Alchemilka obyčajná – Alchemilla montikola

Ovládajúca planéta: Venuša
Vlastnosti: Hrejivé a vysušujúce
Doba zberu: jún, júl
Použitá časť: Kvety a listy
Latinský názov: Alchemilla vulgaris, alchemilla montikola
Lekárske využitie: hlavne gynekologické
Hlavné zložky: triesloviny, horčiny, kyselina salicylová

 

 

Mýty a legendy:

Hovorí sa, že názov alchemilla pochádza z arabského slova alkmelych, čo znamená alchýmia. Verilo sa, že rastlina má magickú moc. Bola hojne používaná alchymistami, pri ich pokusoch. Rosa, ktorá sa vytvárala na listoch za ranného svitania sa zbierala a bola považovaná za mystickú. Arabovia boli presvedčení, že alchýmiu vynašli Egypťania a do kresťanského sveta bola práve rozšírená Arabmi.

Podľa knihy Carla Junga Man ang His Symbols (str. 186) považovali Židia Máriu za prvú alchymistku, ktorá vynašla destiláciu alkoholu. Počas renesancie boli ženy alchymistky upaľované ako čarodejnice; vojvoda z Brunswicku nechal upáliť v roku 1575 jednu ženu, pretože mu nechcela prezradiť, ako premeniť obyčajný kov v zlato.

Alchymistky usilovali o objavenie božskej ženskej sily – Sapientia alebo Sophia (múdrosť) – Veľkej matky múdrosti. Preto bol kameň múdrosti označovaný ako kameň sofistický. Podoba Veľkej matky bola zobrazovaná na posvätných vázach a iných sakrálnych prácach.

 

Som kvetina na poli, v údoliach a na stráňach, som matkou šťastnej lásky, obáv, poznania a svätej nádeje.

Som prostredníkom všetkých vecí, som zákonom v modlitbách, slovom v proroctvách a radou v múdrostiach.

Zabíjam a oživujem a nie je nikoho, kto by nebol zrodený z mojich rúk.

Alchymisti sa tiež pokúšali nájsť vas hermeticum (lono Hemovo). Hermés bol bohom alchymistov, ktorý vraj oplodnil svätú nádobu (lono), z ktorého sa narodil filius philosorum – syn mudrcov. Podľa inej legendy sa menštruačná krv Veľkej Matky zrazila a vytvorila vesmír, vrátane kovov, minerálov a iných prírodných materiálov, používaných v alchýmii.

Emocionálne využitie:

Alchemilka sa obzvlášť hodí pre „prízemné“ povahy – osoby, ktoré uviazli v šedi reality a nemôžu nájsť kontakt s inými oblasťami života. Pretože je alchemilka rastlinou alchymistickou, napomáha ľuďom urobiť rozhodnutia, spojené s určitým nebezpečenstvom. Je bylinkou vhodnou k pretrhnutiu spomienok na minulosť. Pôsobí v oblasti čelovej čakry a umožňuje jasné videnie a predpovede. Jej účinok je posilňujúci a pomáha ženám získať odvahu bojovníka, silu a vytrvalosť. Je vhodný pre ženy, ktoré sa obávajú mať deti, alebo sa boja pôrodu.

Dajte väčšiu 1 PL sušenej alchemilky do plateného vrecúška a ponorte ho do kúpeľa s horúcou vodou. Zostaňte v nej 10 – 15 minút.

Pretože má silu bojovníkov, môžete ju použiť k prekonaniu bolesti a zúfalstva nad úmrtím blízkej osoby, hlavne dieťaťa. Je vhodná aj pre ženy, ktoré trpeli nadvládou muža, bolo im ubližované alebo inak nevhodne zaobchádzané. Alchemilka pôsobí tiež v oblasti sakrálnej čakry, a preto je spojená s tvorivosťou. Uplatní sa u žien, ktoré majú zablokovanú kreativitu, pozdvihuje emočné ťarchy a umožňuje jednať tvorivo a slobodne. Každý večer použite trochu sušenej alcheminlky ako kadidla a nebojte sa snívať. Predstavte si, aké by to bolo, keby ste boli tvorivejšia, čo by ste chceli prežívať, ako by sa zmenil váš život, vaše vzťahy, vaša mienka o sebe. Stačí desať minút denne. Zapíšte si svoje myšlienky a po čase skontrolujte, či došlo k pozitívnym zmenám.

 

Výskyt:

Rastie na vlhkých lúkach a pastvinách, pri okrajoch lesov. Intenzívne hospodárenie ju však vytlačuje do vysokých polôh. Kvitne od mája, listy sú použiteľné od augusta. V čase kvitnutia sa zbiera celá byľ, neskôr len listy. Sušia sa pri teplote do 40o C.

 

Charakteristika:

Alchemilka je trváca bylina. Z pozemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlou čepeľou rozdelenou na 7-9 lalokov s pílkovitým okrajom. Žltozelené kvety sú zoskupené do zoskupené do súkvetí. Horná časť kališných lístkov nahrádza nevyvinuté korunné lupienky.

