Ovládajúca planéta: Venuša
Vlastnosti: hrejivé a vysušujúce
Doba zberu: máj, jún
Použitá časť: kvety a listy
Latinský názov: Sambucus nigrae
Lekárske využitie: vhodný na problémy spojené s nosohltanam, pri ušných problémoch
Hlavné zložky: triesloviny, flavonoidy, rutín, rastlinné slizy, silica
Mýty a legendy:
Dovoľte, aby som vás zaviedla do histórie, ktorá sa vytráca z našich myslí. Dnes bude reč o kríku života a smrti. Pred mnohými stáročiami existoval v pohanských kultúrach mýtus o kríku života a smrti. O kríku, ktorý bol bránou do podsvetia pre tých, čo stratili niť života a zároveň slúžil živým na prístup k svojim zosnulým príbuzným počas rituálov spojenia v magických chvíľach rozjímania. V tých dobách sa nenašiel nikto, kto by tento krík odpílil, vyťal či olámal. Rástol priamo pri obydliach ľudí cez mnohé a mnohé pokolenia.
Kelti sa klaňali jeho rozkvitnutým kvetom a hladili jeho kôru. V tých dobách sa hovorilo o duchoch, ktorí cez tento ker prichádzajú a odchádzajú a priamo v ňom viažu negatívne sily, choroby a nešťastie. Kto by teda odpílil z dreva, uvoľnil by nedobré energie, ktoré by sa mohli preniesť na celý dom. Preto sa k nemu všetci správali s úctou. Nelikvidovali ho – ale ani nevysádzali. Verili, že bohovia, ochraňujúci ľudí si sami vyberú miesto, kam ho zasadia. Tento ker sa volá Čierna Baza (Sambucus nigra). „Kôra, plody, listy a kvety – každá časť obsahuje silu a dobro, každá je plná požehnania. Temné sily putujú cez konáriky a drevo do podzemia,“ píše sa v knihe Magické rastliny Keltov.
Baza bola jednou z posvätných stromov Keltov. Každý s trinástich lunárnych mesiacov mal svoj symbolický strom a čierna baza bola stromom posledným, trinásteho mesiaca. Z dreva čiernej bazy bol v stredoveku a renesancii vyrábaný hudobný nástroj, nazývaný sambuca a u nás fujara. V Dánsku majú legendu, podľa ktorej vo vetvách bazy žije vodná víla Hylde Moer, ktorá stráži drevo bazy. Každý, kto ho chcel použiť musel mať jej zvolenie. Udelovala ho tichým mlčaním. O súhlas sa žiadalo nasledovným spôsobom:
Pani Ellhorn, daj mi svoje drevo, vrátim ti zo svojho, až mi v lese narastie.
V Dánsku sa tiež verilo, že ak sa postavíte pod čiernu bazu v deň svätojánskej noci, uvidíme prechádzať okolo kráľovnú víl s celým svojim sprievodom. Podľa anglickej tradície sa listy bazy zbierali na 1. mája a vešali na dvere chlievov a stajní, aby uchránili dobytok či iné zvieratá pred chorobami. O ochranných účinkoch bazy pred chorobami a zlými duchmi kolujú povesti v Rusku, na Sibíri a v Srbsku. Cigáni nikdy nepálili bazu, lebo verili, že by tým mohli privolať zlých duchov z podsvetia. Drevo stromu intenzívne vonia a má narkotické účinky. Nikto by pod ňou nemal spať. Pravdepodobne aj preto pod stromom nerastú žiadne rastliny, čo dáva za pravdu uvedenej povesti.
Nech už máme akýkoľvek názor na staré mýty, liečivé účinky čiernej bazy na ľudský organizmus nemôžeme poprieť. Nie je veľa liečivých rastlín, ktoré sú liečivé celé – od koreňa, cez listy až po plod. U nás zbierame hlavne kvety (Flos sambuci). Odstrihávajú sa a ukladajú do košíkov, aby sa nezaparili. Sušíme celé kvetenstvo, najlepšie zavesené na šnúrach, poprípade v malej slabej vrstve, vždy v tieni max. do 45 ° C. Dbáme na to, aby sušená zmes nezahnedla, lebo tým sa stáva bezcennou.
