Všade samý zázvor

Zázvor  – Zingiber officinále

Ovládajúca planéta: Mars
Vlastnosti: Hrejivé a vysušujúce
Doba zberu: október a november
Použitá časť: Koreň
Latinský názov: Zingiber officinále
Lekárske využitie: poruchy krvného obehu a tráviacej sústavy
Hlavné zložky: silice a živice

 

Mýty a legendy:

Plazivý pozemok zázvoru pripomína črevné kľučky zažívacieho traktu, preto sa začal používať na odstránenie porúch tráviaceho systému. Zázvor bol po dlhý čas spájaný s drakmi, ich ohnivým dychom a divokým temperamentom. Základom babylonských mýtov o stvorení bol drak. Na začiatku sveta, kde všade vládla tma a nič nemalo žiadny tvar, sa objavili dve bytosti. Muž bol vládcom sladkých vôd a prázdnoty a nazýval sa Aspu. Žena menom Tiamat ovládala more, oceány a chaos. Bola veľkou obludou, lebo jej telo malo tvar hrozného draka s rohami býka, zubami leva, krídlami netopiera, nohami jašterice, čeľusťami krokodíla a orlími pazúrmi. Zo spojení Aspa a Tiamaty sa zrodili bohovia.

Emocionálne využitie:

Pretože zázvor pôsobí v oblastiach čakry solárneho pletenca, býva spájaný s pocitom akcie a reakcie. Mali by ho využívať hlavne tí, ktorí jednajú chladne, povýšenecky, rezervovane či ľahostajne. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí sa obávajú spontánneho správania. Zázvor pomaly, ale iste zahrieva „ zatuhnuté“ pocity, uvoľňuje napätie a umožňuje duši, aby sa viac otvorila životu, znovu začala dôverovať celému svetu. Kedykoľvek budete potrebovať zmobilizovať svoje sily, pripravte si čaj zo zázvoru.

Výskyt:

Rastie v juhovýchodnej Ázii, kde sa používa už päť tisíc rokov. Dnes nerastie vo voľnej prírode, ale pestuje sa v tropických oblastiach po celom svete. Zo zázvoru sa najčastejšie používa podzemok (koreň).

Charakteristika:

Bylinkári dnes používajú zázvor mnohými spôsobmi. Zázvor má stimulačné účinky. Keď používame slovo prírodný stimulant, každý z nás si spomenie na kávu. „Stimulancium“ však v tomto prípade označuje látku, ktorá v tele prebúdza tok energie tým, že zvyšuje krvný obeh posilňuje trávenie alebo zlepšuje prúdenie telesných tekutín. Toto všetko dokáže zázvor. Zázvor sa v malých dávkach pridáva do objemnejších bylinných liečiv. Odhaduje sa, že viac ako polovica bylinných čínskych zmesí obsahuje zázvor. Používa sa preto, lebo vďaka stimulujúcim účinkom pôsobí synergicky, čiže zvyšuje účinok iných bylín a liekov.

Liečebné účinky:

Ajurvéda má zázvor v tajnej úcte, preto ho nazýva „univerzálnym liekom“. Používa sa už po stáročia a patrí medzi najobľúbenejšie koreniny dneška. Je priam úžasné, koľkými možnými spôsobmi sa dá zázvor užívať. Pre svoju zahrievajúcu a vysušujúcu úlohu pomôže hlavne ľuďom chladného a vlhkého typu. Zahrieva typy flegmatické (ktoré bývajú chladné a vlhké) alebo melancholické (chladné a suché). Je vhodný na ochorenia spôsobené chladom: nachladnutie, katary, zlý krvný obeh, na omrzliny, nízky tlak a závrate. Je vhodný pre ľudí, ktorým je stále zima. Pretože Mars stojí v opozícii so Saturnom, môže sa zázvor použiť na liečenie ochorenia, ktoré spôsobuje táto planéta, napríklad stavy depresie a malomyseľnosti, bolesti v kostiach, artritída. Utišuje bolesti zažívania, zvyšuje tvorbu slín. Uplatnenie nájde aj v pred menštruačnom cykle, keď sú kŕče v podbrušku spôsobené chladom. TČM využíva kôru z koreňa, ktorá má ostrú chuť a chladnú povahu. Harmonizuje slezinu a zmierňuje otoky. Čerstvý zázvor je kľúčovou drogou proti zvracaniu. Zázvor redukuje telesné tekutiny, preto zvyšuje potivosť. Bylinka má difúzny účinok, premiestňuje horúčosť z hlavy do iných častí tela, zvyšuje cirkuláciu krvi.

