Kapucínka väčšia

Tropaeolum majus

Ovládajúca planéta: Slnko
Vlastnosti: hrejivé a vysušujúce
Doba zberu: máj, október
Použitá časť: celá rastlina
Latinský názov: tropaeolum majus
Lekárske využitie: prírodné antibiotikum
Hlavné zložky: triesloviny, horčiny, kyselina salicylová

 

Mýty a legendy:

Mnohé rastliny boli do Európy dovezené za účelom liečenia. Tak to bolo aj s kapucínkou. Dobyvatelia Ameriky ju priviezli, aby im pomohla uzdraviť choroby, ktoré v tom čase Európanov sužovali. Domorodí Indiáni ju totiž užívali pravidelne, deti ju prijímali už materskom mlieku, pretože bola prirodzenou súčasťou potravy ich matiek a po celý život si ňou obohacovali jedálniček, vďaka čomu si udržiavali silný a zdravý organizmus, odolný voči vírusom a baktériám.

Európania s „patentom na rozum“ však videli iba malú časť pravdy a pri návrate domov zistili, že na ich krajanov na „starom kontinente“ kapucínka nefunguje tak, ako si predstavovali. Vo svojej nadradenosti sa nepýtali šamanov v čom je tajomstvo tejto vznešenej kráľovnej bylín a preto ani nemohli pochopiť jej silu. Jej krehká, ale veľmi silná energia sa otvára v atmosfére pokory a úcty, od ktorej mali stredovekí Európania veľmi ďaleko, najmä keď si uvedomíme, že ju pestovali ako veľkú vzácnosť na šľachtických dvoroch – možno, keby ju mohli užívať jednoduchí ľudia, žijúci v jednoduchej symbióze s Matkou Zemou, boli by sa jej liečivé účinky prejavili oveľa skôr. Našťastie pre nás, vďaka svojej kráse bola naďalej pestovaná v šľachtických záhradách ako okrasná rastlina a postupne sa počas storočí udomácňovala, preberala do seba informácie z pôdy a zlaďovala sa s vedomím krajín, do ktorých bola privezená. Až vďaka tejto postupnej asimilácii dnes môžeme naplno využívať jej prínos – hoci je trochu iný, než má materská rastlina pre obyvateľov jej domoviny.

Kapucínka totiž obsahuje energiu, ktorá nás núti vnútorne rásť, prekračovať vlastné obmedzenia a ukazuje nám cestu, po ktorej máme kráčať, aby bola v súlade so zámerom našej duše. V stredoveku, keď bola privezená na náš kontinent, nebolo vedomie Európanov vôbec pripravené na plnú dávku jej účinkov, ani na pochopenie, prečo udržiavala Indiánov v jej domovine zdravých a vitálnych. Národy, ktoré stáročia potláčali individualitu a volanie duše bolo spútané cirkevnými a spoločenskými dogmami, nemali možnosť pochopiť, že keď je človek v súlade so zámerom svojej duše, jeho telo je zdravé a silné, odolné voči všetkým vplyvom zvonku. Trvalo nám dlho, kým sme boli schopní dosiahnuť takúto úroveň vedomia – a vďaka tomu môžeme dnes prijímať kapucínku so všetkými jej zázračnými účinkami na fyzické aj energetické telo.

 

Emocionálne využitie:

Kapucínka je malý zázrak. Zavedie vás hlboko do tajov svojej duše a fyzického tela. Ponoríte sa a prejdete cestu bojovníka. V prípade, ak sa vám do cesty postaví nepriateľ, nájdete v sebe silu, odvahu a vytrvalosť. S láskou v srdci a pokorou zvíťazíte. Slnkom zaliata a prehriata rastlina v sebe skrýva silu, vytrvalosť, odhodlanie. Jej plody sú štipľavé, páliace, ale pritom hladiace. Ak chcete využiť jej potenciál, treba ju zbierať s úmyslom. Jej silu môžete docieliť zbieraním vtedy, keď sa Luna pohybuje v znamení Škorpióna alebo Rýb – to je imunita. Ak je vašim zámerom posilniť oslabený močový mechúr, je skvelé ju zbierať v dňoch Váhy. Dýchacím cestám viac pomôže nazbieraná v období Raka a Blíženca.

Výskyt:

Kapucínka je rastlina pochádzajúca z južnej Ameriky, konkrétne z oblastí Ekvádoru, Peru a Kolumbie. Kvôli svojim krásnym oranžovo-červeným kvetom sa využívala a využíva aj ako okrasná rastlina, pričom sa jej darí v subtropickom aj miernom pásme. Vďaka tomu ju možno nájsť aj v Európe, v strednej a severnej Amerike, Ázii a tiež Austrálii.

Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovišti alebo v polotieni. Rastie na všetkých druhoch polopriepustných pôdach.

 

Charakteristika:

Kapucínka väčšia je jednoročná rastlina bylina s popínavou, niekedy až dva metre dlhou zakoreňujúcou sa stonkou. Dorastá do výšky najviac 40 cm. Rastlina kvitne od začiatku leta až do neskorej jesene, je obľúbená v záhradách. Listy majú zelenožlté žilky. Pazušné kvety na dlhých stopkách sú súmerné, päťpočetné a obojpohlavné. Kalich má horný pysk z troch, spodný z dvoch lístkov. Kvitne od leta do jesene. Plodom je tobolka. Liečivé účinky má celá rastlina, čiže listy, kvety a semená, tie patria aj medzi korenie.

