Zdravie spiace v klíčkoch

Zdravie spiace v klickochKlíčky vyklíčené v domácom prostredí s láskavou  starostlivosťou  vám pomôžu s únavou každodenného dňa, pri problémoch s nachladnutím a trávení. Množstvo vitamínu C obsiahnuté v klíčkoch sa vyrovná množstvu vitamínov v citrusových plodoch. Väčšie výhonky, ako je reďkovka obsahujú dostatok chlorofylu. Pre zachovanie čo najväčšieho množstva výživných látok je lepšie konzumovať klíčky v surovom stave.

Kde nakupovať?

Najlepšie je, ak si semienka na klíčenie kúpite v predajniach so zdravou výživou alebo v predajniach potravín. Tie, ktoré sú určené na výsadbu sú chemicky upravované.

Čo všetko klíči?

Na klíčenie môžete použiť skoro všetko:

  • Červená a zelená šošovica,
  • Cícer, fazuľky mungo, adzuki, sója,
  • Špalda, ovos nahý, pšenica, žito, pohánka,
  • Horčica, sezam, slnečnicové semienko,
  • Červená repa, žerucha,
  • Kukurica,
  • Reďkovka, rukola, ľan.

Nevhodné sú príliš veľké strukoviny ako fazule, bôb, pretože v priebehu klíčenia dochádza k premene bielkovín na aminokyseliny, škroby na jednoduché cukry, takže k akémusi pretváraniu. Ak vám semienko nevyklíči ,tak ho treba vyhodiť. Pravdepodobne stratilo svoju silu a odovzdalo všetko rastline. Ďalšia možnosť prečo nevyklíčilo je, že bolo poškodené alebo rozlomené.

Ako klíčiť semienka?

klickyNajprv prebehne proces namáčania. Na to ,aby sa „spiace“ semienka prebudili, stačí len teplo, svetlo a voda. Dĺžka namáčania závisí od veľkosti semienka. Či má semienko v sebe dostatok vlahy poznáte podľa toho, že je vypuklé oproti suchému stavu.

Dobre umyté semienka nechajte cez noc napučať vo vode. Univerzálny čas namáčanie je asi 12 – 15 hodín, strukovinám doprajte o 3 hodiny viacej, aby nasali dostatok vody – sú nositeľmi elementu VODA. Malým semienkam ako je žerucha stačí 3 hodiny. Ja osobne žeruchu  a horčicu nenamáčam. Tým na klíčenie stačí vlhká utierka alebo papierová vreckovka, či bavlnená utierka. Dvakrát za deň ich navlhčím rozprašovačom. O tri dni máte pred sebou zelený koberec. Takú slnečnicu a sezam môžete začať zberať po dvoch dňoch klíčenia.

U väčších semien postupujte nasledovne. Nechajte ich napučať vo vode. Na druhý deň ich premyte v sitku a dajte do klíčiacej misky. Tí z vás, čo nemajú zakúpenú misku, tak postačí malý tanierik alebo miska s plochým dnom. Dôležité je, aby ste ich niekoľkokrát za deň (dva až trikrát) prepláchli v čistej vode  – hlavne v klíčiacej miske. Semienka musia klíčiť, nie kysnúť, poprípade hniť. Za dva až päť dní budete zberať čerstvú zeleninu.

Niektoré semienka po namočení môžu začať leptať. Po tom čo semienka, ktoré majú tendenciu k leptaniu, správne napučia, znovu sa prepláchnu a udržiavajú sa neustále vlhké (nie však vo vode). Preplachovanie je dôležité z dôvodu hnitia a vzniku plesní. V okamžiku, keď začnú semená klíčiť, sa výrazne zvyšuje koncentrácia vitamínov. Je dobré si odskúšať sami pre seba aká doba naklíčenia vyhovuje vašej chuti. Čím dlhšia doba klíčenia, tým sú viacej horké a chuť zemitá. Z klíčkov sa postupne stávajú výhonky, ktoré sa môžu odšťavovať. Rast klíčkov sa zastaví tým, že ich umiestnite do chladničky.

Využitie v kuchyni.

