Sedmokráska obecná – Bellis perennis

Sedmokráska obecná alebo jej ľudový názov chudobka je jednou z najúžasnejších rastlín, aké na Zemi rastú. Je nesmierne vitálna, odolná k mechanickému zaobchádzaniu, prispôsobivá prakticky akémukoľvek klimaktickému podnebiu a zloženiu pôdy. Krásne kvitne od mája až do jesene. Pre niekoho je to mor trávnika, pre iného liečivá bylinka zasluhujúca úctu a obdiv

Pri zbere si ju nemôžete s ničím popliesť. Pozná ju aj malé dieťa. No a tu je možnosť zapojiť svoje malé ratolestido zbierania tohto úžasného kvietku. Okrem liečivých účinkov sa využíva aj v kulinárstvea práve toto je bylinka, s ktorou môžete začať svoje prvé pokusy na varenie.  Otvorí vám svet jedlých kvetov.

Výskyt:

Rastie často v okolí našich príbytkov. Osídľuje záhrady, parky, ihriská, okolie ciest a diaľnic.  Má rada slnečné stanoviská a rastie ako súčasť trávnika. Prvé kvety môžete objaviť už po roztopení snehu a posledné sa dajú zbierať na Dušičky.

Charakteristika:

Sedmokráska je vytrvalá bylina, vysoká 15 cm, väčšinou však menšia, ak sa kosí plocha. Listy tvoria prízemnú ružicu, čepeľ je vajcovitá. Hladké stvoly nesú kvety usporiadané do úboru o priemere 15 až 30 mm. Kvet má kužeľovité lôžko, stredný kvet je žltý, okrajové biele až ružovkasté.

Použitie v kuchyni:

Všetky časti sedmokrásky sú jedlé a nevadí im preprava. Vďaka jej dostupnosti sa vyskytuje v mnohých receptoch. Kvety majú chuť pripomínajúcu oriešky. Dajú sa ľahko trhať. V chladničke vám vydržia niekoľko dní. Ich chuť je univerzálna, a preto ladia s viacerými pokrmami. Sú to sladké aj slané jedlá. Ich prednosťou je krása. Použite ich všade tam, kde môžu zostať na povrchu a budú viditeľné. Ideálne sú do šalátov, hodia sa na chlebíčky, kanapky, torty a minitorty. Môžu ozdobovať krémy, zmrzliny a ovocné šaláty. Neznášajú tepelnú úpravu, no o tom netreba snáď ani písať. Ozdobte a ochuťte si svoju kuchyňu.

 

Zeleninový vývar so špaldovými kvapkami

Toto je dokonalá polievka pre očistu. Vie meniť chuť v závislosti od toho akú zeleninu použijete. Zaujímavosťou tejto polievky sú jarné jedlé kvety, ktoré nájdete všade v záhradke a na lúkach.

 4 osoby

Ingrediencie:

Čerstvá sezónna zelenina (jarná cibuľka, cuketa, reďkovka, kaleráb, hrášok, mrkva….. atď), 2 PL panenského olivového oleja, himalájska soľ,

1 l zeleninového vývaru, strúčik prelisovaného cesnaku, jedlé sedmokrásky na ozdobenie, bylinky, strúhaný muškátový oriešok na dochutenie

Špaldové kvapky:

100 g hladkej celozrnnej špaldovej múky (bez lepku použite ryžovú alebo amarantovú), 1 vajce, 400 ml studenej vody, soľ a korenie.

Postup:

Všetky suroviny na kvapky zmiešajte v 400 ml studenej vody. Poriadne prepracujte a nechajte stáť 15-20 minút.

Všetku zeleninu pokrájajte na malé kúsky. V hrnci zohrejte olej a zeleninu zľahka opražte. Stačí minúta až dve. Zalejte litrom zeleninového vývaru a dochuťte. Varíme maximálne 10 – 15 minút. Len takto si zelenina zachová živiny a farbu.

