Mäta pieporná (Mäta sivá)

Mentha pulegium (piperita)

Magická letná bylinka, bez ktorej si leto ani neviem predstaviť. Dodá vitalitu, sviežosť, povzbudí ducha, silu znova vstať a niečo tvoriť. Silne aromatická, s liečivými účinkami a dá sa z nej všeličo vyrobiť. Reč bude o letnej bylinke, jednej zo základov na miešania čajových zmesí. Každá záhrada má svoje miesto pre jej rast. Určite tušíte, o koho ide. Mäta pieporná.

Ovládajúca planéta: Venuša
Vlastnosti: hrejivé a vysušujúce
Doba zberu: august
Použiteľná časť: kvety a listy
Latinský názov: Mentha pulegium
Lekárske využitie: gynekologické problémy
Hlavné zložky: silice (mentolové), triesloviny, horčiny, flavonoidy

Mýty a legendy:

Mäta bola nazývaná aj „plnková tráva“,  pretože ju používali pri zabíjačkách ako prísadu do plnky. Najobľúbenejšia bola kombinácia mäty kobercovej s medom a paprikou. Hovorilo sa, že ak zavesíte mätu kobercovú nad posteľ, bude stimulovať mozog k vyššej činnosti a ostražitosti. Tradične ju nosili pri sebe námorníci alebo cestujúci na lodiach, aby zabránili morskej chorobe. Názov je odvodený od mýtickej riečnej nymfy Minthé, ktorá padla do oka gréckemu bohovi podsvetia Hádovi. Jeho žiarlivá manželka premenila Minthé na rastlinu, aby každý mohol po nej šliapať a drviť ju. Vďaka jemnej vôni však Hádes mohol stále cítiť jej prítomnosť. Starovekí Židia rozhadzovali mätu po dlážke synagógy. Mäta sa našla v egyptských hrobkách z roku 1000 pred n. l.

 

Emocionálne využitie:

Mäta vždy symbolizovala pohostinnosť a priateľstvo. Mäta pôsobí v sakrálnej oblasti a umožňuje žene lepšie využívať jej vrodenú energiu, byť menej ovplyvniteľnou názormi iných, stať sa rozhodnejšou. Je vhodná pre ľudí, ktorí sa nemôžu vymaniť spod vplyvu svojho okolia. Napomáha stabilizovať organizmus vyčerpaný dlhou chorobou, tehotenstvom, umožňuje ženám nájsť sebavedomie a vlastnú identitu. Pridajte jednu kvapku aromatického oleja z mäty do kúpeľa alebo jednu polievkovú lyžicu sušených bylín.

Upozornenie: Nepoužívajte ju v tehotenstve.

Výskyt:

Pochádza z Ázie a Stredomoria. Gréci ju používali na čistenie stolov, na ktorých hodovali. Rimania ju používali ako stimulant pri trávení, osviežovač dychu, do posilňujúcich likérov aj ako parfum. Mäta je pravdepodobne hybrid, ktorý vznikol krížením divo rastúcich mät. Pestuje sa v záhradách a na plantážach. Rastlina sa rozmnožuje vegetatívne priesadami. Zber je hlavne kvitnúca vňať, a to júl – august.

Charakteristika:

Mäta je trváca rastlina s vodorovným pozemkom, z ktorého vyrastá niekoľko štvorhranných, rozkonárených stoniek vysokých až 1 m. Listy sú tmavozelené s krátkymi stopkami, protistojné, kopijovité, pílkovité, končisté a pokryté jemnými chĺpkami. S lupou môžete na rubovej strane pozorovať žliazky, ktoré vylučujú éterické oleje. Mäta má drobné červenofialové kvety, usporiadané do praslencov na vrcholoch stoniek. Mäta je medonosná bylinka. Celá rastlina príjemne vonia a má pálivú chuť.

Využitie v Mojej domácej lekárni:

Tradične sa používala ako bylina napomáhajúca potratu. Keďže pôsobí pomerne silno, môže zapríčiniť žalúdočné kŕče. Vzhľadom k uvedeným účinkom by nikdy nemala byť užívaná tehotnými ženami, pretože spôsobuje nedonosenie dieťaťa a poškodenie plodu. Má charakteristický zápach, ktorý odpudzuje muchy, komáre, blchy a iný hmyz. Vo forme oleja ju môžeme použiť ako repelent.

Vlastnosti mäty kobercovej môžeme využiť pri menštruačných kŕčoch, zahrieva maternicu a umožňuje ľahší odtok krvi. Dobre pôsobí aj po pôrode, celkovo posilňuje organizmus rodičky.

Éterický olej mäty má antiseptické účinky, preto sa používa pri ošetrovaní rán, aftov a pri bolestiach v krku. Mäta „čistí“ krv a ako bylina Venuše odhlieňuje pľúca. Rovnako sa tradične používa proti závratom a pri bolesti hlavy.

  • bolesť žalúdka, zlé trávenie, pálenie záhy
  • bolesti hlavy a bolesť na hrudníku
  • bežné nachladnutie, ťažkosti s dýchaním
  • zápach z úst
  • menšie popáleniny
  • podráždenie kože

Použitie v kuchyni:

Mäta je skvelá na upokojenie tráviacej sústavy, pomáha pri syndróme dráždivého čreva a nadúvaní. Môže však zhoršiť žalúdočný reflux. Je bohatá na fytonutrienty, chráni pred rastom nádorov a má aj antibakteriálne a antifungicídne účinky.
Je dobrým zdrojom diétneho mangánu, medi a vitamínu C. Mäta sa môže pridávať do jedla, ako aj lúhovať v horúcej vode na čaj. Využijete ju v príprave osviežujúcich nápojov ako je mochito, zmrzlín, omáčok, dipov a čatný k mäsu. V cukrárenskom priemysle sa hodí nielen do osviežujúcich zákuskov a jednohubiek, ale aj na dekoráciu.

