Mať chrbát v pohode a vedieť si pomôcť v domácom prostredí to je jedna z častí, ktoré vám ponúkam z balíka Moja domáca lekáreň. V poslednom cykle sa budeme venovať smädným stavcom.
Začali vás bolieť kríže? Spomeňte si na pohár vody. Ak patríte medzi niektorých ľudí čo si myslia, že kávička a čajík im dodá spolu s polievkou dostatok tekutín tak sa mýlite.
Stavce potrebujú množstvo vody a okrem toho aj vaše platničky. Pri nedostatku sa platnička dehydruje a tým dochádza k zvrašteniu. To vás však nebude až tak bolieť. Ak budete aj naďalej podceňovať pitný režim, urýchlite tak starnutie stavcov a stenšovanie platničky. S pribúdajúcimi rokmi sa medzi stavcami môžu vytvoriť výrastky, ktoré spôsobujú bolesť. Pomôcť im môže dôsledný pitný režim. Platničky naozaj bývajú smädné. Rôsol, ktorý sa nachádza v jadre platničky, tvorí takmer z osemdesiatich ôsmich percent voda.
Voda z rôsolovitej látky jadra sa stráca už len pôsobením vlastnej hmotnosti tela. Ak celý deň stojíte, platnička sa zmenšuje. Stačí si večer ľahnúť a voda sa znova dostane do jadra platničky. Tie opäť získajú svoju stratenú hrúbku. Snažte sa chrbát večer nezaťažovať, skôr mu pri opätovnej hydratácii pomôžu cviky, ktoré ho poriadne natiahnu. Ak budete na platničky ustavične tlačiť, nebudú mať čas na regeneráciu.
Platničky nám slúžia na tlmenie nárazov, zabezpečujú oporu hornej polovici tela a pohyblivosť celej chrbtice. Vekom u každého dochádza k zmenám na medzistavcových platničkách. Postupne strácajú schopnosť viazať vodu a sú menej pružné. Celý proces sa odštartuje medzi dvadsiatkou a tridsiatkou. Čím dlhšie sú stavce smädné, tým väčšmi sa znižuje ich schopnosť dostať sa opäť do formy. Preto starnutie môžeme spomaliť nielen cvičením ale aj pitím vody.
Koľko vody potrebujeme? Orientujeme sa podľa vzorca, tridsať mililitrov vody by ste mali prijať na kilogram hmotnosti. Šesťdesiat kilogramový človek by mal vypiť 1,8 litra vody. Množstvo tekutín sa upravuje podľa ročného obdobia a fyzickej aktivity. Ak sa viacej potíte mali by ste prijať priemerne ďalších tridsať percent tekutín.
Vodu treba chrbtici dávkovať opatrne. Pite priebežne počas celého dňa. Smädná chrbtica sa ohlasuje neurčitou bolesťou v dolnej časti a intenzívnejšie po dňoch, keď ste hydratáciu zanedbávali. Vodu v tomto prípade čerpajú životne dôležité orgány, chrbát k ním nepatrí a začne byť smädný. Náprava sa nedá vyriešiť naliatím tekutín do tela. Dôsledný pitný režim sa na chrbtici odrazí za dva až tri dni. Ak trvajú bolesti chrbta dlhšie ako týždeň vyhľadajte lekára.
Piť by ste mali hlavne obyčajnú vodu. Po náročnej fyzickej aktivite môžete siahnuť aj po minerálnych vodách, pokojne s vyšším obsahom minerálov. Počas letných dní si vodu môžete osviežiť ovocím, bylinkami ako je medovka, mäta, levandula. O nápojoch a ich zlepšení počas leta som už písala. Pite hlavne priebežne. Dvojnásobne to platí pre vodičov na dlhých cestách.
V pravidelnosti, láske k svojmu telu a schránke dosiahnete pevné zdravie. Môžete zostarnúť, ale bolesť nebude vašim dlhodobým kamarátom. Ak vás tieto články zaujali a chceli by ste si pomôcť sami doma tak máme pre vás pripravené v rámci Mojej domácej lekárne množstvo cenných informácií. Pridajte sa k nám.
Tešíme sa na vás Soňa
Váš poradca na ceste za zdravím