 

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • Antibiotické vlastnosti proti rôznym druhom zápalom a infekciám sú asi najviac charakteristickým vplyvom Kapucínky väčšej. Pôsobí proti staphylococcous aureus i rezistentným kmeňom voči atb – Salmonele, streptocoku, escherichia coli, proteus vulgaris.
  • Zaujímavé je, že okrem účinkov vo vnútri organizmu má rastlina priaznivý vplyv aj navonok, tinktúra sa používa napríklad pri vypadávaní vlasov a tvorbe lupín.
  • Pri zápale dýchacích ciest – pokiaľ ju začnete používať na začiatku zápalu, môžete ho zlikvidovať alebo aspoň zmierniť.
  • Prevencia a doliečovanie – dá sa použť na doliečovanie po zápalových ochoreniach. Efekt môžete zvýšiť použitím tinktúry a odvaru – liehotvorný roztok. Príprava je nasledovná: 1 PL kapucínky zalejete 250 ml horúcej vody. Lúhujeme 15 minút. Potom pridáme do každého čaju 1 KL tinktúry. Popíjame 3 x denne.
  • Zápal močových ciest a obličiek – jej silu oceníte práve pri týchto ochoreniach. Pripravíte si urologický čaj podľa návodu a do každého pohára pridáte 1 KL tinktúry. Popíjate 4 x denne. Moč alkalizujme užívaním jedlej sódy – 3 x denne na špičku noža.
  • Nepravidelný menzes a výtok z pošvy – používame sedací kúpeľ. Hrsť sušenej vňate povaríme 2 minúty v 3 l vody. Vlejeme do lavóra, zriedime na 36 Co. V sedacom kúpeli zostaneme 15 minút. Potom sa neutierame, oblečieme župan a na 30 minút zostaneme v teple pod perinou.
  • Trávenie a zápcha – čerstvé plody sa používajú na liečenie ako laxatívum. Pomáha tiež proti baktériám napadajúcim tráviacu sústavu.
  • Imunita – rastlina má vplyv na posilnenie organizmu. Zlepšuje prekrvenie tela.
  • Hnisavé a infikované rany – v tomto prípade používam tinktúru, obklady a oplachy z odvaru.
  • Masť – tú si vyrábam každý rok do zásoby nielen pre seba. Na zápalové procesy a akné.
  • Tinktúra na vypadávanie vlasov a proti lupinám – v tomto elixíre, ako som ho nazvala, sú zastúpené hneď 3 bylinky. Kapucínka, žihľava a lopúch. Kombináciou získate fantastického pomocníka no a pre tých, čo sa nevedia zbaviť lupín je to priam „zázrak“ (ako povedala moja pacientka). Mám priaznivé ohlasy aj na rast vlasov.

Použitie v kuchyni:

Rastlina sa zvykne sadiť aj v bylinkových záhradkách, používa sa v kuchyni a existujú viaceré šalátové recepty, ktoré si nemožno bez Kapucínky väčšej ani predstaviť. O Kapucínku sa ľudia začínajú zaujímať najviac v chrípkovom období, a to pre jej silné antibiotické účinky na rôzne druhy zápalových ochorení. Má však oveľa viac vplyvov a oveľa širšie pôsobenie na naše zdravie. V minulosti ju považovali za lahôdkovú zeleninu. Z celej rastliny na pripravuje lahôdkový jarný šalát. Púčiky a nezrelé semená sa nakladajú do octu. Kedysi sa z nej vyrábal prípravok proti vypadávaniu vlasov. Najlepšia je však konzumácia surovej. Jej chuť sa pohybuje niečo medzi reďkovkou a horčicou. Dá sa podávať jednoducho na chlebe s maslom alebo v najrôznejších pomazánkach, šalátoch. Je vhodným doplnkom všetkých varených a dusených príloh – zeleniny, zemiaky, ryža. Listy sa môžu nasekať do polievky.

Kontraindikácia:

Pri nadmernom vonkajšom používaní môže dôjsť k podráždeniu pokožky. V prípade ak trpíte astmou, žalúdočnými vredami alebo podráždenými obličkami používanie kapucínky väčšej konzultujte s lekárom. V tehotenstve a počas dojčenia sa môže užívať, treba sa však poradiť s lekárom. Pri používaní bylinky samostatne dlhšiu dobu je potrebné, aby ste po 8 týždňoch spravili aspoň mesačnú prestávku.

Dávkovanie:

Zásadou užívania akýchkoľvek hotových produktov je dodržiavanie inštrukcií ohľadom dávkovania na príbalovom letáku od výrobcu. Vyhnete sa tak možným vedľajším účinkom aj alergickým reakciám, napríklad v prípade kontraindikácií s niektorými ochoreniami. Pri príprave domácich prípravkov, napríklad čajov, neprekračujte maximálnu dennú dávku.

Riaďte sa tiež nasledovnými zásadami:

  • domáca tinktúra sa dávkuje zvyčajne najviac 2 krát za deň po 10 kvapiek, ak ide o kupovanú tinktúru, tá sa dávkuje pre dospelých po 15 kvapiek trikrát za deň, pri deťoch od 5 rokov je dávka nižšia, zhruba 5 kvapiek trikrát denne,
  • čerstvá šťava so semenami sa pripravuje najviac z 30 gramov rastliny a užíva sa len raz za deň, najlepšie je zapiť ju s nejakou inou ovocnou šťavou.

Keby som si mala vybrať iba jednu liečivú rastlinu do svojej domácej lekárne, určite by to bola kapucínka väčšia. Ak vás liečivé účinky zaujali a máte záujem o vyrobenú tinktúru zriedenú spagyrickým hydrolátom z kapucínky, poprípade masť, tak vám ich veľmi rada pošlem domov. Objednávky píšte na adresu: smilova@gmail.com

S láskou Soňa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.