 

Liečebné účinky:

Nenápadná elegancia zelených kvetov a listov, ktorá po celý deň ponúka malú kvapku rosy pre pocestných ako dar z nebies a požehnanie bohov. Táto nenápadná rastlinka býva ukrytá medzi trávou a steblami rastlín. Svojím vzhľadom inšpirovala vznik mnohých báji, povestí a rozprávok.Hovoria jej rosička, kontryheľ, divý muškát, husia nôžka, či ženský plášť.Tento názov si získala vďaka svojim pozitívnym účinkom pri liečení rôznych ženských ťažkostí. Od kresťanských čias je táto bylinka zasvätená Panne Márii. Odhliadnuc od legiend, alchemilku ľudoví liečitelia považujú za rastlinku číslo jeden pri liečbe rôznych ženských ochorení. Príroda nám vraj poskytuje liek na každú chorobu. Bylinkári o alchemilke píšu ako o božom dare pre ženy je základnou bylinkou, ktorá by sa mala používať na akékoľvek problémy súvisiace so ženskými pohlavnými orgánmi. Používa sa vnútorne aj z vonka. Je vhodná aj pre tehotné ženy, ktoré majú obavu z nedonosenia plodu, trpia bolesťami alebo krvácaním. Pomáha pri príprave na pôrod, a pretože je silno adstrigentna, hodí sa hlavne pre ženy u ktorých sa predpokladá ochabnuté svalstvo. Po pôrode napomáha zastavovať krvácanie, napomáha maternici sformovať sa do pôvodného stavu a zabraňuje je padnutiu. Prsiam navracia pružnosť. Dá sa použiť aj ako priaznivé psychikum v prípadoch, kedy došlo k traumatickým zákrokom v tejto oblasti – potrat, nedonosenie dieťaťa, odstránenie nádoru a podobne. Alchemilka pomáha aj v období klimaktéria – obmedzuje napríklad potenie. Alchemilka patrí k planéte Venuša, na jej príklade sa dá ukázať spojenie jej vlastnosti s orgánmi, ktoré ovplyvňuje.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Ženská gynekologická bylinka
  • Menštruačné poruchy (spolu s rebríčkom obyčajným), výtok
  • Puberta, ochorenie podbrušia (PMS), nevoľnosti v prechode
  • Po pôrode, pri poranení pri pôrodoch, ochabnutí podbrušia žien
  • Zmierňuje potenie, nervozitu, návaly, nespavosť
  • Poruchách trávenia a silných hnačkách
  • Kloktadlo pri zápale ústnej dutiny, hrdla, krvácajúcich ďasnách
  • Vhodná s kombináciou iných bylín pri zápale očí
  • Pri slabosti svalov a končatín

 

Použitie v kuchyni:

Listy alchemilky sú tuhé a v kuchyni veľmi neoslnia. Kvety sa viac hodia na dekoráciu jedál tesne pred podávaním. Listy alchemilky sa využívajú ako lôžko pre lahôdky studených mís, alebo všade tam, kde je treba robustnú a nadpriemerne trvanlivú dekoráciu. Mladé lístky sa môžu použiť nasekané do zeleninových šalátov.

 

Zápar z alchemilky:

1 vrchová KL na ¼ litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

Macerát:

Na 1 úplný kúpeľ  (6 – 8 l vody) sa použije 200 g sušených alebo dvojnásobné množstvo čerstvých bylín, dajú sa noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň zmes zohrejete a maceráciou získate zmes. Precedíte a prilejete do kúpeľa. Kúpeľ trvá 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpeli sa neutierame ale v osuške alebo kúpacom župane si ľahneme do postele a vypotíme sa.

Liečivé obklady:

Zodpovedajúce množstvo čerstvých listov sa krátko premyje, valčekom na cesto sa dobre rozmliaždi a prikladá.

Na ozdravenie maternice po traumatických zákrokoch:

10 g alchemilky, 10 g černobylu.

Z prísad urobte čaj. Užívajte najmenej po dobu jedného menštruačného cyklu, maximálne 3 mesiace.

Magické a rituálne využitie:

Rituál k počatiu dieťatka. Existuje v starých rukopisoch zmienka o dvoch mesiacoch vhodných na oplodnenie a splodenie potomka. V mesačnom cykle ženy je to práve obdobie, keď je mesiac v rovnakej fáze, v akej sa žena narodila (to znamená, že sa nachádza vo svojom prirodzenom biologickom rytme), a druhé obdobie je medzi dvanástym a štrnástym dňom potom, kedy začala jej posledná menštruácia. Žena, ktorá chce mať dieťa, môže vykonať nesledujúci rituál:

 

V dobe plodných dní (avšak nie za splnu, pretože dieťa má veľa energie a je veľmi hyperaktívne, príliš veľa ohňa) zapáľte bielu sviečku a nechajte nech mesačné svetlo prestúpi celým vašim telom. Skúste si predstaviť, že ste naplnená jeho striebornou žiarou  od hlavy až po päty. Kúpte sa v jeho plodnej energii a uvedomujte si všetky predstavy a myšlienky, ktoré vám vystanú v mysli na dieťatko. Vyberte si symbol svojej plodnosti a sústreďte sa naň. Predstavte si, že sa prebúdza a je schopný života. Apelujte na materskú stránku bohyne plodnosti a odriekajte tieto slová:

Matka, volám ťa teraz, príď, príď a prines so sebou ducha môjho dieťatka, splň mi moje prianie a ja ho zasvätím Bohyne Múdrosti.

Tento rituál potrvá celkom dva mesiace. V priebehu prvého mesiaca, tesne po poslednom dni menštruácie, urobte krátky očistný pôst (ryžová diéta). Pite veľké množstvo pramenitej vody, k ryži konzumujte veľké množstvo zeleniny a strukovín pokiaľ možno organicky pestované.  Počas dvojmesačnej periódy nekonzumujte žiaden alkohol (pivo, víno, alkohol). Každé ráno vypite šálku alchemilkového čaju. V dobe ovulácie, asi po dvoch týždňoch vykonajte prvú časť rituálu, a až nastane nový mesiac, jeho druhú časť. Po celú dobu neprestávajte s pitím čaju. K otehotneniu potom dôjde v nasledujúcom plodnom období.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.