Emocionálne využitie:
Čierna baza sa po dlhú dobu spájala so smrťou a očarovaním. Je ľahkou, vzdušnou, expanzívnou rastlinou so zodpovedajúcimi účinkami – povznáša chmúrne, zablokované alebo nahromadené emócie. Lahodí srdcu, otvára ho a uvoľňuje dušu. Môže sa používať vo forme upokojujúceho čaju pre deti, ktoré trpia nespavosťou alebo nočnými morami. Je vhodná pre ľudí, ktorí považujú život za boj a umierajúcich, ktorí sa boja smrti. Vhodná je aj pre ľudí, čo nevidia perspektívu a majú mraky pochybností. Bylina pôsobí dobre aj na ľudí, ktorí majú cynický postoj, ktorí stratili svoju nevinnosť a považujú sa za nedotknuteľných. Skúste si dať pod vankúš kytičku čiernej bazy zviazanú do bavlnenej vreckovky alebo plátenky.
Výskyt:
Moja baza sa zasadila príchodom do mojej novej rodiny sama. Rodí každý rok množstvo kvetov a plodov a ja z vďačnosti prijímam jej dary, ako aj jej liečivé účinky. Vždy, keď pacienti nemajú čaj, rada rozdám vrecúška voňavých kvetov plných liečivej sily. Baza rastie na pasekách, svetlinách, okrajoch lesa, rumoviskách, v obciach a pozdĺž vodných tokov. Vyhovujú jej vlhké humózne pôdy bohaté na dusík. Vyhľadáva hnojiská, kompostoviská a ďalšie prehnojené stanoviská. Kvitne v máji – júni.
Charakteristika:
Baza je ker alebo stromček s rozkonárenou korunou a bielym stržňom. Listy sú neparno perovité s dvoma až tromi pármi lístkov dlhých do 0,20m. Kvety sú veľmi drobné, žltobiele, zložené do bohatých chocholíkových, mnohoramenných vrcholíkov. Majú päťzubý kalich, žltkastú korunu, ktorá je zložená z piatich na báze zrastených žltých lupienkov. Tzčiniek je päť s veľkými žltými peľnicami.
Použitie v kuchyni:
Bazu milujú nielen ľudia, ale aj vošky. Pri zbere treba dávať pozor na týchto cudzopasníkov. Nedajú sa odstrániť, preto treba kvety napadnuté voškami radšej nechať tak. Na spracovanie v kuchyni sa hodia kvety, na ktorých je aspoň polovica alebo tretina kvietkov nerozvinutá zatvorená do guličiek. Kvety bazy neumývame pretože by sme prišli o blahodárne látky voňavého peľu. Pred použitím treba kvet dobre mechanicky vytrepať, aby ste ho zbavili hmyzu.
Kvety môžete použiť na čokoľvek v kuchyni. Môžete ich sypať do kaší, na sladkosti, do pečiva a koláčov. Najlepšie sa hodia v želatínových koláčov. Na ich povrchu už nič s ich krásou nebude súperiť. Pridávajú sa aj do ovocných kompótov a na sorbet. Biele kvety sa vynímajú na čokoládových podkladoch ako Jin a Jang.
Kvety môžete vyprážať na sladko alebo na slano podľa receptu na tempuru. U nás sa bazové kvety udomácnili ako prostriedok na výrobu bazového sirupu, limonád, vín, respektíve likérov. Baza neznáša teplo a okamžite zhnedne. Preto sa na všetky výluhy používa chladná voda, najlepšie však predtým prevarená.
Liečebné účinky:
Baza je výborným prostriedkom pre uvoľnenie hlienu v dutinách lebečných. Preto sa s úspechom používa pri liečení nádchy, nachladnutia, pri kataroch, zapchatom nose a čelových dutín, bolestiach v krku, skrátka pri akýchkoľvek problémoch zahlienenia hlavy alebo pľúc. Napomáha udržať rovnováhu tekutín v tele a preto môže byť použitá pri zadržovaní vody, pri nadmernom výskyte opuchov či mokvavých ranách. Je vhodná pre deti, ktoré trpia častou nádchou, zahlienením, kašľom a bolesťou mandlí. Vyššia tvorba hlienu je často odozvou organizmu na mliečne výrobky. Ak má dieťa hore uvedené problémy je vhodné na 2 mesiace vysadiť mliečne výrobky, obmeziť sladkosti. Baza má sedatívne účinky, môže sa piť ako večerný čaj pre pokojný spánok.
