Neprestávam snívať svoj sen

Sny patria k neoddeliteľnej súčasti nášho bytia. Patrím medzi generáciu, ktorá je staršia. Zažila som už jeden systém spoločnosti socializmus, ktorý nevyšiel. Teraz žijem v ďalšom „vyštrnganom“ demokratickom. No ukázal sa tiež ako nefunkčný. Spotrebiteľský formát a konzumný spôsob života nás vedie k záhube. Ako mladá som snívala sen o utopistickej spoločnosti, v ktorej budem žiť. Kde láska, viera a odbornosť budú na prvom mieste. Človek bude mať prioritu a všetko v spoločnosti bude pracovať v jeho prospech. Budeme lietať do vesmíru na dovolenku. Verila som, že ďalší model spoločnosti bude ten pravý. Prešiel čas a môj sen o utopistickej spoločnosti sa rozplynul ako ranná hmla. Tak postupne strácate sny a len tak žijete. No stále niekde je vo vás tá neskutočná túžba po niečom, kde by ste sa cítili naozaj ako v rajskej záhrade. Chcete, aby sa sen znova vrátil a vy ste ostali navždy v ňom.

Pracujem ako terapeut tradičnej čínskej medicíny. Svoju prácu som si vysnívala. Cieľom je pomáhať ľuďom, ktorí častokrát za nami prichádzajú s poslednou nádejou, že práve táto forma medicíny im pomôže. No nie je to len pomoc na úrovni fyzického či biologického tela.  Je to pomoc predovšetkým v oblasti duše a ducha. Milujem svoju prácu, vybrala som si ju, vyštudovala a stále sa v nej vzdelávam. Je mojou obživou, je mojim koníčkom a je mojou múzou. Robím to, čo milujem a to, čo ma napĺňa.

Môj sen sa napĺňa

Osem osnov tvorivej spoločnosti ma oslovilo hneď. Zarezonovali so mnou ako krásne vyladený tón. Toto je presne môj sen, o ktorom som snívala. Musela som si počkať dlhých štyridsať rokov. Kus života je za mnou, ale predo mnou je môj sen a ja môžem teraz nielen snívať. Chcem tvoriť, pomáhať, podieľať sa na niečom, čo je väčšie ako ja sama, čo má zmysel a potenciál pre celé ľudstvo. Je to svetlo v tuneli, je to nádej, je to cieľ môjho života, je to láska. Pre všetkých ľudí na tejto planéte.

Nechcem sedieť doma a plakať do vankúša, aká je ťažká doba. Hádzať vinu na niekoho druhého, na nich či na druhých. Rozhodla som sa zapojiť do projektu tvorivej spoločnosti a byť niečím užitočná. Chcem žiť slobodne. Bez príkazov, zákazov, nariadení, noriem, pravidiel, obmedzení a čo ja viem ešte čoho…. jednoducho dosť.

Život  človeka by mal byť na prvom mieste. Každý z nás prichádza na tento svet ako slobodná bytosť. Pri všetkých tých zdravotných problémoch klientov, ktorí prichádzajú za nami často najprv liečime dušu človeka. Dlhé hodiny rozprávania nás privedú k tomu, že nežijeme slobodne. Nežijeme tak, ako by sme chceli. Človek žije pod neustálym tlakom, práce, podriadenosti, informačnej záťaže, ideológie, systému spoločnosti, vzorcov, nálepkovania, strachu a neistoty. Človek človeku je zvieraťom.

Osobný príklad

Svoj sen som začala snívať ako študent Tradičnej čínskej medicíny. Praktikovať Qi kung, meditácie, pracovať na sebe a na svojom vnútri. Tieto princípy patria k základným praktikám každého terapeuta. Na ceste však stretávate veľa ľudí a každý deň dostávate ponaučenia a poďakovania od života. Stretávate sa s ubolenou dušou a sklesnutým duchom. Ľuďmi, ktorí už nevidia svetlo vo svojom živote. Len zlo a nenávisť. Ak nazriete do vnútra zistíte, že niekde v kútiku sedí ustrašená duša. Stačí len pustiť do malej miestnosti svetlo a podať ruku. Podaním dávate oporu, istotu, lásku a nádej. Vieru, že je tu možnosť ako ďalej, že predsa len existuje. Niekedy naozaj stačí byť len ľudský.

Osnovami tvorivej spoločnosti žijem

Osobným príkladom zmôžete oveľa viac. Zo začiatku som si vyrábala letáčiky s osnovami sama. Písala články na svoju stránku. Dnes sú k dispozícii noviny Dobro je tam, kde ty, ako aj letáčiky. Každý, kto ku mne príde osobne, dostane informáciu. Niektorí ju príjmu, iní sa na mňa čudesne pousmejú a v mysli si hovoria svoje. No sú takí, ktorí prídu a začnú sa opytovať. Tu je priestor na čaj alebo kávu, na teplo domova a rozhovor. Snívame a zároveň tvoríme. Veľa z nich sa rozhodne pridať k projektu. Viera, láska a nádej je tu, alternatíva pre nás všetkých. Ľudia by mali začať od seba. Pracovať na sebe, na svojom zdraví, nielen fyzickom, ale aj duševnom. Vtedy, ak je organizmus v rovnováhe, tak človek je šťastný, môže tvoriť, je vitálny a ľudský. Ochotný pomáhať, zdieľať a milovať rodinu, spoločnosť a svet. Potom je už len krôčik k blaženosti. Tvorivá spoločnosť je pre mňa nová vysnívaná planéta, nová Zem. Ľudia sú si všetci bratmi a sestrami. Tam, kde je sloboda a bezpečnosť, kde sa cítim doma. Vytvorme si domov na tejto planéte. Plný lásky, porozumenia a harmónie.

My terapeuti sme už začali. Pre nás je to prirodzená prax. Pochopiť zložitosť ľudskej duše je náročný proces, nie však nemožný. Máme dnes k tomu vytvorené všetky podmienky. Vedomosti, zručnosti, ochotu pracovať a deliť sa.  Stačí len vôľa vykročiť v ústrety novým časom.

Na to, aby sme projektu vdýchli dušu potrebujeme harmóniu v tele.

No a tu je malý návod z mojej terapeutickej praxe. Prajem všetkým v tvorivej spoločnosti harmonickú pečeň, ktorá  je spojená s rastom, plánovaním, tvorivosťou a predvídaním. Žlčník zodpovedá realizácii projektu. Uskutočňuje rozhodnutie. Nech sa každá ľudská bytosť rozhodne správne a vykročí vpred. Aby pečeň a žlčník mohli rásť, potrebujú vodu. Tá je zastúpená v  obličkách. Vo vode sa skrýva vôľa, vytrvalosť, dôraz, schopnosť presadiť sa. Na to, aby sa tento plán podaril, potrebuje získavať nadšenie srdca. Slezina ako matka, oblečie myšlienky tvorivej spoločnosti do jasného obleku a preverí jej použiteľnosť. Vyplní prázdne miesta tmelom a spojí jednotlivé časti do jedného celku. Upraví vzťah k realite. Pľúca dajú pozor na kvalitu. Pevne dotiahnu skrutky a určia pravidlá. Poskytnú plánu Tvorivej spoločnosti stálosť a trvanlivosť. Potom všetky súčasti nášho organizmu hrajú nádhernú symfóniu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.