Viola vonná

Viola odorata

Fialka sa používa v gastronómii už od nedávna. Vášnivou konzumentkou fialkových bonbónov bola aj cisárovná Sisi. Jej obľúbené fialkové bonbóny sa vo Viedni vyrábajú dodnes podľa pôvodného receptu.

Fialka a jej príbuzné rovnakej rodiny, respektíve rodu, tiež veľmi obľúbené kvety ako sú: viola roľná, viola trojfarebná a obľúbená maceška, sú kráľovnami medzi jedlými kvetmi skorej jari. Vážnou konkurentkou môže byť snáď len ruža. Fialková vôňa je originálna, nezameniteľná a omamná zároveň. Výrobcovia parfumov violu milujú. Fialkové kvety majú sladkastú chuť, a to vrátane jemného kalicha. Nemusíte sa o ňu starať, rastie si divoko a na jarnej prechádzke si môžete dopriať jej láskavé pohladenie.

Výskyt:

Rastie vo voľnej prírode a mestách. Pri výbere stanoviska je náročná. Rastie čiastočne na zatienených stanoviskách, ale nájdete ju aj na slnečných stráňach v nízkych trávnikoch. Môžete ju nájsť od marca až do apríla.

Charakteristika:

Fialka je nízka vytrvalá rastlina s hustou prízemnou ružicou. Listy sú široko vajcovité až ľadvinkovitého tvaru. Kvety sú sýtofialové, niekedy červenofialové. Výrazne voňajú a to aj na väčšiu vzdialenosť. Všetky violy sú jedlé.

Použitie v kuchyni:

Fialka sa jednoznačne hodí pre svoju výraznú chuť ku sladkým kombináciám. Jej vôňa a chuť priamo túžia po priateľstve so šľahačkou, na ktorej sa jej krása ešte viac rozvinie. Obzvlášť vycibrené akordy vytvára s vanilkou alebo malinami. Jej kvety sa hodia do zeleninových listových šalátov, skôr ľahších. Zálievka musí byť z nejakého jemnejšieho octu, vínneho alebo jablčného, aby „neprebila“ jej noblesnú chuť nežných kvetov. Kvety znesú aj jemnejšiu tepelnú úpravu. Dajú sa priradiť do krému, piškóty, tvarohového mriežkovaného koláča, pusiniek či kokosiek. 

Kvietková torta

Torta je veľmi jednoduchá, nevýrazná, ale prekvapí práve jedlými kvetmi. No a ak ju pripravíte na jar, kedy kvitnú fialky, tak verte tomu, že nikto neodolá. Na svoje si prídu aj milovníci živej stravy.

Ingrediencie na korpus:

100 g /3/4 šálky mandlí, 100 g / ½ šálky datli medjool, kokosový olej na vymazanie tortovej formy

Ingrediencie na krém:

100 g / 2/3 šálky kešu orechov, 100 g / ½ šálky kakaového masla, 3 PL agávového sirupu, 2 PL citrónovej šťavy

Na ozdobenie: toľko fialiek, koľko nazbierate

Postup:

  1. Mandle aj kešu orechy vopred namočte, najlepšie cez noc. Orechy zlejte a kešu orechy nechajte preschnúť. Mandle zalejte pohárom vody a rozmixujte najemno. Použite kvalitný mixér a mixujte na najväčších obrátkach. Vzniknuté mlieko preceďte cez plátenko. Mandľovú drť budeme potrebovať na základný korpus. Mlieko môžete použiť ku kávičke na smoothie alebo vypiť len tak.
  2. Do mandľovej drte, ktorá zostane po precedení, pridajte rozmixované ďatle. Všetko zmiešajte na tuhšie cesto. Formu o priemere 18 cm vymastite kokosovým tukom a  do neho rovnomerne vtlačte cesto.
  3. Rozmixujte kešu orechy. Ak sú veľmi suché pridajte trocha mandľového mlieka. Pridajte trocha kakaového masla. Všetko rozmixujte na hustý krém. Nemal by byť príliš riedky. Ináč nebude po vychladnutí držať. Pridajte citrónovú šťavu a agávový sirup. Ochutnajte a krém nalejte na pripravený korpus.
  4. Dajte stuhnúť do chladničky. Pokiaľ krém úplne nestuhne, ozdobte ho fialkami.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.