presvedčené o správnosti a mierumilovnosti svojho konania, aj keď občas narážali na iné názory, ktoré museli vyvrátiť. V týchto prípadoch môžeme vidieť správne využitie moci, sily a energie. Prevládanie duchovnej podstaty.

 

Výskyt:

Pre svoju mimoriadnu tvrdosť sa drevo hlohu v dávnej minulosti používalo ako zbraň. Odtiaľ pochádza aj jeho rodové pomenovanie crataegus, z gréckeho krataigos = silný. Rovnako ako druhové názvy, ktorými sú monogyna – monos = jeden, gyne = žena podľa jedinej čnelky a oxyacantha – oxys = ostrý, acantha = tŕň.

Hlohy nájdeme v oblasti severného mierneho pásma, smerom na juh až po Stredozemie, na východ k Číne. Rastie na slnečných stráňach, medziach a pasienkoch. V lesných porastoch je dôležitým krovinovým druhom dubovo-hrabových lesov. Vyskytuje sa od nížin až do horského pásma, v Alpách aj v nadmorskej výške nad 1500 m.

Na našom území sa okrem divorastúcich hlohov môžeme stretnúť tiež s červeno kvitnúcimi kultivarmi a niektorými druhmi amerického pôvodu, ktoré sa vysádzajú na uliciach a v parkoch. Ich ozdobné, často krásne a nápadne veľké kvety i plody sú však pre farmaceutické použitie nevhodné a preto sa nezbierajú.

Rastie na stráňach, pastvinách, pri okrajoch lesov. Kvitne od mája do júna listy sú použiteľné od augusta. V čase kvitnutia sa zbierajú celé kvety a listy. Sušia sa pri teplote do 35o C. Plody pri teplote 70o C. Uchovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

 

Charakteristika:

Hloh je ker alebo menší strom s husto rozkonárenou korunou a tŕnitými konármi. Patrí do čeľade ružovitých s hladkou sivou kôrou a hrčovitými konármi, na ktorých sú krátko stopkasté listy. Tvar listov je obrátený vajcovitý, s 3 až 5 plytkými lalokmi s nerovnomerne pílkovitým okrajom. Bohaté chocholíkovité strapce kvetov majú 2 až 3 čnelky. Kvety majú nepríjemný zápach. Plody hlohu majú vajcovito guľatý tvar, nepravé kôstky (hlohyne, ľudovo lohyne, hložky), ktoré dozrievaním sčervenajú. Hloh sa používal ako hypotonikum, antisklerotikum, kardiosedatívum.

 

Liečebné využitie:

V roku 1894 írsky lekár Green upozornil na hloh ako na „tajomný srdcový liek“. Od tohto obdobia sa začala písať novodobá história jeho využívania v liečebnej praxi. Ukázalo sa, že tinktúra z hlohu má pozitívne účinky na činnosť srdca, dokázala totiž znížiť tlak a upokojiť tep. Mnohým pacientom tinktúra pomohla odstrániť stenokardiu (pálčivá zvieravá bolesť za hrudnou kosťou), a to aj v prípade, že ostatné lieky boli neúčinné. Aj vďaka tomu bol hloh označený za najcennejší objav 19. storočia.

Na liečebné účely sa zbierajú kvety, listy a plody hlohu. Plody hlohu boli používané hlavne ako prostriedok na rôzne choroby srdca. Napomáhali efektívnejšej a pravidelnejšej činnosti srdca, a teda regulácii tak vysokého, ako aj nízkeho tlaku. Plody sa používali na ukľudnenie tlkotu srdca, spôsobeného tachykardiou (zrýchlenie srdcovej činnosti), na rozšírenie koronárnych tepien pri angíne pectoris, a tým na utlmenie bolestí, ktoré sprevádzajú toto ochorenie. Hloh má všeobecne priaznivý vplyv na tepny, zlepšuje ich kondíciu, preventívne pôsobí proti vzniku artériosklerózy (kôrnatenie tepien). Podporuje činnosť srdca a celkovú vitalitu človeka. Hloh sa používa aj v období klimaktéria a pri opuchoch dolných končatín, ktoré súvisia so srdcovou nedostatočnosťou.

Hloh, ako bylina planéty Mars, robí telo dynamickejším, odstraňuje z neho rôzne bloky a prekážky. Tam, kde dochádza k zadržiavaniu vody v tele kvôli nedostatočnej funkcii srdca, môžu plody hlohu pomôcť odstrániť nadbytočné tekutiny. Listy a púčiky kvetov majú sedatívne účinky na nervový systém a na srdce a krvný obeh podobný vplyv ako plody. Konzumáciu hlohových prípravkov by ste mali konzultovať s lekárom.