Klíčky môžeme dať do šalátov, na pizzu, do zeleninových či ovocných štiav ako náplň do tortilly, ako prílohu do polievok, ako doplnok na chlebíčky, do nátierok alebo uvariť polievku.

Šanghajská žeruchová polievka

shanghajska zeruchova polievka

Táto polievka blahodarne pôsobí na poruchy tráviaceho traktu, žalúdok, slezinu a má osviežujúci charakter.

Ingrediencie:

4 porcie

Škatuľka čerstvej naklíčenej žeruchy, zväzok čerstvého koriandru, 800 ml teplého zeleninového vývaru, ½ KL nadrobno nakrájaného zázvoru, 1 PL sójovej omáčky, 1 PL ryžového vína, ½ PL krupicového cukru, ½ PL vínneho octu, 150 g morčacieho mäsa (môže byť aj bravčové) nakrájaného na tenké rezance, zväzok pokrájanej jarnej cibuľky, morská soľ a čierne mleté korenie

Postup:

Bylinky umyjeme, odstredíme a necháme oschnúť. Vložíme do misiek na polievku. Do teplého vývaru pridáme zázvor, sójovú omáčku, ryžové víno, cukor, ocot a privedieme k varu. Pridáme na rezance nakrájané mäso, zmiernime oheň a varíme 15 minút. Nakoniec pridáme na kolieska nakrájanú cibuľku, osolíme a okoreníme a ešte 3 minúty varíme. Servírujeme v miskách. Žeruchu a koriander si pridá každý zvlášť – koľko bude chcieť.

Šalát zo zeleniny a z klíčkov šošovice

Šalát dopĺňa obličky, pôsobí osviežujúco a pomáha hrubému črevu, pečeni a žalúdku.

Ingrediencie:

2 porcie

100 g naklíčenej hnedej šošovice, 1 červená paprika, niekoľko ružičiek karfiolu, 1 ľadový šalát, malá viazanička rukoly, 1 bageta, 2 PL olivového oleja, 1 PL lyžica bieleho balzamikového octu, 1 PL citrónovej šťavy, soľ, mleté biele korenie.

Postup:

Šošovicu necháme naklíčiť 2 – 3 dni vopred. Ak ju kúpite v predajni , tak ju tepelne krátko upravte varom. 1 minútu ju sparíme alebo 30 sekúnd povaríme. Opláchneme studenou vodou a necháme vychladnúť. Papriku nakrájame na tenké plátky a v panvici na olivovom oleji opečieme. Karfiol krátko povaríme v slanej vode, aby zostal chrumkavý. Vyberieme z vody , prudko ochladíme v ľadovej vode a osušíme. Listy ľadového šalátu a rukoly umyjeme a zbavíme vody v odstreďovači. Bagetu nakrájame na kolieska, dáme na plech, pokvapkáme olejom a v rúre vyhriatej na 180o C opečieme do zlatista. Na dressing v miske zamiešame olivový olej, ocot, citrónovú šťavu, soľ, biele korenie podľa chuti. Na tanier poukladáme šalát, rukolu, papriku, karfiol, opečenú bagetu a naklíčenú šošovicu. Dochutíme dressingom a podávame.

Klíčkové mlieko 

Je určené pre alergikov a vegetariánov a tiež pre tých, ktorí majú radi zdravú výživu.

Ingrediencie:

4 porcie

1 šálka naklíčených sójových bôbov, 4 šálky teplej vody, 2 KL tmavého medu.

Postup:

Všetko spolu spojíme a dáme do mixéra. Mixujeme približne 5 minút. Zmes sa potom vyleje do hrnca a za stáleho miešania varíme na miernom ohni asi 10 minút. Po 10 minútach sa budúce mlieko scedí a nechá vychladnúť. Hotová tekutina nájde uplatnenie ako chutná zálievka na cereálie, pri príprave omáčok, krémových polievok a všade tam, kde sa bežne používa kravské mlieko. To, čo zostane v sitku, môžete použiť ako náplň do mäsitých a zeleninových jedál.

Som presvedčená, že sa klíčky stanú súčasťou vášho jedálneho lístku tak ako u nás doma. Nechajte sa viesť svojou intuíciou a prídete na využitie a silu spiacej zeleniny.

Soňa Milová

Poradca pre výživu podľa 5 elementov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.