Špaldové kvapky zavaríme priamo do polievky. Ja to robím cez lis na halušky. Povarte tak 3 minúty a dochuťte bylinkami a muškátovým orechom. Ozdobte kvietkami sedmokrások a podávajte.

 

Liečebné účinky:

Sedmokráska je v ľudovom liečiteľstve známa najmä ako rastlinka s hojivými účinkami na kožu. Tradične sa používa na ošetrenie rán, odrenín, modrín, popálenín, ekzémov a rôznych kožných infekcií. Cení sa aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest, reumatizme, bolestiach svalov a tráviacich problémoch – bolestiach žalúdka, gastritíde, enteritíde, hnačkách. Kvety sedmokrásky sa už od nepamäti používajú na ošetrenie pokožky. Je známa tým, že podporuje cirkuláciu krvi a pomáha obnoviť pevnosť pokožky.

Sedmokráska je vhodná pre všetky typy pokožky. Pomôže však najmä pokožke, ktorej chýba elasticita a pevnosť.

Odporúča sa napríklad na ošetrenie ochabnutej kože po tehotenstve. Tuk samozrejme neodstráni, ale pri pravidelnom používaní môže zlepšiť stav pokožky.

 

Používa sa často ako macerát kvetov v oleji, užíva sa vnútorne vo forme čajov, odvarov či sirupov. Rôzne európske národy majú svoje vlastné recepty a medicínske použitie. Doterajšie vedecké štúdie ukázali, že sedmokráska obsahuje rôzne typy bioaktívnych zlúčenín, predovšetkým triterpénové saponíny, flavonoidy a aromatické a acyklické alkohol glykozidy.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

Aj keď je dostupných údajov zatiaľ poskromne, zdokumentované sú minimálne tieto účinky sedmokrásky:

  • astringetný (sťahujúci)
  • expektoračný (podporuje vykašliavanie hlienu)
  • preháňavý
  • podporuje potenie
  • znižuje hladinu triglyceridov v krvi a aktivitu pankreatickej lipázy
  • stimuluje tvorbu kolagénu v ľudských fibrolastoch

 

Výživný olej zo sedmokrásky:

Vyrobiť si výživný olej na pleť je preto veľmi jednoduché. Stačí nazbierať kvietky sedmokrásky a macerovať ich vo vhodnom rastlinnom oleji. Takýto olej bude skvelým pomocníkom, ak nás trápi unavená a ochabnutá pleť. Pomôže nám s modrinami alebo poslúži ako výborný masážny olej pri bolestiach svalov či na ochabnutú pokožku po pôrode.

Ingrediencie:

Nazbierajte kvety sedmokrásky počas obeda a slnečného počasia, do malého pohárika až k vrchnáku. Nechajte ich na papierovej utierke zvädnúť do druhého dňa, aby sa vyparila prebytočná voda, ktorá by mohla zapríčiniť plesnutie. V žiadnom prípade kvety neumývajte. Pripravte si rastlinný olej na zaliatie požadovaného množstva kvietkov. Najvhodnejší je mandľový, argánový, slnečnicový, hroznový alebo jojobový. Oleje by mali byť lisované za studena.

Postup:

  1. Pripravte si čistú suchú sklenenú nádobu so širokým dnom. Vložte do nej zvädnuté kvety, zatlačte ich a zalejte vybraným olejom. Kvety nesmú z oleja vykúkať preto nešetrite a zalejte až po hrdlo. Kvety necháme v oleji macerovať 2 týždne. Veko uzavrieme a necháme na parapetnej doske okna lúhovať.
  2. Každý deň nádobu potraste aby sa extrakt premiešal aby účinné látky mohli prejsť do oleja.
  3. Po dvoch týždňoch výluh scedíme a používame v kozmetike na ošetrenie pleti a dodanie výživy.
  4. Pre zvýšenie terapeutického účinku môžete pridať doň aj niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Pri bolestiach svalov môžete pridať borievku, ylang-ylang, himalájsky céder, rozmarín atď. Na kozmetiku  pri akné pridajte čajovník, levanduľu, eukalyptus, rozmarín. Verím, že si nájdete ten svoj.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.