Horúci čaj je vhodný aj na zníženie horúčky a vypotenie sa. Tieto vlastnosti sa môžu rovnako využiť aj k „prečisteniu“ pokožky a liečbe akné.
Použitie v „mojej domácej lekárni“:
- Kým čaj z kvetov sa používa pri nachladnutí, účinky plodov sú oveľa výnimočnejšie.
- Dokážu pomôcť aj pri takých ochoreniach, s ktorými si mnohokrát nevie rady ani lekárska veda, ako je napr:
- Migréna, VKT, akútny alebo chronický zápal trojklaného nervu a poradí si aj s bolesťami chrbta, kĺbov, dokáže vyliečiť ischias.
- Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a je výrazným pomocníkom v boji s nadbytočnými kilami.
- Čierna baza má v ľudovom liečiteľstve zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín a pod.
- Stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha nám zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie. Pre tento účel ju môžeme používať vo forme čaju, buď ako samotný, alebo v kombinácii napr. s lipovým kvetom, podbeľom, divozelom, hluchavkou, žihľavou, skorocelom a pod.
- V tomto období je najlepšie si založiť sirup. Ten je aj vhodným liekom. Pripravujeme z neho šťavu s citrónom, ktorú podávame chorému, no užívať ho môžeme aj po lyžičkách niekoľkokrát denne, alebo ho pridávame do čaju.
Recepty z bazy čiernej
Čaj z kvetov
2 polievkové lyžice sušených kvetov prelejeme 0.5 l vriacej vody a necháme 10 min lúhovať, precedíme a podávame buď nesladený, alebo ľahko sladený najlepšie medom.
12 – 15 veľkých kvetov bazy, 3 citróny nakrájané na kolieska, 0,5 kg trstinového cukru, 1PL kyseliny citrónovej. Do 4 L pohára dáme kvety bazy (ja ich len otrasiem a skontrolujem chrobáčiky), zasypem 0,5 kg cukru môžete dať menej alebo viac podľa chuti, zalejeme prevarenou a vychladnutou vodou (podľa nádoby a potreby), pridáme 1 PL kyseliny citrónovej. Nechám prikryté 3 – 4 dni na slnku lúhovať. Potom scedím do fliaš a nechám 1 – 2 dni na slnku kvôli vytvoreniu bubliniek ako v limonáde. Fľaša je potom nadutá. Treba ju kontrolovať lebo keď sa začnú tvoriť bublinky, môže prasknúť a prekysliť sa. Pri prvých bublinkách treba limonádu preložiť do chladničky, kde dôjde a popíjajte podľa chuti.
Sirup z kvetov bazy
Ingrediencie:
30 veľkých chuchvalcov kvetenstva bazy čiernej, 2 veľké citróny alebo 4 lyžičky kyseliny citrónovej, 2 kg cukru, 2 L vychladenej prevarenej vody.
Postup:
Ľahko osprchované kvety zbavené najsilnejších častí stopiek zalejeme prevarenou vodou, pridáme umytý a na kolieska nakrájaný citrón (popr. kyselinu citrónovú) a necháme 24 hodín odstáť. Potom precedíme cez jemné plátno do hrnca, pridáme cukor, ktorý miešaním dôkladne rozpustíme, krátko povaríme a plníme do fliaš. Takto pripravený sirup vydrží pri skladovaní v temnej chladnej miestnosti aj niekoľko mesiacov, popr. ho môžeme 10-20 min. sterilizovať pri 80 ° C. Po otvorení fľašu so sirupom skladujeme radšej v chladničke.
Masť z bazy
Ingrediencie:
225 g listov čiernej bazy, 100 g listov skoroceľu kopiovitého, 50 g pomletého brečtanu, 100 g paliny pravej.
Postup:
Rozpusťte 1,75 kg rastlinného tuku spoločne s 50 g včelieho vosku. Pridajte byliny a na miernom ohni varte 3 – 4 hodiny. Nakoniec zmes preceďte. Naplňte nádoby a uchovávajte v chladničke. Používa sa na zmäkčenie kože, na rany a opuchy.