 

RECEPTY

Zmes na posilnenie krvného obehu

10 g sušených kvetov hlohu
10 g sušených kvetov lipy
15 g sušenej medovky

Byliny zmiešajte a jednu čajovú lyžičku prelejte šálkou vriacej vody. Nechajte desať minúť odstáť, preceďte a vypite.

Dávkovanie:Jednu šálku denne po dobu štyroch týždňov. Pokiaľ chcete v liečbe pokračovať, prestaňte na jeden týždeň piť čaj a potom dávkovanie opakujte.

Čaj zo sušených plodov podľa A. Kopáčovej

1 KL sušených plodov hlohu obyčajného, 3 dl vody

Sušené plody 10 minút povaríme vo vode a odstavíme. Lúhujeme 5 minút a precedíme. Pijeme dva týždne 2 x denne.

Čaj na srdcovú slabosť

50 g listov kvetov hlohu obyčajného, 10 g listov brezy previsnutej, 20 g vňate a koreňu petržlenu záhradného, 10 g listu imela bieleho, 10 g vňate srdcovníka obyčajného, 2 dl vody.

Jednu KL zmesi zalejeme vriacou vodou a lúhujeme 10 minút a precedíme. Denne vypijeme 3 až 4 šálky. Ak má byť úspech citeľný, treba nasadiť šesťtýždňovú kúru. Potom si treba spraviť dvojtýždňovú prestávku. Kúru opakujeme, ale pijeme už len dva razy denne.

Hlohová tinktúra

Ingrediencie: alkohol, plody hlohu, listy a kvety hlohu

Tinktúra kvapky (macerát) sú vyrobené zo živých rastlín z byliny hloh obyčajný, kvetov a listu hlohu. Tinktúra napomáha pri neurózach a arytmii srdca, tachykardii, zlepšuje prácu srdca a kvalitu ciev, zvyšuje prísun kyslíka v krvnom obehu, má upokojujúce účinky pri nervovom podráždení a napätí, nespavosti, migréne. Je vhodná ako prevencia ischemickej choroby srdca, znižuje krvný tlak a posilňuje srdcový sval.

 

OBSAH TINKTÚRY:

100 ml – macerát z čerstvých rastlín Hloh (Crataegus oxyacatha) v minimálnom množstve 20 % liehu. Spracovaná spagyricky riedená hydrolátom z hlohu – plody, kvety a listy.

Tinktúra je vyrobená zo živých rastlín, pomocou macerácie, ktorou prenikne do výrobku najvyšší možný počet účinných látok a energie zo živej rastlinky. Chuť tinktúr a farba extraktu vypovedá o vysokej kvalite macerátu rastliny.

Dávkovanie tinktúry:  

pre dospelých 3 x 15 kvapiek za deň – medzi jedlami

Do pohára s 10 – 20 ml vody nakvapkáme kvapky a krúživým pohybom pohár premiešame. Pred prehltnutím chvíľu podržíme v ústach. Bezprostredne po použití nezapíjame. 

Upozornenie:nie je vhodné pre deti, ustanovené odporúčané dávkovanie sa nesmie prekračovať, výživový doplnok sa nesmie používať ako náhrada pestrej stravy, tehotným a dojčiacim ženám odporúčame užívanie konzultovať s lekárom alebo terapeutom. Tinktúru si môžete zakúpiť na objednanie na adrese: smilova@gmail.com.

 

Magické a rituálne využitie:

Používajte plody hlohu ako kadidlo vždy, keď budete pociťovať potrebu povzbudiť dynamiku svojho života, rozvinúť iniciatívu, preniknúť do problémov vecí, získať prehľad. Pri vdychovaní kadidla sústreďte svoju pozornosť na oblasť solárneho plexu (oblasť bránice). Skúste si predstaviť, ako premiestňujete energiu zo solárneho plexu do centra srdca. Odtiaľto ste schopní vidieť jasnejšie a zreteľnejšie problémy svojho života a spôsob, ako ich vyriešiť. Premýšľanie Vám nikdy nedá odpoveď na Vaše problémy, musíte vidieť veci z nadhľadu. Pohľad na problémy z oblasti srdcového centra Vám umožní pozrieť sa na ne s láskou, bez odsudzovania. Vyhýba sa pocitom hanby alebo previnenia z udalostí, ktoré sa stali.

Ak budete takto meditovať častejšie, môže sa Vám vyjasniť väčšina Vašich neriešiteľných problémov.

Prajem krásne dni plné pokoja a lásky

Váš poradca po ceste za zdravím Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.