Cuketa je najhodnotnejšia letná zelenina. Má jemnú chuť a nízky počet kalórií. Výborne sa preto hodí k akejkoľvek inej zelenine či k mäsu. Jej využitie je ozaj pestré. Dá sa opiecť, chutí aj plnená v šalátoch alebo v polievke, kombinovať sa dá dobre aj s chlebom. Výborne si rozumie s „kolegyňami“, ktoré majú výraznú chuť – s paradajkami, cibuľou, paprikou, ale aj s baklažánom či hubami.
Ak by ste sa spýtali na názor na túto zeleninu, tak vás zahrnú doslova pôžitkami. Lahodná, chrumkavá, skrátka v najlepšej kondícií. Niet nad letnú zeleninu, ktorá práve v plnej kráse dozrieva v záhradách, objavuje sa v obchodoch a na trhoch. K jej neodmysliteľným priateľom neskorého leta patria fenikel, hrášok a baklažán. Dnešný blog chcem venovať mojej „kráske cukete“.
Charakteristika
Cuketa patrí medzi nenáročnú zeleninu. Je kultivarom jednoročnej zeleniny, ktorú priraďujeme k druhu tekvice obyčajnej (Cucurbita pepo), ktorá pochádza zo Strednej Ameriky. Cuketa je však európskeho pôvodu a vznikla šľachtením v Taliansku. Cukete sa tiež hovorí cukína. Obidva názvy cuketa a cukína majú pôvod v talianskom výraze pre tekvicu : zucca. Čo v ženskom slova význame zdrobneniny hovoríme zucchine. Toľko náhľad do oblasti synonym.
Cuketa je rastlina kríčkovitého rastu. Silné drevnaté listy na dlhých stonkách sú tmavozelené a majú biele škvrny zo vzdušného pohľadu. Kvety cukety bývajú tmavožlté s piatimi okvetnými lístkami. Plody cukety sú väčšinou zelené, žltozelené. Svojím tvarom pripomínajú uhorku. Povrch cukety je hladký, lesklý a tvrdý. Dužina je svetlo zelená či žltá v závislosti na odrode. Veľmi mäkká a vodnatá s množstvom semien.
Využitie v kuchyni
Cukety môžete využiť doslova vo všetkých formách kulinárskeho umenia. Patrí medzi tie druhy zeleniny, ktoré majú v kuchyni všestranné využitie. Pritom ešte donedávna, sme ju veľmi nepoužívali, na rozdiel od iných druhov príbuzných tekvíc. Tieto malé zelené lode chutia skvele aj ako mladá zelenina, dokonca ich kvety môžete plniť či vyprážať. Vďake jej neutrálnej chuti ju môžete pripraviť na mnoho spôsobov od slaných až po sladké. V surovom či tepelne upravenom stave vždy chutí skvelo. Tak prečo je nezačleniť do svojho jedálneho lístka. Práve v tomto období tepla a horúčav nám cuketa poskytne svoj nenahraditeľný ochladzujúci účinok. Pomôže hlavne ľuďom, ktorým je vždy teplo a potrebujú sa chladiť. Namiesto extrému ako je zmrzlina použite jedlo z cukety.
Z pohľadu TČM má cuketa chuť kyslú. Tropizmus k dráhe žalúdka. Termika je chladná. Pohyb Qi je zostupný. V piatich elementoch zastupuje DREVO. Ohnisko stredné.
Účinky:
- Čistí letnú horúčavu,
- Znižuje horúčku,
- Harmonizuje žalúdok a jeho oheň,
- Pomáha pri zápche,
- Tonizuje Yin,
Kontraindikácie:
Nie sú známe.
Začnite napríklad jednoduchou bruschettou. Cuketu nakrájajte na tenké prúžky alebo kolieska. Môžeme ju aj pomixovať. Zmiešame ju s olivovým olejom čerstvou bazalkou a roztlačeným cesnakom. Zmes poukladajte na tenké plátky chleba a dajte zapiecť do rúry.
No a tak ako je u nás zvykom ponúknem vám zopár receptov pre tieto dni. A možno si ich zaradíte do svojho jedálneho lístka aj vy.
Cuketa, kokteilové paradajky a avokádo
Ingrediencie:
1 cuketa nakrájaná škrabkou na zeleninu na tenké pásiky, 100 g červených kokteilových paradajok, 1 pokrájané avokádo, 1 PL lúpaných konopných semienok alebo sezam
Dresing: 1 PL extra panenského olivového oleja, 1 PL balzamikového octu, štipka soli a čierne korenie
Postup:
Všetky suroviny umiestnime do hlbokého taniera a posypeme prísadami.
4 porcie
Ingrediencie:
600 g cukety, 350 g zemiakov, 100 g cibule, 2 strúčiky cesnaku, 150 ml smotany na varenie, 1,5 l vody alebo vývaru, 25 g masla, 2 PL citrónovej šťavy, 2 PL nasekaného kôpru, 1 KL strúhaného muškátového orieška, soľ, korenie
Postup:
- Jemne nakrájanú cibuľu dozlatista osmažíme na masle. Pridáme na malé kúsky nakrájanú cuketu a zemiaky nakrájané na kocky a všetko spolu krátko povaríme.
- Prilejeme liter vody alebo zeleninového vývaru, okoreníme a dochutíme nastrúhaným muškátovým orieškom.
- Polievku varíme asi 20 minút na miernom ohni. Potom pridáme roztlačený cesnak a polievku do hladka rozmixujeme.
- Pridáme smotanu a citrónovú šťavu a všetko krátko prevaríme.
- Podľa potreby ešte dolejeme vývar ak potrebujeme polievku zriediť.
- Uvarenú polievku ozdobíme restovanou cuketou a kôprom a podávame.
4 porcie
Ingrediencie:
4 veľké cukety, 100 g ryže, 200 g čerstvých paprík najlepšie farebné, 30 zeleru, 2 PL olivového oleja, 4 PL bieleho vínneho octu, soľ, korenie
Postup:
- 1. V mierne osolenej vode uvaríme ryžu. Potom ju necháme vychladnúť.
- 2. Očistíme si papriky a nakrájame na malé kocky a vmiešame do ryže. Do zmesi pridáme jemne nastrúhaný zeler, olej, ocot a soľ, korenie a všetko spolu premiešame.
- Zrežeme vršky cukety a vnútro vydlabeme lyžicou. Každú takto pripravenú cuketu naplníme zmesou z ryže a zeleniny.
- V prípade, ak máte zmes rozpadajúcu sa pridajte jeden soja krém. Ten nám všetko spojí. Cukety podávame studené.
Soňa Milová