Malý sladký kaleráb

Kaleráb je pochúťka, ktorej sa v porovnaní s inými druhmi zeleniny nevenuje toľko pozornosti. A to je škoda. Na rannom trhu sa popri paprikách a paradajkách usmieva na vás táto milá chobotnica. Takto ju pomenovalo malé dievčatko čo bolo na trhu a ja som si až vtedy uvedomila jej nápaditú podobu s chobotnicou či tanierom mimozemšťanov. Deti, tie vidia inými očami.

Na úvod zopár faktov. Kaleráb je pôvodom zo Stredomoria, odkiaľ sa postupne rozšíril aj do severnejších oblastí. Plne mu vyhovujú naše klimatické podmienky, pričom najviac sa mu darí na jar a na jeseň. Existuje mnoho odrôd a druhov, najčastejšie sa stretávame s kalerábmi zelenej a fialovej farby.  Svojím tvarom sa podobá kapuste a chuťou k hlúbiku karfiolu alebo kapuste, tvarom pripomína repu.

Čerstvý kaleráb je plný kontrastov. Na svoju zelenú farbu je až príliš sladký. V jednom malo kúsku nájdete niečo veľmi mäkkého a niečo zrebnaté až príliš tvrdé. Okrem maslovej chuti z neho sála niečo príjemne pikantného, rozlievajúceho sa na jazyku niekde vzadu. Za to zodpovedá obsah síry a dusíku obsiahnutý v ňom. Vo všeobecnosti patrí medzi najzdravšiu zeleninu a nie nadarmo tvorí neodškriepiteľnú súčasť jedálničkov profesionálnych športovcov.

 

Čo v ňom nájdeme?

Vitamín C, vzácny vitamín K, vysoký obsah vitamínov skupiny B, kyseliny pantoténovej dôležitej pre vitalitu, pigmentáciu pokožky a bunkovú energiu, rovnako draslík, železo, horčík a mangán. Presne to sú vzácne látky, na ktoré je táto zázračná plodina nesmierne bohatá a prispieva k celkovému zdraviu človeka. Za zmienku stojí i vláknina v rozpustnej a nerozpustnej forme. Rozpustná sa podieľa na znižovaní cholesterolu v krvi, nerozpustná vás zas ochráni pred zápchou a je účinnou prevenciou proti rakovine hrubého čreva. Nájdeme v ňom aj protisklerotický inositol, zlúčeniny síry, ktoré pôsobia proti baktériám, a biotín, ktorý je dôležitý pre zdravé vlasy a pokožku. Selén chráni pred voľnými radikálmi a pred artériosklerózou.

(Minimálne) 10 dôvodov, prečo si dopriať kaleráb

  • spevňuje pokožku i vlasy
  • pozitívne vplýva na imunitný systém
  • podporuje krvotvorbu
  • pomáha redukovať hmotnosť
  • zlepšuje koncentráciu
  • posilňuje srdce a stimuluje okysličenie organizmu
  • pomáha zvyšovať koncentráciu
  • zlepšuje náladu a je účinným prostriedkom boja proti stresu
  • znamená okamžitý prílev energie
  • pomáha odvodniť organizmus

Listy z kalerábu nezahadzujte

Tu zbystrite svoju pozornosť. Skoro každý na trhu listy z kalerábu odhadzuje čo je veľká škoda. Pokiaľ nemáte doma škrečka či zajace (tie vedia čo je dobreé J). Ja k ním nepatrím a preto si často listy zoberiem aj od tých čo ich zahodia. Jednou z dôležitých ukazovateľov čerstvosti tejto potraviny sú listý. Práve na nich spoznáte, ako je na tom kaleráb s čerstvosťou. Pokiaľ sú svieže, čerstvé, nezvädnuté, pevné a zelené neubehlo veľa času od vytrhnutia zo záhonu. Tieto listy používame do šalátov. Obsahujú obrovské množstvo vitamínu C a tri krát viac vápnika ako samotný koreň. Pokiaľ však kaleráb uskladňujete v chladničke dlhšie, listy z neho odoberte lebo vám vysajú vodu a maslovú chuť z buľvy a vy máte potom doma vráskavú, zmäknutú chudinku bez životnej sily.

Treba skontrolovať aj celistvosť kalerábovej šupky. Pokiaľ je prasknutá tak nekupujte. Tak isto v oblasti odrezania koreňa ak je pleseň tak je to problém. Takýmto jedincom sa vyhnite. Na tanieri by vás nepotešil. Bol už dlho skladovaný a nepomôže im už žiadna kuchynská úprava.

 

TIP pre ZDRAVIE:

Ak máte vo zvyku absolvovať detoxikačné kúry, nezabudnite práve na kaleráb. Ten má totiž blahodarné účinky na metabolizmus a nespornou výhodou sú rôzne možnosti jeho konzumácie. Výborne chutí nastrúhaný, dusený, môžete ho pridať do polievky alebo ho odšťaviť a vypiť kalerábovú šťavu.

Kaleráb má veľmi nízku energetickú hodnotu (približne 102Kcal/kus, z toho 2g bielkovín, 4g sacharidov a 0,2g tuku), preto ho oceníte aj pri redukčných, respektíve „letných“ diétach. Konzumácia sa však neodporúča ľuďom trpiacim zápalmi žalúdočnej sliznice a žalúdočnými vredmi.