Liečebné účinky:

V tradičnej medicíne sa mäta pieporná používa na svrbivé kožné choroby, odporúča sa pri žalúdočných ťažkostiach, aj pri nachladnutí. V minulosti sa uplatnila pri liečení zlomenín, hnačky, dny, bolesti v krku, chrapľavosti, pri poruchách pečene a sleziny, na posilnenie trávenia. Veľkej úcte sa tešila u Arabov. Mäta nás v lete chladí a v zime zahrieva.

RECEPTY

Liek na vykašliavanie (podľa Culpepera):

25 g mäty kobercovej

5 ml (1 čaj. lyžička) medu

5 ml (1 čaj. lyžička) soli

600 ml vody

Zmiešajte mätu, med a soľ. Pridajte vodu a chvíľu povarte. Zmes preceďte. Pite pre ľahšie vykašliavanie  hlienov z pľúc.

 

Na uľahčenie pôrodu (podľa Trotuly):

5 ml sušenej mäty kobercovej

5 ml sušenej mäty piepornej

5 ml sušenej majoránky

Všetky prísady poriadne premiešajte. Používajte ako kadidlo (vôňa kadidla by mala stimulovať sťahy).

 

Čaj na dobré trávenie (podľa Kopáčovej):

1 KL kvitnúcej mäty piepornej

2 dcl vody

Mätu zalejeme vriacou vodou, lúhujeme 5 minút a precedíme. Čaj po miernom vychladnutí môžeme dochutiť medom a citrónom.

 

Obklad na zapálené prsníky (podľa Kopáčovej):

PL mlieka

3 kvapky mätového oleja

3 kvapky bielej pálenky

½ l studenej vody

Všetko zmiešame a mierne prihrejeme. Do zmesi namočíme handričku, teplú ju priložíme na prsníky, prekryjeme igelitom a malým uterákom. Obklad si môžeme ponechať celú noc. Ak by chladil, ihneď ho dáme dole. Prsia osušíme a natrieme olivovým olejom. Prv než začneme so samoliečbou mali by ste navštíviť lekára, gynekológa aby vylúčil vážnejšie ochorenie.

 

Ústna voda (podľa Miriam Latečkovej):

Komerčné ústne vody s obsahom alkoholu vysušujú ústnu sliznicu. Skúste si vytvoriť vlastnú ústnu vodu.

3 PL mäty

3 PL šalvie lekárskej

3 klinčeky alebo hydrolát z nich

500 ml vody

Bylinky a klinček zalejeme horúcou vodou a necháme prirodzene vylúhovať. Po vychladnutí ju zlejeme a držíme v chladničke. Vydrží 5 dní. Klinček je antiseptický, mäta výborne osvieži  a šalvia mä antibakteriálne účinky.

 

Chladivý dezodorant z mäty (podľa M. Latečkovej)

Ako lepšie využiť chladivú silu mäty, ak nie na prípravu prírodného dezodorantu? Hoci sa môže zdať na prvý pohľad nezmyselné vyrábať si domáci dezodorant, je príjemné používať kozmetiku, ktorá je k pokožke šetrná, zvláčňuje ju a nedráždi.

  • 6 PL kokosového oleja
  • 4 PL sódy bikarbóny
  • 4 PL kukuričného škrobu
  • 10 kvapiek mätového éterického oleja

Ako prvé zmiešame suché časti, do ktorých zapracujeme kokosový olej a mätový éterický olej. Zmesou naplníme nádobu a necháme stuhnúť 24 hodín v chladničke. Nanášame do oblasti podpazušia prstom.

Magické a rituálne využitie:

Zaklínadlo na pretrhnutie reťazca nešťastných náhod

V období splnu pripravte kadidlo z nasledujúcich, na jemno podrvených bylín: mäta kobercová, šalvia, kadidlo a santalové drevo. Zmes spojte medom a niekoľkými kvapkami brandy a nechajte vyschnúť. Urobte si oltár z troch bielych sviec, jednej čiernej a jednej oranžovej. Zapáľte kadidlo. Tri biele sviece reprezentujú vaše telo, city a myseľ, čierna svieca všetky nešťastia, ktoré vás postihli, a oranžová šťastie, ktoré na vás čaká.

Zapáľte biele sviece jednu po druhej a hovorte:

Nech je moje telo zdravé a silné, moje city kľudné a vyrovnané, moja myseľ jasná a múdra.

Pri zapaľovaní čiernej sviece hovorte:

Nech moje nešťastie odíde s plameňmi tejto sviece.

 A pri oranžovej:

Nech sa šťastie ku mne obráti. Tak sa staň.

Meditujte nad podobou svojho života, aké zmeny by mali nastať. Pokúste sa svoje predstavy formulovať čo najjasnejšie. Čím konkrétnejšie bude vaše prianie, tým väčšia bude nádej, že sa vyplní. V priebehu nasledujúceho mesiaca sledujte, či došlo k nejakým zmenám.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.