Magické rituály a využitie
Záver tohto príspevku patrí všetkým, ktorí veria v magické veci medzi nebom a zemou. Opäť sa vráťme do dávnych čias. Je známe, že čierna baza vyhľadáva blízkosť ľudí, doslova sa ľuďom vnucuje. Nepozvaná a svojhlavá osídľuje tiché kúty záhrad alebo sa uchytí tesne pri múroch domu či chlieva. Tento ker má niekedy naozaj až desivé vyžarovanie, ktoré predtým ľuďom spojeným s prírodou neuniklo. Staré národy verili, že kto sedí v dobe letného slnovratu pri ňom, spozná, že sa ocitol v blízkosti tajných dverí do podzemnej ríše bohyne zeme.
V galskom Francúzsku sa hovorí, že v každom kvete sedí víla. Keď začal byť svet zlý, ukryli sa všetky víly do bazy. Je známe, že veľká bohyňa života a smrti je tiež vládkyňou duchov, víl a elementárnych bytostí. Táto bohyňa sa nazýva Holle – germánska Hel. Je to archaická bohyňa, ktorú pozná každý národ pod iným menom. To ona privádza duše mŕtvych zvierat a ľudí (rovnako ako semená rastlín) do podzemnej ríše a necháva ich potom zase zrodiť v novom cykle, v novom prevtelení.
A rovnako dvojznačný ako bohyňa je aj jej stromček: Kvitne bielo, zrelé bobule sú však čierne; je jedovatý, ale aj liečivý, svetlý a zároveň temný; strom je „ťažký“ a sťahuje do hlbín, jeho drevo je však vzdušné a ľahké. Tak ako Veľká bohyňa spája vo svojej trojitej existencii všetky protiklady, spája tieto protiklady vo svojej podstate aj ker.
Drevo z čiernej bazy sa tradične používalo k výrobe čarovných prútikov. Najvhodnejšia dĺžka čarodejníckeho prútika je od vašej podpažnej jamky po prostredník. Mala by byť odrezaná v čase splnu. Pri jej získavaní nezabudnite zaplatiť kvapkou svojej krvi. Na jednom konci paličky vydlabte malú dieru, vyplňte ju kúskom vaty a kvapkou svojej menštruačnej krvi a zalejte voskom. Čarodejky si vyrývali na svoje paličky mená, či už v miestnom jazyku alebo v magickom. Obvykle sa prútik krstil v dobe novu – trikrát sa pretiahol nad plameňom rituálneho ohňa a potom bol pomazaný špeciálnym olejom.
Rituál nazývaný Beltane
V rituáli Beltane – 30. apríla boli dievčatá, ktoré po prvý krát dostali menštruáciu, zasväcované do ženských mystérií. Všetky osoby mali okolo krku zavesené girlandy jarných kvetín a na hlave korunu z kvetov bazy čiernej alebo inej magickej kvetiny. Čierna baza a hloh reprezentujú planétu Venušu a Mars alebo ženskú a mužskú energiu. V tomto sviatku sa dievčatá a chlapci po prvý krát spoločne schádzali. Kráľovná víl Brigid dohliadala nad celou slávnosťou – bola vyslankyňa bohýň, jej pôvod sa stratil v hmle antiky.
Počúvajte slová bohyne hviezd, prach, po ktorom šlapete, je
mojím hosťom.
Ja som tá, ktorá dáva krásu zemi, jej zeleni a kvetom,
belosť mesiaca medzi hviezdami a záhadu vodám, bdiem nad vašimi dušami, aby sa pozdvihli a prišli ku Mne. Pretože ja som duša prírody, ktorá dáva život celému vesmíru. Zo Mňa pochádzajú všetky veci a do Mňa sa vracajú.
Nech moje sviatky sú plné radosti a šťastia, lásky a potešenia. Nech sa vo vás nachádza krása a sila, moc a zľutovanie, časť a skromnosť, veselosť a úcta.
Budem usilovať o to, aby ste Ma poznali, aby vaše hľadanie a túžba bola zmysluplná, avšak nenájdete svoj cieľ, pokiaľ nepoznáte tajomstvo:
To, čo hľadáte, nenájdete v sebe, ale ani mimo seba.
Som s vami od samého začiatku a budem tím, čoho dosiahnete na konci svojej cesty (Starhawk: Spirální tanec, str. 76).
Po tých slovách nasledoval pokoj, v ňom sa všetci ponorili do meditácie nad významom týchto slov. Bohyniam mesiaca máj bol obetovaný upečený chlieb. Rituál ďalej pokračoval spevom a tancom.
Verím, že siahnete po baze a nazbierate jej liečivé kvety, plody, listy a kôru.
Prajem vám krásne slnečné dni plné pohody a lásky