Chrípka

Chrípka je po bolesti zubov druhá najčastejšia choroba na svete. Chrípka je nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty (nos, hrdlo, hltan, priedušky). Prichádza, keď je výraznejšia zmena počasia, chladné a sychravé počasie. Inkubačná doba chrípky je 1-3 dni. Počas tejto doby, už je možné preniesť vírus na iných ľudí kvapôčkovou nákazou – slinami, kýchaním, dýchaním a dotykmi špinavých rúk.  Asi každý z nás zakúsil jej silu v určitej podobe.

 

Táto choroba je neprávom podceňovaná. V mojej ordinácii je veľa pacientov, ktorí obyčajnú chrípku len tak prechodili alebo nedostatočne vyliečili. Nevediac o tom, že si sami svojou nevedomosťou spôsobili dlhodobo trvajúcu chorobu, ktorá ich bude sprevádzať po celý zvyšok života. Ak ste po nejakom zápale v organizme a o niekoľko dní dostanete „pani chrípku“ , tak nasadne na totálne vydrancovaný terén vo vašom tele. Z toho môže vyústiť vznik závažných ochorení ako je zápal obličiek, strata sluchu, čuchu, ochorenia srdca, ale najčastejšie postihuje kĺby. Liečenie je ťažké a zdĺhavé a rekonvalescencia náročná.  V najhoršom prípade sa usídli v organizme v podobe reumatoidnej artritídy.  Na to, ako chrípka vzniká má TČM odlišný názor ako klasická medicína. Všeobecne je spôsobená vírusom. Podľa TČM je príčinou vietor a vírus iba dôsledkom oslabeného terénu organizmu, na ktorom sa rozmnoží, lebo vaša obranná energia je veľmi slabá. Chladný  a horúci vietor majú za následok rôzne virózy a alergické reakcie.

V prípade slabej ochrany sa škodlivina zavŕta hlbšie do svalov a spôsobí ďalšie komplikácie. Pokiaľ nie je dostatočne vyliečená, usídli sa dočasne v organizme a postupne deštruuje telo aj ducha  zvnútra v podobe chronických zápalov na najrôznejších úrovniach. To je aj pre TČM veľmi zložitá situácia. Vtedy treba kombinovať obidve medicíny a vzájomne konzultovať stav.

Príznaky chrípky sú všetkým známe ale opakovanie je matkou múdrosti.  Medzi najčastejšie patria: horúčka, zimnica, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, suchý kašeľ, bolesti hrdla, nádcha, extrémna únava. U detí sa môžu objaviť aj poruchy tráviaceho traktu ako hnačky, zvracanie a nevoľnosť, čo je však veľmi zriedkavé u dospelých.

 

Ako liečiť takýto stav?

Rozoznávame dva stavy.

  1. Stav, kedy je v tele prítomný chlad a telo reaguje zimnicou a neskôr z triašky môže nastať aj horúčka. V takomto prípade volíme stravu, ktorá je zahrievajúca, strava, ktorá vypudí škodliviny z tela von. Mali by ste prijímať čo najviac tekutín v podobe čajov ako je zázvorový o ňom som už písala v blogu Desatoro zimy, lipový, bazový. Strava by mala byť jednoduchá a tekutá. Zeleninové polievky s koreňovou zeleninou, riasou kombu a hubou shitake. Namiesto rezancov treba pridať uvarenú slzovku alebo ryžu natural. Najlepšie poslúži zmes byliniek  Obnova základu, ktorú môžete dostať na našich štúdiových vareniach. Parená a dusená zelenina v zložení mrkva, petržlen, zeler, paštrnák, biela reďkovka, pakčoj, cibuľa a cesnak. Z korenín a byliniek pomôže jemne čili, kajanské korenie, zázvor, angelika, škorica, klinček a badyán. V prípade chrípky treba použiť  bylinné zmesi Wany Škoricovníková zmes 008, pri kašli a chrípke Krehkosť jarného kvietku 003 v kombinácii s Mišpulkovým sirupom. Podmienkou je samozrejme vyležanie ochorenia 3 – 7 dní a po tomto období posilniť imunitu stravou a nasadením prípravkov obsahujúcich betaglukány. Sem radíme Mediciálne huby.
  2. Ak prevláda horúčka nad zimnicou – v tomto prípade konzumuje tiež veľa čaju, ale také, ktoré znižujú horúčkovitý stav. Kamilky, baza, lipa, zelený a čierny čaj, šalvia lekárska. Z potravín silné vývary zo zeleniny.

Pridajte do vývaru aj kvaku. V polievkovom tanieri 1 KL miso pasty na doplnenie krvi a osoliť UME octom.

 

KAŠEL

 

Častým sprievodcom infekčných ochorení je kašeľ. Pľúca sú tesne pod povrchom  a vstupnou bránou je nos a hrdlo. Ak sa choroba nezačne dostatočne skoro liečiť, tak prejde nižšie a to do priedušnice a priedušiek. V takomto prípade sa objaví kašeľ – horký hlien TAN RE.  Horký hlien sa prejavuje najrôznejšími príznakmi: kašeľ s častým vykašlávaním žltého hlienu, pocit tlaku na hrudi, bolesti na hrudi, tmavé váčky pod očami, začervenaná tvár, smäd, olejovitý vzhľad pokožky, dušnosť, nespavosť, tmavý  moč, pocit horúčavy, duševný nepokoj, mravčenie alebo necitlivosť končatín, závraty. Kašeľ je tiež dvojaký. Buď suchý dráždivý alebo vlhký. Pri obidvoch sa doporučuje piť Mišpulkový sirup (kód 300), ktorý stiahne vzbúrenú pľúcnu qi a utíši kašeľ. Ak sa objaví vykašlávanie žltých alebo bielych lepkavých hlienov, je najvhodnejšia bylinná zmes Vôňa borovicového hája (kód 031). Bylinná zmes ochladzuje horúčavu v pľúcach, rozpúšťa hlieny a tíši kašeľ. Používa sa pri akútnom, ale aj pri chronickom zápale priedušiek.  Niekedy však suchý kašeľ pretrváva aj niekoľko týždňov po odznení choroby. V takom prípade je treba posilniť pľúca a obličky a „premazať“ pľúca – bylinná zmes Hvizd striebornej píšťalky (kód 131).

