Obľuba tejto rastliny siaha až do čias antiky. I Paracelsus si vážil liečivú silu ľubovníka. S úctou hovoril, že v čase kvitnutia by sme ho mali nosiť nielen pod čiapkou, ale aj na prsiach a v rukách a na noc si ho klásť pod vankúš, lebo boh doň vložil veľké liečivé tajomstvo. Botanický názov pochádza z dvoch gréckych slov: hyper (nad) a eikon (obraz). Názov vznikol zo starej tradície vešať rastlinu na deň sv. Jána nad obrazy, aby takto chránila pred zlom.
Táto liečivá rastlina má v ľudovom liečiteľstve mnoho názvov. Bohaté kvety ľubovníka sú ozdobou našich lúk. Podľa legendy stekala na ne krv sťatého mučeníka Jána. Keď sa kvety rozdrvia vyteká z nich červená šťava, ktorá sa ľudovo nazýva jánska krv. Nájdete ho pod názvami: čarovník, koreň Matky Božej, kvieťa Panny Márie, láskavec, svätojánska bylinka, trezalka a iné. Pre mňa je to Božia krv, bylinka, ktorá má silu nebies a nášho Pána a stvoriteľa. Ako absolventka a dlhoročná praktikantka Breussovej masáže, na tento zázračný kvietok nedám dopustiť. Jeho silu a účinky som mala možnosť vyskúšať nielen na sebe, ale aj na množstve pacientov, ktorí chodia za mnou s problémami pohybového aparátu a hlavne platničiek. Olej z ľubovníka má veľmi dôležité postavenie v Breussovej masáži chrbtice. Bez neho by nebola účinná. Dnes vám ponúknem aj môj recept na masážny olej podľa Breussa v kombinácii s éterickými olejmi.
Výskyt:
Ľubovník rastie na suchých aj mokrých miestach, najmä v riedkych hájoch, rúbaniskách, na okrajoch ciest a polí, v krovinách a trávnatých miestach.
Charakteristika:
Ľubovník bodkovaný je trváca rastlina so vzpriamenou a v hornej časti rozkonárenou stonkou. Listy sú sediace, protistojné a podlhovasté 10 – 30 mm. Proti svetle vidieť na nich priesvitné bodky a menej početné tmavé bodky. Vytvára zlatožlté voľnolupienkové kvety, ktoré sú zoskupené do zloženého súkvetia. Plod je tobolka. Rastlina kvitne od mája do augusta. Zbiera sa vňať a kvety v čase kvitnutia. Odrezávame horné časti stoniek, a to 0,20 m od vrcholu. Vňať viažeme do zväzkov a sušíme v tieni alebo v sušiarňach pri teplote do 45oC. Vysušená vňať má živicovú vôňu a je horkastá. Najdôležitejšia látka je hypericín (koncentrované antracénové deriváty).
Použitie v „Mojej domácej lekárni“:
- Priaznivo účinkuje pri chorobách tráviacej sústavy
- Ženské choroby
- Hyperacitíde, gastritíde a žalúdočných vredoch
- Poruchách močových ciest
- Má antiseptické účinky, tonizuje nervovú sústavu, neuróznych a depresívnych stavoch
- Má antimikrobiálny účinok
- Olej sa používa pri zle sa hojacich ranách z vonka, aj na hemoroidy a vredy
- Upokojuje podráždenú pokožku, tíši ľahké zápaly a urýchľuje hojenie
- Kombinuje sa s bylinami pri žlčových a obličkových kameňoch, ochoreniach pečene
Poznámka:
Ľubovník bodkovaný môže u niektorých ľudí vyvolať citlivosť na slnečné svetlo, čo sa prejaví sčervenaním kože alebo vyrážkami. Neodporúča sa preto spájať jeho užívanie s pobytom na slnku. Okrem toho je kontraindikovaný s niektorými liekmi na depresiu.
Zápar:
1 vrchová KL na ¼ litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.
Sedací kúpeľ:
Na 1 úplný kúpeľ (6 – 8 l vody) sa použije plné vedro ľubovníka (stopky, listy, kvety celá byľ). Dá sa cez noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň zmes zohrejete na bod varu. Maceráciou získate zmes. Precedíte a prilejete do kúpeľa. Kúpeľ trvá 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpeli sa neutierame, ale v osuške alebo kúpacom župane si ľahneme do postele.
Tinktúra:
Do 1 l pravej ražnej pálenky (liehu) dáme dve hrste na slnku natrhaných kvetov. Fľašu postavíme na 3 týždne na slnečnom mieste alebo na teple. Denne premiešame.
Čaj na upokojenie pre manažérov:
Čaj je najčastejšou formou, na ktorú ľudia stavia. 50 g kvitnúcej vňate ľubovníka bodkovaného, 30 g kvitnúcej vňate pamajoránu obyčajného, 10 g vňate medovky lekárskej, 10 g šišiek chmeľu obyčajného, 2 dcl vody.
Premiešame a 1 ČL zalejeme viacou vodou, lúhujeme 5 minút a precedíme. Pijeme dva razy denne, môžeme osladiť medom. Užívame pri poruchách spánku, pocitoch strachu a depresii.
Ľubovníkové víno:
50 g čerstvej kvitnúcej vňate ľubovníka bodkovaného, 1 l vina
Vňať macerujeme vo víne 14 dní, potom ho precedíme cez gázu a uskladníme na tmavom a chladnom mieste. Pijeme po kalíšku pred obedom. Pomáha aj pri nervozite a astme.
Ľubovníkový olej na masáž:
Na prípravu oleja sa zbierajú iba kvety a puky. 100 ks čerstvých kvetov dáme do pohára a hneď zalejeme kvalitným olivovým olejom lisovaným za studena. Na pohár si napíšeme dátum založenia. Pohár postavíme na slnečné miesto a každý deň premiešame 7 x v smere hodinových ručičiek. Pri miešaní používame modlitbu:
Všemohúci mocný Bože, Stvoriteľ neba i zeme, prosím Ťa menom nášho Pána Ježiša Krista, Tvojho milovaného syna božieho, o zdravie pre telo a dušu Tvojich synov a dcér. Nech sa deje vôľa tvoja božia.
Po 6 týždňoch môžeme kvety oddeliť od oleja a dostaneme olej tmavočervenej farby, nazývaný aj ako červený olej. Uchovávame na tmavom mieste a tmavej fľaši.
Na Breussovu masáž pridávame do 100 ml ľubovníkového oleja po 15 – 20 kvapiek silíc (éterických olejov): kosodrevina, kadidlo, 31 bylín, rozmarín, citronová tráva.
Niektorá literatúra uvádza iné zloženie silíc: gáfor, eukalyptus, kosodrevina, mäta pieporná.
(Prevzaté od: Dieter Dorn, Gerda Flemming: Léčení Dornovou metódou, 2005 Poznáni Olomou)