Fenikel a jeho sila

Na túto malú potravinu si často spomínam pri mojich pacientoch, ktorí majú problém s nadúvaním, kolikami, pocitom že potrebujú stále niečo sladké, na uvoľnenie hladkého svalstva a pri problémoch s tráviacim  traktom a mnohých iných. Hlavne v období elementu ZEM a v jesennom období. Samozrejme tieto problémy môžu byť aj celoročné, no to záleží od konštitúcie a tendencii k patológii jednotlivca.

Pôvodom pochádza fenikel zo Stredomoria, kde sa pestuje ako zelenina, ale aj ako skvelý druh koreniny. Patrí do jedného botanického rodu spolu s anízom, koriandrom, kôprom a petržlenom. Pestovali ho už starí Gréci a Rimania a do strednej Európy sa dostal v stredoveku vďaka benediktínom. Táto bylinka s nitkovitými listami podobnými kôpru slúži ako korenie, liečivá bylina i zelenina. Jedlá je celá časť rastliny – semená, stonka, listy, i nadzemná hľuza. Väčšina z nás si ho spája s vôňou detského čaju, no čerstvé plody feniklu u nás patria ešte stále medzi exotický druh zeleniny. Surový fenikel vonia sladko a rovnako ako suché semienka má príchuť sladkého drievka. Práve táto príchuť môže zato, že človek buď fenikel miluje, alebo ho nenávidí. Neexistuje nič medzi tým.

 

Praktické rady pri výbere

Fenikel obyčajný, čiže rímsky kôpor, dosahuje výšku až 200 cm a spracúvajú sa z neho predovšetkým semená. Odroda, ktorá sa pestuje pre hľuzu, sa nazýva fenikel obyčajný sladký (inak tiež nazývaný hľuznatý, bolonský alebo florenský) a je menší – zvyčajne dorastá do výšky 50 – 60 cm. V tomto prípade je žiadanou časťou nadzemná hľuza zložená z niekoľkých striedavo do seba zapadajúcich, silne dužinatých listov. Typická je pre nich príjemná anízová vôňa a chuť, ktorá tepelnou úpravou slabne. Pri nákupe fenikla vyberajte čo najsvetlejšie hľuzy bez tmavých škvŕn a iných známok poškodenia. Okrem farby sa zamerajte aj na veľkosť plodov – menšie kusy sú krehkejšie a šťavnatejšie. Hľuzy spracujte čo najskôr od kúpy. Krátkodobo sa dajú skladovať v chladničke zabalené do vlhkej utierky.

Ako naň?

Hľuzu fenikla treba najskôr zbaviť vonkajších poškodených listov a potom ju dôkladne umyť a osušiť. Potom sa odkrojí vňať, ktorú možno nadrobno nasekať použiť ako zelenú bylinku do šalátov, zálievok alebo nátierok. Ak chcete fenikel pridať do šalátov stačí celú hľuzu nakrájať na mandolíne na tenké prúžky – ponorením do studenej vody s citrónom predídete stmavnutiu. V prípade, že je fenikel určený na tepelné spracovanie, je dobré ho pozdĺžne prekrojiť a rozštvrtiť či rozobrať na jednotlivé lístky. Potom sa varí cca 15 minút v mierne osolenej vode – chuť sa varením zjemní a „pendrekový“ nádych takmer zmizne. Krátke predvarenie sa odporúča aj pred pečením a zapekaním. Semená fenikla sa v gastronómii využívajú ako výrazné sladkasté korenie hlavne do pečiva, sladkého aj slaného, pudingov či na nakladanie zeleniny. Okrem toho sa nimi dochucujú rybie pokrmy, smotanové omáčky či tvarohové a syrové jedlá. Dá sa z nich pripraviť aj čaj.

 

Zdraviu prospešné účinky feniklu

Látky, ktoré fenikel obsahuje uvoľňujú hladké svalstvo v tráviacom trakte, pomáhajú uvoľňovať kŕče v oblasti žalúdka, čriev a zlepšujú vylučovanie plynov z tela. Tieto účinky využíva nejedna mamička pri svojich malých ratolestiach, pretože toto je tá najjednoduchšia cesta ako pomôcť malým deťom pri plynatosti. Feniklový čaj má dokonca príjemne nasladlú chuť a jeho účinky sa dostavujú takmer okamžite. Takýto čajík samozrejme pomôže všetkým, nielen malým deťom, takže ak máte problémy s nafúknutým bruškom vyskúšajte ho! Z vitamínov sa v ňom nachádza vitamín A, B3, C, kyselina listová a pantoténová. Z minerálov je to draslík, magnézium, sodík, selén, mangán, meď, fosfor, horčík, vápnik a železo. Približne 100g feniklu obsahuje 126 Kcal, 7g sacharidov, 1,4g bielkovín, 0,1g tuku, 3,7g vlákniny a 85% vody.

Využitie v kuchyni

Čerstvý fenikle je vynikajúci v šalátoch, ktoré môžete podávať s čerstvým pečivom alebo ku grilovanému mäsu. Obstojí aj ako hlavná surovina či v kombinácii s inými druhmi zeleniny- napríklad s paradajkami, cviklou, uhorkou, rukolou, rímskym šalátom alebo avokádom. Na ochutenie stačí citrónová šťava alebo vínny ocot, vhodné je aj čierne korenie, cesnak, koriander alebo čilli papričky. Pre sýtejšiu verziu šalátu môžete pridať kozí syr, orechy, fetu alebo syr s modrou plesňou. Za vyskúšanie stojí spojenie s ovocím a jablkami. Využitie nájdete aj ako hlavný chod a to v talianskej kuchyni.

Niekoľko zaujímavostí

Čaj z feniklu sa využíva aj v ľudovom liečiteľstve na zvýšenie produkcie materského mlieka a pre vyvolanie meškajúcej menštruácie. Je účinný aj pri menších poruchách trávenia, kŕčoch a prekyslení žalúdka. V stredoveku vraj dámy pili feniklový čaj alebo žuvali feniklové semienka, pretože navodzujú pocit sýtosti a tým znižujú chuť do jedla. Už trošku menej známe sú jeho pozitívne účinky na dýchacie cesty. Pomáha čistiť sliznicu dýchacích ciest a zlepšuje vykašliavanie, čo padne vhod najmä v období chrípok a angín. Silný odvar zo semien si poradí aj s bolesťou hrdla. Pôsobí mierne močopudne, čiže pomáha odvodňovať a čistiť organizmus. Má priaznivý vplyv na pečeň a ľadviny, čistí ich a tým zlepšuje ich prirodzenú funkciu. Nálev môžete použiť namiesto ústnej vody na zlepšenie stavu ďasien a osvieženie dychu. Veď celé semená za týmto účelom žuvali už naši predkovia. A taktiež sa dá použiť na výplachy a obklady pri zápaloch očí.

Verím, že fenikel sa stane tiež súčasťou vašej kuchyne, tak ako sa stal v mojej. Prajem vám krásne kulinárske zážitky.

Teším sa na vás v mojich ďalších článkoch a novinkách.

S láskou Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.