Mladý kaleráb

Keď je kaleráb mladý je neopísateľnou pochúťkou, len tak nakrájaný na chlebe. Tak a tu sa musím vrátiť do svojho detstva. V mojej mysli je stála spomienka na kaleráb. Moja starká čerstvo vytrhla koreň kalerábu, listy dala zajacom a tú mäkkú šťavnatú časť nakrájala a položila na čerstvý chrumkavý chlieb s domácim maslom, ktoré len nedávno vybrala z muťalky. Posypala soľou a podávala ako tú najlepšiu a najvzácnejšiu dobrotku na celom svete. Aj teraz sa mi zbierajú chuťové sliny a ten neopísateľný pocit ma vždy zavedie pod les do našej chalúpky. Myslím, že veľa kalerábov vyrastie len preto, aby mohli takto sladko skončiť. Mladý kaleráb vynikne v šaláte, hlavne ak je natenko nakrájaný.

 

Zapečený kaleráb na chlebe

Tento recept ma inšpiroval v Kuchárke pre dcéru od Jany Florentýnovej Zatloukalovej. Fotografia pochádza tiež od nej.

Ingrediencie:

4 silné krajíčky tmavého chleba, maslo na pomazanie, soľ na posypanie, 2 ks kaleráb strednej veľkosti, 100 g slaniny

Postup:

  1. Rúru zahrejeme na 160o C. Chleba aj zapekaciu nádobu potrite maslom, krajíčky chleba aj posoľte. Kaleráb očistite a a nakrájajte na plátky silné asi 0,5 cm. Slaninu nakrájajte na malé kocky.
  2. Nakrájané krajíčky poukladajte do pekáča, rozložte na ne kaleráb, posypte slaninou a nechajte vo vyhriatej rúre piecť asi pol hodinu, až slanina zozlatovie. Vytiahnite z rúry a podávajte teplé. Poprípade pokrájajte na kúsky a vytvorte jednohubky, ktoré vašu kuchársku slávu vyzdvihnú zase o niečo vyššie.

 

Surový aj upravený

Kaleráb možno konzumovať surový aj tepelne upravený: mierne opražený na oleji, varený, zapekaný… Hodí sa aj do zeleninových nátierok, prívarkov, na plnenie a na prípravu placiek. Z odrody gigant môžeme pripraviť kalerábovú „kapustu“. Výborne sa dopĺňa s rôznym korením, najmä bazalkou a tymianom.

Dusené kaleráby s trebuľkou a smotanou

Ingrediencie:
250 g kalerábu aj s listami, 50 g masla, 150 ml zeleninového vývaru, soľ, čierne korenie, 1 KL citrónovej kôry, 1 KL citrónovej šťavy, 4 vetvičky čerstvej trebuľky (stokláska), 100 g kyslej smotany (môžete nahradiť rastlinnou)

Postup:
1. Najprv kaleráb olúpeme a nakrájame na osminky, listy nakrájame na prúžky.
2. Na rozohriatom masle kaleráb aj listy urestujeme, zalejeme vývarom, prikryjeme a dusíme 10 minút. Kaleráb dochutíme soľou, korením, citrónovou kôrou aj šťavou.
3. Potom pridáme smotanu, premiešame, prehrejeme, ale už nevaríme. Pred podávaním posypeme nasekanou trebuľkou.

Kalerábová polievka

Chuť tejto polievky je sladká, vzťah má k žalúdku a doplňuje telesné tekutiny. Do tejto jednoduchej polievky sa zamilujete. Je prírodná a oproti bežným polievkam má doslova liečiteľské účinky.

4 porcie

 

 

Ingrediencie:

3 kaleráby asi 300 g, 1 KL morskej soli, 10 g masla + 10 g na dokončenie, 3 PL olivového oleja, 2 cibule nakrájané najemno, 4 PL solamylu (môžete nahradiť škrobom kuzu), 1 kocka dobrého zeleninového bujónu (nahradiť vývarom), čerstvé bylinky (pamajorán obyčajný, ligurček), nasekané najemno,

2-3 PL Ume ocot podľa chuti.

Postup:

  1. Kaleráb očistite (mladú vňať uschovajte) a nakrájajte na kocky.
  2. Vo väčšej rajnici zahrejte olivový olej  a maslo na miernom plameni. Kaleráb opečte 5-7 minút potom pridajte cibuľku.
  3. Opraženú zeleninu zalejte 1,25 l vriacou vodou alebo vývarom. Priveďte k varu.
  4. K polomäkkému kalerábu pridajte škrob rozriedený v 100 ml vody bez hrudiek. Za  stáleho miešania prilejte k nasekanému kalerábu. Prilievajte postupne a kontrolujte hustotu.
  5. Povarte ešte niekoľko minút, potom pridajte bylinky, zjemnite kúskom masla a dochuťte ume octom. Ak máte kaleráb zo svojej záhrady a vňať je čerstvá pokrájajte aj tú a varte spolu.

Verím, že recepty budú chutiť a vy zaradíte do svojho jedálneho lístka kaleráb po celé leto. Pre tých čo by si svoje kuchárske umenie chceli vyskúšať na živo je tú štúdiové varenie podľa piatich elementov, prípadne ďalšie akcie, stačí sledovať stránku.

 

Prajem vám krásny deň.

 

Soňa Milová

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.