V štvrtom cykle z balíka Moja domáca lekáreň sa budeme venovať terapiám, ktoré vás postavia na nohy.
Metód, ktoré sľubujú zlepšenie je mnoho. Treba len zistiť, čo vyhovuje a zafunguje práve vám. Lekár vám povie prečo trpíte bolesťami. Nájsť presný dôvod bolesti chrbta je často veľmi komplikované a presnú odpoveď nemusí dať ani najmodernejšia technika. Preto aj vhodnú terapiu treba hľadať.
Ak dôverujete viac alternatívnym metódam tak vám ponúknem hneď niekoľko.
- Akupunktúra. Ak sa nebojíte ihiel, skúste stáročiami overenú metódu na svete a uznáva ju aj Svetová zdravotnícka organizácia. Funguje na princípe cieleného dráždenia aktívnych bodov buď vpichom alebo teplom, tlakom, alebo jemným elektrickým prúdom.
- Bankovanie. Technika pomáha uvoľniť stuhnuté svalstvo a prekrví svalové tkanivá. Ak vám nevadí niekoľko modrín tak je to jedna z najlepších terapií. Terapeut vám poprikladá na chrbát sklenené banky, ktoré sa pôsobením podtlaku za pomoci tepla prisajú na kožu. Nie sú vhodné v tehotenstve, pri silnej menštruácii, pri zvýšenej telote.
- Moxovanie. Zahrievanie akupunktúrnych bodov pomocou moxovacej tyčinky paliny horskej. Teplo pomáha k uvoľneniu a byliny obsiahnuté v moxe liečia.
- Masáže. Existuje veľa masáži, ale najdôležitejšou stále ostáva klasická masáž. Pôsobí uvoľňujúco a relaxačne.
- Reflexná masáž. Využíva reflexné zóny, ktoré sú prepojené s jednotlivými orgánmi v tele. Pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v našom organizme. Masáž pomáha aj pri bolestivých stavoch hlavy, šije a chrbta. Vykonáva sa na rukách a chodidlách.
- Bowenova masáž. Je známa tlaková masáž, ktorá je zároveň veľmi jemná. Pomáha naštartovať prirodzený proces seba uzdravenia. Je to kombinácia masáže a manipulácie s mäkkým tkanivom – kožou, svalmi a šľachami.
- Dornova metóda. Dynamická manuálna terapia, ktorá sa čoraz častejšie používa pri bolestiach chrbtice a kĺbov, ako aj pri rôznych poruchách spojených so zlým držaním tela.
- Breussova masáž. Je energetická masáž tlakových, akupresúrnych bodov chrbtice, uvoľňuje tlak na platničky, povoľuje napäté svaly aj šľachy.
- TUINA. Pochádza z TČM a od klasickej masáži sa líši tým, že využíva množstvo masážnych techník, ktorými pôsobí cez tlakové, akupresúrne body, ktoré sú prepojené s energetickými dráhami ľudského tela.
- Miofasciálna masáž. Uvoľňuje a naťahuje šľachy a svaly stláčaním bodov, čím sa znižuje bolesť a svalové napätie. Masážou sa uvoľňujú fascie, čo sú vlastne väzivové blany, ktoré obklopujú každý sval. Masáž je účinná pri stuhnutých svaloch.
- Z lekárskych odborných terapii spomeniem nasledovné – ozónoterapia, elektroliečba, magnetoterapia, termoterapia, kryoterapia, laseroterapia.
Ako vidíte ponuka je veľká a treba sa len rozhodnúť.
- Najprv je však potrebné začať s pravidelnou starostlivosťou o svoje zdravie.
- Cvičenie, pohyb na čerstvom vzduchu, plávanie a odbúranie stresu.
- Odstrániť vpád škodlivín do organizmu ako je chlad, vietor, sucho, teplo a vlhko.
- Pravidelná masáž. Techniku si vyberte alebo vám odporučí terapeut.
- Strava posilňujúca kosti a šľachy.
- Výživové doplnky prírodného charakteru.
V pravidelnosti a láske k svojmu telu a schránke dosiahnete pevné zdravie. Môžete zostarnúť, ale bolesť nebude vašim dlhodobým kamarátom. Ak vás tieto články zaujali a chceli by ste si pomôcť sami doma tak máme pre vás pripravené v rámci Mojej domácej lekárne množstvo cenných informácií. Pridajte sa k nám.
S láskou Soňa
Váš poradca na ceste za zdravím