 

POTRAVINY, KTORÉ POMÁHAJÚ ROZPUSTIŤ HLIEN A POSILŇUJÚ PĽÚCA

Obilniny a strukoviny: tofu

Zelenina a huby: cesnak, cibuľa, reďkovka, čierna reďkovka, biela reďkovka dajkon

Ryby a dary mora: langusta, homár, morské riasy KIM NORI, ustrice

Ovocie: banány, burské oriešky, ďatle, figy, grapefruit, hruška, mandle, olivy, sezam čierny, šupka z jablka, vlašské orechy

Korenie a bylinky: biele korenie, zeler, cibuľa, citrónová kôra, čierne alebo zelené korenie, horčicové semienko, materina dúška, máta, oregano,

Nápoje a ostatné: čaj čierny, zelený, med, obilninová káva

ZAKÁZANÉ POTRAVINY

Sú potraviny, ktoré prinášajú oheň a vlhkosť do tela. Patria sem ostré koreniny, kravské mlieko a jeho výrobky, tvrdý alkohol, jahňacina a divina, vyprážané, grilované a pečené jedlá, sladkosti všetkého druhu.

 

KALERÁB NA SÓJOVEJ SMOTANE

Ingrediencie:

600 g kalerábu, zväzok mladej mrkvy, 3 jarné cibuľky, muškátový oriešok, zelená petržlenová vňať, olivový olej, 150 ml sójovej smotany

Postup:

Kaleráb očistíme a nakrájame na kocky. Mladé listy v strede kalerábu nevyhadzujeme, ale krátko sparíme a odložíme stranou. Mrkvu nakrájame na kolieska a bielu časť cibuľky tiež. Na oleji alebo prepustenom masle opražíme cibuľku a mrkvu, potom pridáme kaleráb. Opražíme, osolíme a zalejeme smotanou. Necháme dusiť. Zelenina musí byť pevná. Pridáme bylinky a koreniny. Podávame k ryži naturel ako samostatné jedlo alebo omáčku.

POTRAVINY POMÁHAJÚCE  K VYLIEČENIU CHRÍPKY

Začínajúca choroba je spojená aj s výživou v tomto období. Musím konštatovať, že 90% ľudí nevie čo má konzumovať, keď sú chorí. Väčšinou siahajú po studených potravinách ako sú šalátiky, citrusové ovocie, banány, paradajky, paprika, zelený a čierny čaj, jogurty, mliečne výrobky. Nakoľko organizmus bojuje s chorobou, nemá veľa sily aby trieštil svoju energiu na viacerých bojových poliach. Konzumácia mäsa, mlieka a sladkého ho pripravuje o 60 % energie, ktorú musí použiť na trávenie, preto v tomto období je jedlo naozaj liekom.

ČO MÁME KONZUMOVAŤ?

  1. Bylinkové čaje: mätový, bazalkový, feniklový, šalvia, čerstvý zázvorový, muškátový oriešok, aníz, chryzantémový čaj, badyán, kajanské korenie, kardamon, rasca, bobkový list. Pomôžu aj lipa, baza, materina dúška, odvar z cibule a bielej reďkovky.
  2. Zelenina: cesnak, cibuľa, zázvor, čierna reďkovka, biela reďkovka, sladký zemiak, mrkvový perkelt, kalerábová polievka, parená a dusená koreňová zelenina.
  3. Ovocie: Teplé hrušky so škoricou, jablkový kompót s klinčekom a škoricou, teplé ovocie ako čučoriedky, brusnice – všetko však s mierou.
  4. Mäso: poctivý 3 hodinový vývar slepačí a hovädzí s bylinkami „Obnova základu“ a koreňovou zeleninou; miso polievka s riasami Wakame; králičia polievka, zeleninová polievka.
  5. Ostatné: slepačie vajcia s cibuľkou.
  6. Semená: čierny sezam, kustovnica čínska.
  7. Obilie: slzovka obecná, pšeno, ryža natural, pohánka,

ZAKÁZANÉ POTRAVINY

Potraviny prinášajúce do tela chlad a vietor. Surová zeleniny a ovocie, chladné nápoje, zmrzlina, mliečne výrobky a mlieko, kakao, sladkosti, cukor, citrusové plody, vitamín „C“.

Verím, že po týchto opatreniach sa chrípka u vás nezdrží dlho. Je dôležité po každej chorobe posilniť svoje telo, Qi a krv.

Ako posilniť obdobie po chorobe pomocou stravy? Tak na to máme svoje odskúšané recepty, ktoré nájdete v mojom Ebooku 7 dňová kúra na posilnenie imunity.

Prajem vám krásne prežitie druhej polovice zimy.

Soňa Milová

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.