Vyprážaný zázvor heijiang sa získa tak, že sa smaží až kým na povrchu mierne sčernie. Tiež sa nazýva paojiang (vyprážaný zázvor). Má horkú chuť, teplú povahu a vstupuje do dráh čriev a sleziny. Pôsobí podobne ako ginhiang, ale mierne rozptyľuje. Lieči krvácanie z chladu a prázdnoty.

Kontraindikácie:

Zázvor je kontraindikovaný pri nadmernom teple a pri nedostatku jinu s príznakmi tepla.  Pri používaní sušeného zázvoru je treba mať na pamäti, že môže zvyšovať krvný tlak, ľudia s hypertenziou by ho preto vo svojom jedálničku mali obmedziť, alebo aj celkom vylúčiť. Tiež aj tehotné ženy. Pacienti, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by sa mali pred pravidelným užívaním zázvoru poradiť s lekárom.

Použitie v „Mojej domácej lekárni“:

  • čerstvý zázvor: vyvoláva potenie a uvoľňuje povrch
  • zahrieva stredné ohnisko, zastavuje zvracanie, žalúdočnú nevoľnosť, virózy
  • zahrieva pľúca a tlmí kašeľ
  • zmierňuje jedovaté účinky
  • pomáha pri artritíde, migréne, chrípke,
  • sušený zázvor: zahrieva stredné ohnisko a vypudzuje chlad
  • obnovuje vyčerpaný jang
  • zahrieva pľúca a rozpúšťa stagnujúcu tekutinu
  • zahrieva meridiány

Použitie v kuchyni:

Používa sa ako kuchynské korenie, odvar, tinktúra, kandizovaný, čerstvá šťava. Zázvor sa v Číne používa ako liečebne, tak aj ako ochucovadlo jedla. Do jedál sa používa čerstvý aj sušený, zázvorová šťava aj kôra z koreňa (pri nachladnutí). Brzdí rad vírusov a baktérií. Pri liečbe nevoľnosti je pôsobenie zázvoru porovnateľné s modernými liekmi. Na rozdiel od nich však zázvor nemá vedľajšie účinky a nevyvoláva ospalosť. Je vhodné využívať ho pri kinetóze či na morskú nemoc.

Citrónovo – zázvorový sirup

Nastrúhajte 100 g koreňa zázvoru, pridajte 1 l vody a na tenučko nakrájanú kôru z bio citróna. Všetko priveďte k varu a nechajte variť na miernom ohni ¾ hodiny až hodinu. Preceďte a na každých 600 ml tekutiny pridajte 450 g cukru a šťavu z jedného malého citróna. Varte ďalších 10 minút, pričom starostlivo zbierajte všetky nečistoty. Pred stočením do fliaš nechajte sirup vychladnúť.

Dávkovanie: 1 ½ KL podľa potreby.

Magické a rituálne využitie:

Zasvätenie ohňom

Usaďte sa do pohodlnej pohovky či na gauč. Napite sa zázvorového čaju alebo sirupu. Potom sa niekoľko krát zhlboka nadýchnite a pri výdychu sa skúste čo najviac uvoľniť. Zamerajte svoju pozornosť do svojho vnútra a predstavte si, že ste na lúke. Je teplý letný deň. Slnko svieti, veje vánok, počujete spev vtákov a bzukot hmyzu, cítite vôňu kvetov okolo seba. Keď sa poobzeráte, uvidíte cestičku, ktorá vedie cez lúku až k morskému pobrežiu. Vydajte sa po nej….

Až sa dostanete na pláž, dívajte sa na vlny, počúvajte ich, ako hučia. Na jednom konci pláže sa nachádza jaskyňa, v ktorej žije múdra žena. Je strážkyňou večného ohňa, ktorý horí hlboko v jaskyni. Príďte až k jaskyni a nadviažte kontakt s jej ochrankyňou. Zoberie vás do jaskyne a vy stojíte pred ohňom zasvätenia….. Vnorte sa do tohto ohňa, splyňte s ním, nechajte nech na vás pôsobí ……

Až budete chcieť, vydajte sa na spiatočnú cestu. Poďakujete. Vyjdite z jaskyne na pláž, po cestičke sa vráťte na lúku a nakoniec do svojej izby. Na záver si zapíšte svoje pocity.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.